iflIDDELBURGSCHE C RANT. W. 122. Zaturdag 1846. 10 October. NIEUWSTIJDINGEN. Jfraukrijfi iselgie. flcbevlanbctt OL-jcr .0 '- -* il J De aboniiements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f Z. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. FRANKFORT den 4 october. Ten aanzien van het door deii Paus aan de overige Italiaanscbe regeringen gedane voor stel om naar het voorbeeld van het Duitsch-verbond een Italiaansch Staten-verbond te stichten wordt in een door de dagbladen medegedeeld berigt uit Italië beweerd dat de Sr.rdiiiische regering dit ontwerp met welgevallen heeft ver nomen en dat ook het Napelsche hof bereid is om hetzel ve goed te keurendoch niet anders dan onder voorwaarde dat aan Napels, als den grootsten Italiaanschen Staat, het voorzitterschap zou worden opgedragen. In een door de dagbladen medegedeeld, bijzonder be- ri;;t uit Berlijn wordt beweerd dat de Pruissische regering zich bij het Nederlandsclie gouvernement beklaagd heeft over i'e voordeelendie bij het onlangs tusschen Nederland en België geslotene handels traktaat aan laatstgenoemden Staat ten nadeele van de Duitsche nijverheid zijn toegekend en tlat dezelve tevens ernstig heeft aangedrongen op het ver- leeiien van gelijksoortige voorregten aan de Duitsche tol-ver- ecniging. PARIJS den 5 october. Z. M. de koning heeft heden ir.imiddag ten één ure eeiie groote revue gehouden over eeni- troepen welke tot de bezetting dezer hoofdstad behooren. Onder het slaan der trommen en het spelen der muziek reed Z. M. vergezeld van den koning der Belgen den hertog van Nemours den hertog van Cobnrg den minister van oor log en een talrijken staf langs al de linien. Na de revue wer den eereteekenen uitgereikt en defileerden de troepen ten half drie ure was alles geëindigd. De heer Alexander Dnmas is met de heeren August e iJncquet en den schilder Louis Boulanger naar Spanje afge reisd om de huwelijksfeesten bij te wonen waarna zij Al- gerie zullen bezoeken. Ook de hertog van Aiimale zal zich, na het huwelijk van zijnen broeder, naar Algerie begeven. Ten gevolge der oproerige bewegingen welke in de voorstad Saint-Antoine hebben plaats gegrepen zijn in het geheel 74 personen in hechtenis genomen. De regering heeft heden tegen den middag door den telegraaf tijdingen omtrent de reis der prinsen ontvangen. Zij zijn gisteren tegen den middag te Miranda over de Ebro ge gaan. Met geestdrift zijn zij door de bevolking en door de troepen ontvangen, welke laatste hun dezelfde eer als aan infanten van Spanje hebben bewezen. Na te Miranda aan een hun aangeboden collation te hebben deelgenomen heb ben de Prinsen hunne reis naar Burgos voortgezet, waar zij gisteren avond hebben moeten aankomen. Heden zullen zij tot Juanillo in Kastilie reizen, en morgen, zullen zij hunne intrede in Madrid doen. De regtstreeksche berigten uit Madrid loopen tot den 30 september. De ministeriele//^r«/(^<?terugkomende van zijn gevoelen omtrent het vroeger sluiten van het dubbele huwe lijk, zegt in zijn nommer van dien dag, dat deze plegtig- heid op den oorspronkelijk bepaalden tijd, den 10 dezer na- mefijk zal plaats hebben, als wanneer de \io\\mg\\\ Isabel la haar löde jaar zal hebben volbragt. De Ijeraldo geeft voorts de reisroute der beide prinsen zoodanig op, als die thans werkelijk plaats heeft, en hij eindigt dus ook met te zeggen, dat zij den 4 dezer te Burgos en den 6 te Madrid zullen aankomen. Volgens een bijzonder berigt uit Madrid van den 30 sep temberwaren toen aldaar niet minder dan 6000 werklie den op last van het stedelijk bestuur met de toebereidselen hezig voor de schitterende feesten, die het dubbele huwe lijk zullen kenmerken. BRUSSEL den 6 october. De koning heeft zijn oogmerk, om uit Duitschland herwaarts terug te keeren alvorens Pa rijs te bezoeken, niet kunnen volvoeren, en heeft zich naar Parijs begeven zonder zijne hoofdstad aan te doen. Met is niet te vermoeden, dat de zitting der wetgevende vergadering vroeger dan op den 11 november aanstaande zal behoeven geopend te worden. De klagten over de armoede in Vlaanderen zijn niet zoo hevig als te voren. De leeftogt blijft echter hoog in prijs en alhier zijn de markten steeds schaars voorzien. Men verwondert zich, dat, ondanks de laatste overeenkomst met Nederland, de visch in België duur en schaarsch blijft. '3 GRAVENI-IAGE den 7 october. Z. M. de Koning is heden, vergezeld van huogstdeszelfs adjudant, jhr. Merkes «aar Tilburg vertrokken en wordt aanstaande zatu'rdag of zondag alhier terug verwacht. Hoogstdeszelfs reis naar Lim- hurg en Luxemburg is onbepaald althans tot na de opening van de zitting der Staten-Generaal uitgesteld. H. M. de Koningin is, met Z. K. H. Prins Alexan der den 26 der vorige maand te Genua aangekomen. De Hooge Raad heeftbij arrest van hedenhet be- De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu' welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingcn waarvan de prijs is: van-één tot ^es regels I 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alz-oo bij elke plaatup" eener Advertentie het Regt van Zegel (35 f/s.) moet worden betaald. roep in cassatie van A. van Bevervoordeschrijver van de As- modée tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland, ver worpen. Men weet dat die schrijver door den heer mr. Box, directeur van 'het Journal de la Haye ter zake van een bij bovengemeld blad gevoegd geschriftis vervolgd en deswege door de arrondisseraents-regtbank te 's Gravenhage is veroor deeld welk vonnis door het hof in Zuid-Holland in hoo- ger beroep was bevestigd. De Hooge Raad heeft bij dat arrest uitgemaaktdat de te last legging tegen den heer Box in dat geschrift voorkomende, dat hij namelijk hem, van Bevervoorde bij den minister Rochussen was gaan belasteren om hem in het verderf te storten ontegenzeggelijk daarstelt eene bepaalde daad in de termen van artikel 367 strafregt vallende. In dezelfde zitting van den Raad heeft het openbaar mini- sterie, bij monde van den advocaat-generaal mr. Dekcth deszelfs conclusie genomen in de zaak van A. JV. van Bie renrequirante van cassatie tegen een arrest van het hof in Zeeland waarbijin hooger beroep is bevestigd een von nis van de arrondissements-regtbank te Middelburg, bij het welk zij ter zake van een in de Flissingsche courant geplaatst artikel, is schuldig verklaard aan beleediging van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en deswege is veroordeeld. De advocaat-generaal mr. Deketh heeft, namens den procureur- generaal geconcludeerd tot verwerping dezer voorziening met veroordeeling van de requirante in de kosten. Deze conclusie houdt onderanderen in, dat het bewijs voor het bestaan van het feit en van de schuldpligtigheid der be klaagde bij den regter is verkregen zoowel uit het onderzoek van een ten processe overgelegd exemplaar van de Flissing sche courant van ij\\o\'. 1845, no. 138, als uit de bekente nis van de beklaagde; dat bij het vonnis des eersten regters feitelijk is uitgemaakt en biJslistdat de imputatie heeft phiats gehad omtrent de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, en alzoo omtrent een Staatsligchaain dat, na die feitelijke beslissing, er voorzeker wel geen questie kan be staan omtrent de vraag, of de imputatie wel is geschied aan eenig Staatsligchaam en zoo ja aan welk Staatsligchaam de Eerste of de Tweede Kamer ccx St.;ten-Generaal dat boven dien indien men in een onderzoek van het geïncrimineerd art. mogt treden het steeds tot het resultaat zou leiden dat men hier wel degelijk de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en niets anders op het oog hebbe gehad dat almede door de imputatie aan de meeste leden van de Staten-Generaal zeer stellig dat geheele Staatsligchaam is getroffen dat het aan geen twijfel onderhevig isof de te last legging van laag heid en omkoopbaarheid moet gerangschikt worden onder de vices determines, zoo als die bij art. 375 strafregt bedoeld worden; dat, bij de volstrekte ondubbelzinnigheid en dui delijkheid der gebezigde uitdrukkingen, het onnoodig te ach ten is, dat zou behoeven te worden uitgemaakt, dat de ge bezigde uitdrukkingen boosaardigheiddat is met het doel om te beleedigen zijn ter neder gesteld en dat in het regt, bij art. 4 der wet van 16 mei 1829 (^Staatsblad no. 34) ver meld, om over de handelingen der openbare magten zijne gedachten te mogen uiten en die te beoordeelen geenszins de bevoegdheid ligt opgesloten, om die handelingen boosaar- diglijk in een verachtelijk of hatelijk daglicht x.% stellen aangezien er een onderscheid bestaat tusschen dit laatste en eene zelfs scherpe kritiek van welk onderscheid uit den aard der zaak de beoordeeling aan den regter is overgelaten. Ten slotte dezer conclusie wordt aangemerkt, dat niet alleen deze geheele procedure geen het minste blijk heeft opgeleverd van eene slordigheid van den kant van het openbaar ministerie, maar ook de aantijging, als of de regter in dezen met par tijdigheid zou zijn te werk gegaan van allen grond is ont bloot, en dus als zeer ongepast is te beschouwen. De Raad heeft de uitspraak in deze zaak bepaald op den 27 dezer. Het Algemeen PJieuws- en Advertentieblad van Para maribovan 2p augustus, behelst eene publicatie, houden de voorloopige wijziging van de regtspleging in strafzaken en voorschriften omtrent de wijze van voorziening bij ont stentenis van leden in de commissie uit het geregtshof tot de kleine zaken. Die publicatie wordtin haar geheelonder anderen in de Staats- courant van den 7 dezer, gevonden. Genoemd Surinaamsch blad bevat wijders een artikel waaruit blijkt dat aan de opwekking van Z. Exc. den gou verneur der kolonie, baron van Raders, tot deelneming aan de werkzaamheden van het graven van een kanaal, aan het uiteinde der Steenbakkersgrachthetwelk naar de Sara- macca voortgaandein de nabijheid van Voorzorg zou moe ten uitkomen langs hoe meer gehoor werd gegeven zoo dat men zich met het welgelukken dier belangrijke onderne ming meenpe te mogen vleijed. Bij Zr. Ms. besluit van 22 september 11., is aan den heer John Sansum eervol ontslag verleend als consul der Ne derlanden te Harwich. Nadat bij het vertrek van den Nederlandschen zivakgelas- tigde en consul-generaal te Athene, de bezorging der zaken voorloopig was opgedragen aan den heer Gropinsconsul- generaal van Oostenrijk aldaar, is thans bij Zr. ais. besluit van den 25 september 11., die heer bepaaldelijk belast ge- worden met de waarneming van het opengevallen Nederland- sche consulaat-generaal te dier plaatse, in afwachting dat hetzelve op nieuw zal vervuld worden. Bij besluit van den 1 dezer heeft Z. M. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw beno^nüd den heer IF. R. baron van Ho'èvellHervormd predikant te Batavia. Te Utrecht is overleden de wel-ed. gestrenge heer mr. de Koek, griffier der provinciale Staten, een man, die door kennis van zaken naauwkeurigheid en werkzaamheid in deze zijne betrekking, gedurende 18 jaren zich had on- derscheiden. Het heeft aan Z M. den Koning van Pruissen beliaagd de drie eerste deelen van de prachtuitgave der QLnvre.s com pletes de Frederic Ie Granddoor tusschenkomst van hoogst deszelfs minister bij ons hof, graaf von Koeningsmarck aan de koninklijke bibliotheek alhier ten geschenke te geven. Dit werk, een meesterstuk van boekdrukkunst, is gebonden iu prachtig vergulde marokijnen banden waarop de wapens en het naamcijfer van den koninklijken gever prijken. Eergisteren heeft men van hier naar Delft met de lo comotief P^iTrtiz/s een proefrid ondernomen; in 11 minuten en 55 seconden was men van het station alhier in die stad op de machine bevonden zich, behalve de machinist Bom- menaarde heeren der directie van den Hollandschen ijzeren spoorweg: de hoeren aannemers waren in eene diligence ge zeten. Gisteren avond is een hevige twist ontstaan op de Breedstraat alhier. Twee mannen door drank verhit, zijn aan het worstelen geraakt; een hunner, van der Horst ge naamd, heeft daarbij zekeren Laarman zwaar verwond, en vervolgen? met een schoenmakersmes aan een ander eene zr.o zware wonde toegebragtdat die persoon j1A'/-/i',vs geheeten daarbij dood ter nedergestort is. De dader vnn der Horst bevindt zich bereids in hechtenis. Volgens geruchten die echter bevestiging behoeven zou hij die verwondingen en den moord hebben toegebragt met twee verschillende messen waarvan hij er een van huis zou hebben gehaald. Heden morgen is de eerste steurharing te Scheveningen aangebragt door de pink Martijntje Mos', gevoerd bij schip per P. Mos, en toebehoorende aan den reeder A. Mos. Da delijk is het gewone geschenk aan Z. M. den Koning ge zonden. De lading wordt begroot op isooo stuks haring. De berigten omtrent de vangst luiden naar men verzekert ongunstig. GRONINGEN den 5 october. Wij vernemen dat er hier een werkje op de pers is hetwelk de belangstelling van Nederland in deze oogenblikken zeker zal gaande maken. Het is van den werkzamen predikant van Hoêvell, te Bata via en heeft ten titel Nederland en Bali. Eene stem tot het Nederlandsche volk. Het nog bijna onbekende Bali waarvan ook eene wel uitgevoerde kaart er bij is gevoegd wordt daarin eenigzins geschetst en aangewezendat de schitterende overwinning, dfi-ir nu onlangs door onze wape nen behaald ons den weg opent en de verpligting oplegt om de Balinezen aan ons onverbrekelijk te verbinden, door hun het grootste voorregthet Christendom, te brengen. De geschiktheid van het volk om het aan te nemen bene vens de wijze waarop het dan daar gebragt moest worden zijn met fiksche trekken geschetst, en daarop is de aanma ning aan de Nederlandsche natie gebouwd om door krach tige ondersteuning van het bijbel- en zendeling-genootschap, deze in staat te stellen het Christendom op Bali te brengen. Eindelijk wordt nog geschetst, hoe door zulk eene handel wijze alleen een zedelijk overwigt van Nederland in Indie kan gevestigd worden, in plaats van het verstandelijk over wigt hetwelk nu bestaat maar vroeg of Iaat zal ophouden. Mögt het stukje behartiging vinden en Nederland eindelijk ook in dit opzigt wakker worden MIDDELBURG den 9 october. Bij Koninklijk besluit van den 6 dezer, is de heer mr. C. Follenhovensecretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken, met den 12 dezer maand eervol ontslagen van de waarneming der betrekking van minister van binnenlandsche zaken ad interim, en is tot minister van dat departement, te rekenen van datzelfde tijdstip, benoemd, de staatsraad mr. L. N. graaf van Randwijck, thans gouverneur der provincie Gel derland. Bij 's Konings besluit van den 29 september 11., is aan den heer .7. .7. Sprengerlid en vice-president der commis sie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, op het daartoe door hem ge daan verzoekeen eervol ontslag uit die betrekking ver leend met dankbetuiging voor de door hem in die hoeda nigheid gedurende vele jaren bewezen diensten; en is voorts in deszelfs plaats als zoodanig benoemd jhr. mr. .7. van Rei- gersberg Fersluys lid van gedeputeerde Staten van Zeeland. Volgens berigten waarop wij kunnen staat maken zegt de Nederlandsche Stoompostgelooven wij aan onze lezers thans de verzekering te kunnen geven dat de contracen ter Ceekening gereed liggen tot het vervaardigen van nog twee

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1