^IIDDELBURGSCHE C O R A NT. M°. 119. Zaturdag ,*&^^4«:- 3 October. BESTUREN en ABlIMSTilATIEN. NIEUWSTIJDING^ UITLOTING FAN OBLIGATIES. ADFER TEN TIE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente GlvOEDE- zijn voornemens om onder nadere goedkeuring (ip Maandag den 12 October 184Ó, des morgens ten tien ure in het Raadhuis aldaar in het openbaar aan te besteden Het bouwen van een nieuw SCHOOL LOKAAL en in- rigting van een Gebouw tot ONDERWIJZERS-WO NING. Zullende het bestek en voorwaarden benevens de teeke- iiingte rekenen van den 28 dezer, ten Raadhuize voor meld ter visie leggen terwijl nadere informatien zijn te bekomen bij den Timmerman .7. Karelste Groede door vv'ien daags vóór de Aanbesteding, de noodige aanwijzing in loco zal worden gedaan. Groede, den 2Ó September 1846. Jfranïiviilï iSelgie. De abonneinents-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie luafinden, en franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Bc inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geblaatst hebben. ■■net nitzondering^vyir Llü~J,Xi^^' prijs is van één tbt'-sêr'' De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den, dat bij de vroeger aangekondigde en op den 14 dezer maand ten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van dezelve Provincie, in het openbaar gedane Uitloting ven de Obligatien uit de Provinciale Negotiatien van ƒ290,000 en van 20,000 zijn uitgekomen de volgende Nummerste weten van de eerstgemelde Negotiatie de Nummers 16. 63. 64. loi. 135. 141. 179. i8f. 218. 227. 253. j6o. 2Ó3. 264, 265 en 288. En van de laatstgemelde Negotiatie, de Nummers 2. 18 en 26. Welke mitsdien ingevolge de Plans dier Geldleeningen gearresteerd bij Koninklijke Besluiten van i December 1822 No. 70, en van 29Julij 1842 No. 56, met den eersten Janua ri] aanstaande ten Kantore van den Administrateur van 's Rijks Schatkist in Zeeland tegen intrekking der Obliga tien en van de daarbij uitgegeveneop dat tijdstip niet ver schenen Intrest-Coupons, zullen worden afgelost, die der Negotiatie van f 290,000 nog daarenboven met bijbetaling van elf percent Premie op de aflossing. Middelburg, den 22 September 1846. De Staatsraad Gouverneur voornoemd. Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER. Lid van Gedeputeerde Staten. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. MA ZURE. Ter ordonnantie van dezelve, M. M. MEIJER. FRANKFORT den i'j september. Volgens Duitsche bla den, zou, in weerwil der tegenspraak die het gerucht des wege heeft ondervonden, tot een huwelijk van den kroon prins van Zweden met prinses Louisa van Pruissen werkelijk besloten zijn. Zij voegen hierbij dat de reis van prins Fre- derik van Hessen naar Schwerin insgelijks met eene huwe- lijksverbindtenis in verband staar. De koning en koningin van Pruissen zijn in de provincie Silezie overal met de groot ste geestdrift ontvangen. Een Duitsch dagblad verzekert dat de Christelijk-Ka- tliolieke gemeente te Schneidemühlzeer gebelgd over de uitvallen, door pastoor Czersky tijdens zijn verblijf te Lon- i'.en tegen de Duitsch-Katholieken gedaan, voornemenszijn ■'.OU zich bij de Duitsch-Katholieken aan te sluiten en dat Czcrsk-j die daardoor geheel op zich zelf zou blijven, zich aan den landbouw wil wijden. Het dagblad van Augsburg meldt in een berigt van '■^■0 Russische grenzen, 16 september, dat het Petersburgsche kabinet aan de hoven van Oostenrijk en Pruissen mededee- lingen gedaan heeft waaruit bijna met zekerheid is op te Maken dat eerlang door de drie beschermende mogendheden ■van de vroegere republiek Krakau zoowel in Londen als in Parijs bepaalde openingen zullen gegeven worden wei- te op het Poülsche vraagstuk in het algemeen en op Krakau in het bijzonder betrekking hebben." Te Alexandria liep den i dezer het gerucht, dat Me- Mmed-Ali, uit hoofde zijner hooge jaren, afstand, ten be- i:oeve van Ibrahim-'0'S.z\\'i. zou willen doen. I^ONDEN den 28 september. Eergisteren heeft de ko- ""igin op het kasteel van Windsoreen geheimen raad ge- 'oiiden die door prins Albertden aartsbisschop van Can- 'Sibiiry, den lord-kanseüer lord Russell, sir G. Grey, ■oi\l Palmerston eu sir .7. Hohhouse werd bijgewoond. De -''iui-rer Kussell isna den afloop der vergadering op het kasteel gebleven als mede de aartsbisschop die gisteren de dienst in de kapel van St.-George verrigt heeft. Zoowel de maatregelen die door het uitvoerend be wind in Ierland genomen worden, als de edelmoedige pogin gen der groote lersche landeigenaars om in den nood der bevolking te helpen voorzien, geven aan velen de hoop, dat genoemd land do tegenwoordige crisis gelukkig te bo ven zal komen ja zelfs dat zij in de gevolgen strekken zal om deszelfs toestand te verbeteren. Uit Lissabon gaan de berigten tot 20 september De Migueüstische beweging boezemde weinig vrees meer inmaar des te meer bezorgdheid werd door den uitgeputten staat der kassen veroorzaakt, die door de onwilligheid van vele ingezetenen tot betaling hunner verschuldigde lasten ge durig verergerde. Zelfs de Lissabonsche bank tot hiertoe de toevlugt des gouvernements scheen naauwelijks meer in staat om aan hare verpligtingen te voldoen. PARIJS den 28 september. De twijfelingen, die sommi ge bladen nog omtrent het 'Spoedig tot stand komen van het huwelijk der Spaansche infante met den hertog van Montpen- sier hebben geopperd, zijn thans opgeheven. Heden mor gen ten 6 ure, is die prins, door zijn broeder den hertog van Aumale vergezeld, uit deze hoofdstad naar Spanje op reis gegaan. Tot het zeer aanzienlijk gevolg der beide prin sen behoort de eerste adjudant en vertrouwde vriend van ko ning Lodewijk Philips, luitenant-generaal h^ïon Athalin. De beide prinsen zijn langs den spoorweg naar Tours vertrok ken. Van daar zullen zij met postpaarden naar Bordeaux reizen, waar zij den 29 zonden aankomen. Dtw i October zouden de prinsen hunne intrede in Spanje doen en wel overlrun, waar zij, gelijk men weet, door Spaansche gran- des zullen worden ontvangen. Zij zullen zich, naar men verzekertte TolosaVittoriaBurgos en Segovia ophou den en den 5 October zich te Madrid bevinden. Daar zou dan den ro het dubbel huwelijk worden gesloten. De Engelsche gezant te Madrid is den 21 dezer bij H. M. de koningin ten gehoore toegelaten en heeft hoogst- dezelve officieel geluk gewenscht met hare aanstaande echt- verbindtenis. Men heeft opgemerkt dat de infante Luisa nisi tegenwoordig wasen zulks doen voorkomen als een nieuw bewijs, dat Engeland zich steeds krachtdadig tegen de voor- genomene echtverbintenis dier prinses blijft verzetten. Na dere berigten houden intusschen in dat de infante ongesteld was, en dat uit hoofde van die ongesteldheid de plegtigheid der officiële aanvrage harer hand door den Franschen gezant nog niet heeft kunnen plaats hebben. Na bij H. M. te zijn ontvangen, is de Engelsche gezant ook bij koningin Christina toegelaten. De generaal Narvaez is den 20 september bij H. M. ten gehoore geweest en door hoogstdezelve met bijzondere on derscheiding ontvangen. De vier voornaamste in Madrid uitkomende progressesti- sche dagbladen zijn door de regering in beslag genomen ter zake van het overnemen der heftige vertoogen welke laat stelijk door het Engelsche dagblad the Times omtrent de Spaansche aangelegenheden zijn medegedeeld. De Spaansche gedeputeerden hebben het ontwerpvan wet, betreffende het heffen der belastingen met eene overgroote meerderheid aangenomen en daardoor op nieuw een onmis kenbaar blijk van vertrouwen aan de bewindslieden gegeven, BRUSSEL den 29 september. De gansche koninklijke familie zal in de eerste dagen van October te Parijs bijeen- j komen, ten einde daar den 73sten verjaardag van den ko- ning der Franschen, den 6 dier maand, te vieren. j Heden morgen hebben de hertog en hertogin van Saksen- Coburg het kasteel van Laeken verlaten en zich naar Duitsch- land begeven. In de afgeloopene maand augustus is op de gezamen lijke Belgische spoorwegen de aanzienlijke som ontvangen van 1,499,368 fr.zijnde 145,259 fü» meer, dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Het kanaal door de Kempen waarvan men zich veel voordeel belooftis dezer dagen plegtig geopend. Te Turn hout zijn bij dis gelegenheid onderscheidene openbare volks- vermakelijkheden gegeven. Gisteren morgen is te Antwerpen een met uijen bela den vaartuig uit Nederland aangekomen naauwelijks bevond het zich aan de kade, of de lading was voor Engelsche re kening opgekocht. MIDDELBURG den 2 october. Bij besluit van, 25 sep tember heeft het Z. M. den Koning behaagd op derzelver daartoe gedaan verzoek eervol ontslag te verleenen aan de heeren A. Fader nn B. van der Mandereals burgemeesters, eerstgemelde van de gemeente Cortgene en laatstgemelde van de gemeente Hoedekenskerke en te benoemcm tot secretaris der gemeente Sclierpenisse en Westkerke den heer J. Luyk, in plaats van jhr P'. C. de Casembrootvroeger uit die be trekking eervol ontslagen. Ook is door Z. M eervol ontsla gen uit zijne betrekking van gezworen bij de watering van Kruiningen de heer A. Oele. Bij besluit van dezelfde dagteekening zijn door Z. M. be noemd tot dijkgraaf: van den Johanna-pold-erde heer A. Dingemanse van den Willem-Anna-polder de-heer .7. van Duyne in plaats van den heer .7. van Koeveringe overle- den; van den Heer-Jans-polder de heer A. Moorvun den Sophia-polder de heer L. van Leeuwen van den Thoorn- polderde heer IV. Priester; van den Willem-polder, de heer Mculenbergin plaats van dgn heer IV. L. Vader eervol ontslagen tot gezworen van de watering van Baar- land de heer P. van (Vingen in plaats van den heer .7. IVitte overleden vanden Willem-Anna-polder, de heer P. Spruyt in plaats van den heer A. .7. Vereeke overleden van de watering Groede enBaanst, de heer/", de Vliegerin plaats van den heer ,7. Risseeuw benoemd tot dijkgraaf; van de vereenigde Polders van Ossenisse, de heer .7. B. Joossen in plaats van den heer P. Bogaarteervol ontslagen tot be heerder van den polder Waaijenburg de beer C. Re^nondt en van. het Maria-poldertje bij Sluis, de heer .7. Bekaar tot lid der commissie van toezigt over de keersluis te Arne- muiden de heer F. Ferdinandusse. De Staats-courant van woensdag behelst het verslag aan het departement van binnenlandsche zaken door de commissie van onderzoek ter toelating der studenten tot de hoogescholen en athenaea, hetwelk aldus wordt besloten: Aan het einde van haar verslag gekomen, meent de com missie in overeenstemming met hare bevindingen te moeten besluiten met den wensch dat, gelijk de instelling van het Staats-examen aanvankelijk heeft te weeg gebragt een werk zamer streveneenerzijds naar het aanbrengen anderzijds naar het aanleeren van die kundigheden v.elke gevorderd worden om tot de academische lessen te worden toegelaten, het aan opvolgende eommissien steeds ter harte gaan en ge lukken moge, elke rigting te keer te gaan, welke strekken zou om het voldoen aan het Staats-examen te maken tot doel van de eerste opleiding der studerende jeugd, in plaats van liefde tot wetenschappelijke werkzaamheid en voorberei ding tot het academische studie-leven." De minister van koloniën, daartoe door Z. M. den Koning gemagtigd, heeft aan den handel bekend gemaakt, dat aan den gouverneur-generaal over Nederlandsch-Indie het bevel wordt afgezonden om den afscheep van rijst naar Nederland, met Nederlandsche bodems, te blijven bevorde ren, door middel der gunstige bepalingen, vermeld in de be kendmaking van hem minister, voorkomende in de Staats courant van den 3 november 1845, welke bepalingen mits dien ook gedurende het jaar 1847 van toepassing worden verklaard. In de veiling van 555 heele2647 halve en kwart kisten Java-indigo en loo kisten java-cocheniilemaandag te Arasterdam door de Nederlandsche handelmaat-maatschappij gehouden, is alles verkocht, en zijn de prijzen geloopen als volgt: de indigo van ƒ2, 05 tot f 4, 30 en de cochenille van 2, 50 tot ƒ4, 10. In de zitting van het provinciaal geregtshof van Xuid- Holland van den 28 dezer, over de zaak van van der Polen zestien andere beschuldigden betrekkelijk de ongeregeldhe den die in sept. 1845 te's Hage en te Delft zijn voorgevallen heeft de advocaat-generaalna in het breede het woord ge voerd te hebben zijn requisitoir gedaan. Dit requisitoir tot strekt de volgende veroordeel ingen I. De beschuldigden rft'r/-"o/, Elfrink, Schoonenburg Luursman van den Hoogen Ooykaas Bouer en 't Hoen, vooreerst tot tepronkstelling gedurende i uur; 2. Meeter Dumée Mingelen en de Haas tot eerloosverklaring en con finement van 5 tot 15 jaren 3. van der Pol, Elfrink en 't Hoen (als aanhitsers) bovendien tot confinement van 15 jaren en boete van ƒ2,500; 4. Schouenburg, Luursman van den Hooge Ooykaas en Bouer, tot confinement van 5 tot 15 jaren en eene boete; 5. Meeter, Dumée, Mingelen en de Haas, bovendien tot eene boete van 50 tot ƒ100; 6. P. Goeijer tot eene gevangenisstraf van 20 maanden. Ten aanzien van van der Meer van der Vet Hes en van Gor- kum heeft de advocaat-generaal tot vrijspraak geconcludeerd. Daarna is een aanvang gemaakt met het voordragen der verdediging van de beschuldigden. Uit Rotterdam 30 sept. meldt men De heer C. Kirsch zaturdag 11. door het ongunstig weder verhinderd zijne 84ste luchtreis, van de plaats der sociëteit Harmonie, te onder nemen, heeft zulks nu heden namiddag, ten half twee ure, tot algemeen genoegen, gedaan. De ballon, die zeer statig oprees en de rigting naar het zuidoosten nam, zweefde een geruimen tijd boven de stad, en werd toen hij reeds eene aanmerkelijke hoogte bereikt had, nog lang waargenomen, tot hij eindelijk zoo door den afstand als door drijvende wolken, uit het oog verdween. Na te Cappelle op d'IJssei behouden nedergedaald te zijn is de moedige luchtreizigr- tegen 5 ure alhier teruggekeerd en met gejuich ontvangen.''

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1