MIDPELUÜïlGSCHE C O R A N TR K". 149. Zalurdag 12 December. BESTUREN eu ADMÏNÏSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 184(i. t^ BIJBELGENOOTSCHAP. ISRAËLITISCHE SCHOOL. TFELDABIGHEID. ©icoot-örit<a«jc. De ahonucments-prip dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanaen, en franco pe, lo.tfj. DcabonnenJJn morden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- ling geschiedt eomptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ind,en men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst nebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakiugen waarvan de prijs is: van e-^ regels/ l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke eener Advertentie het Regt van Zegel (35 c?s.) moet worden betaald. plaat^ini De DIRECTEUREN der Middelhurgsche Af deeling van bet Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAl> maken by deze bekend, dat op Donderdag den 17 Decemberdes avonds t^n zes ure, in de Koorkerk, door den Wel-Eerw. Heer C IValler verslag van den staat des Genootschaps iiitge- br'a.rt en 'tevens eene toepasselijke redevoering zal gehou- deu\vorden; zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstell!ng_ in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige zamenkomstwaar men tevens den verderen zegen des Allerhoogste over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 10 December i«46. IMRwemi g, SNOUCK HURGRONJE Vice-President. A. M. CRAMER, Secretaris. De Nederlandsche Godsdienstige hraëlitische SCHOOL- COMMISSIE, over het Ressort Middelburg, heeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ingevol- ae van Edel Achtbare Heeren Burgemeester en Wethou ders dezer Stad bekomene magtiging voor de Inschrijving van vrijwillige bijdragen tot instandhouding, gedurende het aanstaande jaar, van het alhier bestaande Instituut van Onder wijs CHESED NEGNüRiM, dezer dagen de vereischte biljetten op de gewone wijze zullen worden rondgebragtvleijende de Commissie zich dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenooten dezelfde blijken van deelneming zal mogen ondervinden, welke haar gedurende een tijdvak van =8 jaren is ten deel gevallen; waartoe zij de vrijheid neemt deze Inrigting bij vernieuwing in de bekende welwillendheid van Middelburgs Ingezetenen aan te bevelen. Middelburg, den 11 December 1846. De School-Commissie voornoemd N. W. PRAAG Voorzitter. V. VAN LISSA, Secretaris. VERE den 8 December 1846. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente binnen deze Stad maken bij deze dankbare melding van de ontvangst uit M.d. delbirg, onder de letter X. van Vijf Zeeuwsche Rijks daalders, op heden aan hen, door den Heer .7. M. Kuiler hier ter hand gesteld alsmede nog van een' onbekende bïnen dez-e Stad: eene gift van Dertien Gulden, bij den tweeden ondergeteekende bezorgd. Zeer gewenscht komen ons deze aanzienlijke gif^ten bij de eroote vermeerdering onzer Gealimenteerden daarbij de toenemende dagelijksche behoeften de bestrijding der- zelve uit de gewone inkomsten hoogst bezwarend is. De Algoede schenke in ruime mate Zijnen zegen over de edele onbekende gevers, en neige veler harten tot navolging! Diakenen •voornoemd T, GIDEONSE, Praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL Scriba. WESTKAPELLE, den 10 December 1846, De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der armen alhier, maakt dankbare melding eener bij d nHeer,7«'». Lievense onder de letter S, ontvangen gift taande in drie muntbiljetten als: no. 88683 groot ƒ.0 no 180119, groot ƒ20 en no. H4038 groot 10 te .amen /-so De groote armoede welke alhier heerscht en de weinige te gemoetkoming uit deze Gemeente zelve, met betrekkin! tot het aantal armen doet ons hopen dat dit voor beeld navolging mag vinden, oeeia 1J4 s Commissie voornoemd W. VERHULST Nz., Voorzitter. H. W. MESSER Secretaris. FRANKFORT den 7 december. De voorzitter der Slees- wijksct stenden-vergadering heeft van e„ kon.nkl n commissaris aanschrijving ontvangen d t de ingediend verzoekschriften niet kunnen worden ^-angenomen weshalve tijds aldaar reeds onderrigt van de protesten der kabinetten van Parijs en Londen tegen de inlijving van Krakau maar vleide men zich dat deze vertoogen geen meer ernstige ge volgen zouden hebben en dat de westelijke mogendheden van haren kant geene inbreuken op de verdragen van 1815 zouden maken. Te Krakau is men naar luid van bijzondere brieven 'volkomen te vreden met de Inlijving in Oostenrijk, en vleit men zich dat die gebeurtenis de stoffelijke welvaart der stad grootelijks zal bevorderen. Volgens een in het dagblad van Breslau medegedeeld berigt van de Poolsche grenzen, zal de tol-linie tusschen Polen en Rusland in januarij aanstaande worden opgeheven. Voor de Poolsche nijverheid zoude deze maatregel voordee- lig zijn. Voorst wordt in ditzelfde berigtdoch bij wijze van gerucht, gesproken van eene aanstaande geheele inlij ving van het koningrijk Polen in Rusland. Naar men verneemt zal de grootvorst-troonopvolger van Rusland op zijne terugreis uit Weenen ook de hoven van Stutgardt, Darmstadt en Berlijn bezoeken. jyien wil weten, dat de Pruissische regering er ernstig op bedacht is om maatregelen te beramen tot regeling der be trekkingen van de Katholieke, Evangelische en Joodsche af gescheidenen; binnen kort worden deswege wettelijke bepa lingen te gemoet gezien. Iti cJe laatste dagen is de waterstand van den Rijn aanmerkelijk verbeterd zoodat de met granen geladen vaar- tui"-en welke sedert lang uit Nederland in deze streken met ongeduld verwacht worden de reis hebben kunnen voort zetten. Vurig wenscht men, dat deze bodems de plaatsen hunner bestemming zullen bereiken voor dat de scheepvaart door de vorst gestremd wordt. Volgens een berigt uit Keu len bedroeg het aantal schepen, welke tusschen die stad en de Nederlandsche grenzen op den Rijn naar het wassen van het water wachten den 26 november nog 260. De hertog van Lucca heeftuit hoofde der nadeelige en niet zelden ongelukkige gevolgen, welke de speelbanken in de baden van Lucca en de zeebaden van Viareggiö na zich slepen ten beste zijner onderdanen en van vreemde lingen die zich des zomers aldaar ophouden die banken opgehevenin weerwil van het niet onbeduideifd voordeel hatwelk zij der regering jaarlijks aanbrengen. Sedert eenigen tijd hebben Duitsche dagbladen gewag gemaakt van eene te Palermo ontdekte zamenzwering aan welke het garnizoen aldaar in gemeenschap met strafgevan- «renen en lieden uit de laagste volksklassedeel genomen zouden hebben. Thans wil men weten, dat deze zaak met het verschijnen van den prins van Capua den gemaal van miss Penelope Smith, in verband zou staan, en voegt hierbij dat een voornaam ambtenaar te Palermo die vroeger in groote gunst bij het hof gestaan heeft, van medepligtigheid ver dacht is. De bezetting van Palermo is met twee regemen- ten van linie en eenige afdeelingen kavallerie versterktter wijl de schuldige troepen binnen de kazernen gestraft zijn en sedert, in plaats van tot de gewone dienst, tot open bare werken, op eenigen afstand van de stad, gebezigd worden. De beide Grieksche kamers zijn den ip november, door koning Otto, op nieuw te Athene geopend. De voor zitter van den raad der ministersde heer Kolettiswiens toestand, volgens het Grieksche regeringsblad, eenige dagen zeer verontrustend was geweest, was, hoewel buiten gevaar en beterende nog altijd aan zijne kamer gebonden en daar door verhinderd de opening bij te wonen. LONDEN den 6 december. De berigten uit Ierland tot den 3 dezer behelzen de gewone treurige bijzonderheden over het in vele streken heerschend gebrek en zelfs over den hongerdood van verscheidene arme landlieden. Zij zijn voorts in zoover belangrijk, als daaruit blijkt, dat de in vloed van O'Connell steeds meer afneemt, en de partij van het jonge Ierland het hoofd meer opsteekt. Den 2 dezer is te Dublin eene vergadering van voorstanders dier partij ge houden waarbij 2000 personen tegenwoordig warenen het niet aan hevige uitvallen tegen den bevrijder" heeft ont broken. Men schijnt het hem vooral euvel te duiden dat hij voor zijne zonen en bloedverwanten, na de optreding der Whigs in het ministerie, voordeelige ambten heeft aan genomen. O'Connell heeft voor dit jaar afstand gedaan van 1 de jaarlijksche schatting, die hij tegen de helft van novem ber in Ierland te zijnen behoeve plagt te heffen en die ge woonlijk niet minder dan een of twee tonnen gouds opbragt. Onze bladen meenen dat hij in het vorige jaar toen de ellende in Ierland weinig minder groot was dan thanswel tot dit besluit had moeten komen. PARIJS den 7 december. In het Journal des Débats van gisteren vindt men een artikel waarin over den financielen toestand des lands en wat daarmede in verband staat ge handeld wordt. Daarbij wordt op den voorgrond gesteld dat men dezen winter in Frankrijk niet voor gebrek zal te vreezen hebben ofschoon de graanprijzen eene ongewone hoogte hebben bereikt. De aanvoer van vreemd graan naar Frankrijk is toch alleraanmerkelijkst en het cijfer daarvan overtreft nu reeds dat van 1818, het jaar van deze eeuw, waarin de grootste hoeveelheid vreemd graan in Frankrijk werd ingevoerd. Intusschèn ontkent het Journal des Débats nietdat de hooge broodprijzen eenen nadeeligen invloed óp de opbrengst der belastingen die op het verbruik druk ken zullen uitoefenen. Tevens heeft de aanmerkelijke in voer' van vreemd graan die voor eene waarde heeft plaats gehad, welke nog onlangs op 100 millioen franken geschat 'werd,' het geld schaars doen worden. Dit heeft invloed uitgeo'efend op den staat van de bank van Frankrijk wel ker" reserve-kas in geld en edel metaal, die in i844en 1845 gewoonlijk ver boven de 200 millioen franken bedroeg, tot nabij de 100 millioen is verminderd, tervvijl zij te Parijs voor 270 millioen aan papier te haren laste heeft. Tot dien toestand der bank heeft voorts veel bijgedragen dat de Staat zich gedwongen heeft gez'ien, om de rijks-gelden die ge woonlijk in de bank bewaard worden, meerendeels op re eischen. Het Journal des Débats schroomt desniettemin nier, om den toestand der genoemde instelling nog zeer gerust stellend te noemen; doch voegt er echter bij, dat, ^indien de Staat nog meer geld uit de bank nam, deze tot het be perken van hare handelsvoorschotten, het verhoogen van den standaard der ftnten die zij ontvangtof het nemen van zulk een buitengewonen maatregel, als de Engelsche bank voor eenige jaren nam, namelijk het doen eener leening in geld op hare beurt bij de overzeesche instelling zou moeten overgaan. (Men weet, dat reeds sedert eenigen tijd over het aangaan van zulk eene leening door de Fransche bank bij de Engelsche in de dagbladen gesproken is.) Uit hetgeen het genoemde dagblad verder over dit onderwerp zegt laat zich afleiden dat de Fransche regering thans vooral ook behoefte aan geld heeft ten gevolge der groote openbare werken, die zij laat ondernemen, en die in het belang der arbeidende klassen gedurende dezen winter met ijver moeten worden voortgezet. Ten slotte handelt het Journal des Débats ook over de ijzeren-spoorweg-maatschap- pijen welker groote uitbreiding rot den gedrukten toestand der geldmarkt heeft bijgedragen. Hermeent, dat de rege ring die maatschappijen in de gelegenheid moest stellen, om de door haar ondernomen werken in langere termijnen dan zij thans verpligt zijn te volvoeren hetgeen eene mindere opvrage van geld van de aandeelhouders en dus ook eene beperking in het buiten omloop brengen van kapitalen ten gevolge zou hebben. Naar het schijnt heeft dit artikel van het ministeriele ochtendblad alhier eenige ongerustheid omtrent den staat der geldmarkt doen ontstaan. j Eergisteren avond heeft de heer Guizot een schitte rend feest aan den bey van Tunis gegeven waarbij ook de hertogen van Nemours en van Montpensier, eenige vreemde gezanten en een overgroot aantal aanzienlijken tegenwoordig waren. De afwezigheid der Engelsche Oosteiirijksche Na- pelsche en Sardinische ambassadeurs bij dit feest, is niet onopgemerkt gebleven. Zij moet daaraan toegeschreven wor den ."dat de mogendheden, die deze gezanten vertegenwoor digen den bey v-an Tunis niet als een souverein vorst er kennen. Het gouvernement zal, op eene groote schaal, pree ven met het schietk&toen doen nemen; zij zullen plaats heb ben op de polygone der school van Saint-Cyr. Het schijnt thans, dat het dagblad la Presse de strek king van het protest nopens Krakau overdreven heeft. Er konit geene zinsnede in voor, waarbij Frankrijk zich onge bonden verklaart door de verdragen van 1815. Ons bewind i zou van Engeland kennis hebben bekomen dat indien men zoodanig stelsel aannam het Engelsch kabinet zich genood- zaakt zou zien gemeene zaak met de Noordsche mogend heden te maken. De heer Guizot zou hiervoor teruggedeinsd en de zinsnede door eene andere vervangen hebben van meer algemeenen aard, waarin men zich beperkingen voor de toe- komst voorbehoudt. Het dagblad Ie Siècle kondigt aan dat de beroemde tragedienne mademoiselle Rachel het Katholieke geloof zou omhelsd hebben. De plegtigheid van haren doop zou binnen kort plaats hebben, en de hertog van Noailles en mevrouw Récamier daarbij als peter en meter tegenwoordig zijn. De hertog zou bij die gelegenheid aan mademoiselle Rachel een bouquet in diamanten ter waarde van 50,000 fr.ten ge schenke aanbieden. Men heeft heden belangrijke berigten uit Madrid ont vangen van den i dezer. Spanje is weder door eene mini steriele crisis bedreigd, welke gelukkig slechts 24 uren ge duurd heeften geëindigd is met de bevestiging van het tegenwoordige kabinetzoo wij hopen op hechter grond- s'agen. In den nacht van den 30 nov. op den i dec, i' iv.t gebouw van het ministerie van oorlog, te Madrid, dour eenen geweldigen brand geteisterd, waarbij een groot deel der archieven verloren is gegaan. De schade wordt o^^ .neer dan een ton gouds geschat.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1