MIDDILBUIIGSCHE C O II R A IV T. W. 32. Bingsdag 1847^ 16 Mauit. NIEUWSTIJDING EIN. ALGEMEESE COLLECTE. BIJBEL GE NO O T SC 11 AF, JjüMIJSISTRATIE BE II BOMEII^EN. OPENBARE YERPACHTIUGEPf eronden en Grasgewassen te BKESHEIVS en te IVSVZKIV. JFELBABIGUEIB. SC HO OL JFEZEN. flebevlaubcu. »««SZWS>M» STADGETrOOTE?) De buitengewone schaarschheid en duurte der levensmid delen van eerste behoefte lege onsbij den steeds voort- durenden winter en het nog stilstaan van handenwerkin eene dubbele mate de verpligting op, om ons het lot onzer irme en minvermogende Natuurgenooten aan te trekken door, zoo veel in ons vermogen is, in hunner, kommervol- le<i toestand te blijven voorzien. Tot bereiking van dat oogmerk hebben wij, bij ons besluit vau heden, bepaald, dat op Woensdag den 17 dezer maand, tusschen twaalf en t\i:ee ure door de respective Heeren Wijk meesters-Armbezorgerseene Algemeene Collecte aan de Woonhuizen en derzelver afzonderlijke gedeelten zal wor den gedaan waarvan de opbrengst door eene Commissie öic den Stedelijken Raad zal worden in ontvang genomen en door tusschenkomst van het Bestuur der Vereenigingop de meest doelmatige wijze zal worden benuttigd. Ofschoon door velen uwer, gedurende dezen in meer dan een opzigt zoo noodlottigen winter aan de menigvuldige binnen deze Stad bestaande Inrjgtingen van liefdadigheid in eene zeer ruime mate is bijgedragen zoo roepen wij nogtans bij de dankbare erkenning van deze uwe weldaden de menschlievendheid van u allen op om nog verder het uwe toe te brengenten einde den dringenden nood van zoo menig behoeftig Huisgezin bij voortduring te helpen leni gen ofte verminderen; en durven wij op uwe gewone mild dadigheid ons verlatende de hoop voeden dat onze ver wachtingen ten dezen, gelijk bij vroegere gelegenheden van dien aard niet zullen worden beschaamd gemaakt. En opdat een iegelijk met den inhoud dezes bekend zij ïal dezelve worden afgekondigd, gedrukt en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg,den i2Maart •1847. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. AFDEELING MIDDELBURG. Daar het Nederlandsche Bijbelgenootschap besloten heeft om voortaan de Bijbels in den regel niet gratis uit te dee- len maar tot lagen prijs verkrijgbaar te stellen, zoo noo- digt de Directie der Afdeeling Middelburg zoodanige Heeren Boekhandelaren die genegen zijn om hier tot dat 'einde tegen eene geringe belooning hunner moeite het Depot te houden bij deze uitom zich vóór den laatsten dezer maand bij haren Bibliothecaris, den Heer G. IValleraan te melden, en de nadere voorwaarden te vernemen. Middelburg, den' 15 Maart 1847. A. M. CRAMER, Secretaris. VAN Door den ONTVANGER der DOMEINEN te SAS-VAN GENT, als daartoe behoorlijk gemagtigd zal, op na te melden tijden en plaatsenworden overgegaan tot de Open bare Verpachting voor den tijd van zeven jaren ingaande met I Mei 1847, van eenige Gronden en Grasgewassen behoorende tot de Domeinen van het Departement van Oor log gelegen te Breskens en te Neuzen te weten Te BRESKENS, op Dingsdag den 6 April 1847, des voormiddags om 10 ure, in het Logement genaamd Canon d'Or, bewoond hij D, van Maleten overstaan van den Notaris I. C. O. Benieynresiderende te IJzendijke van twee Perceelen GROND, gelegen te Breskens, en de GRASGEWASSEN der FORTEN aldaar. Te NEUZEN, op Donderdag den 8 April 1847, des voormiddags om 10 ure, in het Logement bewoond bij J. C. Steenhampten overstaan van den Notaris C E. Fermandel residerende te Sas-van-Gentvan de GRASGEWASSEN der VESTINGGRONDEN, te Neuzen. De voorwaarden dezer verpachtingen zullen te lezen lig gen voor zoo veel de goederen te Breskens gelegen be treft tei) Raadhuize te Breskens en in de Logementen Canon d'Or en Bellevue aldaar; te Schoondijke, in de Herberg bij .7. F. Overtveldte Oostburg, in het Logement den Eenhoorn en te IJzendijke ten Kantore van den Notaris C. O. Bentejn en voor zoo veel aangaat de goederen te Neuzen gelegen, ten Raadhuize dier plaats en iu de Loge menten bij J. C. Steenkamp J. B. de Meijer en van IVijck te Axel in het Logement bij Ro/f, en te Sas-vanGenc ten Kantore van den Notaris Femiandelen van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Geiitbij wien nadere inlichtin gen te bekomen ziju. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. VAN ZUYLEN van NIEVELT. Middelburg, den 15 Maart 1847. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt bij deze dankbare melding voor de navolgende ontvangene giften als Den 10. Van X., twee Muntbiljetten ad 20 en eene ad 10. 5° y, II. Van I. Z,ter uitdeeling van Brood tot verminderde prijzen, zes Muntbiljet ten, ad 5. - 30, 13. Provenu van Toegangbiljetten tot be- zigtiging van het onlangs te koop gepre senteerd Huis en Erve, Wijk B. no. 155. - 5 75 De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHORER VAN üE SOUBURGEN Voorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. Middelburg, den 14 Maart 1847. DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente maken bij deze dankbare melding van eene, op heden in de Kerk-collecte gevondene gift voor de Armen dier Gemeente, zijnde een Muntbiljet, groot ƒ5, ingesloten, onder het merk P. Diakenen voornoemd L. H. CADET. J. EGGEL. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone VOORJAARS-VERGADERING houden binnen Middelburg, in de Abdij, op Woensdag den 7 April 1847, des voormiddags te elf ure; zullende op Donderdag den 8 dier maand, des morgens te acht ure, worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van ééii of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hun ner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schooiop'ziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 15 Maart 1847. ADR. P. VAN DEINSE. Secretaris. WESTKAPELLE, den 11 Maart 1847. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier maakt onder hartelijke dankbetui ging melding der navolgende bij den Heer Jnhs. Lievense onder de letter X., ontvangene giften, als: twee Muntbil jetten, no. 11761 8 en 167411, elk ad 20 en een Dito, no. 72940, ad 10 en 12 paren Wollen Kousen. De Commissie voornoemd W. VERHULST Nz., Voorzitter. H. W. MESSER, Secretaris. MIDDELBURG den 15 maart. De door heeren Burge meester en Wethouders uitgeschrevene collecte, tegen woens dag den 17 dezer, schijnt eenen algemeenen bijval te vin den, daar men zich van de behoefte overtuigd houdt, om door eenen buitengewonen maatregel in den nood der armen te voorzien welke door den hoogen prijs der levensbehoef ten buitengewoon groot is. Ook verneemt men met genoe gen dat heeren wijkraeesters-armverzorgers zich op het eerste, aanzoek hebben bereid verklaard om vergezeld van de daartoe door het stedelijk bestuur uit te noodigen col- legien of ambtenarenden omgang van deze collecte op zich te nemen. Wij haasten ons mede te deelen dat de pianist Lï/o//", de beroemde antagonist van Thalbcrgen de tenor-zanger Tu-jn, op woensdag den 24 dezer alhier een concert zullen j geven. Ook deze mededeeling zal met belangstelling wor den vernomenen wij houden ons overtuigd dat het kunst- minnend publiek aan hetwelk wij bij deze hulde brengen voor deszelfs talrijke opkomst op het concert van voorleden vrijdag, ook beide deze virtuozen met een even talrijk be zoek zal begunstigen. In de Goesche courant leest men 3» De soiree musicalegisteren door den heer Labrantonzen stads-muzijkmeester gegeven, werd door een zeer talrijk publiek uit verschillende standen bijgewoond. De zaal was geheel bezet. Zoo wel de keuze der stukkenals de uitvoering van dezelve verwierven algemeenen lofzoodat de heer Labrant in alle opzigten hiervan voldoening smaakte. Eere zij daarbij aan allen die hem met hun talent welwillend liulp betoonden die hem aboo ondersteunden en den meester eere aandeden tige bazuin het publiek in verrukkingbragt en inen bij bewondsriiig van het metsteilijk spel op bazuin gevoelde Vat goed orgelspel is" Dat wij den heer Labrant nu onder de goede )a uitmuntende or<'a- nistcn van ons land mogen stellen, is op het Vergelijkend exameu"te Dordrecht ten voorleden jare gebleken. Volgens het verslag daar van roorkomende in no. 8 van het Jluzijkaal TijdschriTt Caccilia waren van de 20 sollicitanten slechts 9 verschenen cu toen liK programma der orgelproef bekend was trokken er zich nog .3 tenifr. iVa ten hoogst onpartijdig onderzoek en herhaalde proef, bleek Lel", dat de aandacht der examinatoren waaronder de betren Lubtck en Tours zich meer bepaald vestigde op de heeren Labrant en G. J. de Fries. Beide gaven gelijke blijken van grondige studie en theo- retiscUt kennis. De bewerkingen der andante en van de fuga door den beer Labrantwaren onberispelijk doch door zijne groote zorg om rijkdom en opeenvolging in zijne accoorden te brengen miste de begeleiding, hoe kunstmatig die ook was en door zuiver koraal uitmuntte, die bevalligheid en uitdrukking, welke bij zijuea mede dinger uitblonken, die aUoo den voorrang verwierf." Nog wordt uit Goes gemeld Bij de tegenwoordige duurte der eerste levensmiddelen is de hoop algiemeen op ó.en aanstaanden oogst gevestigd. Volgeus ingewonnen berigtenstaat het uitgezaaide winterkoren goed te velde en daar de landerijen in eenen zeer gezonden en vruchtbaren staat zijn, wacht men een goed gewas. Dit laat ste geeft mede vooruitzigt op het slagen van de nog te zaai- jen of reeds gezaaide zomervruchten welke wel meest voed selgewassen mogen zijn, en waartoe aanmoediging wensche- lijk ware. Daar er ten verleden jare alhier minder kwaad in de aardappelen was, dan in het vorige, zal men wèlligr in goede en gegronde hoop op beter, dit jaar de aardappel- teelt zeer behartigen. Ook het koolzaad staat vrij wel. Met vroeg gezaaide, of de groote planten hebben geieden. Er is nog weinig of geen werking in te bespeuren, 't welk door het strenge weder, dat zich hervat heeft, verhinderd wordt, en hetwelk men hooptdat nog geene schade doet. Het uitploegen houdt men voor alsnog onraadzaam." Men verneemt, ditt de aanbesteding van de voortzet ting der oever-verdediging voor de vesting Neuzen vroe ger gesteld op den i8 dezer, nader is bepaald op den i april aanstaande. Het voornemen om den Anna-Paulowna polder in Noord-Holland uitsluitend met 'Geldersche landbouwers te bevolken, wordt met kracht doorgezet; reeds hebben zich een aantal gezinnen aangemeld om derwaarts te vertrekken. De heer L. A. Ligtenveld, raadsheer in den Hooeen Raad der Nederlanden, is door Z. M. benoemd tot lid van den Raad van State. De provinciale staten van Limburg hebben in hunne buitengewone vergadering van den p dezer tot lid van de Tweede Kamer verkozen den \\e<ir L. F. H. Beerenbroekvan Weert, en zulks in plaats van den heer Leclercq, die'door gemelde Kamer niet is toegelaten. Het totaal der bij de redactie van de Tijd voor Ier land ontvangene giften, beloopt thans 23,062, 62. Te Zwolle is den 12 dezer overleden de heer C.Lut- tenbergridder der orde van den NederI, Leeuw, secreta ris dier stad en lid van onderscheidene genootschappen m den ouderdom van 54 jaren. Zijne geschriften in het 'vak der wetgeving, en zijne bemoeijingen omtrent het armwe zen verwierven hem een eervollen naam; zijne sterk ge- schokte gezondheid heeft wel langzamerhand op zijn gemis voorbereid, maar het blijft een droevig denkbeeld, dat een zoo nuttig lid der maatschappij niet langer voor haar heeft mogen werkzaam zijn. De geruchten uit IVeenen krijgen meer en meer beves tiging, dat Oostenrijk tot eene vermindering der krijg»-- magt besloten heeft, ten einde de daardoor bezuinigde gel den te bezigen tot bevordering der nijverheid en ontwikke ling der nationale welvaart. Thans verkondigt het Beijersche regeringsblad de be noeming van den gewezen minister von Abeltot buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister bij de Nederland sche en Belgische hoven. De-regering van Hamburg heeft eindelijk na herhaald aanzoek der Duitsch-Katholieken om erkend te worden eene commissie benoemd welke daaromtrent verslag zal moeten indienen. Binnen 8 dagen is in die stad viermaal brand ontstaan waardoor ook het algemeen bekende Börsenhaiis van binnen geheel is uitgebrand. Uit Londen, 10 maart, schrijft men, dat in de raad,^- vergadering der ministers, de dag van 24 maart aanstaande bepaald is, voor een algemeenen bid- en boetdag ter zake van den in vele oorden heerschenden nood. Volgens be rigten uit het westen van Ierland nemen de ellende eii de sterfte aldaar, vooral in de hospitalen en werkhuizen hand over hand toe. Een voorstel van den heer yiif^r/, strek- »Het publiek had eenen zeer aangenamen avond gaf herhaaldelijk kende om de geheele afschaffing der doodstraf te bepalen iiken van (roedkenrintr wp1L-p. H.tn rtr.1- r)..../t:.-.>..(a.>.. .-«rt.. t i i i blijken van goedkeuring welke dan ook den directeur na zijn voor treffelijk uitgevoerd obligaat op de vioolaan het einde ruimschoots ten deel viel. De gedachte dat het echter waarschijnlijk de laatste maal was dat hij hier a)s zoodanig optrad wekte een weemoedig gevoel, doch onze beste wenschenvergezellen hem in de betrekking, waartoe hij te Middelburg geroepen is. Wij wenschen dat bij daar eenen ruimen werkkring zal vinden en dat hem daat ook als orga nist diezelfde ondersteuning moge te beurt vallen gelijk bieren welke hij onzes inziens verdient. Het is geene gemakkelijke taak het orgel goed te bespelen en den zang van ons publiek te begelei den. De heer Labrant verstaat zulks als geoefend kenner en mees ter, en veelmalen werd de gemeente door zijn spel gesticht. Ook bij orgel-concerten gaf hij proeven lijner ervareudheid. Kog altijd heugt ons het concert door den beer Jiclcke in onze kerk gegevcA toen de imei Labrant hem op het orgel waardiglijk accompagn"eerde toen de ismenslemming van hel koninklijk instrument met de krach- is in het huis der gemeenten met 81 tegen 41 stemmen af gewezen. Volgens de laatste tijdingen uit Lissabon was daar nog niets beslissend voorgevallen; men vleide zich dat Engeland de ondernemingen van dom Miguel geenszins zou trachten te bevorderen. Uit Lyon schrijft men dat aldaar nog nimmer zoo veel graan en meel is aangevoerd als thans. Den 6 dezer alleen bedroegen die aanvoeren zoo met schepen als over land, 16,449 hectoliters graan en 264,457 kilogr. mee!. Volgens schrijven van den Nederlandsche» ambassa deur te Parijs, wenscht Zijne Exc. de oplettendheid te ves tigen op de voordeden welke uit de vrije rivier- ea kust vaart in Frankrijk kunnen ontetaan.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1