MÏBDEIBÜRGSCHE COÜRAIV W, 56. Diügsdag 1«4T. 11 Mei. BESTUREN eu AÏÏMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. £Xcbcvi<tubcu OPJRIGTïJyG. FABRIEK. bc abonnements-prijs dezer Courant is f 2,15 voor drie maanden, en franco per Post f 6. Be abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling ijeseliiedt complantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Ih inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hutce- lijks-Geboorte- en DoodbeLcndmakingen waarvan de jyrijs is: van één tot zes 7'egels f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende een request van Thomas Machieke b(3udende verzoek om op het Perceel Kadastraal bekend Sectie H. No. 439, gelegen aan den Vlisslngschen weg, een Wind-Korenmolen te mogen oprigten. Brengen het bovenstaand verzoek ter kennis der Ingeze tenen, onder mededeeling, dat, naar aanleiding van het Ko ninklijk besluit van den 31 Januarij 1824 (^Staatiblad no. 19), rakende de vergunning ter oprigting van sommige Fa brieken en Trafieken op den veertienden dezer maand des namiddags ten een ure, ten Raadhuize dezer Stad, de ver- eischte informatien de commodo et iiico'Kwodomet opzigt tot dezen Koornmolen zullen worden genomen wordende mitsdien een ieder, die vermeeneu mogt daartegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken, uitgenoodigd zich ter aangewezene plaats en uur daartoe te vervoegen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 7 Mei 1847. Buruemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN- GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. blijken opgeleverd van den zeer gunstigen staat van het on derwijs op hetzelve van di toeneming der leerlingen wier getal thans 46 bedraagt, in kunde en beschaving, en van het wel besteden der bijdragen van menschenvrienden door welke deze heilzame inrigting de zoo onmisbare ondersteu ning erlangt. Het BUREAU .van den Heer, Eersten-Luitenant, belast met het Plaatselijk Kommandement alhieris thans geves tigd op de Seisdam Lett. Q.'No. 21. 's GRAVENHAGE den 9 mei. Tireede Kamer der Staten-Gcneraal Zitting van den 6 mei. In de zitting der Kamer van heden heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp tot intrekking der wet van 29 december 1835 enz. Vóór den aanvang dier be raadslaging is door den voorzitter aan de vergadering ken nis gegeven dat door de Regering in het wets-ontwerp laatstelijk nog eenige wijzigingen gebragt zijn. Nadat die wijzigingen in de afdeelingen onderzocht en daaromtrent een algemeen verslag was uitgebragtzijn de beraadslagingen over het genoemde wets-ontwerp geopend en is hetzelve na den afloop daarvan niet 54 tegen 4 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Liiybeii, Blenso Star Busmann en Modderman. De beraadslaging over het wets-ontwerp tot regeling en afsluiting der fondsen voor kwade posten is vastgesteld op aanstaanden zaturdag. Zitting van den 8 mei. In de zitting der Kamer van heden, is door de commis sie van rapporteurs algemeen verslag uitgebragt over het ont werp van wet, tot herstel van verliezen, geleden door het te loor gaan van schuldbrieven. De beraadslagingen daar over zullen plaats hebben op aanstaanden dingsdag, des morgens ten 11 ure. De voorzitter geeft kennis dat door de verscl;illende af deelingen tot rapporteurs over het ontwerp van wet, tot het verleenen eener buitengewone geldelijke bijdrage aan de maatschappij van weldadigheid benoemd zijn de heeren Modderman MensoNap, Mutsaers en Gevers. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet, tot regeling en afsluiting van de fond sen voor kwade posten op de kohieren van de personele be lasting en het patentregt. Naar men verneemt heeft Z.M. bepaald, dat, te re kenen van 1 julij eerstkomende de betrekking van administra teur en agent van 's Rijks schatkist, zullen worden opge dragen aan een betaalmeester. MIDDELBURG den 10 mei. De 3"ste verjaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses Gilbert van Pruissen Zuster -.van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning is hier op heden door het uitsteken der vlaggen gevierd. De herstelling van Z. M. den Koning blijft steeds toe nemenzoo dat er geene verdere bulletins worden bekend gemaakt, Z. M. heeft reeds in een open rijtuig uitgereden. Op den 8 dezer is alhier aangekomen en doorgemar- cheerd naar Vlissingen de staf en drie compagnien van het iste bataillon 4de regt. infanterie, onder kommando van den heer majoor Noot., komende van Koevorden en bestemd voor Vlissingen. Het openbaar jaarlijksch e.xamenhetwelk jl. vrijdag, den 7 dezer, op het godsdienstig Israëlitisch instituut bin nen deze stad beeft plaats gehadheeft weder kennelijke Door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Her- vormde gemeente alhier is op 11. vrijdag, ter vervulling der I vacature ontstaan door het overlijden van ds. B. van der Feen het navolgende twaalftal zamengesteld DD. C. J. Kam, te Oost- en West-Souburg; .7. P.Ha- zebroek, te Breda; R. de Brtiyne te Vlissingen; .7. Pleyte, te Nieuwenhoorn; R. A. Soetbroodt Piccardtte Pijnakker; H. Bron, te Gouderak; H. L. Oortte Delft; A. Niermeijer te 's Heer-Arendskerke.7. Broedelette Gouda; H. J. Hofstede, te Gorinchem; E. Moll, te Goes en H. Gann Dun te Vlissingen. Te Hoorn is tot predikant der Hervormde gemeente beroepen ds. H. T. de Blaauw predikant te Gapinge. De heer J. H. G. van Itersoiipredikant te Leyden vroeger als leeraar bij de Herv. gemeente te Weesp werk zaam had aldaar in de papieren der Hervormde kerk een aantal oude handschriften en oude drukwerken ontdektwel ke door zijn wel-eerw., met veel moeite en kosten, zijn bijeen verzameld en tot een geheel gebragt. Deze belang rijke verzameling is alsnu door zijn eerw.met voorkennis van kerkmeesteren der Hervormde gemeente te Weesp, ten behoeve der koninklijke bibliotheek afgestaan. Naar men verneemt heeft Z. M. dat aanbod ten behoeve dier instelling aangenomen en ter belooning van den arbeid des heeren Itersonzijn wel-eerw. begiftigd met de orde van den Ned. Leeuw terwijl hoogstdezelve aan kerkmeesteren voornoemd eene goude medaille heeft geschonken. uitvoer van aardappelen tot si de provinciën zijns rijks uit gestrektzoo dat, tot I november toe, geene aardappelen naar andere landen zullen mogen worden uitgevoerd dan die tot het tolverbond behooren. Bij dezelfde kabinetsorder is het gebruik van aardappelen en van alle graansoorten tot het bereiden van brandewijn, insgelijks tot 15 augustus verboden. Duitsche dagbladen vermelden het afsterven des aartsher- togs Karel van Oostenrijk op den laatsten der vorige maand. Die vorst, oom des regerenden keizers, was den 5 sep tember 1771 geboren, en dus bijna 76 jaren oud. Hij huwde eerst ten jare 1815, en wel met eene prinses van Nassaii- Weiibiirg, die den 29 december 1829 overleed. De aarts hertog laat zes kinderen na, van welke de koningin van Na pels de oudste is, terwijl onder de zonen ook de aartsher tog F.'edcrik, vice-admiraal der Oostenrijksche marine, be hoort. Zoo wel door zijne dapperheid en krijgsbeleid a!s door zijne maatschappelijke en huisselijke hoedanigheden heeft de nu overledene aartshertog zich steeds bijzonderen lof verworven. Tijdens prins JFillent George Frcdsrik vr.ii Oranje, broeder van onzen voormaligen koning, zich in het laatst der vorige eeuw, in Oostenrijksche dienst bevond heerschte tusschen hem en den aartshertog Karel eene har telijke vriendschap. Uit Z'solle 6 mei wordt gemeld In deze v.-eek vergaderde alhier de provinciale land- bouwkui.dige commissie de berigten door de onderschei dene leden over het roggewas in verschillende oorden van Overijssel ingebragtwaren allergunstigst. Op zeer wei nige akkers was zekere kwijning in de plant opgemerkt welligt door de muizen veroorzaakt, of door eene minder zorgvuldige bereiding van den grond, door den landman." Uit Groningen schrijft men Onderscheidene landlieden in dit gewest hebben een klein gedeelte gerst en paardenboonen of ook we! eenige rogge van de markt teruggehouden, alleenlijk om daarvan aan hunne arbeiders tot eenen matigen prijs af te geven sommige drieandere vier gulden de mud beneden den koers van den dag. Zoodanige voorbeelden zijn te navol- genswaardig om dezelve onvermeld te laten. Van den Neder-Rijn meldt men De stand der gewassen is sedert een paar weken in deze streken uitmuntend. De akkers staan goed gevuld en de jonge plant is krachtig en frisch. In het nommer voor de maand mei van de Volksvriend, vindt men in een belangrijk artikel: het graan en de sterke drank, eene berekening van het graan, dat in plaats van tot nuttig voedsel te worden gebruikt, tot een vergif wordt verstookt, dat velen duizenden ellende en verderf aanbrengt. Het jaarlijksch gebruik volgens de ruim 8 millioen accijns die het binnenlandsch gedistilleerd, buiten de opcenten en collectief zegel in 1824, 1834 en 1844 opbragt, wordt daar berekend op 235,515 vaten, waartoe 412,316 mud rogge en 524,300 gerst zijn verbruiktte zanien tegen den middelbaren prijs van ƒ5 en ƒ4, voor ongeveer 3 millioen guldens thans voor ruim 7 millioen. Uit de reeds vermelde rogge zou ruim 42 millioen Ned. ponden brood te bakken zijn geweest. Ook de gerst had 13! millioen kop gort kunnen opleveren. Elke kan jene ver verslindt 1,75 N. pond brood en ruim i kop gort. Het is ons een genoegen te kunnen berigtenzegt ge melde Volksvrienddat onlangs, bij resolutie van Z. Exc. den minister van marinetwee oorlogschepen zijn uitge- zeild met de bepaling, „dat gedurende de reis het gewoon rantsoen jenever tot op de helft zal worden verminderd en in plaats daarvan een rantsoen koffij en suiker zal worden verstrekt, bij wijze van proefneming, en dat na afgelegde reize door den kommandant moet worden berigt, in hoever die proefneming aan het oogmerk heeft voldaan." De sche pen zijn DE Argo kapitein-ter-zee van der Hart naar Oost-Indie, en Merkuur kapitein-luitenant-ter-zee Cat de Raetover de kust van Guinea naar de West-Indie. Te l'Vesel heeft zich eene vereeniging van landverhiii- zers gevormd zaamgesteld uit jonge lieden van de aanzie:;- lijkste familien die hunne fortuin in de nieuwe wereld willen gaan beproeven. Deze jonge lieden zonen van kooplieden militairen van rang enz., oefenen zich thans vooraf in al lerlei ambachten, om elkander wederkeerig van nut te kun nen zijn met hunne niet onaanzienlijke middelen steiien zij zich voor, eene geheele afzonderlijke, voor hen alleen bestemde kolonie, een Nieuw-Wesel in het westelijk half rond te stichten. Een soortgelijk ddH^, te weten het stich ten van eene gemeenschappelijke kolonie, naar communisti sche grondbeginselen heeft ook eene andere verhuizings- vereeniging, die hier uit het binnenste van Wèstphalon is aangekomen ook de leden daarvan behooren allen tot de gegoede klassen de vrouwen dragen zelfs shawls iets het welk men in Westphalen onder de burger en boeren-fami- lien niet dan bij de rijken ziet, en de heeren dragen rok ken nette schoeisels en witte hoeden. Voorts is hier ook nog een gezelschap van verhuizende berglieden aangekomen hetwelk voornemens is, zich naar Znid-Amerika te hegeven. Zoo wij vernemen zou aan dezen de vrije overvaart zijn toegezegd. Het wets-ontwerp omtrent de levensmiddelen is den 5 de zer door den Belgischen senaat met algemeene stemmen aan genomen. De representanten zullen waarschijnlijk nog deze week hunne werkzaamheden voor deze zitting ten einde brengen. De koning van Pruissen heeftbij kabinetsorder van i mei het bereids voor de westelijke provinciën bestaand verbod van Men leest in de Nederlavdsche Stoompost Noch het bestek noch de aard van ons tijdschrift laat ons toe, in den regel, van de beraadslagingen der Staten- Generaal gewag te maken. Doch als wij het gcwigt over zien voor handel landbouw en in het algemeen voor het welzijn van alle standen d&s. landsaan het vraagstuk ver bonden dat in de afgeloopene week in de Tweede Kamer is ter sprake geweestdan mogen wij niet voorbij, bij wijze van uitzondering, eenige regelen daaraan te wijden. Niet dat het ons te doen kan zijn om op bcslissenden toon tusschen Rome en Alba zoo als wij in een onzer bladen de twee kampen hoorden noemen die deswege ook bij ons bestonden uitspraak te doen: wij zijn te diep door drongen van de moeijelijkheid der zaak van het teedere daarvan vooral in den tegenwoordigen tijd,-wij hechten te veel aan de gemoedelijke stemmen met zoo veel nadruk uit beide die kampen opgegaan. Maar wij willen kortelijk aangeven wat er eigenlijk is ge schied, en Nederland geluk wenschen in de blijkbare span ning die er over de zaak bestond, dat eene toenadering is tot stand gebragtwaarbij het algemeene heil zoo wij be scheiden gelooven het beste bevorderd is. Wat is waarheid dat waren de woorden die in de vergaderzaal klonken, uit den mond van den minister, die de graanwet in 1835, ook te midden van tweekampen he nen doorzette. En nog na het hooren van zoo veel tegen en zoo veel vóór die wet in den laatsten tijd vernomen bleef de vraag: wat is waarheid?" De regering had de intrekking van de wet voorgedragen als een der middelen tot keering van den nood die door dé bekende natuurramp schier allerwege in Europa is ontstaan het verslag der afdeelingen toonde echter hoe uiteeuloopend de gevoelens deswege waren. Ee;ie kleine meerderheid scheen zich echter ten voordeele van de voordragt te zullen open baren. Zou daardoor het land nu veel gebaat zijn geweest? De ondervinding is daar, dat het geluk van hetzelve lutte! bei'orderd wordt door voordragten die met weini<f beteeke- nende meerderheden haar beslag erlangen. De zedelijke over tuiging faalt dan nog niet zelden die bij een denkend voik vooral de wezenlijke kracht aan eene wet geeft. De heer van Dam van hseltmet 16 medeleden, voor standers van de graanwet, besloten eene poging tot vergelijk

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1