HDD BllRGSCHE C O U R A IV T. €J N'. 28. Zaturdag 1847. -^ 6 Maarl. BESTUREN eu IBMNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. m' PRO FIN CJE ZEELJ^yn HEyGSTEYKEUR. ©voot-Btrittanjc. JVawfevijli. £tebcvlaubcu. Tweede Kamer der Staten-Gencraal, dezelve 171 het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Adverteitlien icorden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering tan Hiiua- lijls- Geboorte- en Boodbekendmahingen waarvan de prijs is van een tut zes rvgth f '50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. <£Lf De-elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, ahoo bij elke plaatsing te)aK^±^ Advertentie hel Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. AAÏS'BESTEDIXG. Op Donderdag den i8 Manrt des jaars 1847, des voor- middags ten uure, zal, onder nadere approbatie door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, ot, oij deszelfs absentie, door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Wa terstaat in de Provincie Zeeland aan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed De Voortzetting der Oever-Defensie voor de Veiling van Terneuzen bestaande in Zinkstokken op den Onder- zeeschen Oever en in een Rond Hoofd boven Laag JVater, alles wet de vereisch;e iSIaterialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. H»t bestek der bovengemelde aanbesteding zal, boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binuenland- cche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zooda- i,i.ve plaatsten, alwaar gewoonlijk de bestekken van Water- s%'rats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen voor de Besteding de noodige aan- wi zi:-g in loco worden gedaan en voorts nadere informa tie!: :e bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland te Middelburg. De ÏNlinister van Binnenlandsche Zaken VAN PvANDWIJCK. De Provinciale COMMISSIE van LANDBOUW brengt langs deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de in het iste District dezer Provincie te hondene Heugstenketir zal plaats hebben op Maandag den 15 ?\laart aanstaande, in de Stads Manége des voormiddags ten tien ure. Middelburg, den 2 Maart 1847. W. Ph. vis. Secretaris. FRANKFORT den 28 febniarij. De Turksche gezant bij het Oostenrijksche hof, Schekib-e^anAï aan wien ge lijk bekend is, de Porte ook eene buitengewone zending naar Rome heeft opgedragen, is den 16 febrnarij met zijn gevolg aldaar aangekomen. Hij zou door Z. H. den Paus binnen weinige dagen in eene bijzondere audiëntie ontvan gen worden. Dit is de eerste maal dat een gezant van den sultan openlijk als zoodanig te Rome optreedt. De hofraad baron Dcponi is dezer dagen te Weenen overleden. De prins von Metternich heeft daardoor een zijner voornaamste mede-arbeiders in de staats-kanselarij verloren. Verscheiden andere staats-kanselarij-raden zijn ern stig ongesteld hetwelk in de brieven uit Weenen wordt toegeschreven aan de ongemeen drukke werkzaamheden waarmede zij in den laatsten tijd overladen waren gew-eest. De prins von Metternich bleef welvarende. Hetgeen dezer dagen in de dagbladen gemeld is om trent het sluiten der Oostenrijksche leening schijnt nog te voorbarig te zijn. Ten minste volgens de jongste bijzon- bere brieven uit Weenen wist men toen nog niet zeker of de leening werkelijke gesloten was althans de zaak werd zeer geheim gehouden. Verscheidene onzer bankiers onder anderen de heer A. von Rothschildbevinden zich thans te Stutgardt, om daar te handelen over de te sluiten Wur- tembergsche geldleening. LONDEN den 25 februarij. Woensdag 11. is met de geringe meerderheid van 3 stemmen in het lagerhuis de tweede lezing doorgegaan van een ontwerp van wetwaarbij een aantal belemmeringen voor de belijders van de Roomsche godsdienst worden opgeheven. Naar die geringe meerder heid te oordeelen zal dezelve bij de derde lezing verwor pen worden. Omstreeks de maand mei kan men hier eene groote Chi- nesche jonk te gemoet zien geheeten Ki-In den 6 decem ber van Hong-Kong uitgevaren. Zij is met Chinesche ma trozen bemand, en heeft, behalve allerlei vreemde voorwer pen ook Chinesche dansers, tooneelspelers en inuzijkanten aan boord die alhier hunne kunsten zullen vertoonen. De ze eerste proefneming zal welligt door andere gevolgd wor den en alzoo de afzondering van China eindelijk ophouden, Het getal behoeftigen uit Ierland dat onderstand ont vangt van de parochien te Liverpool bedraagt 20,975. Voor leden jaar beliep op denzelfden tijd dat getal niec meer dan 9003. Wekelijks bedragen de uitgaven daarvoor 750P. st. PARIJS den 1 maart. Het herstel van de goede verstand- j houding tusschen den minister Guizot en den Britschen ambassadeur wordt ook thans door de ministeriele bladen verkondigd. Het verblijf van den gezant binnen deze resi dentie is alzoo dragelijk geworden. De koning der Belgen is naar Londen opontboden ,-welligtom eene gelijksoortige toenadering tusschen den koning der Franschen en koningin Victoria te bewerken. Dit alles neemt echter niet weg dat tusschen beide gouvernementen eene spanning blijft be- staan welke niet zoo ligtelijk zal kunnen worden uit den weg genomen en bij den toestand van Spanje en Portugal elk oogenbük van eenen ernstigen aard kan worden. De heer Duvergier d'Hauranne heeft bij de gedepu teerden een voorstel ingediend ter uitbreiding van het kies- regt, en tot vermeerdering van de kamer der gedeputeerden welke vermeerdering zoude bestaan in eene toevoeging van j nog 79 led;n, en het aantal gedeputeerden brengen op 538. j De voorsteller wil het kiesregt opdragen aan een ieder, die 100 fr. in hoofllsom in de directe belasting betaalt; voorts aan een deel der officieren, naar gelang hunner bezoldi- gingen; aan de regters aan de hoogieerarenaan de advo- katen aan de geneesheeren de notarissen de prokureurs aan leden der gemeer:c-raden in de steden enz. JNIen zegt dat cz prins van Joinville zich deze week naar Toulon zal begeven. Overigens wordt er, onder dag- teekening van den 24 febr. 1!., uit evengenoemde stad ge schreven: Men verzekert, dat de vice-admiraal prins van Joinville opper-bevelhebber van het eskader van de IMiddellandsche zee, wiens aanstaande komst gemeld vvordt niet dan zeer kort te Toulon zal verbiijven. Hij zal zich zegt men, iri zee begeven met een sterk smaldeei van het eskader, bestaande ui: de schepen de Souvcrain een driedekker, de Ocean, de Inflexible en de Jupiter, die hier thans voorde reede ten anker liggen. Wij weten nog niets stelligs omtrent de bestemming van die zeemagt, maar er bestaat alle reden om te gelooven dat zij zich niet var. deze streken zal verwij deren ten zij de omstandigheden hare tegenwoordigheid voor Tunis, of op de Spaansche kusten inogte.n vereischen." Uit Algiers wordt gemeld, dat de maarschalk Biigeaud zich eerlang naar Parijs dacht te begeven. Ook in Algiers wordt veel gebrek geleden, Brieven uit Madrid van den 24 februarij melden dat het bewind had verklaard, genoegen te nemen met het adres van antwoord, zoodanig als het is opgesteld en te rekenen op de ondersteuning der gematigde partij. De minis'er heeft verzekerd met de meeste matiging te werk te zullen gaan maar, in geval van openbare aanranding, zich met kracht te weer te zuilen stellen en niets te zullen ontzien, tenein de de zoodanigen die de bestaande orde van zaken zouden willen omver werpen, te onderdrukken en te tuchtigen. In INIadrid was laatstelijk het gerucht algemeen, datdora Miguel in Oporto was aangekomen. 's GRAVENHAGE den 2 maart. De Hooge Rqad kamer van strafzaken heeft heden onder het voorzitter schap van den vice-president mr. J. op den Hoof, uitspraak gedaan in de zaak van den kapellaan Christianus Gepkens die zich in cassatie heeft voorzien tegen een arrest van het hof in Gelderland, van den 19 november 1846, waarbij hij is veroordeeld tot de strafte des doods, ter zake van poging tot doodslag met voorbedachten rade, en alzoo poging tot moord, gepleegd op Maria JViegerink, op zondag den 26 julij 1846. De Raad heeft verklaard dat het arrest behoor- lijk met redenen is omkleed en dat al de aangewende mid delen zijn ongegrond, IMitsdien heeft de Raad het ingestelde beroep verworpen en den requirant veroordeeld in de kos ten. Derhalve is het arrest van het hof in Gelderland in deszelfs volle kracht gebleven. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Gelder land in raadkamer vergaderd, van 25 februarij, is Jan ter Linde verwezen naar de correctionele regtbank te Zutphen ter zake van: i. lasterlijke aantijging tegen M. JViegerink, als hebbende eene valsche verklaring gedaan, die, indien dezelve waarheid bevatte, meergenoemde Maria IViegerink aan valsche getuigenis zoude doen schuldig zijn 2, laster tegen dezelfde Maria Wiegerink door haar in eene herberg van onzedelijke daden valschelijk te beschuldigen 3. laster tegen den kanton-regter van Groenlo door aan denzelven in het openbaar valschelijk ten laste te leggen, dat hij aan Ma ria IViegerink f 300 zou hebben beloofd of gegeven, om den kapellaan C. Gepkens te beschuldigen. Te Arnhem was den 3 dezer het gerucht vrij alge meen dat de kapellaan Gepkens den heer procureur-gene raal bij het provinciaal geregthof van Gelderland tot eene bij eenkomst zou hebben uitgenoodigd dat die magistraats-per- soon een gesprek van ruim een uur met hem zou gehad hebben en dat Gepkens in die bijeenkomst tot volle dige bekentenis zijner misdaad zou gekomen zijn. Welk een' hoogen graad van waarschijnlijkheid dat gerucht ook hebben mogedeelen wij het toch slechts als gerucht mede. zitting van den 3 maart. In de zitting van heden is ingekomen eene missive eer commissie van landbouw in Limburg, ten geleide van een afschrift van een aan Z. M. toegezonden adres. Dit stuk niet i'ezegeld zijnde, wordt ter zijde gelegd. De voorzitter geeft kennis dat door de afdeelingen tot rapporteurs over de ontwerpen betrekkelijk het wetboek van strafregt benoemd zijn de heeren Kniphontvan T.iiit, Uytverf Sterling Luzac en Jon^sma. De Kamer gaat thans over tot de benoeming van haren grilïier. Tot stemopnemers worden benoemd de heeren Ane- mact Hoffman Kien en Egter. Er hebben drie stemmingen plaats. Bij de eerste stem ming erlangen de heeren van de Kasteele%, Quarles van Ufford^, Vollenhoven van Tets 'J P'eegens 19, de Brau-v 2 en IVaubsrt de Puiseau 3 stemmen. Bij de tweede stemming bekomen de heeren Veegens 16 van Tets 10, Quarles van Uford 6 en Vollenhoven 8 stem men en van de Kasteele en de Brau-.v elk ééne stem. Bij de derde stemming vereenigen zich op de heeren/>^- geus 31 Qu.'irles van Uford 4, van Tets 10 en Volleuho- ven 7 stemmen, zoodat de heer D. Veegens, redacteur der Nederlandsche Staats-Couranttot grifiicr gekozen is. Van deze benoeming zal aan Z. M. den Koning, aan de Eers'e Kamer der Staten-Generaal eu aan den benoemde kenr.is gegeven wórden. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, is de ver gadering gescheiden. BREDA den 4 maart. Naar wij vernemen isdoor de heeren officieren van het regement grenadiers en jagersaan den kapitein d«r infanterie bij de koninklijke militaire aks- deniie, fV. J. Knoop, eenen prachtig versierden, zilveren biker ten geschenke gezonden, als eene hulde voor'de hand having van de Nederlandsche wapeneer, door gemelde.n ka pitein .in deszelfs wederlegging van het Engelsche werk van Siborneover den oorlog van 1815. MIDDELBURG den 5 maart. ÏNIen verneemt uit eene goede bron, dat, zoowel voor Jcremias Lauret en zijne zeventien mede ter dood veroordeelden als voor Felicita Calle, tegen welke gelijke straf is uitgesprokenen van welke beide zaken vroeger in deze courant verslag gegeven werd verzoekschriften aan Z. 'M. tot het bekomen van gratie ter griffie van het Provinciaal Geregtshof alhier zijn overge- bragt en van daar verzonden. Met zekerlieid kunnen wij alsnu vermelden dat het door den pianist Thalberg en den tenor-zanger Vrugt alhier te geven concert op vrijdag den 12 dezer zal p!aa:s heb ben. Voor dit concert zal geene inteekenings-Iijst worden aangeboden. Wegens de plaats gehad hebbende ongeregeldheden te Brugge, leest men in rImpartial de Bruges van den 3 de zer het volgende Gisteren namiddag verspreidde zich in onze straten het gerucht, dat eene bakkerij te Scheepsdaeleeene der voor steden door het volk geplunderd werd. Spoedig vernam men dat het gerucht waarheid bevatte en ten 2i ure zag men een gedeelte der gendarmerie onze stad verlaten en zich naar die plaats begeven ten 3 ure gingen insgelijks patrouilles der kurassiers derw-aards. Men zegt, dat de wanorde aldus begonnen is: Tegen één uur verzamelden zich eenige straatjongens voor eene bakkerij een van hen sloeg eenige glazen in van een raam waarvoor het brood was uitgestald. Eenmaal deze opening gemaakt zijnde, vielen de jongens op de brooden aan en de plundering begon spoedig voegde zich eene groote menigte bij hen, en werd de winkel met alles wat er zich in be vond verbroken of weggevoerd. De vrouw van den bak ker, die zich alleen te huis bevond, was van het begin af van dit verschrikkelijk tooneel, naar de buren gevlugt. De wanorde had bijna anderlialf uur geduurd, toen de gendar mes aankwamen, een halfuur later kwamen de kurassiers. De beteugeling viel niet moeijelijk daar een groot deel der rustverstoorders zich reeds hadden verwijderd. Er heerschte ech ter eene groote gisting onder het volk want het berigt van de wanorde te Scheepsdaele werd spoedig algemeen beke-.id ook vervulde tegen den avond eene zamengedrongene me nigte, waaronder iich echter, zoo als gewoonlijk, vele nieuwsgierigen bevonden, inde Ostendische straat, insgelijks door kurassiers en linietroepen bezer. Het geroep en ge schreeuw deden nieuwe ongelukken vreezen, en, niettegen staande de waakzaamheid der policie en inilitaire-overheden hadden in den avond nog eenige ongeregeldheden plaats. Ten 9 ure werd er last gegeven de stad.^-lantarens aan te steken er bevond zich toen nog eenig volk op de markt, maar werd door de kavallerie gemakkelijk uiteengedreven bet overige van den nacht is rustig afgelocpcn, en de patrouil les zijn onophoudelijk rond gegaan. Er is ons aan gelegen dit berigt met naauwkeurigheid te geven zonder het te verkleinen of te vergrootenen wij gelooven wel te doenwant de vrees verergert altijd het

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1