MIDDELBUROSCHE COURANT. W. 126. Dingsdag 20 October. KESTÜREN eu ARMINISTRATIEN. KIEUWSTÏJDINGEW. TFEEKMjtRKT TE GROEBE. WELDJniGHEID. üsbcvlanbeu. De ahonnemeiits-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maandenen franco per Poitfi. Be abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- lins, geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden dei mor gem vóór 10 ure, indien me:: dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van ITÏT^ welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot ^^es regels J^\ 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plnntsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De COMMISSIE uit het PROVINCIAAL GEREGTS- llOF iu ZEELAND te zamengesteld ter voldoening aan Art. II der Wet op iiet Notaris-Ambtvan den p Julij 1842 (Staatsblad, no. 20) tot het afnemen der Examina van hen aie verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris te dingen maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op IVoensdag den achttienden November eerstkomen de des voormiddags ten tien ure en volgende dagen (is 't ,,ood) in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspirancen aan de voorschriften van Art. 13 der voorschreve Wet, en verlangt overigens, dat zoodanige Stukkenwelke aan haar moeten worden ingediend tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 8 October 1846. Procureur-Generaal De Commissie voornoemd De voornoemd ACIvERMANS. S. DE WIND Vice-President. P. HERKLOTS, Raadsheer. BüPvGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente GROEDE maken bij deze bekend, dat, ingevolge magti- ■ring van Hun Ed. Groot Achtbare de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 2 dezer maand no. 9 in deze Gemeente des Donderdags van elke week des voor middags van tien tot tu-aalfure, Markt, bestemd voor den handel in Granen en tot verkoop van GroentenBoter Ei-eren en andere Levensbehoeften, zal worden gehouden, en dat de eerste IMarktdag is bepaald op Donderdag der, 21 October 1846. Wordende alle Handel en Nering doende Personen cenoodigd dezelve met hunne tegenwoordigheid te ve Groede den ló October 1846. Burgemeester en Assessoren voornoemd IM. M A Z U R E. Ter ordonnantie van dezelve IM. M.' MEIJER. uit eren. Bij gelegenheid der onlangs door de regering bevolene her ziening van het gevangeniswezen is gebleken, dat de Kerke lijke Staat thans niet minder dan 54,000 veroordeelden tot de galeijen teltwelke eene schier ondragelijke uitgave voor de schatkist vorderen daar zij allen zonder onderscheid da gelijks groenten, wijn, brood en vleesch tot hun onderhoud ontvangen. Men wil weten dat het bewind zou besloten hebben al de veroordeelden tot hoogstens eene 5jarige ge vangenisstraf, op vrije voeten te stellen en de grootste mis dadigers met toestemming van Frankrijk naar Algerie over te brengen. Men houdt het echter voor zeer twijfelachtig of Frankrijk wel zoodanige toestemming zal verleenen, LONDEN den 14 October. De ontvangsten van de schat kist gedurende het laatste vierendeeljaars leveren, zoo als de ministerielen voorspeld hadden een gunstigen uitslag op. Dezelve hebben 803,839 p. st. meer bedragen dan in het gelijke tijdperk van het jaar 1845. In Ierland blijft het tamelijk rustig. De van regerings wege genomene maatregelen ora de noodlijdende bevolking te hulp te komen door het verschaffen van werken de plaats hebbende aanvoeren van levensmiddelen oefenen aan vankelijk een gunstigen invloed uit, inzonderheid ook hier door dat zij de volüsmenigce over het algemeen geruststellen. Blijkens berigten van de Kaap de Goede Hoop van I augustus, hadden in de laatste dagen weder gevechten tus- schen de Kaffers en de Britsche krijgsiuagt plaats gehad waarbij de laatste belangrijke voordeelen had behaald. Over Frankrijk (Havre) zijn hier berigten uit Vera- Cruz van den 2 september ontvangen, inhoudende, dat al daar tusschen eenen commissaris van het bewind der Veree- nigde-Staten enden generaal Santa-Anna (welke, gelijk be kend is, zich weder aan het hoofd van het Mexicaansche van Haersolthe van Haerst; H. Cost Jordens1849 mr. II, Modderman; 1848 E. van Panhuvs en mr. m r voorloopig vredes-traktaat was dat dit berigt nog bevestiging TEREENIGI^G TOT BETOIIDERIING DER TOOJKU.AST. Het voornemen bestaande met i November aanstaande wederom eenen nieuwe Cursus op de Zang- en Muziekschool te openen neemt het Bestuur de vrijheid de Leden der Ver- eeniging alsmei !e ook diegenen weikeofschoon alsnog geen Lid dier Inrigting zijnde, echter hunne Kinderen aan dit onderwijs willen doen deel nemen te herinneren en te verzoeken, zich tot plaatsing hunner Kinderen of Pupillen voor den 25 October bij den Heer Mr. G. A. Fokker, Penningmeester of bij den ondergeteekende te willen aan melden. Middelburg, den 13 October 1846. Namens het Bestuur J. W. VAN SONSBEECK Secretaris. Viti dankzegging wordt berigt, de ontvangst eener gift van 50 emden u den in een' Russ. Coupon No. 12710, van een' ongenoemden uit Haarlem bij den Heer F. .7. Tak ingekomen. Middelbur to 5 19 October 1846. De Commissie Loon voor IVerk Namens dezelve A, M. CRAMER, Voorzitter. H. REKKER, Secretaris, FRANKFORT den 13 October. De koning van Sardinië heeft aan de universiteit te Turin eene nieuwe organisatie gegeven en daarbij nieuwe leerstoelen verordend namelijk voor publiek en nationaal regt, administratief regt en staats huishoudkunde. Nog andere verordeningen bewijzen hoe zeer die vorst de belangen zijner onderdanen, zoo wel ver standelijke als stoffelijke ter harte neemt. De koning der Belgen is *den 5 dezer van Meran in Tyrol afgereisd, om over Como en Zwitserland naar zijne Staten weder te keeren. Volgens berigten uit Rome van 2 October, bevond de Paus zich ten gevolge van de buitengewone inspanning waar mede hij zich voortdurend aan de Staats-aangelegenheden toe wijdt eenigzins ongesteld en zou Z. H. zich den 5 de- zej naar Gastel Gandolfo in het gebergte begeven om al daar eenige rust te genieten. bewind gesteld heeft) een gesloten. Hier meent men behoeft. PARIJS den 15 October. Verschillende Fransche regem.en- ten hebben ten gevolge van de onlusten te Geneve bevel ontvangen om naar de grenzen van Zwitserland te trekken. Van de zijde der regering wordt thans het gerucht, alsof zij de uitlevering van den grsaf van Montemoiin van Engeland zou hebben gevorderd regtstreeks tegengesproken. De heer Rossi heeft van Rome een eigenhandigen brief van Paus Pius IX voor den koning der Franschen her waarts gebragt. Deze brief, bij gelegenheid van het huwe lijk van den hertog van Montpensier geschreven moet veel genegenheid voor den koning en zijne familie ademen. De \\te.r Rossi zal slechts korten tijd hier vertoeven; waarschijn lijk vertrekt hij in het laatst dezer maand weder naar Rome. Volgens berigten uit Geneve van den 11 dezer had het voorloopig bewind zijne werkzaamheden begonnen met de uitvaardiging van eene proclamatie, waarbij het, onder kennisgeving dat de bestaande overheden voorloopig gehand haafd worden, de bevolking vermaant om dezelve te gehoor zamen en getrouwelijk tot handhaving der rust mede te wer ken ten einde rampen te verhoeden, waarover allen zich zouden moeten bedroeven. De orde was dan ook te Gene ve niet verder gestoord geworden en men begon zich lang zamerhand te herstellen van den schrikdien de tooneelen van den 7 en 8 te weeg gebragt hadden. De persoon die men te Madrid bij de komst van den hertog van Montpensier, heeft gearresteerd, als verdacht van een toeleg op het leven van dien prins, is gebleken krank zinnig te zijn. 's GRAVENHAGE den 15 october. Bij de aanstaande wederopening der zittingen van de Staten-Generaa!achten wij het thans doelmatig mede te deelen de lijst der leden waaruit de Tweede Kamer is zamengesteld met bijvoeging Sterling, mr. J. S. van Naamen 1848 mr. J. Enschedé, jhr. mr. D. Hooft, mr. G. van Leeuwen; 1849 mr. J. Oor ver Hooft, D. Borski. Zeeland. 1847 mr. A. J. F. Egter van Wissekerke; 1848 mr. J. F. Bijleveld; 1849 mr. J. de Backer. Utrecht. 1847 mr. N. P. J. Kien; i 848 dr. H. Menso 1849 baron J. K. van Golstein. Friesland. 1847 mr. N. van Ileloma S. baron van Heem stra; 1848 mr. A. Telting; 1849 mr. G. H. Jongsma jhr. W. H. Lycklaraa a Nijeho'.t. Overijssel. 1847 baron J. C. 1848 mr. G. J. Bruce, mr. W. A. J. Duymaer van Twist.. Groningen. 1847. mr. H. J. C. Star Busman; 1849 jhr. mr. J. C. il/. Nap. Drenthe. 1847 mr. G. Kniphorst. Hertogdom Limburg. 1847 mr. M. P. H. Strens 1848 A. H. T. baron Michiels van Verduynen 1849 J. J. F. ?.I. Cornell. Onder de leden der Tweede Kamer, waarvan wij hierbo ven de opgave mededeelden, behoort nog de heer mr. AI. P. H. Strens, omdat het tot dusverre nog niet officieel ge bleken is, dat die heer, na zijne benoeming tot pi^ocurei'r- generaal bij het hof in Noord-Braband voor het lidmaat schap der Tweede Kamer heeft bedankt. Wat hiervan zij zal spoedig na de opening der Kamers blijken. Men verwacht, dat na de orde die deswege bij de Twee de Kamer gevolgd wordt, een der leden, uit Zuid-Holland afgevaardigd, met de betrekking van voorzitter der Tweede Kamer zal worden bekleed. Men verneemt, dat onder de voordragten van wet, die spoedig aan de Staten.Generaal zullen worden aangeboden behooren: i. die nopens den invoer van levensmiddelen, en 2, die betrekkelijk de regeling van het batig slot der i)o<i- Indische geldmiddelen. l\Icn leest in den 's Gravenhaagschen Nieuwsbode Men schijnt er behagen in te scheppen geruchten uit .te strooijen aangaande het voornemen der Regering om to: dekking van een tekort van eenige miilioenen guldens op de Staatsinkomsten eene negotiatie van 12 of 16 millioen gul dens tegen 4 pet. te sluiten. Wij meenen op goede gro en te kunnen genaamd verzekeren dat bij de Regerinj; oor eene geldleening bestaat. Ook het Journal la Ha^e spreekt geen plan hoe- deze geruchten tegen dcor te zeggen Zoo er een land ter wereld is waar de Regering de natie heeft in staat gesteld om naauwkeurig den staat der fi- nantien te kennen, is het zonder twijfel Nederland. In de maand april jl. heeft de minister van Hall aan Z. M. een zeer uitgebreid rapport gedaan over den toestand der publieke schuld; iedere idrie maanden verschijnt er een vergelijkende staat van de ontvangsten; en, dank zij der naauwgezetheid van de Regering, om de meeste publiciteit te geven aan al les wat den staat der financiën betreftheeft het publiek onder zijn bereik alle noodige bouwstoffen waarmede een ieder de balans der schatkist met juistheid kan opmaken en desniettegenstaande scheppen eenige dagbladen er sints eenige dagen behagen in om onrust in de gemoederen :e strooi jen bij gelegenheid van een vermeend te kort van eenige miilioenen hetwelk door deze nieuvv-erwetsche financiers is ontdekt." ATnISTERDAM den 16 October. Gisteren avond is inde Nieuwe kerk alhier, op de gebruikelijke wijze openbaar ver slag gedaan van de verrigtingen des Nederiandschen bijbel- genootschaps over het verloopen jaar. Zijn weleerw. de heer J. F. Domela Niemvenhuysdie daartoe als spreker op trad deelde onder anderen mede dat ten opzigte der Oost'- Indien voor de scholen op Celebes en Timor, op welke zich 400 leerlingen bevondendoor het genootschap eene bijdrage van ƒ1000 was geleverd, dat was overgezonden de van de jaren van aftreding, zijnde de leden die in het vo- Javasche vertaling der Evangeliën van Lucas en Joannes, en rige jaar geene zitting hebben gehad met curcive letters gedrukt. Tweede KamePv.. Noord-Braband. 1847 mr. J. L. A. Luyben, mr. J. A. Mutsaersmr. L. D. Storm; 1848 mr. P. Gouverneur, jjir. L. J. B. van Sasse van Ysselt1849 mr. R. P. Romme jhr. mr. J. O. de Jong van Beek en Donk. Gelderland. 1847 E. W. van Dam van Isseltmr. J. M. de Kempenaer; 1848 mr. M. J. de Man, mr. R. Scheers van Harencarspel; 1849 baron C. J. A. van Nagell tot Amp- sen, jhr. mr. J. F. T. Nedermeijer ridder van Rosenthal. Zuid-Holland. 1847 mr. P. C. Schooneveld, M. A. F. H. Hoffman; 1848 mr. C. B. Nederburgh jhr. W. Boreel van Hogelanden mr. P. T. Timmers Verhoeven A. van Rijc- kevorsel Hts. Zn.; 1849 E. P. de Monchy mr. J. C. Fa- ber van Riemsdijk, jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, mr. G. W. Verwey Méjan, mr. L. C. Luzac mr. S. H. Anemaet. Noord-Holland. 1847 jhr. H. Backer, jhr. mr. P. van Akerlaken mr, H. A. van Bleiswijkmr. J. J, Uytwerf die van de Handelingen der Apostelen dat het Evangelie van Mattheusovergebragt in de Javasche taal te Delft onder toezigt van den hoogleeraar Taco Roorda werd ge drukt; dat almede door de zorg van den hoogleeraar Fetk gedrukt en bij getallen verzonden werd het psalmboek in de laag-Maleische taal hetwelk door het Christelijk hulp genootschap te Soerabaija was toegezonden dat eene afzon derlijke commissie zich-bezig hield met het doen van een on derzoek naar de mogelijk- en doelmatigheid om een afgevaar digde te zenden naar Celebes, tot het leeren der Boegine- sche en Macassaarsche talen en een ander naar de Batta- landen op Sumatra, met soortgelijk oogmerk. Wijders bleek uit het verslag dat er in het verloopen jaar waren afgeleverd 17,417 Bijbels en Nieuwe Testamenten; te dezer gelegenheid bragt de spreker bijzonder hulde toe aan den verdienstelijken hoogleeraar G, .7. Rooijens, aan wien het genootschap veel verpligt isbij het werk der herziening van het N. T., door het genootschap uitgegeven en in op te rigten depots verkrijgbaar te stellen voor 50 en eene au-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1