1IDDËL6ÜRGSCHË COURAIVT. W. 21. Donderdag 1847. 18 February. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ©coot-Ötritlanjc. RIJKS-BE TALINGEN. TARIEF BEGRAFEMS-REGTEN EN LOONEN. JFELBAUIGHEID. JfVa«fe rijk. Ülebet'Ianbcn. üc abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling neschiedt cmnptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, mdien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en üoodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert dat, van heden af, zoo ten zijnen Kan tore als bij de Ontvangers der Directe Belastingen hunner woonplaatsen-, zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het laatste kwartaal van den jare 1846. Middelburg, den 17 Febrnarij 1847. De Administrateur voornoemd, P. P OU s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat, bij Zr. Ms. besluit van den 10 Januarij jl., No. 68 is goedgekeurd en bekrachtigd het Tarief der Begrafenis- Relfen^en Loonen door den Raad dezer Stad gearresteerd den I April 1845, zoodanig als hetzelve bij Publicatie van den 27 Febrnarij 1837 is afgekondigd, en van af den i j Maart'daaraanvolgendein afwachting van des Konings 1 goedkeuring is in werking geweest. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze in de Stads-Courant wordert geplaatst en benevens het Tarief worden afgekondigd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Fe brnarij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. WESTI-CAPELLE den 12 Febrnarij 1847. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier, dankbaar zijnde voor de ten hun nen behoeve van onderscheidene Ingezetenen dezes Eilands gedurende den Winter hun toegekomene liefdegiften; neemt, uit hoofde van de langdurigheid des winters, benevens de over het algemeen weinige verdiensten der dagloonershet gebrek aan de noodwendigste levensbehoefte van 127 Huis gezinnen waaronder vele weduwen over het algemeen tal rijk in kinderen besdieiden de vrijheid het lot van zoo velen dier gemeente nogmaals in de goedgunstigheid hunner mede-natuurgenooten aan te bevelen, om alzoo de bestaande armoede die bijzonder groot iseenigzins te lenigen. De heer Johs Lievense heeft zich even als vroeger tot de overmaking der liedegiften bereid verklaard. De Commissie voornoemd W. VERHULST Nz., Voorzitter. H. AV. MESSER, Secretaris. LONDEN den 12 febniarij. Gisteren heeft lord .hhn Russell, op eene interpellatie van den heer Roebuck ver klaard dat het kabinet verlangde de beide wets-ontwerpen betreffende Ierland, dat nopens de uitbreiding der armenwet^ en dat nopens het verleenen van voorschot aan de landei genaren, welker tweede lezing heeft plaats gehad zoo spoe dig mogelijk achtervolgens in comité te zien behandelen, I ten einde gezamenlijk aan het hoogerhuis te kunnen worden aangeboden. Wanneer wijden Standard gelooven kunnen, dan zou de het grootsche plan van lord George Bentinck, hetwelk ten doel heeft de daarstelling van ijzeren spoorwegen in Ier land gemakkelijk te maken door middel eener leening van 16 millioen p. st.welke het gouvernement aan de compa- gnien doen zoude in het huis der gemeenten hoe ongeloo- felijk dit ook schijnen moge door vier lersche leden bestre den worden te weten de heeren O^Connellzijne twee zonen John en Daniel O^Connell en Bellew. Deze heerenbe- gocheld door de magt van de Whigpartij hebben besloten hunne medewerking aan het gouvernement te verleenen dat een amendement tot verdaging van zes maanden doen moet tegen het voorstel van de tweede lezing van het wets ontwerp. Lord Jokti Russell heeft aan eenige zijner aanhangers, die besluiteloos waren aangaande de partijwelke zij in deze zaak omhelzen zouden, doen weten, dat hij voornemens was zijn ontslag te nemenwanneer hij in deze zaak voor lord George Bentinck zoude moeten zwichten. De Times bevat heden de depêche van lord Normanby onzen ambassadeur te Parijs, aan het ministerie alhier. Deze depêche is eene wederlegging der beschuldigingendoor den heer, Guizot tegen den ambassadeur ingebragt en besluit met het verzoekdat aan deze zijne depêche publiciteit gegeven moge worden maar men vindt er niets in van eene voor- loopig door den lord gedane weigering, om voor het oogen- blik anders dan schriftelijk met den heer Guizot te corres ponderen of van eene aanvrage van den lord, om instruc- tien van zijn gouvernement, hoedanig zich verder te gedra gen. Ook zegt de Times in zijn hoofdartikel dat de Fran- sche correspondentien medebrengen aat lord Normanby nog altijd veelvuldige conferentien met den koning blijft hebben, en dat het voor geheel Parijs blijkbaar is, dat de positie van den Britschen ambassadeur aan het Fransche hof door het voorgevallene bij de parleraents-discussien niet veranderd isofschoon diezelfde gevoelens ongelukkig niet schijnen te bestaan tusschen hen wier pligt het is de aangelegenheden der beide Staten te bestieren. Op de depêche van lord Normanby is overigens door het departement van buitenlandsche zaken bij antwoord aange schreven dat het gouvernement liet volste vertrouwen had op de naauwkeurigheid van al het door hem medegedeelde. PARIJS den 12 febniarij. Heden is eindelijk het ont werp van adres in antwoord op de troonrede met de groote meerderheid van 248 tegen 84 stemmjn aangenomen. Se dert 1830 herinnert men zich geene zoo groote meerder heid aan de zijde der behoudende partij. Heden avond reeds zal eene door het lot te bepalen conunissie het adres aan den koning gaan aanbieden. Nog heeft heden de kamer goedgekeurd het wets-ontwerp waarbij aan de vreemde schepen onder geene meer bezwa rende voorwaarden dan aan de inlandsche de kust- en ri viervaart tot het vervoer van granen wordt toegestaan. De mededeelingen tusschen den beer Guizot en lord Normanbyhebben niet anders dan schriftelijk plaat.^. Op eene door laatstgenoemden aan hem toegezonden nota be treffende de aangelegenheden van la Plata, heeft de heer Guizot Aoe.n weten, dat hij binnen twee of drie dagen schrif telijk zoude antwoorden. Het gerucht hetwelk dezer dagen in 'Omloop is ge weest dat lord Normanbyde Britsche gezantParijs ver laten en alle betrekkingen met het Fransche hof afgebroken zou hebben is gebleken ten eenenmale valsch te zijn. Er is geene formele breukmaar wel eene schorsing ontstaan van de handelingen tusschen dien gezant en den heer Guizot over het Spaansche huwelijk. Met dit gerucht vervalt nu ook de daaruit afgeleide waar schijnlijkheid eener wijziging in het Fransche kabinet. Een bezoek van den heer de Broglie bij den koning, heeft op nieuw geruchten van verandering in het ministerie in omloop doen komen. De staat van zwangerschap van mevrouw de hertogin van Montpensier is thans door alle vreemde gezanten alhier, officieel aan hunne regeringen mededeeld. Volgens het dagblad la Presse is lord Palmerston die bij de drie Noordsche mogendheden aanzoek gedaan had om van dezelve eene verklaring te bekomen betreffende het hu welijk van de hertogin van Montpensier in het geval dat de Spaansche koningin zonder erfgenaam kwam te overlijden bij Pruissen in zijne pogingen geslaagd, hebbende, zegt men het Berlijner kabinet zich in den geest van het Engelsche kabinet verklaard. Heden werd alhier het gerucht verspreid dat de Spaan sche infant don Henriquezte Madrid zou aangehouden en naar eene zeehaven zou vervoerd zijnom naar de Spaan sche koloniën te worden ingescheept. Deze tijding schijnt naauwkeurig te zijn want ook een brief van Baijonne meldt dat de heer MilnesEngelsch agent en geattacheerd aan den persoon van den infant, aldaar was aangekomen, begeleid door politie-beambten van Madrid. Diezelfde brief houdt in dat de overheid te Baijonne de telegrafische tijding zou hebben ontvangen dat gemelde infant zich op een Engelsch stoomschip zou hebben ingescheept, met oogmerk om zich naar Portugal te begevenen zich aan het hoofd van de opstandelingen te plaatsen. MIDDELBURG den 17 febrnarij. De verloting van vrouwelijke handwerken welke op den 11 dezer maand ten behoeve der armen alhier heeft plaats gehad heeft als in vorige jaren ook wederom ditmaal de blijken opgeleverd dat deze onderneming bij de ingezetenen dezer stad van wat rang of stand ook eenen algemeenen bijval vindthebbende het getal der loten of aandeden welke in dezelve genomen zijn 1222, en dat der prijzen (waaronder een fraai geschenk van H. M. de Koningin en een van H. K. H. de Prinses van Oranje, vergezeld van eene bijzondere gift van vijftig gulden) 379 bedragen; terwijl de vrij aanzienlijke opbrengst, die daaruit voor de armen is voortgevloeid door de zorg van het Stedelijk Bestuur in drie gelijke deelenieder van 398, 56^ aan de commissie van vereeniging tot het bezoeken der ar men aan de instelling de Zeeuwsche dorkas en aan de com missie loon voor werk is uitgereikt. Mogen de edele oprigters dezer verlotingen zij allen die door opoffering-van tijd, moeiten en geldelijke bijdragen daartoe het hunne hebben bijgebragt, voor deze menschiie- vende ondersteuning en hulp, den verschuldigden dank erlan gen hunner behoeftige Stadgenooten Naar wij vernemen is door den heer Burgemeester dezer stad, eene zeer fraaije gouden medaille uitgereikt aan den heer Meiudért Rooderkerkwelke medaille door den senaat der Hanzéestad Bremen aan denzelveu is toegekend als gezagvoerder van het voor deze stad varende schip Mid delburg, onder directie van de heeren van den Broecke Ln- teyn cf Schouten, tot een bewijs van erkeütelijkheid voor het redden van de manschap der Bremer hnk Anna Elisa waarvan door ons in der tijd mededeeling is gedaan, verge zeld van eenen zeer vleijenden brief van den heer Burge meester der stad Bremen, aan Zijne Excellentie de Minis ter van buitenlandsche zaken, waarin deze menschlievende daad van gemelden gezagvoerder op de volgende wijze wordt erkend en uiteen gezet. In den vroegen morgen van den 3 febrnarij 1846 werd de Breemsche brik yliina Gf Elisagevoerd door kapitein Kahle-, varende naar Laguayrain het kanaal door een dikken mist overvallen gedurende welke zij door eene onbekende brik overzeild en zoo zwaar be- schadigd werd dat zij na verloop van 6 uren zonk. Gedurende dezen tijd en nadat zij een voorbijzeüe^d Engelsch schip te vergeefs om hulp had ingeroepen werd haar dezelve op de inenschlievendste wijze verleend door het schip Middelburgvoerende de Nederlandsche vlag, onder bevel van kapitein Rooderkerkop reis van Mid- delburg naar de Oost-Indien. De kapitein begaf zich dadelijk aan boord van de Anna Elisa en liet de equipagie door zijne boot op een Engelsch visschers-vr.ar- tuig brengen, welke dezelve" te Slioreham op de Engel- sche kust behouden aan wal heeft gezet." Wij wenschen den heer Rooderkerk met dit zoo wel ver diend eermetaal geluk en hopen dat zijn loffelijk voorbeeld in het belang der menschheid steeds navolgers moge vinden -Wij zijn onderrigtdat zich dezer dagen, in navolging van andere steden b'innen ons rijk, onder de Israëiiten hier ter plaatse eene vereeniging heeft gevormd welke zich ten doel stelt om de jeugd, vooral der minvermogenden huni;er geloofsgenooten de gelegenheid te verschaffen tot het aan- leeren van ambachtenen handwerken; alsmede, om,navol- bragten leertijd, hen in staat te stellen als knechts bij werk bazen geplaatst te worden of voor eigen rekening het be roep van handwerksman uit te oefenen opdat langs dien weg van lieverlede den kleinhandel een bedrijf hier zoo wel als elders door verreweg het grooter deel der Israëli ten als middel van bestaan gebezigd, vervangen worde door zulke kostwinninuen die het dubbele voordeel in zich slui ten dat zij de maatschappij eene menigte nuttige en nijve re leden verschaffen, terwijl zij vooral bij den mingegoeden Israëliet de lust tot vlijt en arbeidzaamheid opwekken. Zijn wij wel onderrigt, dan deelt deze vereeniging, ge lijk ook eldersin de hooge goedkeuring van Zijne E.xc. den Gouverneur dezer provincie, alsmede van het Edel Achtbaar bestuur dezer stadhetwelk hare vestiging met welgevallen heeft vernomen eene goedkeurii^g die -«vij vertrouwen dat haar ieder weldenkende onzer stad- en landgenooten schenken zal daar het edele doel dat zij be oogtaller aanmoediging en medewerking waardig, zeer zeker rijpe vruchten dragen zal. Men meldt uit Rotterdam Wij kunnen met genoegen mededeelen dat, ten gevolge der hooge vrachten en de verandering in de wetgeving op de inkomende regten in Groot-Brittanje verscheidene Hol- landsche Oost-Indievaarders, van het grootste soort, welke anders grootendeels gewoon waren stil te leggen onder af wachting eener bevrachting voor de handel-maatschappij thans bevracht zijn voor eene reis naar Noord-Amerika Cuba, Portorico en de Zwarte- en Middellandsche zee, of ook wel voor reeders rekening naar een dier landen ver trekken. Ook in de Oostzeevaart wacht men bij open water veel levendigheid en voordeelige vrachten." Uit Berlijn wordt gemeld De herstelling der koningin van Pruissen ging, volgens de laatste bulletinslangzaam voort. De koning heeft den 8 febr. een patent uitgevaardigd houdende bijeenroe ping van den vereenigden landdag tegen den 11 april aan staande. Het Pruissisch regeringsblad verklaart de ge ruchten door binnen- en buitenlandsche dagbladen wegens veranderingen in het personeel der ministerien en hoogere staats-beambten verspreid, van allen grond ontbloot te zijn." Uit Amsterdam wordt van den 15 geschreven: Sedert eenige dagen liepen te Parijs geruchten dat de keizer van Rusland den uitvoer van granen had verboden. Dit zonderlinge nieuws vond een oogenblik zelfs geloof ge noeg, om invloed op de beurs uit te oefenen. Het heden ontvangen .Journal des Débats spreekt het tegen, en wij kunnen er bijvoegen, dat informatien, door ons heden ter beurs ingewonnen alle waarschijnlijkheid aan dit gerucht

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1