MIÖDELBÜÜGSCHE C O il A K". 136. Dcnulerdag 12 Novcoiber liliSTÜllEN en ABliNISTFiATlEN. MEUWSTIJDINGEN. italic. (Scoot-BctttaMJc. JVanRvtfK. I fXcbcvlaiibcu Deabonnements-prijs dezer Courant 2,75 voor drie maanden, en franco per i^f'^- De abonnementen ^*orden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- lins. geschiedt comptantof bij ket einde van ieder vierendeel jaan. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, tndien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien ^.orden berekend tegen 22 cents de regel met uttzonaenngvan Hn- welijh-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs ts van een to., zes regels/ l,M en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo b,j elke plaatsin.^ eener Advertentie het RegC van Zegcl(2,h cts.^ moet worden betaald. FE It P -/ CM TING STEDELIJKE EIGENDOMMEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwiuigen bij deze een iegelijlc dien zulks zoude mogen aangaan dat tot de Verpachting van de na te meidene s'tedelijke Eigendommen zal worden overgegaan, op Donderdag den ip November aanstaande, des middags ten één ure en zulks voor den daarbij vermelden tijd als \.aa. Het regt tot het ophalen van de Straatvuilnis en Haardasch en bb. Het ledigen van den zoogenaamden Beerput, waar onder zal begrepen zijn het zoogenaamde Nacht werk mitsgaders het schoonhouden der Rioolput- ten en Sledegoten, voor den tijd van vijfjaren. 2. Het Gras der Bolwerken in zes Perceelen voor den tijd van vijf jaren. 3. De Grasetting van den Dijk en Bodem der oude Arne voor den tijd van zeven jaren. 4. aa. Den Windkorenmolen op het Koepoort-bolwerk en Water-korenmolen in de Spuistraat, en Den Windkorenmolen op het Seis-bolwerk en Wa ter-korenmolen op de Nieuwe Haven, beide voor den tijd van zeven jaren. 5. De Visscherij de Mannezee en Katsman Boogaert voor den tijd van zeven jaren. Terwijl de conditien van Verpachting der bovengemelde Stedelijke Eigendommen, van heden af op de Stedelijke Gnt- ki ter lezing worden gelegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Oc tober 1846. Burgemeester en Wethouders voornoema RETHAAN MACARÉ 1. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. malige handelingen beklagen tot zwijgen te brengen. Aan den anderen kant^houdc fen ook niet altijd maat, en belee- digd men waar m*en ver|éyen en vergeten moest. De rege ring zal -msieiie hiibbar^^ de gemoederen te bezadigen en tot eendi-agt te brengen. Alhier is onlangs een man aangehouden wegens hei- chii bb. AD r ER TEJS TIE. De COMMISSn-: tot verevening ..en amortisatie van de geve'fti.'de Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan hot Koninkliik Besluit van den isFebruarij 1819, Litt. M' waarbij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatien verschuldigd op den 27 ckzer maand des namiddags ten twee ure, op het Raadhuis, in het openbaar zal worden Gver'^e-aan tot de uitloting van honderd stuks Kansbiljetten van de Stedelijke Rentelooze Schuld, te zamen een kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 10 November 184Ó. De Commissie voornoemd, RETHAAN MACARÉ 1. p. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. meiijken verkoop van een schotschriftgetite'd Ge denis van Pius IX den vijand der godsdienst en het hoofd van het jonge Italië:' Toen de Paus de arrestatie van den man vernam liet hij hem voor zich brengen. Na den over treder op zachtmoedigen toon te hebben ondervraagd zeide de Paus: „Naardien uw misdrijf mij alleen betreft^ vergeef ik u." De diep getroffen man viel den Paus te voet, en toonde zich bereid om de namen der schrijvers te noemen. Maar de Paus weigerde die te vernemen en zeide Laat hun misstap in stilzwijgen begraven zijn en moge berouw hunne harten treffen." [1. M. de koningin der Nederlanden na eergisteren haar laatste bezoek bij den Paus te hebben afgelegd, heeft heden voormiddag Rome verlaten. De koningin wilde te Civita-Vecchia naar Nizza scheep gaan, van waar zij, na een kort verblijf, de terugreis naar den Haag zou voortzet ten om aldaar bij de viering van den geboortedag haars ge- maa'ls tegenwoordig te zijn. Z. H. moet aan H. M. den overtogt ter zee in dit jaargetijde hebben afgeraden maar daar het weder heden meer bedaard is schijnt zij dien toch boven de zooveel langere reis te land verkozen te hebben. FRANKFORT den 6 november. De stenden van Slees- wijk hebben in hunne zitting van den 2 dezer met 35 tegen 5 stemmen, het adres aan den koning-hertog goedge- ke'iird, waarbij de handhaving der zelfstandigheid en regten van dat hertogdom wordt afgevraagd. Dit adres is door den koninklijken commissaris van de hand gewezen, waarop de gezamenlijke afgevaardigden die hunne stemmen daar voor hadden uitgebragt zich des avonds van den 3 dezer vereenigd hebben om te overleggen wat in deze moeijelijke omstandigheid verder te doen stond. Zij zouden besloten hebben het adres in het protocol der vergadering op te ne men met bijvoeging van eene verklaring dat zulks ge- WEBERL. HAjSBEL-MAATSVHAPriJ. De RAAD in deszelfs buitengewone Vergadering van 3b October 11.besloten hebbendeom behoudens Zijner Majesteits goedkeuring, de. Directie ce magtigen tot het bij eenroepen eener Algemeene Vergadering van Stemgeregttgde Deelhebbers, naar aanleiding van het 5de en 98ste der Ar tikelen van Overeenkomsten die bijeenroeping door Zijne Majesteit, bij besluit van 6 dezer Litt. B. 34 geapprobeerd zijnde, zoo worden de Stemgeregttgde Deelhebbers in de N^dcrlandsche Handel-Maatschappij waardoor verstaan viOT- Aen Nederlanders, die op de registers der Maatschappij, sedert zes maanden bekend zijn als eigenaars van ten min- ste vier geheele Aandeelen bij deze, door de Directie, opgeroepen tot de bijwoning dier Vergadering, welke op JVoemdag den 9 December 1846, alhier zal worden gehou den, des middags ten 12 ure, in het locaal bij de brieven van personele oproeping vermeld. De Stemgeregtigde Deelhebbers die zoodanigen oproepings- brief, door onbekendheid van het adres, niet mogten heb ben ontvangen, worden uitgenoodigd, zich daartoe bij de Directie nantemelden. Amsterdam, den 9 November 1846. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Directeur fung. Secr. ROME den 26 october. Ofschoon geene verontrustende tijdingen uit de provinciën ontvangen zijn, schijnt het toch dat de partijen meer en meer tegen elkander vijandig over staan. De aanhangers van het vroegere stelsel kunnen het niet verkroppen dat zij het gezag niet meer in handen heb benten einde de lieden, \ve;ke zich nu over hunne voor- schied is tot plegtige handhaving van de regten des lands voor deze en alle volgende tijden. De Deensche staatsraad heeft het voorstel in overweging genomen, om de negen hoogleeraars te Kiel die, in weer wil van een uitdrukkelijk verbodeen geschrift over de erfopvolging in Sleeswijk met hunne namen hebben doen in het licht verschijnen, hun ontslag te geven. Twee.der minis ters en eenige andere leden van den staatsraad hebben zich' echter tegen dit voorstel gekant, het besluit waarop nog niet bekend is. LONDEN den 7 november. Het parlement is den 4 de zer geprorogeerd tot den 12 januarij. Hetzelve zal dan vol gens eene kennisgeving vanden lord-kanselier bijeenkomen om de werkzaamheden voort te zetten. De Nederl. zaakgelastigde, de heer Stralenusheeft den 5 dezer eene conferentie met lord Palmerston op het bureau van buitenlandsche zaken gehouden. Sommigen willen dat dit onderhoud betrekking gehad heeft op het ge schil tusschen de Engelsche en Nederlandsche Regeringen over het bezetten van Laboan op het eiland Borneo ont staan. i _- De lord.luitenant van Ierland heeft eene proclamatie aan de ingezetenen van verschillende districten in het graaf schap Clare uitgevaardigd, omzijn leedwezen en misnoe gen te kennen te geven dat de voortzetting der aangevangen openbare werken in dat graafschap voor het tegenwoordige ondoenlijk gemaakt is, door de kwaadwilligheid van een aan tal personen die de beambten en opzieners mishandelen en de goed gezinden in hunnen arbeid beletten. Onder be dreiging van gestrenge straffen bijaldien zij in deze mis drijven voortgaan uit hij echter de hoop. dat de schuldigen nog in tijds tot betere gedachten komen zullen. Den 10 en 11 october heeft te Havannah een aller- vreesselijkste orkaan gewoed en onberekenbare schade aan- gerigt. Niet alleen hebben de werven en de huizen in de voorsteden veel geleden en zijn minstens elf nienschen on der de puinhoopen omgekomen, maar van de talrijke sche pen, welke in de haven lagen, zijn velen vergaan of ge strand en slechts zeer enkele geheel onbeschadigd gebleven.- Onder de gezonken of gestrande schepen behooren het Fransch fregat Andromache van öo stukken onder den schout bij' nacht la Place, en de korvet Blonde, van 24 stukken, terwijl de stoombocft Tomierre geheel masteloos geworden is. Het getal der gestrande of zwaar beschadigde Spaaiische oorlogsvaartuigen bedraagt zeven en dat der koopvaardij schepen van onderscheidene nation minstens veertig. Van Sidney heeft men het berigt ontva.ngen dat het ter walvischvangst vertrokken schip Cape Packetover^ welks lot men sedert twee jaren in onzekerheid verkeerde in han den van de inboorlingen der Nieuwe Hebriden (Sandwichs- Eilanden) gevallen', en het volk uitgezonderd 4 man wree- daaidig vermoord is. PARIJS den 7 no>'ember. Vijf leden van de kamer der af.ovaardigden zullen zich naar Algiers begeveirv om «p de phats zelve de questie van Afrika te onderzoeken; het zijn de hoeren /)«rW//yLajuinais-, de Lavergne Plichon en de Tocqueville. Longwood.op St. Helena, waar Napoleon zijn vei- banningstijd heeft doorgebragtis voor 40,000- fr. te koop. Men denkt, dat ons ministerie dat huis met het dal, cle oude begraafplaats des keizers, zal koopen om te beletten, dat deze reliquien van den afgod der Franschen met meer voor stal en bergplaatsen worden oniheiligd. De hurnal des Déhats van den 7 meldtdat hij m zijn nommer van donderdag aanstaande weder beginnen zal met het plaatsen van een nieuwen roman hierdoor wordt dus de Prctse wedersproken, die gemeld heeft dat eerstge- meld blad ziinen lezeren hierop niet meer zoude vergasten. Het oifficieel dagblad van Madrid van 31 october, he- den alhier ontvangen, behelst het koninklijk bchütwaar bij de tegenwoordige cortes ontbonden en nieuwe tegen 25 december opgeroepen worden. BRUSSEL den 8 november. In den nacht van vrijdag op zaturdag zijn alhier op nieuw groote verwoestingen door de vlammen aangerigt. Ten half twee ure des n.chrs zag men uit de kazerne in de straat des Petits-Carmcs een &^^- ke rook opstijgen het duurde gcruimen tijd eer ue noodige hulp kwam opdagen. De torenwachter had door den ster ken mist den rook niet kunnen opmerken; eer.t ten 3 ure begonnen do klokken te luiden en zoowel de overheuen als de troepen en spuitgasten werden laat gewaarschuwd. In middels was de brand sterk toegenomen en men verkeeroe in bange onrust voor de gevangenis dos Pe'its-Carmeswe,- ke groot gevaar liep zoodra dus de spuiten aankwamen poogde men deze te behoeden maar sloeg daardoor geen genoegzaam acht op het hotel van het hof van rekeningen hetwelk \Veinige oogenblikken later in vollen brand stond. Ieder snelde nu toe om den kostbaren schat, we.ko daar be waard werd te redden doch eene massa archieven was spoe- di.^ door de vlammen verteerd hoewel het gelukte veel te boorgen. Des morgens tusschen 7 en .8 ure werd men het vuur meester. Den ganschen dag bleven nog verscheiden spuiten in werking en heden stijgt nog een dikke rook uit de puinhoopen op. Verscheiden personen zijn bij dit onge val in meerdere of mindere mate gekwetst; gedurende Atn brand verspreidden kwaadwilligen het gerucht dat nog op twee andere plaatsen, te Ixelies en buiten do keulsche poort-, branden uitgebroken waren hetwelk geheel bezijden de waar heid werd bevonden. Het officiële dagblad zo-ïf heden dat bijna al de belang rijkste stukken, welke zich in het hotel van het hof van re keningen bevonden, zijn gered. Weliigt zijn eenige obliga tien van oude Belgische leeningen coupons en vervallen en betaalde schatkisibillet;en in handen'van partikulieren geval len de minister van financiën heeft het noodig geacht het publiek te waarschuwen tegen alle pogingen om deze stuk ken te verhandelen daar zij van geene waarde zijn en een stempel dragen waaruit dit blijkt. Gisteren 'is een locaal gehuurd ten einde voorloopig daar de kantoren van het hof van rekeningen te vestigen. De ver- brande gebouwen van het hof waren voor 300,000 frs. ver- ze-kerd. 'sGRAVENHAGE den 8 november. Z. M. heeft aan de hoeren FAlinkhuizen en Schroot alhier aanbesteed den opbouw van een aantal deftige woonhuizennaast de nieuwe konink lijke militaire manege. Naar men verzekert, zal dit laatste iii zoo sierlijken s«ijl opgetrokken gebouw tevens door Z. M. worden bestemd tot verwarmingszalen voor behoeftigendie aldaar voor rekening van Z. M., gedurende den winter, ko'vteloos verwarming en voeding zouden - ontvangen. Door het eerste plan zullen honderde werklieden werk erlangen;- door het tweede zal een aantal behoeftigen het naderende strenge saizoen met minder bezorgdheid:: kunnen te gemoet zien. -y II 11 .j Eergisteren heeft het provinciaal hof in Zuid-Hollanü v kamer 'van-strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van Bosman kleedorbloeker te Gouda beschuldigd van moed- willigen doodslag op zim Sjarig dochtertje. Het hot heeft uitgemaakt dat het wettig en overtuigend bewezen was, dat de'beschuldigde zich had schuldig gemaakt aan het feit d.nt hem te laste'is gelegd, doch dat hij dit heeft gedaan in staat vau krankzinnigheid en dat feit dus uoch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert. Het hof heeft hem I mitsdien niet schuldig verklaard, hem vrijgesproken en zijne invrijheidstelling bevolen. I De heer procureur-generaal heeft den vrijgesprokene nog in verzekerde bewaring gehouden (waarschijnlijk, zoo als meermalen met andere personen gebeurd is om te trachtcfi

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1