miDDELBURGSCHE C OU RA IV T., ?1^ N". 12Ï. Donderdag 184G. 8 October. BESTUREN eu ADMINÏSTRATIEN. -^:^.M^C DO MEIK-rEILIKG. SPJtARBAJSK TE G110 E BE. irjtebcviütt&en De ahotiiiemetils-prijs dezer Courant is 2,7 b voor drie maandenen franco per Post 'i. De abonnementen worden voor niet minder da.n drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des 7Horgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hn- welijks-Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Reg: van Zegel (35 ctsS) moet worden betaald. PROVINCIE ZEELAND. Kantoor der Domeinen te Sas-van-Gent. Op Donderdag den 15 October 1846, des voormiddags om 10 ure, zal, door den Ontvanger der Domeinen te Sas- van-Gent in tegenwoordigheid al of niet van den Meer Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen te Mid delburg, in het Logement genaamd Het JVapen van Zeeland te SAS-VAN-GENT, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandelresiderende aldaar, worden overgegaan tot de Openbare Veiling bij opbod en afslag van Vijf Kavels TUINGROND BOOMGAARD enz. gele gen in de Gemeenten Ziiidzande en Hontenisse. De BEDIJKBARE SCHORREN gelegen in den Brak man genaamd de Isabella Plaat, onder de Gemeen ten Philippine en Biervlietmitsgaders De BEDIJKBARE SCHORREN, gelegen vóór de Zee dijken van de Saftinger- en Nieuwkieldrechtpolder onder de Gemeente Clinge. En Vijf-en-twintig Kavels zoo DIJK, WEI- en ZAAILAND, als NIEUW INGEDIJKTE GRONDEN, respective- lijk gelegen in de Gemeenten BiervlietClinge Axel, BoschcapelleWestdorpe en Sas-van-Gent. Alles breeder omschreven in den Catalogus, die daarvan gedrukt en voor den prijs van 25 cents te bekomen is, bij den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gent bij de Ont vangers der Registratie te Hulst, Oostburg, Goes, Colijns- plaat Tholen en Zierikzee; bij den Ontvanger der Regis tratie van de geregtelijke Akten te Middelburg, en verder ten Kantore van den Ontvanger der Domeinen te Breda en van de Ontvangers der Domeinen in de Hoofdplaatsen der Provinciën Noord-Braband en Zuid-Holland. De algemeene en bijzondere voorwaarden van Verkoop liggen ter lezing ten Kantore van den Arrondissements-Di recteur der Indirecte Belastingen voornoemd, van den Ont vanger der Domeinen te Sas-van-Gent en van den Notaris Vertnandel aldaar zoo mede in het Hotel van het Provin ciaal Gouvernement te IMiddelburg en ten Raadhuize te Sas- van-Gent. De Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen te Middelburg, VAN TEIJLINGEN. De treurige ervaring, dat in den Winter velen, tot den daglooners stand behoorende gebrek lijden niet alleen door gebrek aan werk maar ook meermalen door gebrek aan spaarzaamheid in het jaargetijde dat de verdiensten meerder en de behoeften minder zijn de bedenking, dat ook in an dere standen menige penning te loor gaat, die bij ziekte of in gevorderde jaren tot ondersteuning zonde kunnen strek ken van velen die thans geen anderen toevlugt hebben dan den onderstand van Armbesturen of de weldadigheid hunner vrienden en bekenden in te roepen en eindelijk de overwe ging, dat, hoe laakbaar het aangeduide gebrek wezen moge hetzelve bij velen ontstaat niet uit onwilmaar door zwak heid of mangel aan overleg dit alles heeft het Departement Croedc der Maatschappij tot Nut van V Algemeen tot het besluit gcbragt om eene Spaarbank op te rigten ten einde door middel van dezelve de goedwilligen de gelegenheid aan te bieden tot besparing van datgenewat zij gaarne zou den willen afzonderen, maar, alleen en op zichzelven staan de, moeijelijk tot het regte oogenblik zouden kunnen bewaren en tevens door lam voorbeeld en de heilrijke vruchten die daaruit noodwendig moeten voortspruiten, ook minder wei gezinden op te wekken om dit voorbeeld te volgen. Tot Bestuurders dezer Spaarbank zijn benoemd de Heeren J. P. Salomé p. A. z. als Voorzitter. A. LE Clercq, p. a. z. als Penningmeester. II. G. Hammacher als Secretaris-Boekhouder. D. M. Cats, te Groede. j 1. Kabboord L. z. te Schoondijke. ,,r -.,7 „T n 1 als mede M. M. Meijer te Breskens. V t, Bestuuraers A. ScHijvE I. z.te Nieuvyvliet. A. J. Fokker, te Katzand. Terwijl de voorwaarden, aan de deelneming in die Spaar bank verbonden mitsgaders de wijze waarop de ingebrag- te Gelden zullen belegd en de Bank zal bestuurd worden zijn vastgesteld bij een Reglementwaarvan de vijftig eerst aangevraagde Exemplaren gratis zullen worden uitgereikt en de overige tegen 10 cent per stuk zullen verkrijgbaar zijn; zullende men zich totdat einde kunnen vervoegen bij de evengenoemde Bestuurders, terwijl wekelijks, des Maan dags van 10 tot II ure in den voormiddag, in de Herberg de drie Koningen, te Groede, zitdag zal gehouden worden t''t ontvangst of teruggave der Gelden, te beginnen den 19 Ocrobcr 1846. D:i!; wei bestuurde spaarzaamheid veel kwaads kan voor komen en den grond leggen voor latere welvaart zal wel door niemand betwijfeld worden en niemand zal het dan j ook tegenspreken dat alle doelmatige pogingen die daar toe leiden kunnen ondersteuning en medewerking verdienen. Daar nu het Departement zich geen ander doel heeft gesteld, vleit hetzelve zich dat velen van hen voor wie deze Spaar bank is opgerigt, daarvan zullen gebruik makenen dat de hooger geplaatste leden der zamenleving, wier aansporing en teregtwijzing zooveel invloed ten goede op den minderen stand kunnen hebben, deze volvaardig zullen aanwenden ter bevordering van het welslagen der pogingen die het Depar tement, ter bereiking van deszelfs voormeld doel, in dezen tracht aan te wenden; ten einde alzoo gezamenlijk, niet in naammaar met de daad werkzaam te zijn tot Nut van het Algemeen. LONDEN den 3 octobcr. De tijdingen uit Ierland luiden voortdurend zeer treurig. Te Dungarvan is de bevolking met de troepen handgemeen geraaktzoodat de laatste vuur gegeven en 16 personen gewond hebben. Naar aanleiding van de jongste Engelsche en Neder- landsche expeditien in Indie, behelzen onze dagbladen vele beschouwingen, alle in de hoofdzaak daarop nedorkoniende dat de Engelschen hunnen invloed op Borneo moeten be vestigen en uitstrekken en de Britsche handel in den ge- heelen Indischen Archipel kan en behoort te worden uit gebreid. Onze dagbladen laten zich nog altijd vrij vinnig uit tegen het huwelijk der Spaansche infante en willen niet toe geven dat het hier eene louter huisselijke zaak geldt. Van wege het Portugesche finantiele agentschap in de ze hoofdstad is eergisteren de rentebetaling van de Portu gesche fondsen, verschijnende met januarij 1847, aange kondigd, ofschoon altijd met de 20 pCt. korting, welke het Portugesche gouvernement onlangs willekeurig goedgevon den heeft, tijdelijk op bewuste rente te bepalen. Ook de conversie van de Portugesche drie in perpetnele vier pCts. fondsen welke tot ultimo december aanstaande nog open- 'staatwordt van wege dit agentschap op nieuw aanbevolen. Berigten uit Bombay gedagteekend van 27 augustus en over Triest aangebragtdoen hoofdzakelijk zien, dat de toestand van zaken in het rijk van Lahore nog even wagge lend en onzeker blijft, en te regt voor nieuwe verwikkelin gen en onlusten doet vreezen. PARIJS den "i October. Eene telegrafische depêche uit Be- hobia van gisteren morgen vermeldt, dat de hertogen van Mont- pensier en Aumale op Spaansch grondgebied gekomen en te Irun luisterrijk en hartelijk waren ontvangen. Eergisteren avond hebben er nog eenige onlusten in de wijk St. Antoine plaats gehad gisteren hebben sommige rustverstoorders andermaal pogingen willen doen doch de autoriteit heeft ze verijdeld. Beide de keeren heeft men een zeker aantal dergenen die zich het meest hadden voorge daan veelal zeer jonge liedenin verzekerde bewaring ge steld. Het gerucht wilde dat onder de menigte een vrij groot aantal werklieden min of meer waren gewond gewor den doch dit wordt van regeringswege stellig tegengespro ken met de verklaring echter dat de overheid in geval van noodniet zoude schromen om geweld met geweld te keeren. Het eskader, hetwelk onder bevel van den prins van Joinville langen tijd door de Middellandsche zee gekruist heeft is den ap sept. ter reede van Toulon aangekomen. Men verzekertdat den 25 sept. een verdrag van han del en scheepvaart tusschen Frankrijk en Rusland gesloten is. Door dit verdrag zou een einde gemaakt worden aan den droevigen staat van zaken, welke voor de schepen onder Fransche vlag uit de ukase van junij i ?45 was ontstaan. Het achtste wetenschappelijk congres van Italië is den 14 sept. te Genua geopend. Den 17 meldt men van daar, dat de lijst der geleerden van het congres 780 bedroeg. Na dat de prins van Canino verzekerd had, dat de Paus de po gingen van het congres zal ondersteunenheeft men beslo ten Z. H. te verzoeken, of hij wil toestaan dat het con gres in 1848 te Rome bijeenkome, In 1847 zal het con gres te Venetië plaats hebben. Het ministeriele Journal des Débats leidt uit de taal der Londensche bladen af, dat al hetgeen Engeland ter zake van het huwelijk der Spaansche infante met een zoon van den koning der Franschen doen zal, zich tot een bloot pro test en eene uiteenzetting van de mogelijke gevolgen van zulk een huwelijk bepalen zal. liet meent dat de onver schilligheid doi)r het Engelsche volk te dezer zake aan den dag gelegd zoowel als de vaste houding der Fransche re gering die voort is gegaan met van een onbetwistbaar regt gebruik te makener veel toe heeft bijgedragen om den toon der Britsche ministers lager te stemmen. Overigens spot dit blad met al de geruchten wegens een naderenden nieuwen opstand in Spanje die door de Engelsche bladen in omloop zijn gebragt, en thans blijken van allen grond ontbloot te zijn geweest, daar integendeel in Spanje de vol- komenste rust blijft heerschen. 'sGRAVENHAGE den 4 october. Men verneemt, dat Z. M. de Koning aanstaanden woensdag de reis naar Lim burg en Luxemburg zal aannemen. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden morgen met d.Qn eersten spoortrein van hier vertrokken, zich naar Stuttgardt begevende. Gisteren avond heeft H. K. H. de Prinses van Pruisseii hare reis naar Duitschland over Arnhem vervolgd. De behandeling der sedert eenige dagen aanhangige regtszaak van v. d. Pol c. s. is gisteren voor het provin ciaal geregtshof ten einde gebragt. De uitspraak is bepaald op woensdag den 14 dezer. AMSTERDAM den 5 october. Heden morgen is Z. M. de Koning met den eersten spoortrein uit 's Gravenhage al hier aangekomen, en heeft zich naar de tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken begeven., welke Z. 1\T. met veel belangstelling bezigtigd heeft; men verneemt, dat hoogstdezclve er ook eenige schilderstukken meestal vüii jonge meesters, heeft aangekocht. Vervolgens heeft de Ko ning zich naar het lokaal der vereeniging Arti Amiciti.i' vervoegd, om er eenige stukken-, waaraan de schilder Gndin nog arbeidtin oogenschouw te nemen. Omstreeks den middag is Z. M. naar 's Hage teruggekeerd. Naar men verneemt, zal de plegtige inwijding der school voor handel en nijverheid alhier den 9 dezer plaats hebben in de groote zaal van de maatschappij Arti et Anii- citiiebij welke gelegenheid de edel achtb. heer mr. II. J. Koenen eene rede zal houden. LEEUWARDEN den i october. Als een blijk hoe be langrijk de uitvoer van vee naar Engeland uit deze provin cie is, kunnen wij het volgende mededeelen Van Harlingen naar Londen zijn vervoerd van af i janua rij tot 23 september jl. paarden 26 koeijen en ossen 4.730, kalveren 224, schapen en lammeren 13,264, varkensren biggen 127. Als men nu de waarde van de kippen ganzen eenden en zwanen, welke ook zijn uitgevoerd, er bij neemt, be loopt het bedrag per week omtrent de som van 17,500 dat door Engeland voor vee aan Vriesland wordt uitbetaald. MIDDELBURG den 7 october. Van den Helder schrijft men het volgende Met den i october zijn in dienst gesteld Zr. Ms. kor vet Argo, liggende aan den Helder, kommandant kapitein ter zee C. van der Hart; iste officier luitenant ie. kl. il7. C. van Vreeland; gelijken rang 2e. kl. P. Beelnarts van Einmichoven R. C. Sloos J. M. J. Brut cl de la Rivier e, P. van de Velde Erhrinkadelborsten ie. kl. ,7. yS. Sch'.l- ten jhr. .7. E. van Heemskerk Beest, T. M. Parker Ver boom, jhr. .7. II. von Schmidt auf Altenstadtofficier van administratie 2e. kl., P. C. JV. AuemaetV\z\\ A. IV. van Kruynenbestemd voor Oost-Indieter aflossing van Zr. Ms. korvet Boreas; en Zr. Ms. brik Merkuur, liggende te Hellevoetsluiskommandant kapitein-luitenant .7. 'baron van Cats de Raetiste officier luitenant ie. kl. F. G. L. Bolkengelijken rang 2e. kl. M. G. L. II. Faber van Riemsdijk, P. A. Schultz A. IV. de Ruiter Stcveninck adel borsten ie. kl. H. J. baron van BoecopD. .7. Feldman officier van administratie 3e. kl. M. .7. Carlierklerk ,7- II. C. Hansen bestemd voor de West-Indien ter aflossing van Zr. Ms. brik de Lynx. Zr, Ms. oorlogsbrik de Arend onder bevel van den kapt.-luit. van der Schaaf is den 5 dezer uit Hellevoet sluis naar Suriname gezeild. Den 5 sept. is Zr. IMs. brik Echo kapt.-luit. F. IV. Freudenberg, van Vlissingen te New-York aangekomen. Uit 's Bosch schrijft men van den 3 dezer Eerst werden de muziekkorpsen bij de regimenten infanterie afge schaft welken maatregel men algemeen heeft betreurd al leen de regimenten kavallerie behielden de hunne door vrij willige bijdragen der heeren oft'cieren. Velen dier heeren hebben echter zich om deze of gene redenen deswege bezwaard geacht, en het is dien ten gevolge dat, bij eene aan schrijving van het departement van oorlog, gezegde muziek insgelijks afgeschaft is. Voortaan zullen de trompetters tot ieder korps kavallerie behoorende, zich onderling kunnen vereenigen om muziek te maken doch in dienst zal niets dan dienst mogen geblazen worden." Met belangstelling verneemt men dat de geleerde heer .7. A. N-jhofopzigter van het provinciaal archief vsn Gelderland het vierde deel van de Gedenhvaardighcdeu n;t de geschiedenis van Gelderland, door oiruit!\egevenc oorknii- den opgehelderd en bevestigd, ter perse heeft doen leg:,en.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1