MIDDELBURGSCHE C O R A IV N". 124. Donderdag 1846. 15 October. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JEE-MARKT iDuitdchltinb. Q5»r0ot-ötrttta«ic. Jfrantinriik £tcbcrl.-iubcu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- DEL1?URG brengen bij deze ter kennis der belangheb benden dat de NAJAARS-PAARDEN- en VEE-MARKT naar aanleiding van liet Besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binneiilandsche zaken, van den 13 Augustus 1S4+, iste Afdeeliag, No. 78 zal plaats hebben op Don derdag den 29 October aanstaande. Gedaan ten Raadhuize der Stad IMiddelburgden i 3 Oc tober 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd RETHAAN MACARÉ 1. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. FRANKFORT den 9 octobcr. De regering van het Zwit- sersche kanton Geneve hetwelk zich op den laatsten land dag niet verklaard had omtrent het bekende voorstel van Zurich om de ontbinding van het afzonderlijke verbond der zeven Katholieke kantons te gelasten heeft dezer dagen het gevoelen van den grooten-raad omtrent dit vraagstuk inge wonnen en te dien einde aan dit ligchaam eene voordragt gedaan welke strekte om zich tegen dat voorstel van Zu rich te verklaren. Den 3 dezer heeft de groote-raad, na eene levendige en langdurige beraadslaging deze voordragt aangenomen, en derhalve zich geschaard aan de zijde der partij welke het bedoelde afzonderlijke verbond niet wil te keer gaan. Dit besluit heeft in Geneve, alwaar de liberale protestantsche partij zeer sterk is, eene groote opschudding verwekt, In den morgen van den 4 hebben 5 600 bur gers der stad Geneve op een der pleinen eene bijeenkomst gehoudenwaarin voorloopig is gehandeld over het indienen van een protest tegen dat besluit en tevens over het hou den van eene volksvergaderiiig, welke den volgenden dag zou plaats hebben. De beslissing van Geneve in deze aangelegenheid is voor geheel het eedgenootschap te meer van belang omdat dit kanton tot die weinige behoort, welke eene zekere tusschen- partij tusschen de vijandig tegen elkander overstaande kan tons uitmaken en bij de behandeling van partijzuchtige vraag stukken de schaal naar de eene of andere zijde plegen te doen overslaan. Bij de beraadslaging van den grooten-raad over de on derhavige aangelegenheidhebben de opposanten getracht eene toetreding tot het voormelde voorstel van Zurich te be werken door te gelijk waarborgen te bepalen tegen het we der oprigten van vrijkorpsen maar deze pogingen zijn vruch teloos geweest. In den Rheingau is dezer dagen de wijn-oogst begon nen. Dezelve valt allergunstigst uit. Over het algemeen wordt de opbrengst, zoowel wat de hoedanigheid als wat de hoeveelheid betreft, gelijk gesteld met die van het jaar 1811,- op sommige plaatsen is dezelve, naar men meldt, in beide opzigten nog voortretlelijker. Brieven uil Rome van den 28 september melden als een bewijs van de standvastigheid waarmede de Paus in het doorzetten van verbeteringen te werk gaat, ook dan zelfs wanneer hij te kampen heeft met een volksvooroordeel, dat Z. H. gelast heeftdat in plaats der van oudsher gebruike lijke verdeeling van den dag in 24 uren de in andere lan den bestaande verdeeling van tweemaal i 2 uren zal worden aangenomen. Voor ettelijke, jaren was te Rome deze laat ste tijdsverdeeling door de Franschen ingevoerdmaar bij de terugkomst van Pius VU weder afgeschaft geworden. Berigten uit Konstantinopel van 23 september .houden in dat volgens de laatste tijdingen uit Trapezunt de cho lera te Teheran nietzoo als vroeger gemeld wasopge houden had maar steeds voortwoedde, en reeds zes duizend slagtoffers weggesleept had alsmede dat die ziekte zich in eene noodwestelijke rigting verder verspreidde. Volgens berigten uit Konstantinopel, bleef de Porte zich ernstig met plannen tot het aanleggen van spoorwegen bezig houden. Tot een nieuw bewijs hoezeer de Europesche verlichtingen beschaving vorderingen in Turkye maken, kan strekken dat den 19 der vorige maand een Armenierdit tot de Protestantsche godsdienst was overgegaan en te Konstan tinopel is overleden, aldaar op de algemeene begraafplaats ter aarde is besteld waar een Protestantsch leeraar de gebe den en eene lijkrede heeft uitgesproken. De Russen zoudenvolgens te Konstantinopel ontvan gen tijding eene groote nederlaag in Circassië geleden heb ben, en geheel Daghestan tegen hen in opstand zijn geraakt. LONDEN den 10 October. Volgens de stellige verzeke ring van enkele onzer dagbladen moet nieuwelings van wege het Fransche gouvernement bij het Britsche kabinet aanvrage ter uitlevering van den graaf van Monteraolin, den oudsten zoon van don Carlos, gedaan zijn; doch zou onze minister van buitenlandsche zaken, de burggraaf P/7/wen/ö;; land wasen dat elk vreemdelingonverschillig welke zij ne staatkundige gevoelens ook zijn, het regt had om in het zelve te mogen verblijven zoo lang hij de Britsche wetten eerbiedigde. Overigens blijkt voornoemde graaf zich nog altijd stil in deszelfs hotel in deze hoofdstad op te houden ofschoon er dezer laatste dagen berigt is ontvangen van de veilige aankomst van enkele zijner aanhangers in Katalonie, onder welke zich de majoor-generaal don Jitan Bitrjo en de brigadier-generaal don José Sobrevias bevinden. Prins Leopold, graaf van Syracuse broeder des konings van Napels, dieeenige dagen, in het strikst incognito, n deze hoofdstad doorgebragtaldaar groote aankoopen van paarden gedaan en ook fraaije rijtuigen besteld heeft, is eer gisteren, over Douvresnaar het vasteland vertrokken. In Portugal zijn de financiële moeijelijkheden eindelijk tot een crisis gekomen. Na vergeefsche pogingen om ge noegzame gelden tot betaling der troepen bij elkander te ki-ij- gen heeft de minister van financiën zijne toevhigt nogmaals tot de bank genomen, wier directeuren daarop de actiehou ders bij een riependiemet eene meerderheid van 45 te gen 11 stemmenzich met de meening eener commissie van onderzoek vereenigden dat de bank niet langer in staat was leeningen aan het gouvernement te doen. Daarop is den i dezer een decreet uitgevaardigd bij hetwelk eene amortisa tie-kas verordend wordt, maar dat de eigenlijke bedoelingen der regering in het onzekere Iaat. PARIJS den 10 October. Het laatste berigt door de re gering omtrent de reis van de hertogen van Montpensier en van Aumale ontvangen is van den volgenden inhoud Madrid den j October. De prinsen zijn gisteren na middag ten drie ure te paard alhier binnen gereden, bij zeer fraai weder. Overal hebben IIH. KK. HH. op hunnen weg de schitterendste bewijzen van eerbied en genegenheid ont vangen. De koningin en de infante hebben hen voortreffe lijk ontvangen. Madrid had gisteren een feestelijk aanzien. Heden heerscht de vomaaktste rust." Het regeringsblad el Heraldo wederspreekt het gerucht, dat de infante ten gevolge der vertoogen van het Engelsche kabinet van haar regt op den Spaanschen troon in geval van het kinderloos afsterven der koningin zou afgezien hebben. De Engelsche gezant heeft IMadrid verlatenten einde niet bij de huwelijks-plegtigheden tegenwoordig te zijn. In een bijzonder berigt van den 9 October leest men Een alhier uit Rome aangekomen renbode heeft de ge- wigtige tijding aangebragt, dat de Paus aan eene Engelsch- Italiaansche maatschappij concessie voor het aanleggen van twee ijzeren spoorwegen Heeft verleend. Het zijn de wegen van Rome naar Bologua en van Rome naar Civita-Vecchia. Het kapitaal dat voor deze onderneming bijeengebragt zal worden bedraagt 75 millioen fr.welke som de Engelsche compagnie Jackson voor 6 C) voor hare rekening heeft geno men, terwijl het Romeinsche bankiershuis Torlonia daarin voor 2/9 en de Romeinsche bank voor 1/9 belang heeft." Latere berigten uit Geneve melden nader dat den 7 dezer aldaar eene revolutionnaire beweging was uitgebarsten dat een bloedige strijd had plaats gehad eii dat de radicalen de overwinning hadden behaald. Deze geruchten worden heden nomen en allezins voldoende uitkomsten te hebben verkregè Een telegrafisch berigt van Marseille van den 10 de zer behelst het volgende Therapia 28 sept. iit'.fC'W-pacha is tot groot-visier benoemd. ^y/Z-effendi vervangt /ffjir/;/</-pacha als minister van buitenlandsche zaken." 'sGRAVENHAGE den 12 octoher. Z. K. H. de Prins van Oranje is den 7 dezer te Stuttgart aangekomen. Z. Exc. de minister van financiën is in zoo verre her steld dat hij van zijn buitenverblijf herwaarts terug is ge komen. I\Ien verneemtdat het Z. M. behaagd heeftZ. Exc. den minister van marine te magtigenom de luitenants ter zee der 2de klasse jhr. J. E. )v. F. van Raders en D. L. JFolfson het welgevallen der regering te betuigen over den uitslag van het aan die officieren opgedragen onderzoek we gens de uitkomsten die de nieuwe stelsels van suikerberei ding in eenige Fransche en Britsche koloniën hebben opge leverd. Op voordragt van het ministerie van oorlog heefr Z. M. bepaald dat nadat eventueel de nog overblijvende 6^ vo lontairs dingende naar den rang van officier, tot het alleg gen van het examen zullen zijn toegelaten en voor zoo veel bekwaam geoordeeld wordende, zullen zijn benoemd, nan de zonen van officieren en burgers uit den fatsoenlijken stand, als gewoon vrijwilliger bij het leger dienst nemende, voortaan de gelegenheid zal worden geopend, mits zich zel ve bekwamende, en na 6 jaren onberispelijken diensttijd, waarvan 4 als onder-officier om het examéitot den rang van eden luitenant gevorderd wordende, te kunnen afieggen ten einde in verhouding der behoefte en het te bevorderen getal kadets der militaire akademie tot den officiersstand te worden verheven. Naar men verneemt zullen de beide nieuw te ver vaardigen stoomwerktuigen ter droogmaking van liet Haar lemmermeer, geplaatst worden, het eerste aan het Spaarne en het tweede aan het Lutkemeer, zullende zij respectivelijk genoemd worden Cruisqen en van Lijnden zijnde de eerste de naam van hem, die, eene eeuw na Leeg/water, een be redeneerd ontwerp voor de droogmaking vervaardigde, en de tweede die van den baron van Lijnden van Hemmen schrijver eener uitvoerige verhandeling over dat onderwerp naar aanleiding van welke het nu begonnen werk weder ter sprake is gekomen. GOES den 12 octobtr. Hoewel de winter-aardappelen niet zoo veel opleveren als anders, zoo worden er echter vrij goede gedolven en zal alzoo het gebrek op verre na niet zoo groot zijn als ten voorleden jare. De prijs is wel eens zoo hoog dan in goede jarenmaar men heeft geleerd aan minderen voorraad genoeg te hebben, en is niet zoo rijkelijk of liever verkwistend in het gebruik van dezelve. Gelijk men uit Zwolle schrijft, dat door de provincie Overijssel dit jaar vele schapen uit de Veluwe naar Harlin- gen gevoerd zijn om van daar naar Engeland te zenden zoo kunnen wij berigten dat er langs deze stad mede vele driften Geldersche en Noord-Brabandsche schapen zijn ge dreven om te Vlissingen voor Frankrijk te worden ins^e- morgen nader bevestigd. De opstandelingen zijn meester van I scheept. De meesten waren groot van stuk. Ook zijn er de stad en met den meest mogelijken spoed trekken vele ra dicale vrijwilligers uit de naburige kantons gewapend naar Geneve. Een brief uit Geneve meldt nog, dat de groote r.iad zijne functien heeft'nedergelegd waardoor de revolutionnaire partij tot bedaren was gebragt. In den plaats gehad hebbenden strijd zouden eenige personen zijn gedood. »- Te Genua is den 27 september met groote plegtig- heid de eerste steen gelegd van het gedenkteeken hetwelk die stad voor Columbus oprigr. De dagbladen hebben zich in den jongsten tijd veel bezig gehouden met de uitvinding van den heer Schönbein te Bazel om aan katoen eene zoodanige bereiding te geven dat hethetzij door het met vuur in aanraking te brengen hetzij door percussie even als buskruid ontploft en tot de zelfde einden te bezigen is, waarbij het nog vele voordeden boven het gewone kruid zou opleveren. Op last der En gelsche regeringaan welke de heer Sch'ónbein het geheim zijner toebereiding te koop heeft aangeboden worden dezer dagen proeven in het groot met het schietkatoen genomen j gegeven voor en ook het Fransche instituut heeft zich in zijne laat ste zittingen met de nieuwe uitvinding bezig gehouden. Thans vindt men in de Dnitsche dagbladen eene bekendma king van den hoogleeraar in de scheikunde Otto te Bruns- wijk, die vermeent dezeltHe uitvinding gedaan te hebben, en begrepen heeft haar niet geheim te houden maar terstond openbaar te moeten maken ten einde haar door de zamen- werking van meerdere deskundigen tot volmaking te brengen. Volgens hem is de bereiding van het schietkatoen hoogst een voudig en bestaat zij alleen daarin dat men gewoon goed door de Gorinchemsche stoomboot vele schapen aangevoerd i en uit ons eiland zijn er mede vele verzonden naar Enge- land. Niettegenstaande de transport-kosten vrij aanmerkelijk zijn, vindt men hierbij echter goede rekening. Er loopt een gerucht, volgens hetwelk men de ver binding van Zeeland met Noord-Braband, in plaats vandoor 1 middel eener brug bij Bath door afdamming van het zoo- I genaamde land zou willen daarstellen, en alsdan een kanaal j zou graven door ons eiland, om de communicatie van de i Wester- op de Oosterschelde open te houden. In hoeverre I voor dit gerucht grond is weten wij niet, maar dat hier- door in eenig opzigt vele bezwaren zouden worden wegge- nomen schijnt algemeen toegestemd te worden. Hoewel er I nu reeds vroeger sprake was om een kanaal van Hansweerc l op Wemeldinge te graven, waar ons eiland het smalst is, zou men misschien beter doen het langs deze stad te leggen. Dat het met het doorzetten van den geprojecteerden en j geconcessioneerden spoorweg geen ernst zou zijn behoort I tot die schadelijke opinien welke niet zullen worden op- al de werken voltooid zijn en de spoor treinen werkelijk zullen gezien worden. Die zoo denken verzuimen inmiddels zich voor te bereiden, en zullen later inzien, dat zij zich tot hunne schade hebben opgedrongen dat de spoorweg er niet komen zal. Dat men liever inzie al heeft men tegen de zaak dat het er heen moet. Men is intusschen hier en op andere punten druk bezig met het afbakenen, waarin men met veel behoedzaamheid te werk gaat. MIDDELBURG den li^ October. Men verneemtdat door het provinciaal geregtshof alhier, ter inzending aan hun edel gereinigd katoen eene halve minuut lang in zeer geconcen- j groot achtbare de heeren Staten der provincieis opgemaakt treerd salpeterzuur dompelt, vervolgens in water afwasckt'eene aanbevelingslijst van zes kandidaten, voor de vervul- om het van de aanhangende zuurdeelen te reinigen, en het ling der in hetzelve opengevallene raadshccrs-plaatsten vervolgens sterk droogt. Bij zijne bekendmaking is gevoegd gevolge van het door Zijne Majesteit aan den heer mr. een getuigschrift van twee hooge jagt-ambtenaren in Hano- j N. Lambrcchtscnop deszelfs verzoek verleend eervol ont- ver, die verklaren met het aldus bereide katoen herhaalde slag uit die betrekking, en dat daarop zijn gebragt de hee- up die aanvrage geantwoord hebbén, dat"Êngeland een vrij proeven met schietgeweer en scherpe lading te hebben ge- ren mrs. A. J. van Deimesubstituut-officier van justitie

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1