MIDDELBURGSCHE C O A IV T. N°. 131. Zaturdag 31 October. BESTUREN en IDMINISTllATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. LANBBOUir EW VEETEELT JFELDjIDIGHEID. ülcbcvlan&cu MAATSCHAPPIJ TOT BEYORDERIIVG VAN IN ZEELAND. De VERGADERING der Afdeelings-Besturen in TValcheren zal gehouden worden op Maandag den 2 November aanstaande, des morgens ten 10 ure, in het lolcaal der Concertzaal op de Groenmarkt te Middelburg. Een onderzoek der oorzaken welke geacht kunnen wor den eenen nadeeligen invloed op de welvaart des Landbouws uit te oefenen zal het onderwerp der te doene voordragt uitmaken. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburg, aan de Ingezetenen derzelve Stad. Veel geachte .Stadgenooten Na den afloop Tan het meer dan gewone schoone Zomer-saizoen noy bij Toortdurlnfj door aangenaam Herfstweder in ons geheugen terug geroepen worden wij teTens door meer dan eene andere om standigheid herinnert dat er ons weder eenen harren "Wintertijd j Toor de deur staatdie hoewel het ons onbekend is of dezelve streng en langdurig zal zijn altijd ruime gelegenheid zal verschaf ten om aan onze arme Natuurgenooten wel te doen. Dit weldoen is een heilige pligt welke op den Meergegoeden rust en daarin willen wij gaarne wederom de behulpzame hand bieden. Door de milddadige beschikking van den voormaligen overledenen Voorzitter dezer Commissie zijn wij instaatgesteld kosteloos een eigen lokaal nan te schallen en in te rigten waarmede wij ons zoo spoedig mogelijli zullen onledig houden dan zonder ulieder ruime bijdragen zouden wij niet dat lokaal in het vervolg weinig nut kunnen stichten en alzoo het doei van den edelen gever verloren Beantwoordt dus bij voortduring aan zijne en onze verwachting laat ulieder belangstelling verdubbelen zoo als wij ons ten pligt zullen maken ons de meerdere werkzaamheden te getroosten welke uit deze bemoeijing weder voor ons zullen voortvloeijen. De weder gedeeltelijke mislukking van het gewas hetwelk wij iu vorige jaren als voornaam bestanddeel bezigden, brengt weder de noodzakelijkheid mede om de ten voorleden jare aangeoomene wijze van bereiding der Soep te bestendigen en hoewel deze bestanddee- len nog niet tot de gewone prijzen zijn gedaald zuilen wij alle moeite aanwenden om de som voor de uit te gevene Kaarten we der op de vroegere hoogte van vier gulden terug te brengen. In atwachting dat onze hoop niet zal worden te leur gesteld zul len wij eerlang de vrijheid nemen aan ulieden Biljetten ter Inschrij ving te doen aanbieden ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen aan de begeerte van zijn hart te voldoen en ons in staat te stellen onze werkzaamheden te liervatten waarvoor wij ten behoeve van onze arme Stadgenooten volgaarne een deel van onzen tijd afzonderen. Middelburg den 22 October 184G. H. DU BuissoN Becius Voorzitter. S. DE AViND. S. BOMME. J. VAN Reigersberg Verslüys Secretaris. A. J. VAN den Broecke Thesaurier. P. N. SCHORER. J. A. MOENS. D. M. DE SUPERVILLE, FRANKFORT den 25 October. Brieven uit Berlijn zeg gen dat de reis van den Zweedschen kroonprins van Mun- chen naar Genua ten doel heeft gehad prins Karel van Pruis- sen en diens familie aldaar te bezoeken en zich persoonlijk van de herstelling der prinses Louisa die aldaar eene zwa re ziekte heeft doorgestaan te overtuigen hetwelk ten be wijze van de waarheid van het geruchtomtrent een voor- genoinen huwelijk tusschen den kroonprins en genoemde prinses aangevoerd wordt. Bij de terugkomst van prins Karel en zijne familie te Berlijn zou een groot feest ten hove, bij gelegenheid van de Iierstelling der jeugdige vorstin, gevierd wordenen zouden de kroonprins en zijn broeder zich, tegen dien tijd, op hunne terugreis van Munchen naar Stockholm insgelijks weder te Berlijn bevinden. Volgens tijding uit Praag van den 21 dezer was aldaar de tijding aangekomen dat de aartshertog-palatijn te Pesth was overleden, In Bern is de orde niet nader verstoord gewor den. Ten gevolge van het vereenigen van Fransche troepen aan de Zwitsersche grenzen heeft de regering van Waadt liare geheele krijgsmagt, ten getale van 10,000 man, ge last zich gereed te houden om op de eerste oproeping te veld te trekken. In Bern zijn mede alle toebereidseleadaar toe gemaakt. Volgens berigten uit Athene van den 11 Octoberwel ke voor het overigegeen belangrijk nieuws behelzen heeft de generaal Lotidosminister van oorlog, zich zelven door een pistoolschot van het leven beroofd. De aanleiding tot deze daad wordt niet opgegeven. In de eerste dagen van augustus hebben op de Zwar te-zee allerhevigste stormen gewoed waardoor een overgroot aantal schepen zijn verongelukt. Men meldtdat ruim 100 aangespoelde lijken gevonden zijn. PARIJS den 26 October. De berigten nopens een gedeel telijke wijziging van het ministerie worden in zoover beves tigd dat men thans met zekerheid verneemt dat de maar schalk Soultop zijn verlangen zal worden ontslagen en als voorzittende minister vervangen worden door den heer Cuizot. De officiële mededeeling van het daarop betrekke lijke koninklijk besluit, wordt eerlang te gemoet gezien. De inhoud van de laatste door het Engelsch gouver nement bij de Fransche bewindslieden ingediende nota is nog met geene zekerheid bekend. Indien men de geruchten welke dienaangaande in omloop zijn mag gelooven zoo is die nota in zeer scherpe bewoordingen en zelfs in eenen meer of min bedreigenden toon opgesteld. De jongste berigten uit Spanje luiden steeds volkomen gunstig. De Fransche prinsen hebben dat rijk verlaten, zonder dat ergens gedurende hunne aanwezigheid daar te lande, de orde op eenigerhande wijze is verstoord geworden. De hertog en de hertogin van Montpensier zijn op hunne terugreis naar Parijs den 25 te Toloza aangekomen. De laatstelijk uit Portugal medegedeelde ongunstige be rigten worden in allen deele bevestigd. Verscheidene steden in het noordelijke gedeelte van dat rijk hebben het voor beeld van Oporto gevolgd en don Pedro Fnegenjarige zoon van de tegenwoordige koningin tot koning uitgeroepen. Er zouden Spaansche troepen naar de Portugesche grenzen worden afgezonden. Zondag jl. is Z. M. de koning der Belgen uit Zwit serland in deze hoofdstad aangekomen. Tusschen de hoven van ParijsWeenenTurin en Berlijn wordt druk over de Zwitsersche aangelegenheden onderhandeld men poogt het eens te worden over de noo- dige maatregelen, in geval van eene gemeenschappelijke in terventie en dienaangaande zijn ook mededeelingen gedaan aan de andere mogendheden die liet verdrag van Bern heb ben onderteekend. In doorgaans wel onderrigte kringen spreekt men bovendien van eene diplomatieke conferentie welke over dit onderwerp te Parijs ofte Weenen pl'aats zou hebben. Het dagblad van IMaltha meldt, dat den 16 October het IJüliandsche eskader, onder bevel van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden bestaande uit het fregat de Prins van Oranje en de korvetten Juiio en Sambre, in die haven was binneiigeloopen. Uit Bombay zijn tijdingen van den 15 sept. ontvan gen. Seinde uas rustig, maar de inwoners leden veel ge brek. De cholera had zich op nieuw in de beneden-delta vertoond. Het water van den Indus was ongemeen hoog oe- stegen en eene groote uitgestrektheid lands overstroomd. 's GRAVENIIAGE den 28 octcber. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren zijn de beraadslagingen aangevangen over het adres van antwoord op de troonrede zoodanig als het door de commissie ontwor pen en naar aanleiding van de bedenkingen der afdeeiingen gewijzigd is. Dat stuk bestaat uit 23 paragraphen. Bij den aanvang der beraadslagingen heeft de heer van Goltstein als motie ordevoorgesteld Konings ministers uit te noo- digen van daarbij tegenwoordig te zijn, ten einde inlichtin gen te geven omtrent de punten in de troonrede, die, blij kens het ontworpen antwoordaan de vergadering aanlei ding hebben gegeven tot het opperen van bedenkingen of het uiten van wenschenen om dus de beraadslagingen uit te stellen tot den volgenden dag. De heeren LuzacSc/iooneveld en de de Kempenaer heb ben dit voorstel ondersteund hetwelk door den heer Duij- maer van Twist, die het doelloos achtte of tot niets hoege naamd kunnende leiden is bestreden. De motie van orde is daarop met 34 tegen 13 stemmen verworpen en de beraadslagingen over de algemeene strek king van het ontworpen adres hebben plaats gehad bij welke de heeren van Goltsteinde Kempenaer Ferwey Méjan en Luzac op onderscheidene grondentegen die strekking het woord hebben gevoerd terwijl die strekking door de hee ren Schooneveldvan Panhuijs en Duijmaer van Twist, de beide laatste leden der commissieis verdedigd. Er is daarop eene stemming gevolgd, waarbij de algemeene strek king van het ontworpen adres met 37 tegen 10 stemmen is goedgekeurd. Tot de behandeling der onderdeden van het ontworpen adres van antwoord overgaande heeft de vergadering zon der beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming de para- graphen i 2 en 3 goedgekeurd. Ook 6 tot p zijn zonder hoofdelijke omvraag goedge keurd doch de andere, tot de 14 ingesloten, hebben in de vergaderingen van gisteren en heden aanleiding tot lang durige beraadslagingen gegeven doch zijn de voorgestelde amendementen door de meerderheid verworpen en de oor spronkelijk voorgestelde paragraphen aangenomen. Naar men wil zou de keus van Z. M. voor de ver vulling der door het overlijden van den generaal Everts va cerende betrekking van gouverneur der residentie gevallen zijn op hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den luitenant-generaal baron F. B. van Gagern. Bij besluit van den 25 aug. jl., heeft Z. M. den heer ,7. F. baron de Constant Rebecque gepensioneerd generaal der infanterie, ingelijfd in den Nederlandschen adelstand met de titels van baron en baronnes respectivelijk voor hem en zijne wettige mannelijke en vrouwelijke descendenten. Bij besluit van den 26 dezer heeft Z. M. den heer mr. C. Follenhoven secretaris-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken, benoemd tot staatsraad in buitenge wone dienst. Men schrijft uit Rome, dat H. M. onze Koningin en Yx'ms^Alexander de feesten hebben bijgewoond welke door Prins Borghese op zijne beroemde villa gegeven zijn. De Hooge Raad heeft he: arrest in zake der Fliniug- sche courant vernietigd en de procedure verwezen naar het hof van Noord-Braband. Een Parijsche correspondent van den Times heeft bij herhaling dezer dagen beweerd, dat de Koning der Neder- j landen nopens het huwelijk der Spaansche infante met den I hertog van Montpensier bijzondere vreugde had betuigd en zulks om den slag die daardoor was toegebragt aan her Britsche hof, dat den Koning verleden jaar niet gunstig zou hebben ontvangen. Het Journal de la Haye verklaart dit een en ander voor ongerijmd en naauwelijks tegen spraak te verdienen. Overigens behoeft wel niet gezegd re wordendat het hier een vraagstuk geldt waarin te meer de striktste onzijdigheid kan worden in acht genomen, om dat het regtstreeks noch zijdelings Nederland aangaat. Jongstl. zaturdag middag is op het gedeelte spoonrei;- weg tusschen deze stad en Delft weder een proefrid geiiou- den ditmaal heeft men den weg in 10 minuten afgelegd. Sedert den 23 dezer maand zijn nog drie haringsciiiM- ten te Scheveningen aangekomen, als een \-an den reeder J. van Duyne Pzn.met eene lading van 22,000; een van den reeder P. Farkevissermet eene lading van 35,000, en een van den reederPronk, met eene lading van 37,000 stuks. MIDDELBURG den 30 October. Men verneemtdar de besmettelijke longziekte zich dezer dagen in de gemeente Biervliet, onder de runderen van den landman .7. B. de Fos heeft geopenbaard. De eerste provinciale veearts de heer J. van Hertum heeft, op last van den Staatsraad Gouver neur van Zeeland, deswege een onderzoek bewerkstelligd. Dadelijk zijn de meest gepaste maatregelen verordend om deze voor den veeman zoo noodlottige ziekte op den ge noemden stal te dempen en de verdere verspreiding derzelve in dit gewest te voorkomen, en daar deze veeziekte, welke in de andere gewesten onzes Vaderlands zulke schrikbarende verwoestingen aanrigt, zich in de laatste acht jaren \m j reeds zeventien malen in de onderscheidene districten dezer provincie heeft vertoond en dezelve bereids zestien malen door de allezins gepaste maatregelen door den veearts van Hertum in zijne bekende Ferhandeling over de Longziekte voorgesteld is gestuit geworden zoo heeft men alle reden om zichonder den zegen des Allerhoogsten ook ditmaal met een even gunstigen uitslag te mogen vleijen. Z. M. heeft de grondslagen goedgekeurd voor de Gel- dersche maatschappij van Landbouw. Zr. Ms. brik de arend onder bevel van den kapt.- luit. J. van der Schaafuit Hellevoetsluis naar Suriname heeftna in het Nieuwe Diep de geleden schade hersteld te hebben in den morgen van den 27 dezer uit Texel de reis voortgezet. Men meldt, dat de heer van der Meulenkapitein der artillerie en hoogleeraar in de scheikunde aan de militaire academie te Breda almede geslaagd is in het vervaardigen van het als buskruid ontvlammend katoen, en het enkel aan wenden van geconcentreerd salpeterzuur tot dat einde vol doende heeft bevonden. Treurig zijn bij voortduring de berigten uit het zuiden van Frankrijk, wegens de overstrooming door het stijgen van de Loire en Maine aangerigt. De koning heeftbij onder scheidene ordonnantien geldmiddelen aangewezen om in de hooge nooden te voorzien ook is door Z. M. bevel gege ven dat de voorgenomene festiviteiten bij gelegenheid van het huwelijk van den hertog van Montpensiergeen plaats zullen hebben, als zijnde ongepast bij den zwaren ramp wel ke een groot deel der natie heeft getroflen en die thans de koninklijke edelmoedigheid zoo zeer behoeft. In een partikulieren brief uit de Kaapstad "\vordt het volgende medegedeeld Wij zijn in eenen kostbaren oorlog met de Kaffers, ge wikkeld die Engeland eenige duizende p. st. kosten zal voor het overige heerscht hier te lande welvaart, die verdfer toenemen zal zoodra een breakwater Qandhoofd) in de Ta- felbaai zal zijn tot stand gebragtwaartoe het Britsch gou vernement 300,000 p. St. zal voorschieten." De Brigadier-Veld wachter te Sas-van-Gent, Johannes Jo- sephus Claeijssinds 18 jaren in die betrekking werkzaam geweest, is op den 19 dezer maand, ten gevolge eener longziekte overleden nalatende eene weduwe met zes nog zeer jonge kinderen. Dat huisgezin is daardoor in koni- inerlijke omstandigheden gedompeld eenige menschenvrien- A&n alhier houden zich onledig om gelden te ver/.ame!en ten einde hetzelve een middel van bestaan te erscliaficii en nemen de vrijheid de weldadigheid in te roepen van me delijdenden ook buiten deze plaats, om iets van het huniie tot liet voorschreven oogmerk te willen afzonderen alle git-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1