Ml DDE LBÜR GS CHE C O 'R A ]V T.. N". 146. Zaturdag 5 Decem]ber. fcl: [:;:;l!tipvn^^-'/ BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. STEDELIJKE FABRICAGE. JFELBADIGHEIB JlliglN'l 'V -SS') 1- ngti .loocr-'.-.iil i::'' (iBV_fioi:i)j larf tbiui i'iuriau. jsfilt^ al? 1(18(1 -looc^.: i>! r:.'' tiev fioi::-n larf iBun KMirisu. <^i_^f; De ahonnementi-priji dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f'd. voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- De abonnementen worden ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. ureindien De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: vav één t9t zes regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven, te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regc van Zegel (35 cts.^ moet worden betaald. De Ingezetenen welke verlangen cJeel te nemen aan de levering der gewone benoodigdheden voor de Stedelijke Fabricage, of in te schrijven op het ten dienste derzelve te vervaardigen Üzer- en Smidswerkgedurende het jaar 1847, liunnen zich deswege, mits vóór den 14 December aanstaande vervoegen ter Stedelijke Griffie. j Middelburg den 4 December 1846. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zal, op Dingsdag den 8 en Woens dag den 9 December aanstaande, van elf tot één ure, in haar gewoon Lokaal vaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 30 November 1846. VAN REIGERSBEllG VERSLUIS Secretaris. Middelburg, den 4 December 1846. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen berigt met hartelijken dank de ontvangst der volgende giften, als: Den 2 dezer, van een' onbekende een Munt- biljet, no. 185574, grootf 10,— Den 4 dezer, van een' onbekende, zes Cou pons, verschenen i September 1846 len laste van het Russisch Keizerrijk no. 22732, 23964, 23965. 27621, 29831 en 32918 ad 503°° 1 De Directie der Vereeniging voornoemd, J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN Voorz. N. VERHULST WZ. Penningmeester. BERLIJN den 30 november. In deze hoofdstad open baart zich meer en meer een ongemak hetwelk aanvanke- lijk in meest alle steden die zich vergrooten gevoeld wordt namelijk schaarschte en duurte van woningen waaronder natuurlijk de armere standen het eerst en het meest komen te lijden. Ons blad die Zeitung fur Preussen behelst om trent dit onderwerp verscheidene artikelsonderanderen ook betrekkelijk den woeker dien ombarmhartige huiseigenaars met die verlegenheid der behoeftigen drijven. FRANKFORT den 29 november. Volgens onze dag bladen zal de stad Krakau versterkt en zullen al de han- delsvrijheden, welke Podgorze tot hiertoe uitsluitend ge noot, tot Krakau uitgestrekt worden. Men meent dat Tar- nau de hoofdzetel van het gouvernement van West-Gallicie wezen zal. Te Berlijn is eene deputatie uit Breslau aange komen om, namens de magistraat en de handelaars dier stad den koning met de bezwaren bekend te makenwelke door de vereeniging van Krakau met Oostenrijk voor de handels- en tolbetrekkingen van Silezieinzonderheid van Breslau, ontstaan zijn. Denkelijk zal, ten opzigte van wat het commerciële betreft, alles gedurende de eerste zes maan den re Krakau op den bestaanden voet blijven. Op nieuw is een groot aantal deelnemers aan den opstand te Posen grootendeels ambachtslieden en boeren maar ook sommige geestelijken en ambtenaars, naar de nieuwe staatsgevangenis te Berlijn overgebragt. Uit Bazel meldt m.en dat de verkiezing der leden van den constituerenden raad veel meer in het voordeel der be houdende partij is uitgevallen dan men verwachtteen dat het alzoo te vermoeden is, dat de herziening der staats regeling i.'einig verandering in de staatkunde van dat kan ton ten gevolge zal hebben. Volgens berigt uit Rome, heeft het bewind het op- rii^ten van eene gewapende veiligheidswacht in Bologna ver oorloofd maar met uitdrukkelijke bepaling, dat die wacht slechts zal dienen, om gezamenlijk met de militairen des hachts de openbare veiligheid te verzekeren en geenszins eene zoogenaamde nationale garde zal wezen. Door het dagblad van Augsburg wordt uit Petersburg gemeld dat de gouverneur der Oostzee-provincien onder dagteekening van den 4 October, eene bekendmaking heeft uitgevaardigd, waarbij de boeren in Lijfland ingeval zij tot de Grieksche kerk overgaan ontslagen worden van de se dert eeuwen gebruikelijke opbrengst van tienden aan de Pro- testantsche geestelijken en kerkelijke inrigtingen. De adel van Lijfland, welke tijdens de uitvaardiging van deze veror dening'te Riga vergaderd was, heeft terstond eene deputatie benoemdom van den keizer de intrekking of wijziging van dit decreet te verzoeken en besloten om in afwach- tin? van hoogstdeszelfs beslissing zelf al de verpligtingen der aan de Luthersche kerk getrouw blijvende boeren je gens de geestelijken, kerken en scholen, over te nemen. De Tweede Kamer der Hessen-Darmstadsche stejiden- vergadering heeft dezer dagen bij de beraadslaging over het ontwerp van een nieuw burgerlijk wetboek onder anderen de van regeringswege voorgestelde bepaling aangenomen, dat de huwelijken kerkelijk voltrokken zullen moeten wor den maar dat dezelve door de burgerlijke overheid voltrok ken zullen mogen worden, ingeval de geestelijke opgeene gronden van burgerlijk regt de voltrekking mogt weigeren. Het voorstel van een der leden dat in de provincie Rijn- Hessen (v/aar het Fransche regt nog geldt) de instelling van de voltrekking des huwelijks door de burgerlijke overheid behouden zou worden heeft de vergadering met 30 tegen 17 stemmen afgewezen. Gelijk reeds voorde beraadslaging eene groote opschudding in de genoemde provinöie geheerscht had ter zake van deze aangelegenheid zoo heeft ook het door de kamer, thans genomen besluit aldaar een zeer ongun stige» indruk gemaakt; zoo zelfs, dat, naar men verzekert onder anderen te Maintz uit dien hoofde alle karnavals-ver- maken zullen achterwege blijven. PARIJS den 30 novetnber. In bijzondere berigten uit deze hoofdstad leest men Er is een oogenblik sprake ge weest om de kamers ter zake van het gewigtig vraagstuk van den dag, de bewoordingen waarin het protest tegen de inlijving van Krakau zal worden opgesteld tegen den 28 december bijeen te roepen, maar vermits de ministers het daaromtrent eens zijn geworden, blijft de bijeenroeping der kamers op den 11 januarij bepaald." Het schijnt dat de heer Guizot de protestatie van Frank rijk nog niet had verzonden toen hij vernam dat die van lord Palmerston was geëxpedieerd en dat de zijne eerst gis teren naar Weenen is afgevaardigd. Men houdt het voor zeker dat het Fransche kabinet verklaart zich niet langer aan de verdragen van 1815 te zullen houden. Men spreekt van pogingen welke de bank van Fran- rijk zoude aanwenden omhetzij in Engelandhetzij in Nederland, eene leening van 50 niillioen te ondernemen, om hare reserve, in klinkende munt, die tot 86 millioen is verminderd, weder te verpeerderen. De reserve van de Engelsche bank bedraagt intusschen niet meer dan Ó2 mill. AUerwege wordt over gebrek aan geld geklaagd. De daling der graanprijzen op de voornaamste mark ten van het zuiden en westen duurt voort. Men veruaclit voor het aanstaande veertiendaagsch tijdperk eene aanmerke lijke vermindering in de broodprijzen te Parijs. De duurte der levensmiddelen heeft te ToursBou logne en op andere plaatsen tot velerlei ongeregeldheden aan leiding gegevenzoodat men genoodzaakt is geweest ver scheiden personen in verzekerde bewaring te nemen. Een dagblad deelt mede dat de heeren Blanqui Qn Hubert die in het gasthuis te Tours ziek lagen, uit hunne legerste den naar de gevangenis dier stad zijn overgebragt, beschul digd van aanleiding te hebben gegeven tot de beroeringen welke sedert eenigen tijd in het departement Indre-et-Loire plaats grijpen. De stad Oranje in het departement Vaucluse heeft een gedenkteeken opgerigtter eere van Raimboud IIIprins van Oranje, die aan de inneming van Jeruzalem ir, 1096 deel nam. Op het gedenkteeken prijkten onderanderen deze woorden: Dit gedenkstuk is opgerigt door de mildheid van Z. M.. Lodewijk Filips Ikoning der Franschen en van Z. M. IVillem Uvan Oranje, koning der Nederlanden." Dezer dagen is, een uur van Bourges de diligence van Chateauroux, door zes vermomde en gewapende lieden aangehouden en van 45,000 fr. baar geld beroofd. De con ducteur is daarbij door eenige dolksteken gewond. De Poolsche uitgewekenen hebben de verjaring van hunnen opstand gevierd. Het schijnt daarbij tamelijk bedaard te zijn toegegaan. De bey van Tunis neemt dagelijks verscheiden merk waardigheden dezer hoofdstad in oogenschouw en is opge togen door al wat hij ziet. Het stadhuis trok de bijzondere opmerkzaamheid van Z. H.de prefect der Seine leidde hem daar overal rond, gaf hem eenige inlichtingen omtrent het beheer over de stad, en deed hem Parijs beschouwen uit het oogpunt zijner vestingwerkenzijner verlichting, zijner gedenkteekenen enz.waarop de bey uitriep Ik had in Parijs tot heden slechts éénn groote stad gezien thans zie ik dat er verscheiden in eene enkele zijn." Gisteren bezocht de aanzienlijke vreemdeling Versailles waar hij in stomme verbazing stond over de prachtige wa terwerken. De leerlingen van de school van St.-Cyr deden hem ook uitnoodigen de revue over hen re passerenaan welk verzoek de bey gaarne voldeed. Na de revue zeide Z. H. tot de hoofden der schoolIk had in Frankrijk en te Parijs reeds soldaten van alle wapenen gezien maar een regiment officieren had ik nog niet gezien. Ik kende den vroegeren roem van Frankrijk ik heb zijn tegenvyoor- digen roem gezien hier zie ik zijn toekomstigen roem," Toen de bey gisteren naar Versailles reedbragt hij een uur bij Z. M. op het paleis van St.-Cloud door en gebruik te daar een collation. Den 5 dec. zal ter eere van den bey van Tunis eene groote revue plaats hebben onder bevel van den hertog van Nemours. Uit Madrid meldt men den 22 dezer: De beweging, door de aanstaande verkiezingen veroorzaakt, wordt al ster ker en sterker. Algemeen is men van gevoelen dat het ministerie in de cortes eene sterke en belangrijke meerderheid zal hebben. Men spreekt hier op zeer losse gronden van pogingen welke bij de troepen zouden zijn aangewend om hen on trouw aan de regering te doen worden. De regering slaat weiniif acht op deze geruchten, daar de gevoelens van trouw haar bekend zijn met welke het dapper leger bezield is. De ministers weten almede dat Spaansche uitgewekenen in Frankrijk en Engeland meer of minder openlijk zamenzwe- ren maar zij vreezen hunne plannen niet. Den 21 moet er een vrij ernstig gevecht tusschen de troe pen van het gouvernement en eene bende van 300 Carlisteii bij Banelas hebben plaats gehad de uitslag wordt niet ge meld. Bijzondere brieven uit China melden dat de Fransche afdeeling, welke in de Chinesche wateren gevestigd is en be staat uit het fregatschip Cléopdtre en de korvetten Sabine en Victorieusebij de eilanden van Chusan gezien is, ter wijl zij zich zuidwaarts rigtte men veronderstelde dnc zij uit Japan terugkeerde. 's GRAVENHAGE den 2 december. Naar men verneemt is de baron de Bois Ie Comte laatstelijk zaakgelastigde van Z. M. den Koning der Franschen bij het Nederlandsche hof en benoemd tot gezant in Zwitserland door Z. I\I. den Ko ning benoemd tot ridder grootkruis van de orde der Eiken- kroon. De nieuw benoemde Fransche gezant bij het Neder landsche hof; de baron de Buissière, is eergisteren te Brus sel aangekomen. Hij heeft denzelfden avond een diner bij gewoond, dat door den koning der Belgen werd gegeven. II. K. H. de Prinses Carolina van Hessen, die eeni ge dagen in deze residentie heeft doorgebragt, is heden mid dag mot den tweeden spoortrein van hier naar Amsterdam vertrokken om van daar hare reis naar Duitschland voort te zetten. Gisteren heeft de Hooge Raad, kamer van strafza ken, de voorziening in cassatie verworpen, ingesteld door y-/. E. Bingtegen een arrest van het provinciaal hof in Zuid-Holland, waarbij hij, ter zake van geldsnoeijerijis veroordeeld tot geeseling, brandmerk en twaalf jaren con finement. Te 's Graveland is dezer dagen overleden jhr. mr. PI. Backer, kommandeur der orde van den Nederl. leeuw en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de pro vincie Noord-Holland, die in het jaar 1S47 als zoodanig had moeten aftreden. Een onzer oudste en beroemdste geleerden heeft zijne roemrijke en in vele opzigten moeijelijke loopbaan geëindigd. De hoogleeraar Joannes Clarisseart. lib. müg.phil. et theol. docrer oud-hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Leydsche hoogeschool, overleed den 29 nov. in den ou derdom van ■jé jaren na eene ziekte van slechts weinige dagen, onder Rhenen, nabij, Arnhem, op den huize den Brink, waar hij, sedert hij Leyden verliet, de hem over gebleven dagen in werkzame rust doorbragt. Men verneemt, dat de eerw. heer rabbinale aspirant, J. M. Contentop eerstkomenden zaturdag, des middags ten half 2 ure, vóór de gewone middagdienstte Amsterdam in eene der Nederlandsch Israëlitische synagogen, eene leerrede in de Nederduitscho taal zal houden. Aan de zeevarenden wordt, naar aanleiding eener be kendmaking van de admiraliteit te Londen, van 17 novem ber, berigt, dat op den 29 October, door de Portugesche regering, op Kaap St. Vincent is opgerigt oen draailiclit, welks omwenteling in twee minuten volbragt wordtgedu rende welken tijd even een schitterend licht verschijnt, dat door duisternis wordt opgevolgd. De vuurtoren staat op het westelijk gedeelte der Kaap, op 37 gr. 2 min. 9 sec. N. breedte en 9 gr. W. lengte van Greenwich. Daar het lichtvuur 221 voeten boven den waterspiegel verheven is, kan het op eenen afstand van omtrent 19 mijlen gezien worden. De gouverneur dezer provincie heeft de aandacht der plaatselijke besturen gevestigd op het bij Zr. Ms. besluit van 9 mei jl.aan den Ijeer R. II, van Sumercn fabriekant in verwstotFen te Rotterdam, verleende octrooi voor zekere door hem uitgevonden muurverwzijnde een middel om muren zoowel binnen als buiten het huis te beveiligen tegen allerlei vochtigen eu roestvlekkigen doorslag. De gouver neur heeft gemeend dit te moeten doen, daar deze uitvin ding hem zeer aanbevelenswaardig is voorgekomen. Donderdag is te Katwijk weder.eene visschersbom r.nn- gekomen van de reeders Taat en Caznuxmet eene lading

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1