MIDDELBIJRÜSCHE COURAIVT. N 39. Donderdag 1 April. BESTUREN eu AD^ÏIMSTRATIEN. MELWSTÏjDINGEIS. PROrilS'CIE ZEELAND. Q5icoot-i3rittanjc. Jfvanti vijlt. iicbevlanbcn. Tweede Kamer der Staten-Generaal lif^. Üe aboniiemcnts-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen Korden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling fjcschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des^morfjens vóór 10 tireindien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regek 1 50 en-voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eciitr Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. AANBESTEDING. Op Donderdag den 22 April 1847, des voonniddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij deszelfs absentie, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed Het driejariï onderhoud en herstel der KRAM-RIJS- en AARDEWERKEN, benevens dat der Sluizen, Brug gen Gebouwen en alle andere voorwerpen op het Ka- I naai van Neuzen en het Zijkanaal naar Hiihtalles met het leveren der benoodiirde Materialen, en de BRAND- en LICHTSTOFFEN ten dienste der Slui zen; aanvangende op deü dag der Besreding en ein digende den laatsten December 1849, in twee Perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen, bo ren en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsrche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeiand, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de Besreding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informarien te bekomen zijn bij den Adspirant-Ingenieur Z)/V/tj, te Neu zen en den Hoofd-Ingenieur Caland te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken, VAN RANDWIJCK. LONDEN den 27 i;:aart. H. 'S], hie'd^ gisteren een ka pittel der orde van den Kousenband in welke de hertog van Bedford tot ridder dier orde geslagen werd. Men meldt dat H. M. zich in gezegende omstandigheden bevindten dat hoogstderzelver bevalling tegen de maand augustus wordt te gemoet gezien. De algeraeene vaste-en boetedag is woensdag, hier en door geheel Engelandmet de groorste stiptheid gevierd. Alle zaken stonden stil het hof hoorde, in de kapel op het paleis van Buckingham de leerrede des bisschops van Ox ford aan. Het huis der gemeenten heeft gisreren de wet tot on dersteuning der armen in Ierland in comité aangenomen en gisteren die op de in- en uitgaande regten met verwerping van een amendement van lord C. Bentir.ck, die de zaak in handen eener speciale commissie s'ellen wilde, dewijl de voorgeslagen vermindering der differentiële regten op kolo niale geestrijke dranken, in weerwil der reeds gemaakte wij zigingen in het daarop betrekkelijk artikel hem nog onbil lijk jegens de Engelsche distillateurs toescheen. Gedurende de twee laatste dügen der vorige week zijn door 5 schepen, niet minder dan 110,000 Holiandsche ka zen te Londen aangebragt. PARIJS den 27 maart. Na eene beraadslaging van vier dagen over het voorste! van den heer Duvergier de Hauraniie omtrent veranderingen in het verkiezingsstelselwaarvan het ministerie eene kabinets-questie had gemaakt, heeft de kamer der gedeputeerden gisteren het in overweging nemen van dat voorstel met 252 tegen 154 stemmen verworpen, waaruit dus blijkt dat het ministerie thans op eene meerderheid van 98 steramen kan rekenen. De meerderheid der commissie belast met het onderzoek van het voorstel omtrent hervor mingen in de brievenport, heeft zich voor eene gelijke port yan 20 centimes per brief verklaard. 's GRAVENHAGE den 28 maart. Met diep leedwezen werd gis'eren avond de mare vernomen, dat Z. M. onze ge- eerbiedigde Koning door eene plotselijke ongesteldheid was getroffen; wij achten ons gelukkig thans te kunnen melden, dat, na eene lating, hoogstdezeive zich merkelijk beter be vindt en er alle hoop bestaat, dat Z. M.onder Gods bij stand, spoedig geheel hersteld zal zijn. Heden middag is het volgende bulletin uitgegeven Gisteren in den namiddag, ten 5 ure, werd Z. M. door een gevoel van benaauwdheid in de hartstreek aange daan gepaard met sterke hartkloppingen. De volstrekte rust geene veranderingen te weeg brengende en de pols hard en menigvuldig woedende, werd eene sterke aderlating ver- ,rigt, waarop weldra beterschap volgde. Tegen één uur beden morgeu begon Z. M. ia te slapen, en ten 3 ure, bij het ontwaken, gevoelde Z. 'M. zich be ter en thans is Zij rustig. 's Gravenhage, den 28 maart 1847. P. F. J. EvERARD. Beckers." Het bulletin van den 29 maart luidt als volgt Gedurende den loop van den dag van gisteren is het gevoel van benaauwdheid in de hartstreek niet meer terug gekeerd, en zijn de hartkloppingen veel verminderd gewor den tegen het begin van den voornacht heeft zich het ge voel van benaauwdheid herhaald, en zijn de hartkloppingen toegenomen welke allengskens weder hebben afgenomen tot dat Z. M. tegen 5 ure in eenen rustigen slaap gevallen is, waaruit hoogstdezeive heden morgen omstreeks 9 ure ontwaakte zich veel beter gevoelende. 's Gravenhage, den 29 maart 1847. P. F. J. EvERARD. Beckers." Zitting van den 29 ?naart. In de zitting van heden zijn ontvangen onderscheiden missives van de Eerste Kamer waarbij zij kennis geeft dat zij zich heeft vereenigd met alle haar door de Tweede Ka mer toegezonden ontwerpen van wet. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot overbrenging op de begrooting van 1847 van sommen, begrepen in die van 1846, voor de uitgaven tot herstel van het muntwezen. De heer Luzac stelt als motie van orde voor deze be raadslagingen te verdagen tot dat de twee andere aangebo den ontwerpen, tot de munt betrekkelijk zullen onderzocht zijn. De redenaar zegt dit voorstel te doen om hef hooge gewigt der zaak, welke nog niet genoegzaam toegelicht is, in het belang der Regering, en in dat van de waardigheid der Kamer, welke niet me: overijling kan raadplCj^en. De voorzitter en Z. Exc. de minister van financiën be strijden dit voorstel. Z. Exc. verklaart dat, indien het doorging dadelijk het werk der hermunting zou moeten blijven stilstaan. Z. Exc. kon de voordragt niet vroeger doen, omdat de uitgaven van 1846, tot herstel van het muntwezen niet vroeger waren bekend. De minister be toogde, dat de tegenwoordige voordragt heel eenvoudig was, en dat zij met de beide andere over hetzelfde onderwerp in o-een het minste verband stond. Bij hoofdelijke omvraag is het voorstel van den \\tit Luzac met eene meerderheid van 34 tegen 7 stemmen verworpen en alzoo besloten de beraadslagingen door te zetten. Voor de heeren Upwerf Sterling Corver Hooft Gou verneur Storm Sasse van Tsselt Luzac en Hofman. De beraadslagingen worden thans geopend. De heeren HooftNapFaber 'van Riemsdijk D:nmaer van TiVisfUytwerf Sterlingde Man, van Rosenthal, Hofman va» Sasse van Tsselt en Luzac hebben achtervol- gens het woord gevoerd. De minister van financiën verdedigde het ontwerp daarna, en gaf dienaangaande veelvuldige inlichtingen. De heeren Duymaer van Twistvan Rosenthal en Faber van Riemsdijk hebben verklaard dat de gegevene inlichtin gen hun niet voldoende toeschenen; waarop de minister nog nader bij herhaling heeft geantwoord. De beraadslagingen worden gesloten. Men gaat ter stemming over. De voor dragt wordt aangenomen met 21 tegen 20 stemmen. gulden of het stuk van 50 cents; het stuk van 25, dat van 10 en dat van 5 cents; en de onderdeelen in koper zij,. de cent en de halve cent. De negotiepenningen zijn: j. de gouden IFillem, 2. de dukaat; van beide deze stukken kunnen dubbele geslagen worden en van het eerste stuk ook halve. De negotiepenningen zullen geen wettig betaalmid del zijn. Later zal de gelegenheid worden opengesteld tot intrekking der gouden stukken van tien en vijfguiden. Het bedrag der aangemunte stukken van tien en vijf gulden wordt opgegeven te zijn ƒ172,584,850. Uit het algemeen verslag, nopens de voordragt tot herstel van het Nederlandsche muntwezen, blijkt, dat van Rege ringswege is te kennen gegeven, dat het ondoenlijk is te bepalen wanneer de inwisseling van al de oude geldspecien afgeloopen zal zijn; dit hangt van de voortzetting der her munting af, die thans gebragt is tot meer dan ai milüoeii 's maands in de grove speciën. Daarbij wordt Ihans nog eene inrigting gemaakt voor het slaan der kleinere munten wanneer deze inrigting gereed zal zijn zal er eerst kunnen worden gedacht aan de geheele intrekking der oude schel lingen en zesthalven, die voor 25 cents koers hebben. W.;: aanbelangt den wensch om de muntbiljetren te doen ver minderen deze wordt door de Regering gedeeld zi; heeft het voornemen, om er successief toe over te gaan, en d;-;- wel voor een gedeelte reeds spoedig, in verband met de vordering der aanmunting. I\Ien moet echter in het oog hou- den dat er nog oude speciën zijn in te trekken en óa: bij die operatie de muntbüjetten ook nog de diensten zuiica moeten bewijzen waartoe zij bij de wet bestemd zijn. Uit het ontwerp van wet, strekkende tot regeling van het Nederlandsche muntwezen dat laatstelijk aan de Kamer is aangebo'den blijkt, dat die wet voornamelijk len doel heeft, het muntstelsel, tot invoering waarvan thans zoo veel inspanning en opoffering wordt aangewend op hechte grondslagen te doen rusten en dus ook voor de toekomst de vruchten van den tegenwoordigen arbeid te verzekeren. Daarbij verlangt men die verbeteringen in te voeren waar voor dat muntstelsel nog vatbaar is, terwijl de Regering gemeend heeft, tevens de gelegenheid niet ongebruikt te moe'en laten om al de bepalingen ons muntwezen betref fende in ééne wet te vereenigen, en dus doende zooveel mogelijk de verwijzing naar vroegere wetten wanneer een maal de hermunting geëindigd is, te voorkomen. Om or.s muntstelsel op hechte grondslagen te doen rusten is het noodig dat voortaan de standpenningen slechts van één metaal vervaardigd worden. Dit is vooral het doel, dat de Regering door het tegenwoordige wetsontwerp hoopt te be reiken. Zij verheugt zich, daarmede eenen dikwijls geuiten en reeds lang te voren ook bij haar gekoesterden wensch te kunnen vervullen. De Regering stelt derhalve voor, den s//!'^/-f« standaard allengs als enkelen standaard in te voeren. Volgens de voordragtbestaan 's Rijks muntspecien uit zil veren stafidpenningen uit zilveren en koperen pasmunt en uit gouden negotiepenningen. De eenheid van het Neder landsche muntstelsel is de zilveren standpenninggulden genaamd. Het veelvoud daarvan is de rijksdaalder of het stuk van 2j. De onderdeelen ia zilver zijn: de halve MIDDELBURG den 31 maart. Op de onder vermelde plaatsen, dagen en uren znl worden aanbesteed het arbeids loon van het vernieuwen en onderhouden der Rijsbeslagen en het maken van Steenglooijingen gedurende het jaar 1847. Voor het eiland Zuid-Beveland, te Goes op het stadhuis, op maandag den 12 april, des middags t;n 12 ure; Voor het eiland Tholen te Stavenisse bij P. van Oost in de gemeente-kamer, op woensdag den 14 april, des mid dags ten 12 ure; Voor het eiland Schouwen en Duiveland te Zierikzee in de vergaderkamer der centrale directie van Schouwen op donderdag den 15 april, des voormiddags ten 11 ure; Voor het eiland Noord-Beveland, te Colijnsplaat in het gemeentehuis, op zaturdag den 17 april, des middags ten I 2 ure Voor het polder-arrondissement Cadzand te Breskens in het Gouden Kanon op dingsdag den 20 april de: midda-s ten I 2 ure 1 Voor de polder-arrondissementen Axel en Hulst, te Neu- I zen bij Steenkamp, op woensdag den 21 april, des mid- 1 dags ten i 2 ure waarvan de bestekken op de gewone plr.at- I sen ter lezing liggen. Bij besluit van Azn 25 dezer is het getal der ingestei- I de inspecteurs der posterijen met twee verminderd, en alzoo, voortaan op vier bepaald, die te Amsterdam Breda, Nij- i megen en Zwolle hun gewoon verblijf zullen houden; terwijl 'Voorts benoemd zijn: tot directeur van het postkantoor te Haarlem, de heer .T. .1/. baron van Boecoptot dusverre 'inspecteur der posterijen in het 4de arrondissement, en tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden, de heer j Mispelblom Beijertot dusverre inspecteur der posterijen in i het iste arrondissement. Te Rotterdam is tot herder en leeraar bij de Nederd. j Hervormde gemeente beroepen is. J. I. Dccdesth. dr. en predikant, te Hall bij Zutphen. Ds. F. C. J. van Coevs aldaar heeft de beroeping bij de Walsche geraeer.re te Lev- den aangenomen. Laatstleden zaturdag had te 's Gravenhage ol-> eene treffende wijze, de ter aardebestelling van de diep betreur- de Nederlandsche tooneelkunstenaresse wijlen mev. Naret- Koningplaats. De huldebewijzen aan de nagedachtenis {der hoogst verdienstelijke afgestorvene de herinneringen aan i het verlies door Nederland in haar geleden, wekten de !e- vendigste aandoeningen op. I Zr. Ms. korvet Argo onder bevel van den kapitein ter zee C. van der Hartis op de reis van Texel naar i Batavia den 15 Januarij te Rio-Janeiro binnengeloopen. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft, in ha- 1 re zitting van den 27 dezer, na langdurige beraadslagingen I het door de regering voorgestelde wetsontwerp, regen be- leedigingen den koning en de leden van het koninklijk ge- zin aangedaan, met 59 tegen 20 stemmen aangenomen. De (strafbepalingen in de oorspronkelijke voordragt voortkomen- j de zijn eenigzins gewijzigd terwijl die, waarbij de in deze 1 wet voorgeschreven wijze van reg'svordering toepasselijk ver- klaard wordt op alle misdrijven door middel der drukpers I gepleegd van het ontwerp afgescheiden is, om als af/,orde:- J lijk voorstel van u^et te worden behandeld. I In den nacht tusschen zaturdag en zondas, ontstond in het nachthuis de Brug van Londfn, in de Korte Wa:cen-, straatce Rotterdameene vechtpartij200 men zegt tcs-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1