MIDDELBÜRGSCHE C O H A W T. W. 130. Douderdas: 1840. 29 October. BESTUREN en IBMINÏSTHAJIEN. y LANDBOUW EN T METEELT rEREESIGING rEE-MARKT. JJiTERTElSTIE. 5Duit0c!ïl«tu&. <Öroot-l3i*ittanjc. Jxankvijl». iScIgie- V MAATSCHAPPIJ TOT BETORDERING TAJf IN ZEELAND. De VERGADERING der Afdeelings-Bestiireii in Walcheren zal «houden worden op Maandag den i November aanstaande, des morgens ten lo ure, in het lokaal der Concertzaal op de Groenmarkt te Middelburg. Een onderzoek der oorzakenwelke geacht kunnen wor de" eenen nadeeligen invloed op de welvaart des Landbouws uit te oefenen zal het onderwerpder te doene voordragt uitmaken. TOT BEYORDERING DER TOONKUNST. Het groot Examen der Elèves van de Zang- en Muziek school op Zaturdag den 31 dei'.er bepaald zijnde, worden de Ouders der Elèves, alsmede de Leden dezer Vereenignig met hunne Dames uitgenoodigdhetzelve des namiddags ten half twee ure met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 29 October 1846. Namens Bestuurders, J Vv. VAN SONSBEECK, Secretaris. der Stad TIIO- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der LEN Provincie Zeeland Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden daton der het Bestuur van Nijverheid ter Bevordering van Vee teelt en Veehandelin dezelve Stad gevestigd op Donder dag den 12 November aanstaande, en voorts jaarlijks op den tweeden Donderdag in de maand Novemberals ook op den tweeden Donderdag in de maand Aprilbinnen dezelve Stad zal worden gehouden eene OPENBARE VEEMARkl van Paarcle-aRunderen Schapen en Farkensop welke aan bet best gekeurde Vee, Premien zullen worden uit gereikt. Tholen den 22 October 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd WAGTHO, Vt. Ter ordonnantie van dezelve W. J. VAN VOORTS CATSHOEK. YEEMARKT op het Dorp NIEUWLAND Woensdag November 1846. OPENBARE VERPACHTING der STRAATMEST te ARNEMUIDEN, op Zaturdag den 14 November aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, op hec Stadhuis aldaar; waar van de conditien van heden af ter Secretarie ter lezing liggen FRANKFORT den 23 October. Bi,i een manifest van den 8 dezer heeft Z. M. de keizer van Rusland eene ligtmg van recr'uten in de oostelijke gouvernementen des rijks be volen en wel van zeven man op de duizend zielen ter- wijl daarbij tevens in de westelijke gouvernementen waarin het vorige jaar slechts eene ligting van vijf man op de dui zend zielen heeft plaats gehadeene suppletoire ligting van twee recruten op de duizend zielen is voorgeschreven. vee recruten op oe auizenu zicicn 1» w^.^v-o.. Te Bern hebben den 17 en 18 dezer onrustige bewe- gedeelte ijke ver Galveston (Texas) onder zeil zou gaanleverde heden het vreemde schouwspel op dat tien zware misdadigers uit het Mecklenburgsche op hetzelve door de Hamburgsche poli- cie gearresteerd werden welke lieden de Mecklenburgsche reo-eri-ng naar Texas wilde oversmokkelen. Deze methode welke,"bij algeheel gebrek van Duitschland aan overzeesche debouches voor zijne misdadigersreeds dikwerf met goed gevolg in praktijk gebragt werd en door de regering te Was hington in sterke nota's is bestreden geworden, verdient ook door de drukpers te worden gewraakt. Uit Stockholm meldt men dat de koningvan Zweden, I terstond na zijne terugkomst in de hoofdstad de provisionele regering heeft ontslagen. Blijkens eenen rondgaanden brief der koninklijk Deensche 1 kanselarijaan de gezamenlijke hooge coUegien heeft de koning het huwelijk tusschen den kroonprins en diens ge- malin hetwelk den 10 junij 1841 gesloten was, ontbonden, en wel op het verzoek dier prinses hetwelk op hare sedert verscheiden jaren verzwakte gezondheid steunde. Namens de stad Sleeswijk is eene verklaring bij de sten- denvergadering ingediendwaarbij, op grond der zelfstandig heid en onafscheidbaarheid der hertogdommen Sleeswijk en llolstein en van hunne betrekking op het overige Duitsch land eene vereeniging der stenden van die beide hertog dommenopenbaarheid der beraadslagingen, vrijheid der drukpers, scheiding der financiën van dat land met die van van Denemarken enz.verlangd wordt. LONDEN den 24 October. Volgens de laatste te Dublin ontvangen berigten uit de overige lersche graafschappen heerschte nog voortdurend groot gebrek in die districten welke door de commissarissen- van het bureau voor openbare wer ken nog onbezocht gebleven waren, terwijl elders, waar ruime omloop van geld plaats had, tevredenheid hetmisnoe- «■en en de verwarring heeft vervangen. Hier en daar ver nam men nog wel van persoonlijke aanvallen en ongeregeld heden maar meende die als geene gevolgen van gebrek aan nooddruft te moeten aanmerken. Nagenoeg al de klerken der vereeniging tot herroeping der unie te Dublin zijn ontslagen en het gerucht wil dat de heer O'Connell voornemens zijn zou de zittingen dier vereeniging voor den tijd van maanden te schorsen. Het huis Harman& Co. te Londen heeft zijne betalin gen gestaakt en het te kort moet aanzienlijk wezen waar bij het Russisch gouvernement, voor hetwelk dat huis als agent handelde, denkelijk de grootste schade lijden zal. Van tijd tot tijd geleden verliezen worden als de oorzaak van dit faillissement beschouwd. Partikuliere en andere berigten uit Monte-Video, loo- pende tüt den 27 augustus, houden hoofdzakelijk in, dat de buitengewone gezant van het Britsche gouvernement, de heer Hood, gelukkig zou geslaagd zijn om, zoowel met het gouvernement van Buenos-Ayres als met den generaal Or/Z-ê voldoende schikkingen te maken doch dat, ten gevolge van eenige opgeworpene zwarigheden door de vroegere gezan ten, de heeren Onseiey en Defntides, de finale beslechting der vredes-questie nog eenigen tijd zal aanloopen. De Britsche kolonie Newfondland is, blijkens ont vangene berigten, des namiddags van den 21 september door eenen vreesselijken orkaan bezocht, welke tallooze gebou wen vernield heeft, en waarbij tevens eenige schepen ver gaan zijnen enkele menschen het leven verloren hebben. PARIJS den 24 october. De hertog van Aumale is gis teren reeds weder te Bayonne aangekomen. Z. K. H. had Madrid den 20 dezer verlaten. Den 26 worden de hertog en hertogin van Montpensier te Bayonne verwacht. Gisteren waren er geruchten in omloop nopens eene dus veel minder rampen te betreuren ■andering van het ministerie. Die geruchten gingen plaats gehad, waartoe de naaste aanleiding in de duurte der levensmiddelen en den wrevel der volksraenigte tegen de opkoopers schijnt gezochtte moeten worden maar waaraan toch ook staatkundige woelingen niet geheel vreemd schijnen te zijn. Reeds eenige dagen vroeger was bij de regering een verzoek van een duizendtal ingezetenen ontvan- gen, houdende, dat het opkoopen van levensmiddelen ver boden en op den uitvoer daarvan eene hoogere belasting gelegd mogt worden. Den 16 had de regering den invoer van le vensmiddelen geheel vrijgesteld, maar overigens het gemelde verzoek van de hand gewezen op grond datvolgens de bepalingen van het bondsverdrag geen verbod van uitvoer in den zin der verzoekers geoorloofd was. De ontevredenheid die hierover ontstond gaf zich den 17 waarop een markt dag inviel lucht door het plunderen van een aantal wa- genswaarmede voorkoopers den door hen gekochten voor raad wilden wegvoeren. Het dagblad van Bazel, van den ai dezer, meldt, dat destijdsten gevolge van eene bijeenkomst van een veer tigtal voorname ingezetenen in die stad eene petitie onder teekend werd waarin de regeringop een ernstigen maar gematigden toonopmerkzaam gemaakt werd op den hagche- iijken staat van zaken in het kanton, en tevens verzocht, om den grooten raad zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen, ten einde te beraadslagen over eene herziening der staats regeling. j De Albatroseen nieuw schip voor landverhuizers gevoerd door kapitein Rauerthetwelk den i<5 dezer naar in elk houden heden stand. De minister Guizot zou echter geval aan het hoofd der zaken verblijven. De Engelsche gezant heeft gisteren namens lord Pnl- merston, eene nota ingediend aan den minister Ga/as/. No pens den inhoud dier nota is niets bekend. Omtrent de overstroomingen van de Loire ontvangt men treurige berigten. Op sommige punten heeft de rijzing in een enkel etmaal meer dan 5 ellen of 20 voeten bedra gen. Ten gevolge daarvan zijn de rivier en de daarop uit- loopende wateren overal buiten hunne oevers getreden en hebben zij de dijken doorgebroken een aantal bruggen weg gesleept en over eene groote uitgestrektheid lands groote schade aangerigt. Vooral ook de steden RoanneOrleans, Montbrison en Andrézieux zijn zwaar geteisterd. Aldaar zijn zelfs belangrijke steenen gebouwen voor het geweld van den stroom bezweken, Het aantal menschen die door deze ramp het leven hebben verloren is gelukkig niet zeer aan merkelijkhebbende men overal in de steden en ten platten lande, waar de bewoners op de bovenverdiepingen hunner 1 huizen waren gevlugc. het mogelijke gedaan om hen te red- j den. De gemeenschap is op sommige punten geheel gestremd, j De minister van openbare werken heeft zich uit Parijs, naar het tooneel van de ramp begeven, vooral ook om de scha- de in oogenschouw te nemen die aan den ijzeren spoorweg j van Orleans naar Vierzon is toegebragt. Volgens de laatste berigten van gisteren was het water in de Loire vallende. Dit was ook in de Seine het gevalwelke laatste rivier ech ter in mindere mate dan de eerste is gestegen en langs welker oevers men heeft. Plet officiële dagblad van Madrid van den 18 dezer behelst een besluie van amnestie hetwelk zich in het leger over alle militairen, tot den rang van kolonel ingesloten, en in het burgerlijk bestuur tot den rang van politieken chef uitstrekt. De koningin behoudt zich voor de amnestie in het vervolg 'nog toe te passen op uitgewekenen die niet in het koninklijk besluit begrepen zijn. j De berigten uit Portugalwelke men heden alhier over Madrid heeft ontvangen zijn in geene deelen gunstig. De «tad Oporto heeft zich tegen de jongste omkeering in Lissa- bon verklaard, en is daarin gevolgd door de steden Braga Evora, Setubal en verder door het geheele noordelijk ge deelte van het rijk. Naar luid der berigten uit Lissabon van den 13 october, waren in de bovengemelde steden jun- 1^ ta's gevormd welke een provisioneel regentschap in naam van don Pedro F, hebben afgekondigd en de koningin D. Maria van den' Portugeschen troon vervallen hebben ver klaard. De hertog van Terceira welke, als koninklijke commis saris, door de koningin was afgevaardigd naar de noorde- lijke provinciën des rijks is te Oporto in hechtenis genomen. Het verdient intusschen opmerking dat in Lissabon de open bare fondsen, niettegenstaande de beweging in de noordelijke provinciën, eene prijsverhooging hebben ondergaan; welk-e' doet vermoeden dat de houders der schuldbrieven vertnui- wen dat het nieuwe Portugesche ministerie zich zal kun nen staande houden. In de Italiaansche Staten moet zich eene partij gevormd hebben, welke, op de hulp van Oostenrijk steunende, Aan Paus in' zijne plannen van hervorming zal tegenwerken. Uit Bologna wordt den 13 aan de Fransche dagbladen geschre ven dat het genootschap Ferdinandina terwijl Oostenrijk de bezetting van Ferrara vermeerderde, sedert eenigen tijd veel moeite deed om onlusten in Romagna te doen uitbar sten men had vooral het oog op Faenza den i 1 dezer wa ren de jongelieden dier stad naar Russi gegaan om feest te vieren wegens de amnestie van welke gelegenheid men ge bruik maakte om ongeregeldheden te plegen. De gouver neur dier stad wilde de gendarmes ouder de wapenen doen komenmaar deze waren op bevel van den aanvoerder in de kazernen geconsigneerd en de kommandant was ner gens te vinden. De Zwitsers kwamen nu in aller ijl op de been bij welke zich eenige burgers voegden een hevige strijd volgde hierop, welke 3 uren duurde; inmiddels keer den de jongelieden van Russi terug, en de graaf Lovatelli naderde met twee stukken geschutv/aarna de oproermakers de wijk namen zoodat de aanhangers van den Paus zege praalden. BRUSSEL den 25 october. Men is in het onzekere om trent de plaats waar koning Leopold zich thans bevindt. Uit Milaan wordt, onder dagteekening van 12 october ge schreven dat hoogstdezelve zich in de omstreken van het meer Como ophield. Den 19 was de koning te Vevey en men begint er thans aan te twijfelen, of Z. M. hier ter stede terug zal zijn voor den 10 november, den dag waarop de opening der kamers is vastgesteld. De voortdurende afwezigheid van den koning geeft steeds stof tot scherpe aanmerkingen. Sommige dagbladen houden zich thans bezig met het voorspellen van de toekomst en verkondigen eene aanstaande algeheele omkeering van zaken. Dagelijks vergaderen de ministers, om te beraadsla gen over'^de maatregelen welke zullen dienen te worden aangewend ter zake van de ellende in de Vlaamsche provin ciën, zonder nog dienaangaande tot een besluit te zijn ge komen. Men klaagt steeds.over het ongeregeld aankomen der treinen op den spoorweg tusschen deze stad en Parijs. 'sGRAVENHAGE den 25 october., In de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft de heer mr. de Backer nadat zijne geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden waren, en hij de gevorderde eeden had afgelegd, als lid der Kamer zitting genomen. Van Regeringswege is ingekomen een ontwerp van wet strekkende tot herstel van verliezen, door het te loor gaan van schuldbrieven, ten laste van het Rijk, geleden. Is ontvangen eene missive van Z. Exc. den ministervan buitenlandsche zakendie daarbij toezendt een afschrift van het traktaat van handel en scheepvaartden 29 julij jl. tus schen Nederland en België gesloten. Ingevolge art. 24 van het nieuwe reglement van orde der Kamer, stelt de voorzit- ter dat stuk in handen eener commissie, die zamengesteld wordt uit de heeren Faber van Riemsdijkvan Rijckevorse! Borskivan Coltstein en Modderman. Eenige ingekomen verzoekschriften worden in handen ge steld der daartoe bestemde commissie. 's GRAVENHAGE den 26 october. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden, onder het voorzitterschap van den heer Bruce, eene openbare zitting gehouden, waarin I door den voorzitter is aangekondigd dat de commissie ro' het ontwerpen van een adres van antwoord op de troorire(^i:' de daartegen door de afdeelingen gemaakte bedenkingen heei'r overwogen en dientengevolge dit ontwerp nader heeft vast gesteld. De voorzitter heeft er bijgevoegddat dit stuk

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1