ITIIÖDELBÜÜGSCHE COURANT. N\ 141. Dingsdag 1845. 24 November. KESTIJREN ea ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. rERPACHTIJG TOLLEir. W ELDJ^BIGHEID. ©root-Btrittaujc. JVaalifijk. Êclgte. ilebcvloïtïbcu De abomiements-priji dezer Courant is f 2,7 a voor drie maanden, en franco per Post f Z. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen Tl cents de regel, met uitzondering van Uh- welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels J l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cts.^ moet worden betaald. 15URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijlc dien zullcs zoude mogen aangaan dat op Donderdag den i6 dezer maand, des voormiddags .ten elf ure, ten Raadlmize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX der TOLLEN op den Straatweg tusschen de Steden Vlissingen en Middelburg. Zullende de conditien dier Verpachting van heden af, ter GrilTie van laatstgemelde Stad, voor een iegeliili ter lezing liggen. Gedaan ten Pvaadhuize der Stad Middelburg, den 9 No vember 184Ö. Burgemeester en Wethouders voornoemd RETHAAN MACARÉ 1. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Middelburg 23 November 1846. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen be- tigtmet hartelijken dank de ontvangst der navolgende gillen als: Den 17 dezer, van B25. ,n N N200. De Directie der Vereeniging j. C. SCHORER VAN DE SOUBURGENVoorz. N. VERHULST "^Z. Penningmeester, De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen vi Westkopelledringend behoefte hebbende aan ondersteuning .ten einde te kunnen voorzien in de al hier bestaande groote armoede, vindt zich verpligt de lief dadigheid van Middelburgs Ingezetenen in te roepen, om hen alzoo in staat te stellen het lot hunner verarmde Natuur- gsnooten eenigzins te verzachten. De edele Menschenvriend welke hiertoe iets van liet zijne wil afzonderen gelieve hetzelve bij den Heer Johs. IJe- vense, op de Pottemarkt, te willen doen bezorgen, die zich tot den ontvangst daarvan bereid heeft verklaard. Wesckapelle den 23 November 184Ó. De Commissie voornoend W. VERHULST Nz., Voorzitter. H. W. MESSER Secretaris. BERLIJN den 16 november. De Pruissische missie of zending, tot verbreiding van het Christendom onder de Jo den heeft niet alleen twee predikers tot dat einde aange steld, maar zelfs de aanzienlijkste geestelijken van bekende orthodoxe gevoelens hebben zich vereenigd om bij beurten in de Kloosterkerk preken te dezer zake te houden: De op- perhofprediker Strauss zou daarmede een aanvang maken. Professor Karl Ritter heeft in eene vergadering der geografische maatschappij breedvoerig gesproken over het plan door prins Lodewijk Napoleon gedurende zijne gevan genisschap te Ham ontworpen om de landengte van Pana ma te doorgraven en de Stille Oceaan met den Atlantischen Oceaan te verbinden. Volgens partikuliere berigtenzou die vorst voornemens zijn zich naar centraal-Amerika te begeven, om de uitvoeringvan dit plan zelf te leiden. Men raeldf uit Petersburg van den 8 dezerDe berigten van denKaukasus, tot het laatst van september loo- pende, zijn geruststellend. De vijand, die alle groote ge vechten scheen te vermijden viel onze troepen en de aan ui!s onderworpen bergbewoners va-n tijd tot tijd met kleine benden aan, welke steeds met groot verlies, soms met dat van hunne aanvoerders, teruggeslagen werden. Dien ten gevolge waren geheele stammen als de Tejuschebsen de Dschigeten en andere in onderwerping gekomen. Hun voor beeld zou zeker nog meer navolging gevonden hebben, in dien de vrees voor Schamjl sommige stammen niet weder- hield. Deze had het opperbevel over de Tschetschna aan zijn vertrouwde Naïb-Nur-Ali opgedragen hij zelf was naar Dagestan getrokken. Bij een keizerlijk bevelschrift is bepaalddat voortaan in het tweede admiraliteits gedeelte der stad Petersburg gee- iie houten huizen meer gebouwd mogen worden." KEULEN den 19 november. Men meldt van Frankfort lan den Main dat de tijding eener aanstaande vereeniging der republiek van Krakau met Oostenrijk ten einde een nieuwe kreits van Gallicie uit te maken een nadeeiigen in vloed op de fondsen heeft gehad. LONDEN den 19 november. Prins Jerome Napoleon is van Brussel alhier gearriveerd. De Timesdie thans voor een halfofficieel orgaan der ministers gehouden wordtbevat een zeer hevig artikel te gen het besluitdat door Oosteiitijk Pruissen en Rusland genomen zou zijn, om het zelfstandig bestaan van den vrij staat Krakau te doen eindigen en dien staat weder met Oos tenrijk te vereenigen. Te Dublin verwacht men dat de regering eerlang stap pen tot aanmoediging en uitbreiding der visscherij in Ier land doen zal zoo wel om werk aan meer handen als om meer voedsel aan de bevolking te verschaffen. Een geloofwaardig man die 8 weken lang in het zuiden van Ierland heeft doorgebragt en door zijne betrekking tot de commissien van onderstand in de gelegenheid geweest is om alles van nabij gade te slaan, hangt een allerdonkerst tafereel van de ellende in dat gedeelte des koningrijks op. De groote meerderheid der bevolking leed letterlijk gebrek. Hij zag gespierde mannen raauwe koolbladeren eten, en mosselen van de rotsen afscheuren om hunnen honger te stillen. Een aotal andere forsche mannen kwamen hem, aan zijne woning schreijende om eenigen onderstand smeeken opdat hunne kinderen niet van honger mogten omkomen. Varkens en hoenderen werden voor spotprijzen verkochtof, waar men geene koopers vond den weg opgedreven de wijl alle voedsel voor deze dieren ontbrak. Die berigtge- ver meent dat het gouvernement, behoudens den besten wil drie groote feilen begaan heeft vooreerst door den graan handel aan zich' zelven over te laten waardoor woekeraars de prijzen van het aangevoerd Indisch koren buitensporig opdrijven ten andere door de werkloonen te laag te stellen en eindelijk door niet te zorgen dat die werkloonen be hoorlijk uitbetaald worden waarvan onder anderen in Cork vele voorbeelden bestaan. Beter ware het, zijns inziens ge- weest dat de regering, reeds een jaar geleden, jiet aan vangen van groote nationale werken spoorwegen bij voor beeld uit de openbare schatkist, verordend had. De burgerlijke ingenieur J. Bremnerwien de taak is opgedragen om het gestrande stoomschip Great Brittain v?in het drooge te brengen heeft reeds meer dan 200 koopvaar dijschepen op de door hem gevolgde wijze behouden en is onlangs voor een plan tot het aanleggen van havens en het afbrengen van gestrande schepen, geoctrooijeerd geworden. Den II October heeft op de kust van Florida een he vige storm gewoed waarbij het kleine eiland Key-West ge heel verwoest is. De vuurbaak is vernield, alle huizen zijn omver geworpen minstens 50 menschen hebben er het le ven bij verloren, en vele schepen zijn op de kust geslagen. Van de Kaap de Goede Hoop zijn tijdingen tot 20 sep tember ontvangen. ^VöcA''een der Kaffer-opperhoofden had zich aan het oppergezag der Engelschen onderworpen, en ook met een ander opperhoofd, Kreliwas een verdrag ge sloten bij hetwelk hij onder zekere voorwaardentot wel- ke behoort dat hij verantwoordelijk zijn zal voor het gedrag der stammen op de grenzen als eerste opperhoofd in Kaffer- land erkend wordt. Bovendien heeft kapitein Hogg het op perhoofd Mapassa bij den Windvogelberg eene nederlaag toegebragt. In weerwil dezer verschillende gunstige berig ten mag men den oorlog tegen de Kaifers op verre na nog niet als geëindigd aanmerken want op andere punten ble ven zij hunne strooptogten met voor hen maar al te goeden uitslag voortzetten en ontbrak het den Engelschen nog aan voldoende magt om hen ver genoeg te vervolgen. Tijdingen uit Nieuw-York loopende tot 31 oct. deelen geene nadere berigten van eenig aanbelang van het tooneel des oorlogs mede. Slechts blijkt het thans nader, dat de generaal Santa Anna den 20 sept. zich nog in Mexico bevond, en nog geenszins naar Saltillo opgetrokken was. PARIJS den i8 november. De Moniteur behelst de aan kondiging van de- gelukwensching van onderscheidene hoven van Europa, ter zake van het Spaansche huwelijk. Van de Britsche regering wordt geene melding gemaakt, en ook de Belgische schijnt daarmede nog achterlijk te zijn. De brieven uit Madrid van den 12 behelzen geene na dere berigten uit Lissabon dan van den 7. De berigten over Engeland ontvangen, zijn van den 11 en alzoo vier dagen later. Ook destijds was nog niets beslist. Het was tus schen de afdeeling van den regter vleugel van de troepen van den generaal Saldanha en de opstandelingen van het gebergte van Cintra tot een gevecht gekomen waarin de ze laatsten zich nog al hardnekkig schijnen te hebben verde digd doch op 't einde waren verslagen eu verstrooid. Deze opstandelingen behoorden echter bijna allen tot de partij der Miguelisten. De generaal Saldanha, geene vrees meer be hoevende te voeden, van door deze lieden van Lissabon te worden afgesneden had post gevat te Torres-Vedras. Waar de generaal das Antas zich bevond, werd niet gemeld. Men had berigtdat de generaal Schwalbach in de daad een begin had gemaakt met het beschieten van Evora en reeds veel schade had aangerigt. De heer IVyldewelke zich met eene bijzondere zending van de Britsche regering in Portugal bevindt, had zich naar het hoofdkwartier van den generaal Saldanha begeven. Het gerucht wil dat Abd-el-Kader aan het hoofd van 800 ruiters een inval heeft gedaan in de provincie vanüran. Dit gerucht vereischt echter nog bevestiging. De Beyvan Tunis bevindt zich thans in Toulon, en wordt daar met zeer veel onderscheiding ontvangen. Het .Journal des Déhats bevestigt heden het berigt door de Augsburgsche Zeitnng gegeven, nopens het eenparig besluit door Oostenrijk Pruissen en Rusland genomen ora den vrijstaat Krakau bij eerstgenoemden Staat in te lijven.. De Pruissische gezant heeft de tijding daarvan aan den Bnt- schen gezant alhier medegedeeld en de heer Guizot heeft dezelfde mededeeling van den Oostenrijkschen zaakgelastigde ontvangen. De zaak is dus volbragtzegt bet Journal des Débatsmaar het regt bestaaten de krachtige ver klaringen den vorigen zomer in de Fransche en Engelsche kamers, door de ministers van buitenlandsche zaken der beide landen gedaan geven ons den zekeren waarborg dat het regt niet zal verlaten worden." BRUSSEL den 19 november. De toenemende prijs van den leeftogt verwekt veel bekommering. Men wil proef-bak- kerijen en proef-slagterijen onder bestuur van de overheid inrigten om met de daad te toonen tot welken betame- lijken prijs brood en vleesch kan worden verkocht. Te Tubize heeft een onheil op de ijzerbaan van Mons plaats gehad. Twee jonge meisjes welke den weg wilden passeren, geraakten op eens tusschen een' gaanden en een' komenden 'stoomtrein. In stede van onbewegelijk te blijven staan, poogden zij zich te redden, en werd de eene schier verpletterd terwijl de andere ter naauwernood en met een gebroken arm werd behouden. AMSTERDAM den 20 november. Wij vernemen dat eenige welgezinde Israëliten dezer stadtot de orthodoxe partij behoorendezich tot het kerkbestuur alhier hebben gewend om het verlof tot het houden van Nederduitsche leerredenen, door Israëlitische leeraars, niet langer te wei geren. ARNHEM den 19 november. Zoo even heeft het pro vinciaal geregtshof alhierten aanhoore vaneen talrijk za- mengevloeid auditorium (zijnde de ruime zaal ongeveer gedeelte te klein geweest) in zake Christiana Gepkens R. K. kapellaan te Groenlo, beschuldigd van poging tot doodslag met voorbedachten rade, welke poging tot een be gin van uitvoering gekomen, door omstandigheden buiten den wil des daders, is verhinderd geworden, deszelfs vonnis geveld. Genoemd hof heeft den beklaagde voornoemd, aan dit feit schuldig verklaard en diensvolgens veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren op een schavot te Arn hem door middel van de galg. Na het voorlezen van dit vonnis, heeft de heer voorzitter, in eene hartroerende toe spraak zich tot den veroordeelde gewend en hem aanbe volen zich den tijd, die hem nog over bleef, ten nutte te maken kunnende hij intusschen 's Konings genade inroe pen. De president maande hem nogtans aan, zich voor het Opperwezen neder te \verpen en diens vergiffenis in te roe pen. Hoe diep de indruk waswelke de gemoedelijke ernst van den voorzitter op alle aanwezigen maakte alléén op den veroordeelde scheen zij zonder uitwerking te blijven. Hij hoorde dit alles aan met neergeslagen oogen doch zon der van eenige gemoedsaandoening te doen blijken en zoo het gelaat de spiegel der ziel mag genoemd worden dan scheen onverschilligheid zich van zijn gemoed te hebben meester gemaakt. Uit Zutphen verneemt men datten gevolge van ver regaande ougeregeldheden te Groenlo gepleegd van eerst genoemde plaats een detachement kavallerie tot herstel der orde naar de laatste is vertrokken. De aanleiding tot deze ongeregeldheden gaf de zaak van den kapellaan Gepkev.sin welke het provinciaal geregtshof van Gelderland uitspraak heeft gedaan. De zaak dus schrijft men uit Zutphen heeft zich volgenderwijze toege dragen t De getuigen in bovengemeld proces konden onderweg geen nachtverblijf op hunne reize herwaarts bekomen. Maria IViegerink het ongelukkige slagtoffer die per as vervoerd moest worden kon geen rijtuig bekomen en zelfs een te Groenlo wonende voerman kon tengevolge zijner vrees, niet anders dan als daartoe gelast zijnde, bewogen worden haar naar herwaarts over te brengen. Aan dezen last voldaan hebbende, keerde hij naar Velp terug, doch daar kou hij geen logement erlangen, en was dus des avonds laat, nogmaals verpligt naar hier terug te keeren om huis- vesting te bekomen. Zaturdag avond van hier weder naar

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1