MIDDELBÜRGSCHE C O U R A IV T. W. 120. Diugsda 6 October. BESTUREN en ABMINISTRITIEN. ^(ÏEÜWSTIJBINGÊST t I p RTJKS-BETALINGE JT. OPEISBARE TERPACHTING. JLAHBESTEDIISQ. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm Gast en JVees'mis te TLISSÏSGEN zal, op Dingsdag den 13 October 1846, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Gesticht No. i (Gasthuis) in het openbaar aanbesteden d° levering van de voor bovengenoemde Gestichten benoo- dlgde LEVENSMIDDELEN, BRANDSTOFFEN, KLEE- OÏNG SCHOEISEL enz., in het jaar 1847; waarvan de conditien dagelijks ter lezing liggen ten huize van den Ama nuensis en Rentmeester, in de WagenaarstraatWijk I. No. 98. laelgie. ilcfecvlanbcn ■■^■j^ Be abonnements-prijs dezer Courant /s 2,75 voor drie maanden, en franco per Postf'è. De abonnementen 'Morden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu-; welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes- regels f l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. Ete ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert, dat van heden af ten zijnen Kantore zul- ien worden uitbetaald alle Pensioenen over de derde drie maanden van dit loopende jaar 1846. Middelburg, den 5 October 1846. De Administrateur voornoemd P. P O U S. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg zullen, op Dingsdag den 6 October 184Ó, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Gtsticht No. i (Gasthuis), ten overstaan van den Notaris Pieter van de Graft, openlijk verpachten 38 Perceelen zoo WEI- als BOUWLANDEN, aankomende het Gasthuis voornoemd waarvan de Conditien dagelijks ten Kantore van gemelden Notaris voor een ieder ter lezing zullen leggen. het stormachtig weder, zelfs nog verder op het strand ge raakt. Men gaf echter de hoop op behoud nog niet op. De Morning Herald behelst een vrij hevig en partijdig artikel naar aanleiding der verzekering van zekeren kapt. Grijfn gezagvoerder van de Fair Barbadian die onlangs te Singapore gearriveerd is dat de Hollanders ernstige pogingen aanwendden om zich eene uitsluitende gemeenschap met en een uitsluitenden invloed op de eilanden ten oosten van Java te verzekeren en dat zij, volgens mededeeling van den rajah van Sumbawa aan dien kapitein, de bevolking van Sumbawa verboden hadden rnet Engelsche schepen te handelen terwijl zij een der inwoners eene boete hadden opgelegd, dewijl hij dit nogtans gedaan had. Genoemd dagblad noemt zulks lijnregt in strijd met artikel drie van het traktaat van 1824, en wil dat de autoriteiten te Singapore de Engelsche regering door eene opgave van daadzaken in staat zullen stellen zich bij het Nederlandsch gouvernement te beklagen. Uit China loopen de berigten bot 18 julij. Canton bleefna het oproer, in hetwelk de vreemdelingen hunne kantoren tegen het gepeupel beschermd hebben, rus tig maar men was bestendig op zijne hoede. De winke liers der stad hadden doen aanplakken dat, indien het volk de kantoren der buitenlanders andermaal aanviel, zij het, van de daken hunner huizen, steenigen zouden. FRANKFORT den 29 september. Gisteren hebben 80 h 100 der thans alhier aanwezige Duitsche en buitenlandsche regtsgeleerden eene bijeenkomst gehouden om te handelen over de hervorming van het gevangenisstelsel. Heden wordt deze beraadslaging voortgezet. Uit Rome wordt van den 18 gemeld, dat, ten ge volge van een door Z. H. den Paus in persoon ingesteld onderzoek de geheele voorraad van bedorven meel het welk voor de garnizoens bakkerijen bestemd was, op hooge ,,rder in de rivier is geworpen. Ingevolge een uitdrukkelijk bevel zal voortaan de hoofdinspecteur der troepen eiken morgen tegenwoordig moeten zijn bij het uitdeelcn van brood aan de troepen, en twee van die brooden in hunne tegen woordigheid^ verzegelen, waarvan het eene ann den be velvoerenden generaal het andere aan den minister van oorlog zal gezonden worden. _'ln de nachten van den 11 en 12 hadden er nieuwe uitbarstingen van den Vesuvius plaats gehad; er stegen ech ter geene vuurzuiien geli.jk geivoonlijk uit den vulkaan u-aai- deze wierp een regen van vonken uitdie door de groote verscheidenheid van kleuren een overheerlijk schouw spel opleverde. De jongste berigten uit Petersburg van den 19 sept. melden dat de herfst zich aldaar vroeg en streng ingesteld heeft Het weder, eene week te voren nog zoo ongewoon warni, was plotseling in koude veranderd, des morgens en 's avonds had men slechts 3 gr. Reaumur. LONDEN den 30 september. In den reeds vermelden £;cheimen raad zaturdag te Windsor gehouden is besloten 'dat den 11 October, en twee volgende zondagen, ui alle kerken van Engeland en Wallis gebeden zullen worden op gezonden om'afwending van de duurte en schaarschte van Tevensmiddelen die thans in sommige gedeelten van het ver- eenigd koningrijk heerscht en is den aartsbisschop van Can terbury het opstellen van bet formulier dezer gebeden op gedragen. Thans zegt men weder dat het parlement niet reeds m no vember zijne werkzaamheden zal aanvangen, zoo als eenige daoen geleden algemeen werd geloofd. Wel zou de eerste minister Russell het gevoelen van den lord-luitenant van Ier land hebben gedeeld dat de nood van dit rijk eene spoedi ge zamenkom'st vorderde maar de meerderheid der kabinets- feden, tot welke lord Grey behoorde, zou zich daartegen verzet en den eersten minister overstemd hebben. Het ruiterstandbeeld des hertogs van Wellington is gis teren, uit de werkplaats van den heer ff^yatt, naar den tri omfboog in Hydepark waar het opgerigt moet worden met veel plegtigheiden in tegenwoordigheid eener verba zende menigte aanschouwers, overgebragt. De oprigting zal denkelijk heden geschieden. Het is tot heden toe niet alleen nog niet gelukt het groote stoomschip Great Britain, dateenige dagen geleden, op zijne uitreisin Dundrumbay gestrand is, vlot te krijgen maar het is, in den nacht van vrijdag op zacurdag, door PARIJS den 30 september. De berigten uit Madrid van 25 dezer melden dat de Fransche gezant, de heer Bresson op dien dag namens zijn gouvernement, plegtig de hand van de infante Luisa voor den hertog van Montpensier bij H. M. de koningin en bij hoogstderzelver moeder koningin Chris tina, heeft aangevraagd. De koningin heeft aan den ge zant verklaard dat zij plegtig hare eenmaal gegevene toe stemming tot het huwelijk van hare zuster en den hertog van ivlontpensier bevestigde. De infante Luis:! heeft te kennen gegeven, dat zij de hand van den hertog aanvaardde, over tuigd, dat de raadgevingen van hare zu»:cr en moeder haar geluk en het geluk des vaderlands ten doel hadden. Overi gens hebben de bij die gelegenheid gehoudcne aanspraken niets merkwaardigs opgeleverd. De heer Bresson is in plegtstatigen optogt van het hotel der ambassade naar het koninklijk paleis getogen en door de in grooten getale zamengevloeide bevolking met geestdrift toegejuicht geworden. De genoemde staatsman heeft bij die gelegenheid namens den hertog een bedrag van 10,000 fr. j doen verdeelen onder de noodlijdenden van Madrid. Het te Madrid uitkomende dagblad hetwelk bekend staat als het orgaan van den minister Isturitz, berigt dat inden avond van den 22 september eene nieuwe nota is ingediend door den Engelschen gezant, betrekkelijk het huwelijk der infante Luisa. Het genoemde dagblad zegt niet gemagtigd te zijn om den inhoud dier nota mede te deelen en alleen de verzekering te kimnen geven dat het Spaansche kabinet dezelve op eene waardige wijze zal beantwoorden. Ten slotte verklaart dit dagblad, dat, hoewel de echtvereeniging i der infante door Engeland ongaarne wordt gezien, dezelve, na al het voorgevallene onherroeppelijk is besloten dat echter de rust van Europa op te hechte grondslagen is ge vestigd dan dat dezelve door deze gebeurtenis zoude kunnen worden geschokt. 1 Den I October, Gisteren avond is de wijk van Sint- Antoine door eenen vrij ernstigen volksoploop verontrust ge- worden. De prijs van het brood is er de oorzaak van want daar den volgenden dag het brood zoude opslaan, hadden zich de werklieden bij eenige bakkers in die wijk begeven, en daar geen brood gevonden. Weldra werden zij driftig en j vormden zich talrijke en dreigende troepen de vrouwen meng den zich onder de mannen en waren verbitterd dat men haar geen brood verkoopen wilde, daar zij aanboden hetzelve te betalen. Men heeft toen de wacht ter hulp moeten roepen maar deze was niet in staat aan de talrijke oproerlingen het hoofd te bieden. Zij nam intusschen eenigen dezer gevangen terwijl een sergeant vreesselijk mishandeld en een der solda ten gewond werd. Nu werd de militaire magt door de op geruide menigte naarde zijstraten gejaagd en was zij genood zaakt de rue du faubourg St.-Autoine aan haar eigen lot over te laten. Ten half twaalf ure begon men eene barrikade te maken op den hoek van de straat Lenoir. Reeds had men drie rijen uit de straat geligte keijen langs de geheele straat geplaatst, toen de kolonel van het 48ste regiment van linie met een bataillon met stormmarsch aanrukte en alle groepen weldra uit een dreef. Ten half twee ure keerden de troe pen weder binnen de Jtazerne alhoewel eene sterke patrouil le de wijk doorkruiste. Er hebben verscheidene arrestatien plaats gehad en thans nog zijn aanzienlijke volksmassa's voor de huizen der bakkers vergaderd zonder echter het een of ander dat onrust verraadt gedaan te hebben. Het garnizoen is geconsigneerd, en er zijn talrijke maatregelen van voor zorg voor dezen avond genomen. Ook uit Macon wordt gemeld dat aldaar in de omstre ken door de duurte der granen volksbewegingen hebben plaats gehad.^ BRUSSEL den i October. Het is bekend dat, even als in Frankrijk ook hier te lande maatschappijen en genoot schappen zijn opgerigt ter bevordering van den vrijen han delen dat, onder toezigt digr genootschappen, zelfs dag bladen worden uitgegeven. In Frankrijk onder anderen in Rijssel, Rouaan, Valenciennes en andere steden wier bevol king nagenoeg uitsluitend door het fabriekwezen bestaatheb ben zich daarentegen al spoedig ook genootschappen ge vormd, welke het stelsel der beschermende regten voorstaan. Een dergelijk genootschap is onlangs ook hier te lande en wel in de stad Gend opgerigt, welke plaats veei heeft geleden sedert de omwenteling van 1830 eji zeker een gewel digen slag zoude ondervinden, indien door opheffing van de bestaande beschermende regten de Belgische markten voor de Britsche fabriekgoederen openstonden. Men schroomt niet het aantal behoeftigen hier te lan de op 800,000, zijnde bijna een vijfde gedeelte der geheele bevolking, vast te stellen. 's GRAVENHAGE den 2 October. De minister van finan ciën heeft weder bekendgemaakt, dat, volgens Zr. Ms. mag- tiging na voorafgaande overbrenging in het munt-depót bij de Nederlandsche bank van de waarde in oude geldspecien met de vereischte aanvulling, volgens art. 4 der wet van den 18 december 1845 (Staatsblad no. 90) in de jongst af- geloopene maand september is uitgegeven een bedrag vau vier millioengulden aan munt-biljetten volgens die wet daar- gesteld zijnde de uitgegevene munt-biljetten van 10 en 5. Heden morgen is alhier plotseling overleden jhr. J. N. Everts, generaal-majoor belast met de functien van gou verneur der residentie en met het provinciaal kommande- ment van Zuid-Holland. Eerst gisteren in den laten avond gevoelde Z. Ed. Gestr. zich eenigzins ongesteld, ei; reeds dezen morgen omstreeks 10 ure overleed hij. De overledene had zijne militaire loopbaan van onder af doorioopen in 1810 keerde hij bij het 3de regement a'<; kapitein uit Spanje terug en vertrok met het Fransche leger in 1812 als majoor naar Rusland; teruggekeerd trad hij in dienst van zijn vaderland, werd luitenant-kolonel, kolonel, en in 1842 gen-eraal-majoor. Hij was ridder der militaire Wilieras-orde en der Eikenkroon mitsgaders officier van het Legioen van Eer, enz.; bij den overledenen Koning stond hij in hooge achting, ook bij den tegenwoordigen moyarch, wiens buitengewone adjudant hij was. Om zijne voortreffelijke hoedanigheden genoot hij de algemeene achting. Het heeft Z. M. dezer dagen behaagd hoogstdeszeifs bewilliging te verleenen tot oprigting der Surinaamsche maat schappij tot bevordering van landbouw, te Amsterdam. Bij Zr. IMs. besluit van 29 sept. 11. is gratie verleend aan Francina van der Meer van de schavotstrafwaartoe zij door het hof in Zuid-Holland is veroordeeld wegens dief stal van papieren uit een der lokalen van het kabinet ée^ Konings. Het verzoek om gratie door den boekverkooper A'. van Hulst, te Kampen, uitgever van den Snelwageii ge daan is door Z. M. gewezen van de hand. Als een waarschuwend voorbeeld wordt alhier gemeld dat de heer L. H. dingsdag avond van de jagt naar huis willende keeren zijn geladen geweer in zijn rijtuig plaatste; door eene toevallige omstandigheid springt de haan over en wordt hij door het schot zoodanig in den schouder getrof fen dat men aan zijn behoud wanhoopt. GROEüE den 3 October. Vernomen hebbende, dat men, omtrent het verslag wegens het gebruik der fondsen, in de ze gemeente bijeengebragttot voorziening in den buitenge- wonen nood der behoeftigen in dezelve, gedurende den afge- loopen' winter geplaatst in de Middeiburgsche courant van I den 17 september 11., no. 112, het vreemd lieeft genoemd, dat de uitgaven juist sloten met de ontvangsten, neemt de inzender van het voorschreven verslag de vrijheid hierop I te antu-oorden met vriendelijk verzoek aan de uitge- I vers der gemelde courant, om dit door middel van dezelve ter kennisse van het publiek te brengendat het veeleer zonderling is, hoe men zich verwonderen kan, dat gelden, bestemd om aan hulpbehoevenden uitgekeerd te worden, tot 1de laatste halve cent aan die behoeftigen zijn uitgedeeld; I meer vreemd zoude het zijn, indien'men met een batig sal- do sloot; want dan zouden de gelden niet besteed zijn over eenkomstig het oogmerk der gevers. Mogt men echter met de gemelde aanmerking bedoeld hebben dat er werkelijk een batig saldo zoude bestaan hebben, en dit door de leden der commissie of eenigen hunner tot eigen voordeel of ge noegen zijn aangewend, zoodat de rekening, zoo als die. is medegedeeld, gefingeerd zoude wezen, zoo diene tot toelichting, dat in de laatste vergadering, gehouden den 4 april II., bevonden zijnde dat er slechts ƒ24, it meer ove rig was, terwijl de bedeeling in de vorige week ƒ38,75 'had bedragen, en er mitsdien ƒ14,04 te kortkwam, som mige leden der commissie dit uit eigen middelen hebben aan-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1