MIDDELBÜRGSCHE COURANT. ilK!; IV*. 144. Diugsdag 1 Ueceuihcr. BESTUREN en AWMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. NEÜERL. HAIS BEL-M A AT SCHAP PI f. JTELBADIGHEIB. ©troot-iSrittanjc Jfvankvijk. De abannements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per PostJ 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt coniptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóör 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst nebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hn'C'- welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen ■H'aarvan de prijs is: van één Ut *e^. -/ regels/ l ,50 en voor lederen regel daarboven Tl cents. ^C^ Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke ploatesng~ eener Advertentie het Regt van Zegel (3.Ï c/i.) moet worden betaald. De RAAD in deszelfs buitengewone Vergadering van 30 October II., besloten hebbende, om, behoudens Zijner Majesteits goedl^euring, de Directie te magtigen tot het bij eenroepen eener Algemeene Fergadering vati Stemgeregtigde Deelhebbers, naar aanleiding van het 5de en 98ste der Ar- tilvelen van Overeenkomsten die bijeenroeping door Zijne Majesteit, bij besluit van 6 dezer Litt, B. 34 geapprobeerd zijnde, zoo worden de Stemgeregtigde Deelhebbers in de Nederlandsche Handel-Maatschappij waardoor verstaan woi- Aen Nederlandersdie op de registers der Maatschappij, sedert zes maanden bekend zijn als eigenaars van ten min ste vier geheele Aandeeten bij deze, door de Directie, opgeroepen tot de bijwoning dier Vergadering, welke op iVoemdag den 9 December 1846, alhier zal worden gehou den, des middags ten 12 ure, in het locaal bij de brieven van personele oproeping vermeld. De Stemgeregtigde Deelhebbers die zoodanigen oproepings- brief, door onbekendheid van het adres, niet mogten heb ben ontvangen worden uitgenoodigdzich daartoe bij de Directie aantemelden. Amsterdam, den 9 November 1846. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Directeur fung. Secr. Middelburg 30 November 1846. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de op den 27 dezer, bij den Heer E. Hendrikse van A. ontvangene gift, groot 50. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN. Voorz. N. VERHULST WZ. Penningmeester. VERE, den 26 November 1846. De COMMISSIE uit de beide Armbesturen maakt bij deze dankbare melding, dat door den Notaris IV. M. Snij der alhier op heden eene gift uit Middelburgonder de letters X. Y. Z.groot vijftig Gulden in Muntbiljetten twee ad f 20 ieder, no. 41313 en 41428, en een ad 10, BO. 136803, aan haar is uitgereikt. De Commissie voornoemd Namens dezelve, I. GIDEONSE p. M. J. VAN DEN HEUVEL s. FRANKFORT den 25 november. De Sleeswijksche sten den vergadering (het gerucht wegens wier ontbinding zich niet heeft bevestigd) hield zich den 21 dezer met het voor stel des hertogs van Augustenburg wegens de constitutie be zig tegen hetwelk weinig bedenkingen werden in het mid den gebragt doch waarover het echter nog tot geene stem- ming kwam. De koninklijke commissaris verwijderde zich zoodra de behandeling van dit punt aanving aan de behan deling waarvan hij reeds vroeger verklaard had geen deel te zullen nemen. Het keizerlijk gezin van Rusland heeft op nieuw een smartelijk verlies geleden. De grootvorstin Maria, de oud ste dochter van den grootvorst Michael, welke sedert on geveer twee maanden te Wcenen aan eene snel toenemende borstkwaal heeft geleden is den 19 dezer, in den ouderdom van 21 jaren, aldaar overleden. Het Oostenrijksche regeringsblad van 20 dezer behelst een zeer uitvoerig betoog, omtrent de vernietiging van den vrijstaat Krakau. In dit stuk worden, ter regtvaardiging van dien maatregel hoofdzakelijk dezelfde gronden aange voerd als in het reeds bekende, den 16 dezer te Krakau afgekondigde manifest van Z. M. den keizer van Oostenrijk, en in het te gelijk aldaar afgekondigde besluit der drie mo gendheden van 6 dezer te weten de herhaalde opstanden In Krakau en de ondersteuning, welke die staat aan de om wentelingsgezinden in de naburige Poolsche landen verleende. Tot staving hiervan wordt een zeer breedvoerig overzigt ge geven van de staatkundige gebeurtenissen welke sedert de oprigting van den vrijstaat, en in 't bijzonder sedert 1830, aldaar zijn voorgevallen. Van verschillende zijden wordt uit Zwitserland gemeld dat dezer dagen in het kanton Lucern pogingen zijn aange wend om de daar heerschende Ultramontaansche party tot eenige toegeeflijkheid te brengen. Onder anderen is eene petitie in omloop gebragtwaarbij de regering verzocht werd, de Jezuiten te verwijderen, het afzonderlijke verbond der Katholieke kantons te laten varen en eene uitgebreide amnestie uit te vaardigen. De regering heeft echter de on- derteekening van dit stuk, 't welk meer bijval vond dan ver wacht werdbelet. Volgens sommigen zou het Oostenrijk sche bewind deze pogingen tot toenadering en toegeeflijkheid ondersteund hebben. D&n 15 dezer is de nieuwe Protestantsche kerk te Ingolstadt (in Beijeren) op plegtige wijze door den opper- consistoriaal raad dr. Faher ingewijd. De trein trok naar de kerk met de schooljeugd voorop gevolgd door de dra- gers van het kruis de heilige vaten en den bijbel onder klokgelui, en terwijl men onderwijl onder bazuingeschal gezangen aanhief. Tien geestelijken waren er bij tegenwoor- j dig. Ook de Katholieke bevolking gaf door het levendig aandeel dat zij in de feestelijkheid nam te kennenhoe zij dit feest hunner Protestantsche medeburgers wist te eereh. Den II dezer hielden eenige honderden personen een feestmaal in een der schouwburg lokalen te Rome, ter eere 1 van den Paus, en tot viering der verzoening tusschen de inwoners van Rome en Bologna. Een aantal der door de bekende acte van amnestie in vrijheid gestelden nam aan de vreugde deel. Van de gehouden toespraken adenice sommi ge een zeer vrijraoedigen geestonderanderen werd de in vloed van vreemde hoven, met name van het Oostenrijksche hevig gegispt. De bekende Engelsche reiziger, luitenant fVaghorn, is te Rome aangekomen om bij de regering aan te dringen op den spoedigen aanleg van den spoorweg van Brindisi- (in Napels) door den Kerkdijken Staat naar het Noorden van Italië, ten einde alsdan de Indische overlandpost langs dien spoorweg tot Venetië en verder door Duiischland te kunnen verzenden en de altoos onzekere vaart over de Adriatische zee te vermijden. Van weze den raad van administratie voor het koning rijk Polen is bekend gemaakt, dat het inkomende regt op küflij hetwelk tot nu toe 15 zilveren roebels per centenaar bedroeg, van den aanvang van 1847 af aan, even als in Rusland tot op 9 zilveren roebels 25 kopeken per cente naar zal verminderd worden doch dat hetgeen tot nu toe betaald werd voor opcenten alsmede voor weg- en scheeps- ongelden van kracht zou blijven. Volgens berigten uit Warschau, van den ip, is daar dien dag de ijzeren spoorweg van Czenstochau naar War schau voor het publiek opengesteld. In de omstreken van Warschau had men den 18 dezer eene koude van 8" welke echter slechts één uur aanhield. Te Stokholm is de winter den 15 dezer begonnen met het vallen van sneeuw die den 17 nog de straten bleef bedekken. Het zuidelijke gedeelte van het Lodewijks-kanaal (in Bei jeren) was den 21 dezer dermate met ijs bezet, dat de scheep vaart op hetzelve geheel gestremd was. Een aotal schepen meerendeels met graan geladen lagen bevroren. Hier, te Frankfort, heeft men thans regen. Vooral voor de scheepvaart is het te hopen dat deze zal aanhouden. KEULEN den 25 november. Reizigers uit Rotterdam berigten, dat de voorraden voor den Middel- en Boven-Rijn bovenmatig in de Hoilandsche havens zijn opgehoopt dat granen en andere waren, aldaar door lagen waterstand op gehouden, in zulk eene menigte zijn opgestapeld, dat, bij den was van het water, alle sleepbooten tot in het aanstaan de jaar onophoudelijk werk zullen hebben. Eenige regen dagen welke den Rijn doen zwellen, zouden dus misschien ook wel eene merkbare daling der graanprijzen kunnen te weeg brengen. LONDEN den 25 november. De toon onzer bladen te- gen de Fransche regering is sedert een paar dagen veel ge- matigder geworden, [n de Times van eergisteren vindt men een artikel waarin dat blad verklaart in dwaling te hebben verkeerdtoen het de Fransche ministers van heimelijke verstandhouding met de drie groote mogendheden over de in lijving van Krakau beschuldigde, en waarin tevens het wen- schelijke en noodzakelijke van eene toenadering en zelfs van eene geheele verzoening tusschen Frankrijk en Engeland, wordt betoogd. Men brengt deze veranderde zienswijze yan dit blad in verband met de jongste uit Madrid overgebriefde ge ruchten wegens aanvankelijke verwachtingen die men daar zou hebben beginnen te koesteren dat de troonsopvolging i in Spanje in de regte lijn verzekerd zal worden. Andermaal z^in vier deputatien bij den minister Russell toegelaten om uit naam van in verscheiden wijken dezer 1 hoofdstad gehouden vergaderingen het openstellen der ha vens voor vreemde granen te erlangen ten einde het drci- gend gebrek aan levensmiddelen af te wenden. Zijn lord. j schap heeft geantwoord dat hijindien de nood buitengewone maatregelen vorderen mogt die in tijds nomen en overi. geus, wanneer het parlement vergaderd zal zijn, den door hem gevolgden weg verdedigen zou. De graaf de Montemolin of, zoo als zijne aanhan- i gers hem noemen, Karel Lodewijk regtens koning van Span- je is 11. zondag alhier gearriveerd. Hij reist onder strikt incognito en wordt alleen door den generaal Montenegro en zijnen geheim-secretaris don Romualdo Monvergezeld, De markies van Villa Franca was eenige dagen vroeger al hier aangekomen. Volgens de laatste berigten uit Ierland is de invloed van O'Connell in den laatsten tijd daar aanmerkelijk vermin derd. De strijd dien hij voortdurend met het zoogenaamde jeugdige Ierland te voeren heeft, schijnt daartoe veel bij te dragen. Men beschuldigt hem van die zijde van verkeerd beheer der gelden die door het lersche volk als de. zooge naamde schatting voor de intrekking der unie zijn opgebragt en die in de laatste jaren meer dan 200,000 p. st. hebben bedragen. Ook duidt men het hem euvel, dat hij voor zij ne zonen en bloedverwanten onderscheidene winstgevende be trekkingen van het tegenwoordige ministerie der Whigs heeit weten te verwerven. Aan den anderen kant laat het jeug dige Ierland zich van eene ongunstige zijde kennen, daar het thans heimelijk werkt om de bevolking van sommige graaf schappen van wapenen te voorzien. Den 20 dezer heef: te Liverpool een der hevigste stormen gewoed die iemand zich herinnererl aldaar bijgewoond te hebhen. Hij ontstond des morgens ten drie ure uit het zuid-oosten, en hield terwijl de wind van lieverlede zuid west werd, tot laat in den namiddag aan. Vele vaartuigen op de rivier hebben groote schade geleden maar men heeft gelukkig geen verlies van menschen te betreuren. Eene groote menigte, waaronder vele vrouwen, die den storm niet vreesden, hadden zich naar den oeverkant begeven om het indrukwekkend schouwspel zijner vreesselijke uitwerk selen gade te slaan. De jongste berigten uit Portugal zijn niet ongunstig voor de zaak van koningin Maria. Den 17 was Lissnboji nog rustig tusschen de koninklijke troepen onder Saldanh.i en de insurgenten was het nog tot geen treffen gekomen en men begon hoop op eene minnelijke schikking te voeden. Het Engelsch eskader, 9 schepen sterk, lag den 16 steeds op den Taag voor anker. Hot verhaal wegens het schie ten op een Noord-Amerikannsch fragat te Oporto wordt dour deze brieven gelogenstraft. yicn spreekt hier te lande van het teekenen van een adres aan de Engelsche regering, waarbij hare vriendschap pelijke bemiddeling bij het Fransch gouvernement, tot be scherming van koningin Poniaré en hare onderdanen en tot verzekering der onafhankelijkheid van de Societeits-eilanden op 150 mijlen afstands van TaïtIverzocht zal worden. Van de Plata-rivier zijn berigten tot 16 september ont vangen. De vijandelijkheden waren hervat, en Riveira stond gereed zich te veld te begeven. Te Canton bleef, volgens brieven van Hong-Kong tot 29 september het gepeupel zich nog gedurig vijandig ge dragen tegen de vreemdelingen en tegen de Chinesche amb tenaren die hen in bescherming namen. PARIJS den 26 november. De Moniteur behelst eeiie ordonnantie van den 22 dezer, betrekkelijk de uitvoering der wet van 3 julij jl., waarbij het eifectief onzer zeemagr bepaald wordt op 40 luiicschepen en 50 fregatten. De jongste alhier uit Lissabon ontvangen berigten ve.'- melden dat de met eene zending belaste Enge'sche koio. nel (Vijlde na eene lange conferentie met de koningin zoowel den hertog van Saldanha als den graaf das Antas in hunne hoofdkwarieren had bezocht. Laatstgenoemde zou den kolonel zeer beleefd ontvangen en hem aangespoord hebben zich naar Oporto te begeven, en zich aldaar met de junta te verstaan, daar hij zelf, zonder de junta, niets kon beslissen. Op onze graanmarkt openbaart zich thans eene vrij aan merkelijke daling, doch des te meer heeft het ons leed ge daan te vernemen dat onlangs op de graanmarkt te Tours onrustige tooneelen hebben plaats gehad tot beteugeling waai van de bezetting en de nationale garde onder de wape nen zijn moeten komen. Dergelijke tooneelen zijn ook el ders in die streken voorgevallen, en telkens hebben de on ruststokers de pachters willen dwingen, om het graan tege.) eenen bepaalden prijs af te leveren of zelfs het vervoer daar van belet. Hot valt in he: oog, dat zulke onlusten tot niets anders kunnen strekken dan om de graanbnuvvers van de markten verwijderd te houden en eene nog sterkere rijzi:)? der graanprijzen te doen ont.staan dan die, waarover me;i zich beklaagt. Het Journal des Déhats weerspreekt het gerucht, dat de graaf de St. Aulaire als gezant te Londen teruggeroe pen is. BRUSSEL den 26 iw:\-iiii>er. In de zitting van eergiste ren heeft de kamer der representanten eenige aangevraagiie credieten toegestaan gisteren nam zij het budget van finan ciën aan. Door den Moniteur is ;;isteren het koninklijk besluit' medegedeeld, waarbij bepaald wordt, dat verscheiden icvo:v- middelen tot den 1 October 184- rrij kui>nen worden :■■;?- vocrden waarbij de uitvoer van andereu tot dienze ;''e:i dag verboden wordt.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1