MIDDELBURGSCHE C O R A I\ T. N°. 125. Zaturdag 1840. 17 October. BESTUREN en IDMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Suitecïtlrtnb. JEDERL. UA]S1)EL-MAATS€UAPPIJ. JD rER TENTIE. jfvankri)Jï fielgtc. ülcbCVlAUbcU. De abonnement i'f r ij i dezer Courant is f 2,7 h voor drie maandenen franco per Post f "i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het. einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatüug eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.") moet worden betaald. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAM op DoJiderdag den 29 October 1846, 45,303 Kranj.enKanass.j SUIKER, liggende aldaar. 195 Kisten J 7,498 Kranj. en Kanass. DITO, \\gg. \.q. Rotterdam. 3',436 Dito Dito DITO, „Dordrecht. 2,580 Dito Dito DITO, „Middelburg. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 September 1846. VAN DER OUDERMEULEN, President. KOOY Directeur fungerend Secretarie, HOUT FESTERIJ. Belanghebbenden bij de Houtvesterij kunnen zich eiken Donderdag, tusscheu 10 en 12 ure voormiddag, vervoegen op de Noordzijde van den Dam, N. No. 17. De Adjunct-Houtvester 2de Jagt-Distr. Zeeland, DE JONGE VAN ELLEMEET. De eerste openbare Jaarlijksche TEEMARKT te CORT- GEIVE zal gehouden worden op Woensdag den 4 November 1S4Ó, aanvangende des morgens om tien ure, van Paarden Rundvee, Schapen, Varkens, Pluimgedierte enz. JFERK-IJRIG TING. De Commissie LOON FOOR tVERKgevestigd binnen deze Stadgereed hare werkzaamheden in den volgenden Winter voort te zetten roept bij deze op diegene welke begeeren bij hare Inrigting hetzij in of buiten hare Werk plaats, hetzij door het pluizen van Touw, werk te erlan gen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal al waar met uitzondering van Zondag den 18 October aan staande dagelijks tot inschrijving der Werklieden zal wor den gevaceerd, van Dingsdag der 13 dezer maand tot en met Vrijdag den 23 daaraanvolgende, telkens van des mid dags 12 tot des namiddags ten 2 ure; onder verdere kennis geving dat diegenen, welke nalatig mogten zijn', zich bin nen den bepaalden tijd aan te melden gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kun nen worden genomen. Middelburg, den 12 October 1846. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, Voorzitter. H. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 11 October. De zittingen der bonds vergadering zijn dezer dagen, eenigzins onverwachts, ge schorst, en wel tot het midden van januarij. De commis- sienaan welke bijzondere werkzaamheden zijn opgedragen zullen echter nog meermalen bijeenkomen. De president der vergadering blijft vooreerst nog hier verscheidene der 'overige bonds-gezanten hebben deze stad reeds verlaten. Het Pruissische regeringsblad behelst eene redene ring over het bekende besluit der Duitsche bonds-ver- gadering omtrent de Sleeswijk-Holsteinsche aangelegenheid, waarin het de meening dergenen bestrijdt, die wenschten dat de genoemde vergadering zich ten deze stelliger verklaard en het vraagstuk omtrent de Deensche troonopvolging in die hertogdommen thans reeds beslist hadde. Een Beijersch dagblad, hetwelk in den laatsten tijd raeerm.alen belangrijke berigten omtrent de aangelegenheden van den Kerkelijken Staat heeft medegedeeldmeldt het vol gende van de Italiaansche grenzen, van 2 October: Met gespannen verwachting ziet men eenen rondgaanden brief te gemoet, dien de Paus eerstdaags aan de gezamenlijke bisschoppen der Katholieke kerk zal uitvaardigen. Indien men wel onderrigt is, dan zal dit schrijven zich wel aan de streng kerkelijke rigting houden maar toch tevens een zacht- moedigen en verzoenenden geest ademen. Plus IX kent zij nen tijd te welom niet te begrijpen dat te groote ge strengheid wel verre van het beoogde doel te bereiken alleen strekken kan om aan de tegenpartij wapenen in de hand te geven. Zoo verwacht men ook ten aanzien van de gemengde huwelijken mildere voorschriften." De grootvorst Michael van Rusland en de prins van Pruissen bevonden zich den 7 dezer nog te Weenen. De kroonprins en prins Oscar van Zweden kwamen den 5 de zer te Neurenberg aan en reisden den volgenden morgen naar Munchen af. De Oostenrijksche admiraalaartshertog Frederik heeft zichna den afloop van den oefeningstogtmet een gedeelte der schepen van het eskader naar Napels begeven om aldaar een bezoek bij do koninklijke familie af te leggen. De Oostenrijksche bezettingen der vestingen Ferrara en Co- macchio in den Kerkelijken Staatworden dagelijks versterkt, en deze beide punten zijn door den opperbevelhebber der keizerlijke troepen in oogenschouw genomen. PARIJS den 12 October. Men zag gisteren en heden reik halzend naar berigten uit de Spaansche hoofdstad uit, tot dat de regering heden avond de volgende telegrafische depêche ontving, volgens welke de beide huwelijkenden 10 en 11 dezer burgerlijk en godsdienstig zijn voltrokken Madrid 11 October. Den 10, desavondsten 11 ure, zijn de huwelijken van de koningin met den infant don Francisco en van de infante met Z. K. II. den hertog van Montpensier voltrokken. Heden morgen ten 11 ure heeft de huwelijks-mis in de kerk van Atocha plaats gehad." Nog meldt men uit Madrid, dat den 12 en 13 dezer vele personen tot den handkus zouden worden toegelatenden 15 zou de koningin in persoon de cortès ontbinden, en aan deze hare erkentelijkheid betuigen voor de verleende toestem ming tot voltrekking der beide huwelijken; eerst den 16, 17 en 18 zouden de stierengevechten kunnen plaats hebben. Den 20 of 21 zullen de prinsen waarschijnlijk naar Frankrijk wederkeeren en tegen den i november te Parijs aankomen. Een Franschman schrijft uit Madrid omtrent de hertogin van Montpensier Ik kan niet dan herhalen wat geheel Spanje van haar zegt, wat weldra geheel Frankrijk van haar zal zeggenhet is een bekoorlijk meisje in wie de beval ligheid en de schoonheid nog verhoogd worden door hare koninklijke waardigheid en hare ware plaats in Europa was te midden van de dochters onzer koningin." Bij gelegenheid van het huwelijk van den hertog van Montpensier heeft de koning aan een aantal veroordeelden gratie of verligting van stref verleend. Onder deze beguns tigden bevinden zich de vijf medepligtigen van Q_uénisset die in 1841 een aanslag hadden gedaan op het leven van de hertogen van Orleansvan Nemours en van Aumale. Vóór den ontvangst van het verwachte telegrafisch berigt bestond hier eenige ongerustheid en deze ongerustheid ver minderde niet op het geruchtdat er werkelijk in Madrid een aanslag op het leven van den hertog van Montpensier zou de zijn ondernomen. Dit gerucht schijnt niet geheel onge grond te zijndoch men verzekert tevensdat de aanslag is verijdeld, en dat een gewezen officier, op welke de poli- cie reeds gedurende een geruimen tijd het oog had gehad was gearresteerd op het oogenblik dat hijgewapend met twee geladene pistolen en luet een ponjaard, tot in de na bijheid des prinsen tlacht door te dringen. Men voegt er bij dat hij reeds zijne schuld had beleden. Het gros van de Britsche vloot ligt steeds inGibraliar, of in de nabijheid. Naar de voornaamste Spaansche havens waren intusschen door den vlootvoogd oorlogschepen gezon den zoo het heette, tot bescherming van de Engelsche on derdanen in geval van onlusten waarvan echter tot dusver niets is vernomen. De heer Rossi, gezant van Frankrijk te Rome, is al hier aangekomen. De Bey van Tunis zal zich den 15 dezer aan boord van de Dante inschepen, ten einde Frankrijk te bezoeken. Zaturdag 11. is een kabinetsraad gehouden, waarin over de aangelegenheden van Otaheite gehandeld is. Daarin is be sloten eene nieuwe versterking van manschappen derwaarts te zenden, alsmede eene halve batterij veldartilleriebus kruid en krijgsvoorraad. Luidens het officieel rapport, door de regering omtrent de gebeurtenissen op Otaheite medegedeeld blijven de op standelingen nog verscheidene versterkte punten bezetten. De gouverneur Bruat heeft zich van de tegenwoordigheid van den admiraal Hamelin bediend om hen in hunne ver schansingen aan te tasten en daaruit te verdrijven hetgeen dan ook gedeeltelijk gelukt isdoch hij heeft daarbij na- drukkelijken tegenstand ondervonden, zoodat 10 zijner man schappen waaronder de kommandant de Bréagesneuveld zijn, en 28 zware kwetsuren hebben bekomen. Onder deze laatsten telt men onderscheidene officieren. Uit Geneve schrijft men van den 9 dezer, dat de om wenteling, waardoor aldaar de radicale partij heeft gezege vierd, bij voorraad haar beslag heeft erlangd. Na de ge- dwongene aftreding van den staatsraad of het uitvoerend be wind is de groote raad bijeengekomenom een nieuw zoo danig bewind te kiezen. Dat ligchaam kon echter geene genade vinden in de oogen der zegevierende partij. Hare hoofden lieten den grooten raad aanzeggen dat ook deze ontbonden was en dadelijk uiteen moest gaan. Sommige le den weigerden aan dit onwettig bevel te gehoorzamenmaar men zond een officier en eenige maaschappen van de nieuw opgerigte burgerwacht tegen hen af, en de vergaderzaal werd onder het gejuich van het gemeen op de tribunesont ruimd. Dien dag was eene zoogenaamde constituerende volksvergadering bijeengekomen die een voorloopig bewind heeft ingesteldaan welks hoofd zekere James Fazy staat die bij den gevoerden strijd eene hoofdrol heeft gespeeld en ook als schrijver van een revolutionnair tijdschrift zich te Geneve een treurigen naam heeft gemaakt. Onder de ove rige leden van het voorloopig bewind behoort e^ persoon die in 1839 deel heeft genomen aan de poging van Barbès tot omverwerping van de bestaande orde van zaken in Frank rijk. De volksvergadering heeft nog beslist, dat de groote raad voortaan op eene andere wijze zal worden verkozen en uit niet meer dan 80 leden zal bestaan. Volgens deze berigten was het te Geneve rustig, maar heerschte daar bij het beste deel der bevolking groote ont moediging. Een aanmerkelijk aantal vreemdelingen of aan zienlijke burgers had de stad verlaten die het voorkomen had van eene belegering te hebben doorgestaan. De slagt- offers van den gevoerden strijd worden op 9 dooden en 52 gekwetsten begroot. Steeds zag men te Geneve met bezorgdheid de aankomst van bataillons militie uit het Waadtland te gemoet, die, zoo het heette, aan de nieuwe orde van zaken kracht moesten verleenen. Ook liep het gerucht, dat de bevolking van Opper- en Neder-Wallis tegen elkander in de wapenen sanxi en dat men in dit kanton mede een bloedigen strijd kon ver wachten. BRUSSEL den 13 October. Volgens de laatste berigten werd de koning te Geneve verwacht, om zich van daar met den meesten spoed naar Parijs te begeven alwaar Zr. I\ls. komst zoo men verzekertter zake van de verwikkelin gen met Engeland, wegens het Spaansche huwelijk, wordt verlangd. Waarschijnlijk zal het gebeurde ie Geneve het welk bij de bewindslieden hier te lande een zeer ongunsti- gen indruk heeft gemaakt, eene verandering in de reis des konings te weeg brengen. In den raad van ministers is gedurende meer dan vier uren geraadpleegd over den benarden toestand der geringere volksklasse in de beide Vlaanderen. Men heeft voorloo- pige doch daar de gevoelens zeer uiteenliepen nog geene bepaalde maatregelen beraamd en eerst nog nadere berigten willen inwinnen. De leeftogt komt steeds schaars ter markt. De rogge is dezer dagen duurder betaald dan de tarwe, iets waar van men zich geen voorbeeld weet te herinneren. Het bestuur der vereeniging ter bevordering van den vrijen handel heeft in zijne bijeenkomst tot niets anders be-' sloten, dan tot het benoemen van eene commissie ter ver vaardiging van een reglement. Intusschen zal de stichter de heer Ch. de Broeker'e openbare lessen geven over de staat huishoudkunde en zijne voorlezing bij de Brnsseische uni versiteit hervatten. De toestand van deze zoogenaamde vrije universiteit moet in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd zijn. 's GRAVENHAGE den 14 october. üz Staats-Couraut bevat heden het programma voor de opening van de gewone vergadering der Staten-Generaalop maandag den 19 dezer. Maandag is er een kabinetsraad gehouden, welke zeer lang moet geduurd hebben en waaraan ook hebben deel ge- i nomen HH. Exc, de minister van Hall, die van zijne ziek te geheel moet hersteld zijn, en de nieuwbenoemde minister van binnenlandsche zaken graaf van Raudwijck. In een' particulieren brief uit Genua van den 5 dezer, wordt gemeld, dat H. M. de Koningin den 27 sept. op het fregat Prins van Oran'je, gekommandeerd door Z. K. IL Prins Hendrik, een bezoek heeft afgelegd. Ten 3 ure des middags kondigde het geschut aan, dat H. IM. zich op de reede bevond; weinige oogenblikken daarna lag desloep aan boord waarmede Prins Hendrik de Koningin kwam af halen. In eene tweede sloep bevond zich Prins Alexander met eenige kamerheeren benevens de hofdames freules van Tuyl en van Hogendorp H. M. bleef tot des avonds half tien ure aan boord waarna hoogstdezelve weder naar land vertroknaauwelijks was de sloep vertrokken of het Ne- derlandsche smaldeel stak van de nokken der ra's bliksemvu ren af, hetgeen de schepen luisterrijk verlichtteterwijl al de schepen een saluut van 35 schoten deden. H. M. heeft hare bijzondere tevredenheid over de goede ontvangst aan boord betuigd. I Den 5 dezer had H. M. met de stoomboot Genua we- I der verlaten. 1 Volgens berigten uit Rome vleide men zich aldaar dat I H. M. de Koningin alsmede Z. K. H. Prins Alexander die stad met een bezoek zouden vereeren. Men leest heden in het Journal de la Haje Sommige bladen hebben gezegd dat het Pruissisch gon- j vernement vertoogen aan het kabinet van 's Gravenhage ge- I rigt heeft, tegen het nieuwe Nederlandsch-Belgischetraktaat en zelfs Nederland met represailles bedreigd zou hebben ingevalle de voordeden die tot schade van de Duitsche.nij-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1