MÏDDELBIIRGSCHE COURAIVÏ^ N«. 61. Zaturdas: 1847. 22 Mei. BESTUREN cu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJÜINGEÏS. AJyBESTEDIJSG. WELDJJilGHEIJ). STRA-^ll royuERJj- MAATSCIIylPPIJ iötcbevlattbcn Dr abonnements-prijs dezer Courant ts f 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post f 3^ Jh ahonnemenlen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt coinptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. ]h inzending der Advertenlien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, mdten men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hwot- lijks- Geboorte- en üoodbekendmahingen waarvan de prijs is van één tot zes regeU f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve' behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke ylaatsiug een»r Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. PROVINCIE, ZEELAND. - Op 'MaaHtlag den 31 Tviei des jaaTS"T8-477 '^es voorraid- dajTS ten 11 ure zal onder nadere approbatie door den S'aatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij des- zelft absentie door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeeland aan het lokaal van liet Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed Het bouwen van eenen Steenen SUATIE-SLUIS in den Zeedijli van den Polder IVaarden c. a.met derzelver Pakbermen Stortebedden Suatie-Kil enz., benevens het leggen en opruimen van eenen Vingerlinghet uitbreken der oude Sluis en het aanaarden van den Dijk aldaar alles met inbegrip der vereischte mate rialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben, zal, boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie vag Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland te Middelburg ter lezing liggen te 's Gravenhage in de voornaamste Loge menten en voorts op alle zoodanige plaatsen alwaar ge woonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende zes dagen voor de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien re bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Galand, te Middelburg, en bij den Hoofd-Iiigenieur titulair K. Schra- ver te. Goes. De Minister van Binnenlandsche Zaken, VAN RANDWIJCK. Middelburg, den 21 Mei 1847. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armenmaakt bij deze dankbare melding voor de navolgende op heden ontvangene giften, als: Van B. een muntbiljet n« I9i74--ad 10. Van S. B. in goud ƒ40, en van E. C. mede in goud ƒ20, de beide laatste speciaal ter verkrijging van brood tot verminderde prijzen. De Directie der Vereeniging J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, Voorz. N. VERHULST Wz., Penningmeester. A^NBESTEUIJSG. {Nader gewijzigd.") De aangekondigde Aanbesteding wegens het uitdiepen van ruim 3aoo strekkende Ellen van het KANAAL DE LIGNE zal in plaats van op den 29 Mei geschieden op Woens dag den 2 Junij 1847, 's voormiddags ten elf ure, -in het Logement bewoond bij ,7. Sturm, te IJZENDIJKE. Zullende de aanwijjing ter plaatse gedaan worden, voor het eerste Perceel op den 31 Mei, en voor het tweede Per ceel op den I Jnnij 1847, telkens voormiddags ten tien ure. De OPPER-SÏRANDVONDER Bewesten-Schelde zal, op Zaturdag den 22 I\!êi 1847, des voormiddags ten tien ure precies, bij de Stads-Kraan kq Middelburg 'm het open- baar en ten behoeve der Regthebbenden presenteren te ver- koopen een ANKER met houten Stok wegende naar gis- sing 1000 Pond, benevens een KETTING, dik circa één Duim en lang ongeveer 90 Vademen, liggende aldaar. De Eigenaar der opgemelde voorwerpen gevischt nabij ce Goeree vervoege zich ter reclame van het zuiver pro venu bij den Opper-Strandvonde^ voormeld Mr. G. A. Fok ker te Middelburg. TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. De AFDEELINGS-BESTUREN in Walcheren van voor noemde Maaischappij op derzelver laatst gehoudene Ver gadering in overweging genomen hebbende, het groot belang voor den Landbouw in eene goede en gereede beploeging der Landerijen gelegen, hebben besloten, en ten dien einde san eene, uit derzelver midden, benoemde Commissie op gedragen om gedurende en na den afloop des Ploegtijds even als ten voorgaanden jare te onderzoeken welke Ploe- g?"-? door derzelver kennis en ervaring, tot erlanging der door de Maatschappij ingevolge 38 der Statuten te verleenen Premien als het meest aanbevelingwaardig zullen tunnen worden aangemerkt. Het is dan ook dien ten gevolge dat de Maatschappij daarvan aan de Boerenzoons en Boerenknechtswelke ver langen mogten naar bovengemelde belooningen te dingen roededeeling doet en hen daartoe bij deze de gelegenheid aanbiedt, met uitzondering echter van hen, die in vorige jaren reeds de eerste Premie hebben behaald. De belang hebbenden worden inmiddels uitgenoodigd om vóór den i der maand September aanstaande van derzelver voornemen opgave te doen bij den Burgemeester der Gemeente Grijps- kerke lid der door gezegde Afdeelings-Besturen benoemde Conaroissie. Middelburg, den 18 Mei 1847. Namens de Afdeelings-Besturen van bovengenoemde Maatschappij G, WONDERGEM, Lid der Commissie. PARIJS den 17 mei. Eergisteren hebben de koning, de konipgin en prinses Adelaide het paleis der Tuillerisn verla ten en dat van Neuilly betrokken. De generaal Narvaez hertog van Valencia de nieuwe gezant van Spanje aan het Fransche hof, is gisteren avond alhier aangekomen. Aan de barrière de la Chapclk alhier hebben arresta- tien plaats gehad van verdachte personen, en bij onderzoek is gebleken dat zij tot een complot behooren dat zeer boos- aardige bedoelingen heeft, en uit schuim van volk bestaat, dat reeds meermalen in handen der justitie geiveest is. Men heeft bij hen oproerige papieren gevonden, en bij één eene soort van bom, ter grootte van een kanoakogel die met buskruid g;vuld was. Prins Louis Napoleon Achille Murat, zoon \-an Joachim Muratden gewezen koning van Napeis, en \an Carolina Bonaparte, de zuster des keizers, is den 15 april, op 46jarigen leeftijd in Florida overleden. Na de verdrijving der familie Murat uit Italië, bleef de thans overledene tot in 1821 in Oostenrijk, en reisde toen naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, welke hij niet meer verliet dan om eene korte reis in Europa te doen. Naar men berigtheeft de prins Jerome Bonaparte, behalve een verzoekschrift aan de wetgevende kamers ook een brief aan Z. M. den koning doen toekomen waarbij hij dien vorst de meest stellige verzekering geeft van zijne on derdanigheid en eerbied, en zich bepaaldelijk verbindtom, wanneer aan zijn verzoek zal worden voldaan zich te onder werpen aan de staatkundige grondbeginselen van het jaar 1830. In den namiddag van den 11 dezer zijn al de te Ma drid aanwezige ministers naar Aranjuez vertrokken, teneinde daar een ministerraad te houden; dit gaf aanleiding tot ge ruchten omtrent eene ministeriële crisis; men sprak van een kabinet met den generaal Narvaez als minister van buiten- landsche zaken; ook van een ministerie, ten deele uit ge matigden,, ten deele uit voorstanders van den vooruitgang bestaande. De koningin zou den 13 dezer, den verjaar dag des konings te Aranjeuz receptie houden vele aan zienlijken haddenden 12 Madrid reeds verlaten om die pleg- ti"-heid bij te wonen. De koning was den 11 naar het Pardo gereisd en zou zich daar eenige dagen met de jagt verma ken. Te Sevilla waar eenige ongeregeldheden hebben plaats gehad was de rust weder hersteld. Alhier zijn over Spanje berigten aangebragt uit Opor to, loopende tot den 11 dezer, welke het belangrijk berigt mededeelen dat de junta in die stad de voorwaarden van het Portugesche gouvernement, door den Engelschen com missaris, kolonel IVijlde overgebragtheeft van de hand gewezen. De genoemde junta zou hebben geëischtdat de koningin onverwijld de constitutie zal wijzigen een bewind, uitsluitend bestaande uit aanhangers van de progessistische partij ter keuze van de junta zal aanstellen de nationale garde zal reorganiseren, al de door de junta gedane benoe mingen zoo bij het leger als in de burgerlijke administra- tie, gelijk mede al de door haar geslotene leeningen, zal be krachtigen en eindelijk dat het leger der koningin zal wor den ontbonden en afgedankt. Naar men verneemtheeft ook het bestuur van het eiland Madera zich ten gunste van de junta van Oporto verklaard. De Courier de la Gironde wederspreekt thans zijn be rigt dat de koningin van Portugal zich aan boord van een Engelsch vaartuig zou hebben begeven. 's GRAVENHAGE den i^ mei. Eindelijk verneemt men dat nu eerstdaags de aanbesteding zal worden publiek ge maakt tot vervaardiging van het voetstuk waarop het stand beeld voor Willem I zal geplaatst worden. Men wil dat men het thans ook met eenige zekerheid er voor mag houden dat het bewuste standbeeld eventueel op het plein alhier za! worden geplaatstwelke plegtigheid evenwel waarschijnlijk niet voor in het volgende jaar voortgang zal kunnen hebben, Z. Exc. de baron von Maititz buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Rusland bij het Nederl. Hof, is gisteren uit deze residentie vertrokken om aan de gren zen te gemoet te gaan en te ontvangen Z. K. II. den groot vorst Constantijn die heden over Munster en Wesel te Arn hem zal aankomen. Hoogstdezelve zal zich van daar naar deze hofstad begeven heden avond ten half elf ure alhier aankomen en slechts één dag hier doorbrengen. De Enge!- sche oorlogsstoomboot de Black Eagle onder bevel van den kapitein ter zee Frcderik Pelham wacht sedert eenige da gen te Rotterdam de komst van den grootvorstom Z. K. IL naar Londen over te brengen. Onder de personen die den grootvorst vergezellenbevinden zich de vice-admiraal Lütke, adjudant van den keizer, de baron von Fréderiksz en de geneesheer Haurowitz. MIDDELBURG den 22 wei. Zr. Ms. transportschip Dordrecht, onder bevel van den luit.-ter-zee is:e klasse .7. Modera den 13 april uit Viissingen naar Suriname gezeild, is den 16 april met gesprongen grooten mast te Kadix bin- nengeloopen. Wij vernemen dat de portretten die door de daguer- réotijpe-behandeling van den heer Guijart vervaardigd wor den aller gelukkigst uitvallen en zijne wijze van bewer king alle aanbeveling verdient. Zoo zijne werkzaamheden het vorderen zal hij misschien hier uiterlijk tot woensdag aanstaande verblijven, \j\i Zierikzee schrijft men, dat aldaar, op den 1 8 de zer, in de nabijheid van die stad, een 72jarigen schaap herder in eene sloot verdronken is gevonden; of dit ongeluk aan zelfmoord of moedwil van anderen moet worden toege schreven heeft zich nog niet opgehelderd; zijn sraf had hij nog bij zich en zijne schapen waren op een' kleinen af stand grazende, terwijl zijn hond jankend op den weg werd gevonden. Het weekblad de Wekker deelt een gemotiveerd adres der hoofd-onder.1 ijzers binnen de provincie Gelderland aan heeren gedeputeerde Staten dier provincie mede, waarbijzij de vaststelling verzoeken van een algemeen school-reglement voor Gelderland in den geest van dat van Groningen waar bij alle schoolgelden door tusschenkomst van de plaatselijke besturen worden gevonden en den onderwijzer uitbetaald behoudens eenige wijzigingen, vooral in het vastgesteld tan tum voor onderwijzers en schoolbehoe/ten. Wij vernemenzegt het Algemeen Haudehbladdat het voorbeeld van het committé der Spaan>che fondsenhou ders in Nederland tot bijeenroeping eener vergadering van belanghebbenden ook door het Belgische committé is na- gevo'gd zijnde te Antwerpen insgelijks zoodanige vergade ring tegen den 32 dezer belegd. Uit Apeldoorn schrijft men dat ter\',-ijl armoede en el lende elders om zich heen grijpen, de geriiige lolkskiasse aldaar eene mate van welvaart geniet, die bij de duurte dei- levensmiddelen opmerking verdient. Deze betrekkelijk gun stige gesteldheid der arbeidende klasse dankt Apeldoorn thans vooral den heer Moorrees voormalig student aan de land- huishoudkundige akademie te Hohenheim die begonnen is 150 bunders heidegrond tot bouw- en weiland aan te leg gen benevens den heer de Heus, eigenaar der buiten- en fabriek-plaats de Vlijtdie mede 200 bunders ter cultuur heeft voorgenomen U'ordende door hen wekelijks 400 a 500 arbeidsloon uitbetaald juist aan personen die anders meerendeels ondersteund hadden moeten worden. Voor den heer de Heus is bovendien eene boerenwoning reeds in aan bouw terwijl men verneemt dat de heer Moorrees weldra eenen grooten veestal zal aanbesteden, zoo dat zeer aan zienlijke kapitalen de gemeente Apeldoorn toevloeijen. Het is te hopen en te verwachten dat de hooge regering deze en dergelijke ondernemingen waar het noodig of mo gelijk is, krachtdadig zal ondersteunen. De Engelsche bladen hellen luide klagten aan over de slechte behandeling die op de schepen met landververhui- zersten aanzien van de ophooping der menschen in de verblijven aanboord, plaatsheeft, waardoor ziekte en sterfte op sommige schepen op eene vreessebjke wijze ontstaan en bij de aankomst te Nieuw-York de droevigste tafereelen van menschelijke ellende zich voor het oog opdoen. De armhuizen en hospitalen zijn aldaar thans opgevuld met die ongelukkigen. Mogen om der menschheidswille toch hier te gen maatregelen worden genomen Een Engelsch blad the Economist zegt, dat de aanvoeren van granen in Ierland sedert eenigen tijd zoo aanzienlijk zijn dat de lersche markt thans de laagste is van het ge- heele westelijke gedeelte van Europa. Van 13 maart tot 24 april 11. zijn daar ingevoerd 543,296 quart, granen en meel uit het buitenland en 259,503 quart, uit Engeland daarbij de gouvernements-bezendingen niet gerekend. Volgens brieven uit Pesth van den 8 dezer is aldaar eenige dagen te voren het HoUandsch schip Amsterdam e.'i Weenen aangekomen hetwelk beladen met ijzerwerken voor de kettingbrug aldaar, het eerst de Nederlandsche vlaif aan Pesth heeft vertoond.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1