MIDDELBURGSCHl U R A IV T. N". 31. Zaturdta! 1847**' 13 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. PROriJSClE ZEELAND Tweede Kamer der §taten-Generaaï ALGEMEEUE COLLECTE. LOQIf FOOR 7FERK. AANBESTEDING. Op Donderdag deii i8 Maart des jaars 1847, des voor- Mjiddags ten 11 urezal onder nadere approbatiedoor den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie, door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeelatird aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg, worden aanbesteed: De Voortzetting der Oever-Defensie voor de Festiug van Teriieuzen bestaande in Zinkstukken op den Onder- zeeschen Oever en in een Rond Hoofd boven Laag Water, alles met de vereischle Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zal, boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Biwienland- sche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zooda nige plaatsten alwaar gewoonlijk de bestekken van Water- itaats-werken in gemelde Provincie ter le/.ing gelegd worden. Zullende drie dagen voor de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Galand te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN RANDWIJCK. 'sGRAVENHAGE den 10 maart. Zitting van den 8 maart. Heden heeft de nieuw benoemde griffier de heer Feegens als zoodanig de gevorderde eeden afgelegd en zijne betrek king aanvaard. Is ingekomen eene koninklijk;: boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, tot verlenging van den termijn tot j aflossing van bijzondere fondsen. Verzending naar de al- deelingen. De voorzitter heeft kennis gegeven dat door de verschil lende afdeelingen tot rapporteurs over de voordragt tot in trekking der wet van 29 Nivose, 13de jaar, benoemd zi^i de heeren Kniphorst, van Harencarspelvan Panhup, tg- ter en Jongs ma. Na het uitbrengen van eenige rapporten over verzoek schriften is de vergadering gescheiden. Zitting van den 9 maart. De afdeelingen hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek van het gewijzigde ontwerp van wet tot in trekking der wet van 29 Nivose, 13de jaar, en wijders de overwegingen voortgezet over de voordragten van wetuit makende het nieuw wetboek van strafregt. De afdeelingen hebben het onderzoek van het ontwerp van wet betrekkelijk de geldleening voor de droogmaking van het Haarlemmer-meer en van de voordragten ten aanzien van het wetboek van strafregt voortgezet. STADGEINOOTEN! De buitengewone schaarschheid en duurte der levensmid delen van eerste behoefte legt ons bij den steeds voort- durenden winter en het nog stilstaan van handenwerkin eene dubbele mate de verpligting op, om ons het lot onzer arme en minvermogende Natuurgenooten aan te trekken, door zoo veel in ons vermogen isin hunnen kommervol- len toestand te blijven voorzien. Tot bereiking van dat oogmerk hebben wijbij ons besluit Tan heden, bepaald, dat op Woensdag den 17 dezer maand, tusschen twaalf en twee ure door de re'-pective Heeren Wijkmeesters-Armbezorgers eene Algemsene Collecte aan de Woonhuizen en derzelver afzonderlijke gedeelten zal wor den gedaan waarvan de opbrengst door eene Commissie uit den Stedelijken Raad zal worden in ontvang genomen en door tusschenkomst van het Bestuur der Vereeniging op de meest doelmatige wijze zal worden benuttigd. Ofschoon door velen uwer, gedurende dezen in meer dan .een opzigt zoo noodlottigen winter aan de menigvuldige bitinen deze Stad bestaande Inrigtingen van liefdadigheid in eene zeer rnimc mate is bijgedragen zoo roepen wij nogtans bij de dankbare erkenning van deze uwe weldaden de menschlievendheid van u allen op om nog verder het uwe toe te brengen, ten einde den dringenden nood van zoo menig behoeftig Huisgezin bij voortduring te helpen leni gen of te verminderen en durven wij op uwe gewone mild dadigheid ons verlatende, de hoop voeden, dat onze ver wachtingen ten dezen gelijk bij vroegere gelegenbeden van dien aard niet zullen worden beschaamd gemaakt. En opdat een iegelijk met den inhoud dezes bekend zij zal dezelve worden afgekondigd, gedrukt en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ,ten Raadhuize der Stad Middelburg,den 12 Maart 1847. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Het bedelen aan de huizen en een einde genomen. Het geste- bekomen. eene ongekende hoogte BRIELLE den 9 maart. heeft hier sints veertien da kwaad was dezen winter tot gen en begon werkelijk een dreigend aanzien te Daardoor aangespoord hebben zich eenige notabele ini;ezc- tenen vereenigd om dien verderfelijken kanker uit te roeijen. Met ongeloofelijke inspanning en onder medewerking der stedelijke regering, is de proef volkomen geslaagd. De bur gerij heeft zicfi verbonden om de giften die zij aan bede laars pleegde uit te reiken, wekelijks aan de commissie ter hand te stellen, en deze zorgt, dat het ingezamelde aan de armen worde uitgereikt naar gelang van behoefte, groo tendeels in eetwaren tot mindere prijzen aangekocht en in verband met hetgeen door de overige armen-inrigtingen aan de behoeftigen wordt verstrekt. Hoe zwaar ook de opof feringen zi.indie velen zich in het belang der zaak ge troosten, het is de eenparige wensch der burgerij, dat deze heilzame inrigting blijve stand houden. De loterij van vrouwelijke liandwerken welke hier, onder directie van eene aanzienlijke dame ten behoeve der armen heeft pla;.;s gehad heeft de belangrijke som van 1 30 opgebragt. De ivijze waarop de loterij is geschied wordt even zeer geroemd als de waardige en allezins doelmatige wijze, waarop de gelden zijn besteed. Sinds 1 maart is ten gevolge eeiier bekomene aanschrij ving, aan het begraven in de kerk een einde gemaakt, en wordt de nieuwe begraafplaats buiten de stad thans alge meen gebruikt. ZIERIKZEE den 8 maart. De verloting van vrouwe lijke handwerken enz. den' I dezer alhier gehouden heeft De COMMISSIE Loon voor JVerk berigt met hartelijke dankzegging de ontvangst van 6 Muntbiljetenieder ii /5, bij het Lid de Kant erop den 11 Maart 1847, ten behoe ve dezer Inrigting, onder de letters A. B., ingekomen. Middelburg, den 12 Maart 1847. De Commjssie Loon voor Werk, Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter. H. REKKER, Secretaris. ARNEMUIDEN, den 12 Maart 1847. •Het DIACONIE-ARMBESTUUR der Hervormde Ge- .Beente te Arnemuiden maakt, met hartelijke en innige dank zegging aan den edelen Gever melding, dat bij den lieer it Blaecke de Lignjvoor de armen te Arnemuiden bezorgd is li paren wollen Kousen en een Muntbiljct van ƒ20 van X. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd, J. WESTERWEEL, Diaken. J. DK NOOIJER Pz. zuiver opgebragt de aanzienlijke som van/392, 71. Harte lijke dank wordt daarvoor bij deze toegebragt aan die dames die zich met de bemoeijing van dit loffelijke werk bijzonder hebben belast maar ook inzonderheid aan Irl. M. onze ge liefde en geëerbiedigde Koningin en zoo vele particulieren die zoo door het inzenden van voorwerpen als door het nemen van loten hunne medewerking aan deze heilzame in rigting voor de armen hebben doen blijken. MIDDELBURG den 12 maart. Wij deelden in onze courant van 20 februarij 11. mede, dat directeuren der Zuid- Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen, aan den kapitein M. Rooderkerkvoerende het fregatschip Middelburgde groote zilveren medaille; aan den eersten stuurman Hofman, de kleine, en aan den bootsmansraaat en drie matrozen in dat berigt vermeld ieder ƒ10 en ge tuigschriften waren toegekend wegens het redden der equi- pagie van den Bremer brik Anna Eliseop den 3 fe bruarij 1846. Die eereblijken waren toegezonden aan de heeren van den Broecke Luteyn G? Schouten alhier met verzoek om dezelve zoo mogelijk op eene plegtige wijze te doen uitreiken en om aan dat oogmerk te voldoen had den die heeren het bestuur van het Middelburgsche depar tement der maatschappij tot Nul van Algemeen uitgenoo- digd om die uitreiking' in hunne departements-vergadering te willen verrigten. Dat bestuur nam gaarne deze taak op zich, en in de vergadering van 11. woensdag heeft die uitrei king, met een verslag en toepasselijke aanspraken van den voorzitter, plaats gehad, aan den genoemden kapitein Roo derkerk, den bootsmansmaat J. Pitalage en den matroos J. Lagarde zijnde de stuurman Hofman en de matrozen ,7. 3. Tillman en O. Hammundsendoor omstandigheden verhin derd tegenwoordig te zijn. De goedkeuring en deelneming der leden heeft zich hierbij door de algemeene toejuiching, op de ondubbelzinnigste wijze aan den dag gelegd. Bij besluit vanden 7 dezer, heeft Z. M. jhr. W. R. Boddnert bij continuatie benoemd tot mede-directeur van wegeden handel, bij het vrije entrepot te Middelburg, en wel voor den tijd van drie jaren in te gaan met den 1 april aanstaande. Aan den schout-bij-nacht J. C. Koopman heeft Z. M. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als militair kom- mandant bij het koninklijk instituut voor de marine te Mc- j demblik, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezene diensten en voorts als zoodanig benoemd den kapitein ter zee F. Tengbergen,., th&ns op non-activiteit. j Door den kerkeraad der Walsche gemeente te Leydeti is, ter vervulling der opene leeraarsplaats het volgende drietal zamengesteld DD. F. C. J. van Goens te Rotter- dam; .7. A. van Hamel, te Haarlem, en P. J. Marcus, te Delft. Uit Znolle wordt gemeld, dat men in de gemeente Oldenbrock eene ziekte van typheuzen aard onder de paar--, den heeft bespeurd als aanleidende oorzaak meent men te moeten aannemen de ontwikkeling van cryptogamen op het voeder. Behalve eenige veestallen waarop zich op nieuw de longziekte heeft ontdekt, bevindt zich de veestapel in Overijssel in gewenschten toestand. De uitgezaaide winter-tarwe en rogge staat allerwege in deze provincie gunstig, vooral die, welke vroeg in den herfst is uitgezaaid. Wel ontdekte men in liet begin van november, op enkele akkers, eene uitsterving in de rogge, doch dit schijnt onder de sneeuw geen voortgang te hebben gehad, en nergens bespeurt men tot heden eenigerlei bederf. In weerwil van den mislukten oogst van het .vorige jaar is er veel winter-rogge uitgezaaid zelfs ruim zooveel als in andere jaren. De berigten uit da andere provinciën van ons rijk alsmede I uit Rusland, Pruissen en andere landen aan de Oost zee I luiden mede gunstig vooral wat de hoeveelheid van uit- j zaai.iing betreft, zoo dat het gewas van 1847, indien het zonder tegenspoed mogt rijpen voldoende schijnt te zullen i zijnom de graanprijzen tot hunne middelmaat terug te brengen. 1 Ofschoon nog hier en daar in België onrustige bewe- gingen worden waargenomen weet het bestuur doof gepa.^e maatregelen en voorzorgen die 'in tijds in toom te houden ook zouden volgens partikuliere brieven die bewegingen zeer overdreven en vergroot worden opgegeven. Reeds vroeger, in ons No. van 2 maart, maakten wij melding van de verandering van het ministerie in het koningrijk Beijeren en het voorgevallene met eene vrouw die de bijzondere belangstelling van den koning genoot. Tot opheldering dezer gebeurtenjs kan het volgende dienen De 61 jarige doove koning van Beijeren (die vroeger eenige bundels gedichten vervaardigde en in druk uitgaf, die voor den regtgeloovigsten vorst van Europa wil door gaan f en niet zeiden de te Munchen zoo veelvuldige processien te voet volgt) is thans verzot op eene schooue Spaansche danseres van twijfelachtige zedelijkheid Lola Montez. Zij verscheen schaamteloos pralend in het openbaar, leefde vorstelijk van 'skonings mildheid, en ontving dage lijks zijne bezoeken in haar hotel in eene der drukste stra ten van Munchen. Z. M. heeft haar het Beijersch inboor- lingschap verleend en wilde haar zelfs gravin maken dit laatste heeft vooral den adel geërgerd en was eene der redenen, waarom het Beijersche ministerie onlangs aftrad. De hofprediker der slotkerk moet openlijk de gemeente aan bevolen hebben te bidden voor een verdwaalden grijsaard. De danseres is voor den dreigenden haat van het Munchensch gepeupel geweken naar een naburig slotmaar weliigt i.s zij reeds weer heimelijk te Munchen. Met het ministerie schijnt echter ook het regeringsstelsel veranderd het vorige ministerie was ultra-Roomschgezind het nieuwe is gematigd vrijzinnig. Sedert hebben er te Munchen nu en dan vooral den i maart, ongeregeldheden piaats gehad, waarbij zelfs eenige personen gewond zijn. De studenten der philosophische faculteitzouden als de hoofd aanleggers dier ongeregeld heden zijn beschouwt en de collegien van die faculteit dooj den koning voor drie maanden zijn gesloten. Thans zou de rust hersteld zijn. GRAANMARKT Donderdag 11 maart. De aanvoer van meest alle granen begint merkelijk op te korten, en daar er heden weder eene tamelijke vraag be stond en houders algemeen ongenegen waren om af te zet ten zoo heeft men reeds sedert jl. maandag tot klimmende prijzen moeten koopen en heden zijn de volgende prijzeti betaald: puike Zeeuwsche tarwe werd tot 17.50 17,65 en 17,80 gekocht, geringe of mindere soorten zijn niet aangeboden. Puike Walchersche tarwe, die ook sterk opkortwerd voor verzending gekocht tot 17,65, f 17,75 en 18 de consumptie heeft tot 18,25 per mud betaald. Rogge was ook merkelijk hooger en weinig aan voor puike soort is gaarne ƒ13 betaald. Gerst 75 crs. hooger dan de vorige weekprijs; puike winter is tot ƒ9,50, diro zomer tot f 9 geplaatst. Walchersche witteboonen komen bijna niet meer voor. tot i'7 ziju de geveild wordende gekocht, \ValcheF.'ci.<;

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1