MIDDELBURGSCHE C O U R A IV T. W. 66. Donderdai 3 Juüij. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. SDuttsicitlcinb. fi 3,rs ©t:oot-33vittanjc. De abomiements-prijs dezer Courant is f2,15 voor drie maanden, en franco per Post f'ó. De abonnementen 'worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt complantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adocrtentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nmmner wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uilzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmaldngen waarvan de prijs isvan één tot zes regels f l ,50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ds.) moet worden betaald. HERIJK 1847. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, bren};t ter kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge der nadere bepaiinger. van Hun Edel Groot-Acht baren de Gedeputeerde Staten de Herijk over het jaar 1847 van de Nederlandsche Maten en Gewlgten, in het 5de District dezer Provincie, die, blijkens de bekendmaking van den ló April jongstleden provisioneel was uitgesteld thans in het voormelde gedeelde der Provincie zal plaats hebben van den 15 Junij tot den 15 September eerstkomende, en dat j dezelve zal geschieden door den voor dat District nieuw 1 benoemden Arrondissements-IJker T. O. Kf/olman. Middelburg, den 31 Mei 1847. üe Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENDURCH. BERLIJN den 27 v:ei. In de zitting der vorsten-curie van den 18 dezer, is beraadslaagd over eene petitie tot her ziening van de patrimoniale regtsmagten isovereenkom stig het voorstel van de met het onderzoek dezer zaak be- Zelfs de ijverigste tegenstanders van 0''Connell verwonde- I ren zich, dat de tijding van zijnen dood zoo geringen in- I druk op het gros der bevolking van Dublin schijnt te ma ken. Die volksmenigte welke, nog weinige jaren geleden zoo veel geestdrift aan den dag legde als hij -zich in het openbaar vertoonde zet nu hare beziglieden zonder eenige blijken van roiuv zelfs onder lustig gezang, voort. Ook de hoofden van het zoogenaamde Jonge Ierland hebben laste commissie, deze petitie door de vergadering goedgekeurd, eene vergadering gehouden, en daarin verklaard, niette'^en- De zitting der stenden-curie van den 21 is ongemeen be- I staande zij de staatkuriJe van O^Connell, in de laatste jaren langrijk geweest. De afgevaardigde MiUIe heeft over de in- niet volkomen goedkeurden diep door zijn verlies getroffen ^ANB E S TED IJS G. De DIJKS-DIRECTIE van de Watering Oostcr-Zwake c. a, en Middel-Zwakec. a. zal op Vrijdag den 18 Junij 1847, des namiddaijs ten vier ure, in het Geir.eentehuis te 's GRAVENPOLDER, onder nadere goedkeuring, aanbe steden Het bouwen van een' Steenen SUATIE-SLUIS met de daarbij behoorende Werken in den te rectificeren Zeedijk van den Booiien-poldermet het opwerken van dien Zeedijk over eene lengte van ongeveer 73 Ellen, benevens het uitbreken der oude Houten Sluis, en het bouwen eener SLUISWACHTERS-WONING. Alles met inbegrip der daartoe vereischt wordende ÏMaterialen. Het Be>tek en de Conditien zullen ter lezing liggen in he: Gemeentehuis voornoenid terwijl tivee dage:! voor en op den dag der Besteding, telkens des morgens ten r/V« ure locale aanwijzing zal gedaan worden en intiisschen nadere informatien te bekomen zijn bij den Ontvanger-Griffier dezer Wateringen C. P. Lenshoek Hzn.te Zwake. COLLECTE rOOR HET FOXI) S VAN DE GEWAPE_>ÜE DIEPfST. De DISTRICTS-COM.AHSSIE van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende Diens" in de Ne derlanden alhier gevestigd brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen der Gemeenten in het iste District dezer Pro vincie dat de opbrengst van de Jaarlijksche Collecte, ten behoeve van het Fond« welke met overleg der Plaatselijke Besturen onlangs heeft plaats gehad, heeft bedragen ais volgt: Transport 448,14 te Middelburg 352,185 Viissingen S: 46,1- Vere 6,85 Aagtekerke 5 8,85 Arnemuiden ca C Biggenkerkec.a 5,21 Domburg 4,78 Gapinge 4,73 Grijpskerkec. a. f 4.44= Kleverskerke '>27 Koiidekerke P,86 te iNlelisen Mariek.* Nieuw- en St. Joosl Oostkapelle O.en W.Souburgs Ritthem Serooskerke St. I,aurens c. a. Vrouwepold. c. a. Westkapelle c. a. Zoutelande c. a. 7,81 6,70= 26,36 6,1 25 2,65 7,125 6.90 3.91 4,625 Transportere 448,14 Te zamen 528,04 Onder mededeeling hiervan, betuigt de Commissie, voor de bijdragen ter verbetering van het lot onzer verminkte Krijgslieden en der Nageble\;enen van Gesneuvelden haren welmeenenden dank, met aanbeveling ter verdere behartiging dier weldadige Vaderlandsche Instelling. Middelburg, den 31 i\Iei 1847. DE STOPPELAAR, President. J. D. M. DE STOPPELAAR, Secretaris en Thesaurier. KENNISGEriN G. Het BRITSCH VICE-CONSULAAT voor de Provincie Zteland is verplaatst van de Heerengracht, Wijk M. No. 48 Daar de Langeville, Wijk K. No. 207. Middelburg, den 28 Mei 1847. 847- maak irELD^BIGHEIB. Middelburg, den 2 Junij i De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen bij deze dankbare melding van de op den 30 Mei jl. bij de vroegpredikatie, van X, ontvangene gift van 20. De Directie der Vereeniging voornoemd J C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, Voorz, N. VERHULST Wz.Penningmeester. lijving van Krakau in het Oostenrijksche tolgebied uitgeweid en zich beklaagd over de gevoelige verliezen welke deze maatregel aan den Pruissischen handel had berokkend. Hij heeft voorgesteld Z. M. te verzoekenpogingen aan te wenden ten einde de Oostenrijksche regering tot het ver- anderen van den tegenwoordigen stand van zaken te beue- i te zijn en tot alles te willen medewerken wat tot vereering zijner nagedachtenis kan strekken. Uit een dagblad van Lyon weet men hier dat het stoffelijk overschot van G'Couuell, met uitzondering van het hart dat reeds vroeger in eene zilveren vaas geplaatst was, i.tn 19 dezer naar de kerk van Delia Vigne te Genua is overge- gen. Dit voorstel is echter niet in omvraag gebragt, omdat bragtwaar eene plegtige lijkdienst is gevierd. Onder de de tijd tot het indienen van petitien verstreken was. De landdags-commissaris heeft desniettemin verklaard dat de zaak onder het oog van Z. M. zou worden gebragt. Ook heeft men zich beklaagd dat het bestuur het handelsbelang aan zoogenaamde dynastieke belangen opofferde waardoor de uitvoer der linnens uit de Rijn-provincie naar Spanje ge heel was verloopen. De minister van buirenlandsche za ken, de heer von Cauitzlieeft beweerd dat de vergade ring onbevoegd was om zich op dit terrein te begeven doch men heeft hem zijne vroegere verklaring herinnert dat de vergadering w-el degelijk bevoegd was, om zich in de buitenlandsche aangelegenheden te mengen wanneer de zelve in een regtstreekscli verband stonden met de inwendige bel.,ngen door welke aanmerking de minister niet weinig in veriegeriheid is gebragt. Bij de behandeling van het vraags'uk der Deensche troon- opsolging in de hertogdommen Sieeswijk en lioistein, heeft de heer von Caiiitz verklaard dat hij het ongeraden oor- deeldde zich hierin te mengen, en dat zulk een stap, zon der het vaderland nuttig te zijn eene voor de belangheb benden nadeelige uitkomst zoude opleveren. FRANKFORT den 28 mei. Het dagblad Konstanti- nopel deelt de nota. mede, welke het Russische kabinet laat stelijk aan deszelfs zaakgelastigde te Athene heeft doen toe komen met betrekking tut het geschil tusschen de Porte en Griekenland. Het gedrag van het Grieksche bestuur wordt in dat stuk in zeer scherpe bewoordingen gelaakt en de handelwijze van den gezant Mussunis volkomen goedgekeurd. De keizer hoopt, dat het Grieksche kabinet zich haaiteu zal, om de verlangde voldoening te geven, en verklaart, dat de heer Koktti zeer verkeerd heeft gehandeld met zijnen soiiverein in strijd met zijne waardigheid, als aanklagei; van den Turkschen gezant te doen optreden. Ten slotte wordt verklaard dat eev.e spoedige voldoening het eenige middel is, om te verhinderen, dat het geschil, door de schuld van het Grieksclie bestuur niet meer bij te leggen zij. Men hield zich te Konstantinopei verzekert, dat Griekenland, ten gevolge dezer krachtige mededeeling, zou toegeven. Men verzekert, dat de hoofden der liberale partij in het groothertogdom Baden voornemens zijn, een algemeen volks-adres aan den Pruissischen landdag te ontwerpen waarin de handhaving der gewigtigste nationale belangen van Duitschland aan dien landdag zal worden aanbevolen. Na het gebruiken der baden te Kissingen wordt de keizer van Rusland te Stuttgart en te Darmstadt verwacht. ÏNIen zegt, dat de koning van Pruissen en prins von Metter- nich gelijktijdig zich in de Rijn-streken zullen bevinden. LONDEN den 29 mei. De nieuwe lord-luitenant van Ierland graaf Clarendon arriveerde woensdag morgen te Dublin. Ten drie ure waren de lords regters en de leden van den geheimen raad op het kasteel vergaderd. Zijn lord- schap werd plegtstatig binnengeleid en reikte de opene brie ven der koningin over, bij welke hem het ambt van lord- luitenant wordt opgedragen. Na de voorlezing daarvan leg de hij de gevorderde eeden af, werd het zwaard van Staat hera overhandigd en hij als grootmeester der orde van St. Patrick met de teekenen dier orde omhangen. Vervol gens nam hij de plaats der lords regters in en op een gege ven teeken verkondigde het geschut in het park zijne inhul diging aan de bevolking der lersche hoofdstad. Graaf Clarendon heeft te kennen gegeven, dat hij geene verandering in het personeel der hofhouding zijns voorgan gers maken zal. Drie der daartoe behoorende edellieden nemen echter hun ontslag. Men wil weten dat de nieuwe onder-koning zich minder inschikkelijk jegens de Repealers dan zijn voorganger be- toonen zal. Alle door hen gedane verzoeken om in eenige bediening geplaatst te worden zullen zegt men vruchre- loos zijn, en op alle oproerige gesprekken, of zoogenaam. de besluiten van vergaderingen zal een streng waakzaam oog worden gehouden. talrijke menigte welke die bijwoonde bevonden zicii alle de vreemde consuls, met uitzondering van den Engelschen. Het lijk zou tot op de inscheping naar Ierland in eene ver lichte rouwkapel geplaatst worden. Op de urne die het hart bevat staat dit opschrift Ba rrel 0''Connell, iialus Kerry, obiit Qenoca Die 15 Maii 1847, Aettitis suae ann. LXXII." Over het algemeen luiden de jongste berigten wegens den toestand van Ierland niet ongunstiger. PARIJS den 29 mei. Gisteren is in de kamer der gede puteerden beraadslaagd over het voorstel van een der leden, om de honden aan eene belasting te onderwerpen. Deze voordragt is krachtig verdedigd, vooreerst in het belang der veiligheid, vermits, m;t eene belasting op de honden, hun aantal en inzonderheid dat der zulken die geen meester hebben, aanmerkelijk zal verminderen, en daardoor ook de vreesselijke toevallen der watervrees, en ten anderen in het belang der behoeftigen uit hoofde van de aanzienlijke hoe veelheden leeftogt, ook voor de voeding van inenschen ge schikt, welke men meent, dat door het hondenras version- den worden. Het heel't echter den honden aan geene ver dedigers ontbroken, en na eene.zeer levendige en soms luid ruchtige beraadslaging, die van tijd tot tijd ook s^of tot scherts en iagchen gaf, hebben bij stemming 129 stemmen zich voor, en ook juist 129 zich tegen het voorstel ver klaard ?oodat het niet is aangenomen. Men heeft begeerd dat het bedrag van het voedsel hetwelk de honden in Frank rijk verteren, meer dan genoegzaam zoude zijn, om een le ger van 500,000 man te onderhouden. De bewindslieden hebben zich geenszins tegen eene dergelijke belasting ver klaard en zouden niet ongaarne de rijks-middelen n^et een bedrag van 2:13 millioen VvClke meri rekent, dat zij zou de kunnen opleveren hebben zien vermeerderen. In de kamer der pairs is heden beraadslaagd over de wet op het-verstrekken van fondsen voor de dienst der geheime policie. De heer de Boissy heeft het ministerie weder vurig aangevallen, en onder anderen betreffende den toestand van Spanje, aangemerkt, dat ondanks al de aangewende kuii- stenarijenom den invloed van Engeland tegen te werken het ligt mogelijk was, dat men eerlang eenen Coburg ais den echtgenoot der koningin zag begroeten. Te midden zijner redevoering heeft de president hem vermaand omzigtig te zijn in de keuze zijner uitdrukkingen. De berigtea uit Algerie zijn niet zoo gunstig als de voorgaande. De Kabyien stellen zich ernstig te weer, en in den nacht vanden 17 is de afdeeling, bij welke de maar schalk Rugeaiid zich bevindt, op den afstand van vier dag- marschen van Bougie, aangetast geworden. Na den aanval op het kamp te hebben afgeslagen, hebben de Franschen, met den dag, op hunne beurt den vijand aangegrepen en verscheidene dorpen vermeesterd waarvan er drie ziin ver brand. De Kabyien hebben een liefrigen tegenstand geboden zoodat men aan de zijde der Franschen 57 dooden en ge kwetsten heeft geteld. Het gevolg van dit gevecht is ge weest dat des avonds verscheidene hoofden der stammen zich naar de legerplaats van den maarschalk hebben bege ven om zich te onderwerpen. De generaal Bedeau heeft zich werkelijk met den maar schalk vereenigd. Ook deze veldheer was op zijne aantogt naar Bougie door de Kabyien aangevallen geworden doch na hen eenmaal te hebben afgeslagen niet verder verontrust. IMen meende te Bougie dat de vereenigde krijgsmagt tot den 15 junij, onder den generaal Bedeau, in dat oord zoude verblijven en den qo had men aldaar geen nader berigt van eenig gevecht vernomen. De nieuwe minister van marine, hertog van I\Ionte- bello is te Parijs aangekomen. Het eskader van den prins van Joinville heeft de reede van Tonlon verlaten en is weder zeewaarts gestevend. Teu aanzien zijner bestemming is men in het onzekere doch het gerucht verlevendigt zich weder, dat de prins, niet te vreden met de hem gegevene beperkte instructien zoude ver langen van het bevel dezer vloot ontslagen te worden.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1