IIDDELBURGSCHË C O U R A IV T. N^ 25. Zaturdag 1847. 27 Februarij. NIEUWSTIJDINGEN. CSvoot-Ctrittanje. iSelgte. üleberlanben Tweede Kamer der Staten-CJeneraal •'"Jv-BWPr*rfkA:-^ ."-~V' LI. lESl; i>e abonnemeuts-prijs dezer Courant is f2, 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. üf abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. }>e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven noinmer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en üoodbekcndmakingenwaarvan de prijs is: van één tot zei\tegeh f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing tetiêK'-^i^^' Advertentie het Kegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. LONDEN den 21 februarij. lit Morning Chronicle xqt- verklaart het te Parijs loopend geruchtdat lord Norman- by die hoofdstad weldra verlaten zal voor ongegrond. De mininister Guizot zou volgens dat bladniet geaarzeld hebben hem persoonlijk te verzekeren dat het zijn oogmerk niet geweest was den vertegenwoordiger van Engeland dat- gene te laste te leggen wat men in de door hem gebezigde uitdrukkingen meende te vinden. Lord Nornmnby zal dan ook niet teruggeroepen worden en aan eene verandering van het Engelsch ministerie wordt niet gedacht. Aanstaanden donderdag wordt in de koninklijke Italiaan- 1 sche opera aJhier eene voorstelling geheel ten behoeve der noodlijdende Ieren en Schotten, gegeven, die door het hof en de overige leden der koninklijke familie zal worden bij- gewoond. De echtgeaooten van drie der kabinetsministers hebben zich met de regeling van alles wat met dit liefdadig oogmerk in verband staat belast. j PARIJS den 11 februar'/De koning heeft den graaf IValeiky belast het verdrag te gaan teekenen heiwelk een einde moet maken aan de noodlottige verdeeldheden van la Plata. Hij zal den 10 maart met het stoomschip Cassini van Toulon vertrekken. Over Engeland zijn hier berigten ontvangen uit Ota- j heite van den 15 October 11., uit welke blijktdat waarschijn- lijk eene toenadering tusschen koningin Pomaré en de Fran- schei) plaats zou grijpen. j Verscheidene geruchten blijven hier steeds in omloop 1 aangaande veranderingen in het ministerie; volgens sommi- gen zou het worden zamengesteld uit de heeren Soultvoor zitter van den raad; Duckatel, binnenlandsche zaken; 1 Guizot, buitenlandsche zaken; Hébcrtjustitie; Lindiercs openbaar onderwijs; Schramm, oorlog; Paay ijnanciea j de Salvandy marine en koloniën Damon openbare wer- ken, en Muret de Bortlandbouw en koophandel. j Na de overwinning welke de heer Guizot vrijdag avond ,j op lord de Nonnauby heeft behaaldhouden velen het voor onbestaanbaar, dat de laatstgenoemde langer als! gezant te Parijs blijftdaar toch geene herstelling der vriend- schapsbetrekkingen tusschen hem en den heer Guizot te voor- j zien is. Eergis'eren avon heeft de opening van het Theatre Hiitorique me' ongemeenen luister plaats gehad. Men voer de la Reine Margot ten tooneeie welk stuk vervaardigd is door den heer Alxander Dumasden directeur en on dernemer van dezen nieuwen schouwburg. Berigten uit Algiers tot den 15 dezer melden, dat de g-eneraal Marey den 4 een gedeelte der Ouled-Naïls achter haald en hun 100 kamelen, loo ossen en 10,000 schapen ontnomen heeft. Eenige opperhoofden hadden zich onder worpen. Weder is een der fraaiste stoomfregatten der Fransche marine, Ie Cara'ibe op de kusten van Afrika, nabij Senegal, verongelukt; 20 manschappen zijn daarb-ij omgekomen. BRUSSEL den februarij. De Emancipation berigt dat de nommers van den 21 dezer der beide dagbladen Ie Flambeau en Ie Scrutateur waarvan het eerste te Brussel het tweede te Kortrijk uitkomtin beslag zijn genomen en dat de uitgevers daarvan in regten vervolgd zullen worden ter zake van de wijze waarop in die bladen verslag is ge daan van de voor het hof van assises in Braband gehouden debatten wegens de zedelooze en voor den persoon des ko- nings honende karikaturen en geschriften, waarvan laatstelijk meermalen is melding gemaakt. 'sGRAVENHAGE den 23 februarij. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in het beroep van Schoonenbergbe treffende de plunderingen van Delften heeft daarbij het in gestelde beroep verworpen. In dezelfde zitting heeft de advokaat-generaal Deketk zij ne conclusie voorgedragen in de zaak van den heer C. Thieme, uitgever van de Jrnhemsche courantbetreffende het arrest van het hof van Zuid-Holland bij 't welk deze uit gever is veroordeeld. De advokaat-generaal splitste zijne rede in drie deelen. I. Bragt hij eenige opmerkingen en rationes dubitandi be trekkelijk deze materie in het midden; 2. toonde hij aan, dat, gesteld al, dat de qualificatie van het beklaagde arrest niet deugt, hiervan het gevolg zal moeten zijn, niet dat de requirant geheel buiten het bereik der strafwet is gesteld maar dat ook dan nog die strafwet zal mogen en moeten worden toegepast; terwijl hij 3. wat betreft het criterium van Ijet boosaardige de beoordeeling daarvan geheel en al aan de wisheid van .den Raad meende te moeten overlaten. De advokaat-generaal besluitdat de middelen niet aan nemelijk zijn en het beroep derhalve behoort te worden ver worpen doch dien onverminderd dat al mogt de Raad I venneenen, dat aan het feit eene onjuiste qualificatie was ge- j geven, dit hoogste geregtshof, het arrest vernietigende en ten principale regt doende den requirant zoude schuldig verklaren en de bij de wet bedreigde straf op denzelven toe passen. De Hooge Raad zal den 17 maart uitspraak doen. ftlIDDELBURG den 26 februarij. zitting van den 22 februarij. Uit het algemeen verslag nopens het ontwerp, tot ver hooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1846, blijkt, dat er in de afdeelingen geene bedenkingen tegen de zaak zelve zijn in het midden gebragt. Men was te wel overtuigd, dat de duurte der levensmiddelen ook invloed moest uitoefenen op de voeding der gevangenen. Uit de door de Regering gegevene ophelderingen blijkt, dat de be volking van al de gevangenissen gezamenlijk op ultimo december 1846, tot genoegzaam 6000 was geklommen. Uit het algemeen verslag wegens de voordragt van wtt tot verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1S47, blijkt, dat de bedenkelijke toestand, waarin zich de sluisbodein en de sluisdeurdrempels van de groote zeesluis der maritime dokhaven te Viissingen bevinden, en het daar door bestaande gevaar eener mogelijke doorbraak waardoor een groot gedeelte der stad welligt onder water zou loopen en groote schade berokkend zou worden aan de maritime en andere Rijks-inrigtingen aldaar, het der Regering raad zaam heeft doen achten een wets-ontwerp aan te bieden tot verhooging met eene som van ƒ100,000 van het VlIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1847, tot het aanvan. gen der werkzaamheden van afdamming en herstelling der- zelve. Bij de overweging in de afdeelingen is over het al gemeen tegen de noodzakelijkheid tot de *afdamming en her stelling der sluis geene bedenking ontstaan. De Regering geeft, op te dien aanzien gemaakte aanmerkingen, te ken nen, dat zij meent, reeds vroeger het groot belang van Viissingen als maritime haven te hebben aangetoond waarbij zij thans nog voeg(;, dat het groote nut van de dok- haven te Viissingen voor de groote scheepvaart in het al gemeen meermalen, en in dezen winter weer voldingend is be^vezen daar die haven gedurende den ganschen win ter voor schepen van de grootste soort, eene veilige plaats aanbood terwijl het hooger gedeelte der Schelde door ijs- gang onbevaarbaar was. Nog voegt de Regering hierbij dat de geconcessioneerde Zeeuu sch-Limburgsche spoorweg, met de daarstelling van een kanaal door Walcheren nog. grootere waarde aan de haven van Viissingen geeft, en dat wijders het gevoelen van vele leden, die de opmerking heb ben gemaaktdat de sluis in verband staat met het drooge dok, en dar dezelve ook daarom in stand dient te blijven. gezindheden heden eene buitengewone warme spijsnitdee- ling te kunnen doen verstrekken behalve eene buitenge wone geldelijke bijdrage aan zoodanige hniszittende armen, welker kieschheid hen terughield van deze algemeene en bij zondere spijsuitdeeling gebruik te maken." Uit Nijmegen den 23 dezer schrijft men: Laatstl. zondag morgen ten 7 ure vertrok van hier per stoomboot IFillem de Eerste eene vereeniging van land verhuizers, ten bedrage van 51 uit deze stad, en 25 uit derzelver omstreken te zamen -6 personen alle reizende onder geleide van den heer mr. C. Ferwaijen bij welk ge zelschap zich nog velen uit Thiel en Gorinchem zouden aan sluiten. Duizenden van nieuivsgierigen bedekten de kade om de vertrekkenden te zien of hun vaarwel toe te wenschen. Het voornemen was, om den volgenden dag, per stoom boot, van Rotterdam te vertrekken naar Antwerpen alwaar deze landverhuizers zich naar Noord-Amerika zullen insche pen, Het is te verwonderen, dat men het niet verkieslijker heeft geacht van Jlotterdam te vertrekken daar aldaar meer en zooveel bere^ gelegenheid schijnt te zijn." bouw, althans voor uitrusting van schepen noodzakelijk blijft, ten volle door de Regering wordt beaamt. Voorts verklaart de Regering, dat zij, alvorens het voorstel te doen zich verzekerd heeft, dat de noodige fondsen aanwe zig waren en dat dus daaromtrent geene ongerustheid be hoeft te bestaan. De afdeelingen hebben den 23 derzelver overweging voortgezet over de ontwerpen van wetuitmakende de Staatsbegrooting voor 1848 en 1849, en voorts het onder zoek aangevangen over het voorstel van den heer Hoffman tot uitbreiding der vrijdommen van den accijns op de brand stoffen De diefstal op de diligence van Koens voorgevallen, en welke bereids vermeld iszal waarschijnlijk voor den daarbij betrokken zeekapirein niet zulke nadeelige gevolgen hebben als men aanvankelijk scheen te gelooven dewijl het grootste gedeelte der ontvreemde papieren in wissels bestond. De laatste berigten omtrent de ziekte der koningin van luiden weder gunstiger. Pruissen In Beijeren hebben al de ministers hun ontslag inge diend op bet voorbeeld van den minister von Abel, tegen wien in de laatste zitting der stenden door dèn vorst von M'redezoo vele grieven, wegens partijdigheid jegens de Protestanten aangevoerd u^aren. Alleen het ontslag van den heer von Abel is aangenomen en aan de overige minis ters orjslag voor eene maand verleend gedurende elke andere stantsbeambten met hunne portefeuilles belast zijn. Volgens Duitsche dagbladen, is den 6 dezer te Modena het huwelijk voltrokken tusschen de aartshertogin Beatrix van Este23 jaren oud, en den infant Juati, zoon van don Carlos, ruim 24 jaren oud. Zij zullen hunne woonplaats te Venetië vestigen. Graaf Trapanieen der teleurge stelde mededingers naar de hand der koningin van Spanje zal eerlang de aartshertogin Maria Carolinedochter van wijlen den aartshertog-palatiju huwen. Te Rome liepen tot den 6 dezernog allerlei even onbestemde geruchten omtrent het plotseling verdwijnen van dom JJiguel. Z'\\ u'elke jaren lang in die hoofdstad met dien pretendent ver keerd hebben geven hem gunstige getuigenis wegens zijne minzaamheid de goede wijze op welke hij zijne onderhoo- rigen behandelde, zijne stiptheid in het betalen van schul den, en zijne grdote bedrevenheid in alle vakken van staa's- huishoudkunde. De heer Cobden is van Genua naar Rome hetzij het etablissement van Viissingen zoo al niet voor aan- «ereisd en ook aldaar wegens het prediken der beginselen van vrijen handel luid toegejuicht, ofschoon er nagenoeg geen handel wordt gedreven. -Kort na den bekenden brand in Pera is, verscheiden dagen achtereen te Konstan- tinopei gedurig brand ontstaan. Die welke den 2 dezer in Scutarie woedde, duurde meer dan 5 uren, en legde ruim 100 huizen in de asch. GRAA?(>I.4RKT Donderdag Bij eene goede aanvoer van buiten 2 5 Februarij was er iiit Walche ren ook nog al wat Tarwe ter beurs algemeen was er we der eene goede vraag dan houders waren zoo hoog gestemd In 'de openbare zitting van de Tweede Kamer van den 24 i ^'««r verzending nagenoeg niets is gekocht; de zijn met algemeene stemmen aangenomen: i. het wets-ont werp tot verhooging van hoofdstuk VIII der Staats-begroo. ting voor 1847 met 100,000, om te strekken tot het aan vangen der werkzaamheden van afdamming en herstelling der groote zeesluis van de maritime dokhaven te Viissingen en 2. het wets-ontwerp tot Verhooging van hoofdstuk IV der Staats-begrooting voor 1846 met 100,000, ter verple ging en verzorging der burgerlijke en militaire gevangenen. Bij de beraadslaging over het laatstgenoemde wets-ontwerp heeft Zijne Exc. de Minister van financiën naar aanleiding van eene in het verslag der commissie van rapporteurs voor komende aanmerking, de geruststellende verzekering gege ven, dat al de uitgaven 'van het dienstjaar 1846 door de voor dat jaar toegestane middelen gedekt zullen wordenen dat er zelfs over dat dienstjaar een overschot van eenige tonnen gouds bestaan zal. Men schrijft ons uit Flissingen 26 februarij Bij het collegie van regenten over den algemeenen ar men alhier, het zuiver rendement van ƒ92 80 overgebragt zijnde, van het ten voordeele der armen gegeven concert, door het muziekkorps van Zr. Ms. fregatschip de Prins van Oranje, onder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik, was het hun een aangenamen pligt daardoor in staat gesteld te mogen worden, om aart de gezamenlijke armen van alle' ken f 12,50 per 104 stuks. consumptie heeft om aan hare behoefte te voldoen 75 ets. p. m. boven vorigen weekprijs betaald. De prijzen zijn ge- weest als volgt Puike Nieuwe Zeeuwsche Tarwe is aan f 14,75 en 15 p. m. verkocht; mindere soorten f 14,25 i 14,60 naar qualiteit. Puike Nieuwe Walchersche Tarwe werd meestal op ƒ16 en/ 15,50 gehouden, voor uitvoer werd hoogstens f 14,75, enkel 15 geboden, de con sumptie heeft 15,50 en 15,75 daarvoor betaald, mindere en afwijkende soorten bleven zonder handel daar men de zelve te hoog hield. Puike Nieuwe Rogge werd tot f 11,50 en f 11,75 ge kocht. Winter Garst minder ter veil dan men gewacht had puike soort was niet beneden de 8,10 p. M. te koop, af wijkende en mindere soort 7,80 en 8. Zomer Gerst rui mer aangevoerd en van/7,30 tot 7,50 na deugd geplaatst. Walchersche Witteboonen waren niet beneden 14,25 a 14,50 los te maken. Dfto Paardeboonen algemeen ge vraagd en met graagte aan 9,50 gekocht. Dito Walcher sche Bruineboonen werden voor 14,50 en 15 verlaten zonder koopers. Dito Groene Erwten met weinig vrasg op de kook zijn eenige partijtjes aan 12,75 1 3 en 13,25 afgegeven. Boekweit niet ter veil. Koolzaad is tot f 11,60 en ia p. M. gekocht; rnap- olie 37,50 patent-olie 39,50 lijn-olie 37 lijn-koe-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1