MIDDELBURGSCHE C O R A IV T. N". 132. Diugsdag 3 November. NIEUWSTIJDINGEN. Ï84<i. ©V0ot-13trittawjc. iOtcbevlattben. DE MEEK RAI*. i— I III FRANKFORT den 24 October. De Sleeswijksclie stenden- vergaderiiig is den 21 dezer geopend. De bij deze gelegen- lieid gedane mededeeling des konings onderscheidt zich van de vroegere door een verzoenenden toon. Bij dezelve wordt aan de vergadering niet (zoo als onlangs aan de Holsteinsche standen) verboden om zich te verklaren omtrent den be kenden openen brief, betrefl'ende de Deensche troonopvolging. Kort na de opening der zitting heeft dan ook een der leden een voarstel gedaan, om bij den koning aan te dringen op op het terugnemen van dien brief. Een ander lid heeft de inlijving van Sleeswijk in het Duitsche-verbond voorgesteld. - Te Görz heeft een treurig ongeluk plaats gehad Eene schipbrug is onder den last der menschen bezweken die Jaarover gaan wilden om eene parade bij te wonen 53 jagers en 40 burgers hebben, naar gezegd werd, den dood in de golven gevonden. LONDEN den 28 october. De bewoners van eene der wijken dezer hoofdstad hebben besloten een adres aan de ko ningin te rigten ten einde te verzoeken om vrijen invoer van granen en andere levensmiddelen in de havens des rijks. liet stoomvaartuig Great fVesternhetwelk den 25 dezer ce Liverpool is aangekomen heeft berigten uit de Vereenigde-Scaten aangebragt tot den 8 dezer. Zij bevesti- ■i^in het in bezit nemen van Santafé de hoofdstad van nieuw Mexico, door den huga&'MX Kearneyin naam van de Ame- likaansche regeringdeze verovering heeft zonder slag of stout plaats gshad Met evenveel gemak heeft de Ameri- kaansche bevelhebber Slaat California aan de Amerikaan- sche republiek gehecht. l'ARIJS den 28 october. De hertog van Aumale is gis teren te Saint-Cloud aangekomen terwijl de hertog en de hertogin van Montpensier Baijonne den 26 hebben be reikt. De koningin van Spanje heeft den hertog de rijke versierselen van het gulden vlies ten geschenke gegeven, welke haar vader bij plegtige gelegenheden droeg. Omtrent de overstroomingen komen eenigzins gunstiger berigten in het water valt overal en rigt geene nieuwe verwoestingen aan. Behalve dat de regering reeds verschei- i'en millioenen heeft aangewezen om in den nood te voor zien worden op vele plaatsen liefdegiften ingezameld. Het J'Ainial des Débats heeft reeds meer Jan 50,000 fr. ont vangen waaronder zich eene gift van de Gebroeders Roth schild van 20,000 fr. bevindt. De uit Portugal ontvangen berigten bevestigen dat het geheele rijk in opstand is, vooral de noordelijke provin ciën. De hoofdstad is in staat van beleg verklaard; de ko ning die tot opperbevelhebber van het leger was benoemd, zou met troepen naar Oporto trekken waar het oproer het hevigst is, en bijna alle weerbare mannen zijn onder de wa penen geroepen. De opstandelingen organiseren in alle ste den waar zij zegepralen, nationale garden; te Oporto na men ook de Spaansche uitgewekenen deel aan de beweging. Den 15 dezer hadden zelfs eenige wanordelijkheden te Lis sabon plaats en den volgenden dag verzekerde men in die hoofdstad, dat de Portugesche regering aan het Spaansche gouvernement om eene gewapende interventie heeft verzocht, -aar men anders het oproer geen wederstand zou kunnen bieden. Na het ontvangen dezer tijdingen heeft het Fransche kabi net depêches naar Madrid afgezonden in welke het de Spaansche regering zou aanraden de koningin van Portugal !:iet een leger ter hulp te snellen met belofte om alsdan een observatieleger aan den voet der Pyreneën bijeen te doen trekken en Spanje hulp te verleenen in geval de Portuge sche bewegingen in Spanje weerklank mogten vinden. in de provincie Braga is een opstand ter gunste van don Carlos uitgebarsten het hoofd der oproerlingeu werd ge dood waarmede de beweging «en einde nam. Uit Geneve meldt men van den 25 dezer, dat de uit- ïiag der verkiezingen voor den grooten raad gunstiger ge weest is voor de behoudende partij dan men gewacht had. 'sGRAVENHAGE den 30 october. De Eerste Kamer i-er Staten-Generaal heeft, in hare zitting van heden, aan- ienèmen het ontwerp van adresin antwoord op de troon rede, haar door de Tweede Kamer toegezondendoor welke hetzelve in de avondzitting dier Kamer van eergisteren, eenig zins gewijzigd, met 34 tegen 12 stemmen was aangenomen. De commissie tot de verzoekschriften heeft eenige versla- jen uitgebragt, is ingekomen eene boodschap van Z. M., waarbij, ■«n gevolge der ongesteldheid van Z. Exc. den minister van Snancien Z. Exc. de minister voor koloniën gemagtigd wordt de verdediging op zich te nemen en voor te dragen van het-ontwerp van wet, strekkende tot verlenging der wet ''an 18 december 1845, tot aanmo.ediging van den invoer van levensmiddelen. De beraadslagingen over dat ontwerp worden alsnu geopend. Z. Exc. de minister voor de koloniën met de verdedi- {ing van het ontwerp beiast, ziet van het woord af, daar de voordrag geen tegenstand heeft ondervonden. De beraadslagingen worden gesloten. Men gaat ter stem ming over. Het ontwerp wordt aangenomen met algemeene steramen. Het zal naar de Eerste Kamer worden verzonden. Daarna wordt de vergadering gescheiden. Na ailoop der zittingzijn de afdeelingen bijeengekomen over andere aan hangige voordragten. Ook de voordragt van w^ nopens den invoer van levens middelen is heden door de Krste Kamer der Staten-Gene raal aangenomen. Met leedwezen moeten wij melden dat in den vroe gen morgen van heden alhier overleden is jonkhr. mr. ^y. J. van der Heimgriffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaalridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, enz. Zoowel in deze betrekking, als in zijne vo rige van commies bij het departement van binnenlandsche zaken en van griffier van de Staten van Noord-Holland, heeft de overledene steeds een buitengewonen ijver en eene veel omvattende kennis aan den dag gelegd en zi,jn verlies wordt zeer betreurdvooral door de leden van de Tweede Kamer die hij bereidvaardig steeds al de inli'chtingen ver strekte als waartoe zijne betrekking hem in staat stelde. MIDDELBURG den 2 november. Zaturdag jl. heefteene vereenigde commissie van leden der beide Kamers, het door die Kamers vastgestelde adres van antwoord op de troonre de bij de opening der tegenwoordige zitting, aan Z. Rl. den Koning aangeboden. In hetzelve wordt onder anderen ge zegd Het binnenlandsch bestuur, aan welks ordelijkenen re- gelmatigen gang voor het welzijn der ingezetenen zooveel gelegen is heeft het lang aan een blijvend hoofd ontbro ken. Uwe Majesteit heeft onlangs daarin voorzien. Wij koesteren den wensch, dat, met een helderen blik in de we zenlijke behoeften van onzen tijd, al datgene tot stand mo ge worden gebragtwat dienen kan om dezelve te bevre digen. Met die behoeften staat de verbetering onzer staats-in- stellingen in het naauwste verband. Wij herhalen de nieeniiig en de gevoelens te dien opzigte vroeger geuit, ons verze kerd houdende, dat, wanneer de overtuiging der noodzake lijkheid eener herziening der grondwet bij Uwe Majesteit zal gevestigd zijn, hoogstdezelve, met vertrouwen in de bedoelingen der vertegenwoordigers des volks de vereisch- te voorstellen aan onze overwegingen zal onderwerpen. Wij wenschendat eene gepaste spaarzaamheidge paard met eene doelmatige aanwending van 's lands gelden, den terugkeer van vroegere ongelegenheid mogen voorkomen. Wij zijn overtuigd, dat daartoe veel kan bijdragen hetdaar- stellen van wettelijke voorschriften ter bevestiging van orde en vereenvoudiging in het geldelijk beheer, hoedanige door Uwe Majesteit aan ons voor de tegenwoordige zitting zijn toegezegd. Aan het onderzoek der begrootingen en der wet op de middelen voor het aanstaande tweejarig tijdvak zullen wij de meeste oplettendheid wijde-ii. Met belangstelling zullen wij de wettelijke bepalingen overwegen welke nog worden gevorderd om ons muntstel- op hechte grondslagen te doen rusten opdat weldra de ver betering van het muntwezen aan welke Nederland zulk eene groote behoefte had moge kunnen gezegd worden tot stand te zijn gebragt. De ontwerpen van wet, bevattende het geheele wetboek van strafregtzullen door ons worden overwogen met al die zorg welke het aangelegen onderwerp verdient. Bij de aan kondiging dier voordragten, zou het ons aangenaam zijn ge weest tevens de toezegging te hebben erlangd dat weldra door Uwe Majesteit aan ons voorstellen zouden worden ge daan tot eene algemeene wet op de politie en het daarstellen van eenige wijzigingen in het wetboek van strafvordering. Aan de overige wets-ontwerpen die onze vergadering zullen kunnen bezig houden zal door ons de vereischtc aandacht worden toegewijd. „Bij onzen gewigtigen arbeid zullen wij met Uwe Majesteit slechts één doel voor oogen hebben het waarachtig welzijn van het Vaderland. Dat daartoe de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal in ruime mate bevorderlijk zijschenke de Allerhoogste!" Door Z. M. den Koning is op dit adres het volgende ge antwoord Edel Mogende Meeren met U Edel Mog. wensche ik, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal in ruime mate bevorderlijk zij aan het waarachtig welzijn van het Vaderland." Zaturdag 11. is voor het provinciaal geregtshof in Zuid- Hollaiïd de zaak behandeld van den heer C'. A. Thicw.c uit gever der /Irnhemsche courant waarbij de raadsheer Rlout een rapport dezer zaak heeft uitgebragt de advocaat-ge neraal Gefken de schuldpligtigheid heeft volgehouden en on derzocht, en de advocaat D. Donker Curtiiis als verdediger is opgetreden. Over 8 dagen zal het hof uitspraak doen. Den 29 october heeft te Amsterdam de openbare vei ling plaats gehad van den helft in den eigendom van het Aimterd. Handelsblad. De koop is voor de aanzienlijke soin van ƒ250,000 toegeslagen aan den makelaar 1', Subiese voor den heer mr. Keyzer welke laatstgenoemde in onder scheidene dagbladen eenbricf heeftdoen plaatsen, waarbijhij voor eene onwaarheid verklaart, dat die aankoop zou heb ben plaats gehad voor Belgische rekening, zoo als door de '5 Gravenhaagsche Nieuwsbode was, gemeld; maar dat aiien die met dat blad in betrekking staan, of staan zullen, Neder landers zijn. De heer A. van Hoboken van R 'loonPendrecht en Cortgene die den 4 dezer zijn 90ste jaardag staat te vie ren heeftals een blijk van dankbaarheid en van zijne be langstelling in de zeevaart, waaraan hij 72 jaren op het naauwst verbonden was, al de zich thans te Rotterdam be vindende kapiteins der O. Ind. scheepvaart op een feestmaf.l uitgenoodigd. Met zekerheid wordt gemeld, dat de graaf Schimmel- penninck het Nederlatisch gezantschap te Londen heeft aan vaard. Te 's Bosch isin den ouderdom van 66 jaren over leden dr. J. C. Croissantgepensionneerd officier van ge zondheid ie kl., ridder der militaire Willems orde en van den Nederl. Leeuw, gewezen lijfarts van Koning IFillem een man van veel bekwaamheid en verdiensten. In de veiling van 58,817 kranjangs, 195 kistenen 24 vaten Java-sulker den 29 october door de Nederl. Handel maatschappij te Amsterdam gehouden, is aUes verkoclit. en zijn de prijzen geloopen van 23J- tot f 38 J. In België is bij koninklijk besluit den invoer van aüc vreemde meelsoorten tot den i december 1846 vrijge^te'J alleen zal er van deze eetwaren een schaalregt van 10 cen times per 100 Ned. ponden geheven worden. Men verzekert, dat op de herhaalde aanvrage van dei; heer van Flictom concessie tot het aanleggen van eencn spoorweg op Java, door den Koning, na den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie gehoord te hebben is be slist dat aan geen partikulieren of maatschappijen conces sie tot het aanleggen van spoorwegen in Nederlandsch Indie zal worden gegeven. Per overland mail zijn de dagbladen en berigten 1 it Batavia^ ontvangen van den 26 augustus. De Javasche cou rant van den 22 bevat den tekst van de vredes-verdragen op den 9 julij jl., met de radjah's van Beliling en Karam Assam voor hen en hunne opvolgers gesloten en door A(tn gouverneur-generaal geratificeerd. Bij eene nadere overeenkomst met diezelfde vorsten geslo ten, verklaart de vorst van Beliling, dat het Nederlandsch- Indisch gouvernementdoor het regt van den oorlog, alge heel heer en meester van zijn rijk en grondgebied is gewor den en dat hij hetzelve alleen door de genade en groo-- moedigheid van het Nederlandsch-Indisch gouvernement heeft terug bekomen. Daarentegen verbindt zich opgenoemde vor-t van Beliling de drie vierde gedeelten der oorlogskosten door deze expeditie veroorzaakt, te betalen. De vorst van Ka- raiTi Assam verbindt zich bij eene dergelijke nadere over eenkomst tot de betaling van een Vierde gedeelte der door de expeditie gemaakte oorlogskosten, zonder dat in die over eenkomst melding wordt gemaakt van de zinsnede hierboven vermeld en geplaatst in de overeenkomst met den vorst van Beliling. Uit Harderwijk den 28 october schrijft men Op den 7 november e. k. zal van hier met scheeps- gelegenheid naar Vercfvertrekken een detachement sterk 140 onder-officieren en manschappen onder bevel van den van verlof terugkeerenden ritmeester de Stnrler van het O. leger, de 2de luitenants de Senff en Tuckermande of ficieren van gezondheid 3de klasse Scheiner en Feldnia.i om den 13 november aan boord van het schip Phccuix ka pitein P. J. Kasse naar Java te worden ingescheept." BURGERLIJKE STAND DER STAD MIDDELBURG. Aangegeven in de maand october 11.: geboren 36 kinde ren 21 van het mannelijke en 15 van het vrouwelijke geslac'nt. Gehuwd 9 paren. Overleden 58 personen: 28 van het mannelijke en 30 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 6. De beschouwingen betrekkelijk dit onderwerp voorko mende in de Middelburgsche Courant van den 10 october, mogen door sommigen zoo als ziilks uit datzelt'de blad van den 20 daaraanvolgende kan worden afgeleid ongunstig beoordeeld zijn dan ten onregte wordt daar ter plaatse het verzwijgen der motiven eener plaats gevonden hebbende op positie aan gemis van goede trouw toegeschreven. Het stilzwijgen toch omtrent de gehoudene discussien bij de al gemeene vergadering der maatschappij op den 8 junij II. in de stad Zierikzee, was met opzet en uit bescheidenheid geschied aangezien deze discussien niet uit het belang van den landbouw maar uit dat der bestaande stoven waren voortgesproten en alléén derzelver grond ontleenden uit eene onjuiste en verkeerd begrepene toepassing der .bedoe lingen in het voorstel der daarmede belast geweest zijnde commissie vervat. De schrijver van het eerste artikelen die ondanks y.icli zolven zich verpligt gevoelt wederom de pen te moete". opvatten ten einde aan de zaak meer duidelijkheid bij te zetten, is op een zeer onzijdig standpunt geplaatsten be doelt alléén het algemeen belang van ZeelandhIj is per soonlijk geheel vreemd aan eenig bijzonder voordeel, v\i de verbouwingde bereiding en den handel der meekrapp,;n voortspruitende deszelfs vroegere beschouwingen omtrent de mislukking der pogingen tot bevordering v.in de lande-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1