MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i N". 116. Zaturdag 1840. 26 September. ê,^W BESTUREN eu ADlINÏSTiUTlEN. NIEUWSTIJDINGEN. £3uit$chlAttb. *r AIES-COLLEGIE. OPEISBARE FEMKOOPIJVG. IIERHALITSG SCHOOL. Q5troot-i3rittanje. JVitwiivijk £lcbcvlrtu&c»t V *=«'••-, De abonnements-prijs dezer Courant is 275 voor drie maandenen franco per Post f'6. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en tie beta ling geschiedt comptantof bij hef einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 lire, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer vil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering -van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van éèn tot zes- regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cts.^ moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der S^ad MID DELBURG maken bekend, dac door de Steuigeregtigde In- gezeteiien dezer Stad op voet en wijze bij het Reglement voor het Bestuur der Steden voorgeschreven, ter vervulling der buitengewone vacaturen ontstaan door het overlijden van de Meeren Mr. P. C. van Goethem Jhr. Mr. .7. Snouck Hurgronje en Mr. ,7. J. Berdenis van Berlekom en dt)or het vertrek naar elders van Jhr. Mr. .7. A. Ridder van der lleim van Duivendijke zijn benoemd de Heeren Mr, A- lexander Frangois SiffléJan Fraugois Fak BrouwerHen drik .lan Dronkers en Cornells Fis. Middelburg, den 25 September 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, 1. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten-Schelde zal, te VERE op IMaandag den 28 September aanstaande, des voormiddags ten tien ure, om gereed geld, ten behoeve der Regthebbenden openlijk doen verkoopen 33 13alen ongesponnen KATOEN (door Zeewater bescha- digxi) en een Stuk SCHEEPS-WRAKliggende aldaar; benevens 639 Bossen EH^EN RIJS, liggende te Arnemuiden. Alles voor een ieder te zien op aanvrage bij de Heeren J.Kleinman, Strand vonder te Vere eaC.J, Baars, Srrand- vunder te Arnerauiden. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der INlaatschappij Tot Nut van V Algemeenbrengt bij deze ter kennis der daarbij belanghebbenden dat de Her- halingschuol weder zal geopend worden op Maandag den 5 October aanstaandeen dat de Lessen even als ten voorle den jare gedurende de zes Wintermaanden van 7 tot 9 ure des avonds (des Maandags en Donderdags van el ice week aan de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de i\Ieis- jes) zullen worden gegeven. Voorts wordt herinnerd dat deze nuttige inrigting niet alleen en uitsluitend bestemd is voor jongelieden welke vroeger voor rekening van het Schoolfonds zijn onderwe zen, maar dat daarvan ook anderen, welke genegen zijn, door voortdurende oelening en herhaling van het aangeleer de hunne kundigheden te onderhouden en uit te breiden kunnen gebruik maken. Van heden af tot en met der 30 September aanstaande zal dagelijks, des middags van 12 tot i ure, de gelegenheid opengesteld zijn ten huize van den ondergeteekende (achter de Oostkerk, Wijk O. No. 3.) om zich tot de bijwoning van dit Herhaling-Onderwijs aan te melden, en de voor waarden ter plaatsing te vernemen. Middelburg, den 17 September 1846. Namens de School-Commissie voornoemd, P. DE MARET TAK, Secretaris. FRANKFORT den 20 september. De koning van Pruis- sen is den 16 dezer naar Breslau afgereisd, na den vorigen dag in den slottuin te Postdameene revue over de troe pen gehouden te hebben, die ter eere der beide behuwd- zonen des keizers van Rusland den kroonprins van Wur- t'emberg en den hertog van Leuchtenberg gegeven werd. Z. M. de koning der Nederlanden is in den namiddag van den 17 dezer te Erdmansdorf aangekomen, om aldaar een bezoek bij den koningvan Pruissen af te leggen en eenige dagen te verblijven. De aartshertog Frederikopperbevelhebber der Oos- tenrijksche marine, is den 23 aug. te Venetië gearriveerd, om door verscheiden oorlogschepen evoluticn in de Adriati- sche zee te doen uitvoeren. Uit Würzburg schrijft men, dat den 15 dezer te Bi- schofsheira aan de Rhön minstens 50 huizen meestal door de armere klasse der bevolking bewoond afgebrand zijn, en dat het marktvlek Falkenstein, in het Beijersche woud het welk ongeveer 86 huizen, met 600 inwoners, telde, in den nacht van den 12 op den 13 dezer, bijna geheel door de vlammen vernield is. In Gallicie blijft groote gisting hcerschen en schijnt de tegenwoordigheid eener sterke militaire magt alleen oor zaak dat nieuwe gruwelen tot hiertoe zijn voorgekomea. LONDEN den 21 september. Bij besluit van den 16 de zer is lord Elgin tot gouverneur-generaal van Canada en de overige Engelsche bezittingen op het vasteland van Noord- Amerikabenevens van de aanhoorige eilanden benoemd geworden. Op Malta was den 11 dezer berigt van Smyrna ont vangen dat 4 roofschepen met 60 koppen bemand door den luitenant Lyons, bij Stancliio waren genomen en opge- bragt. Het getal der staten van de Amerikaansche unie be droeg slechts 13 in 1776 en is in den tijd van 70 jaren tot 30 aangegroeid. In dien zelfden tijd is het cijfer der bevol king van 3 tot 20 miUioen gerezen de staat van Nieuw- York alleen heeft nu eene bevolking, die bijna zoo talrijk is, als die van al de Vereenigde Staten vóór 70 jaren. De stad Nieuw-York telt, met inbegrip van die van Brooklijn die er slechts van gescheiden is door een arm van den Hud soneen half millioen inwoners: de geheele unie telde toen zij zich onafhankelijk verklaarde slechts zesmaal meer bur gers. De jaarboeken der geschiedenis leveren geen voorbeeld op van eenen dergelijken wasdomdie, om zoo te zeggen, niets te danken heeft aan overwinningen want de aanhechting van Texas heeft slechts 200,000 inwoners bijgevoegd, en die staat trad overigens slechts tot de unie terug, die het vroe ger had verlaten om een vruchtbaar grondgebied te bebouwen waar de Mexikanen ter naauwernood een' voetstap hadden gezet. PARIJS den 21 september. Naar men wil zou het Fransch gouvernement vrij gunstige berigten uit Berlijn en Weenen ontvangen hebben nopens den indruk dien aldaar de tijding van het dubbel Spaansch huwelijk gemaakt had. Omtrent de wijze waarop de graaf Montemolin uit Bourges ontsnapt is, deelt de Gazette de Berry, een legiti- mistisch blad, hetwelk den zoon van don Carlos, sedert diens afstand, als koning van Spanje beschouwt, en hem Karel VI noemt, een uitvoerig verslag mede, dat men houdt afkomstig te zijn van den ontvlugten graaf zelven en eenig- zins afwijkt van hetgeen reeds opgegeven is. Men verzekert dat er depêches aan den prins van Joinville zijn gezonden den last houdende om met zijn es kader naar de oostelijke kust van Spanje te stevenen ten einde zoo mogelijk de ontscheping van den graaf Montemo lin en van Cabrera of van andere Spaansche vlugielingen en den aanvoer ter zee van wapenen en munitie te verhin deren. Met hetzelfde doel zullen eenige schepen van Brest en Rochefortmet dergelijke bevelen reeds naarde Pyreiie- sche grenzen gezonden zijn. Door onze politie is eene belangrijke arrestatie ge schied. Twee personen, Romanzoff ew Kuapp ge'M2\Xiè. ,A\e sedert jaren hebben nagemaakt en in omloop gebragt biljet, ten bekend onder den naam van Pruissische thalers, biljet ten van de handel-maatschappij in België, en Engelsche banknoten, zijn gevat. Op het oogenblik hunner arrestatie maakten zij zich gereed te beproeven ook Fransche bankbil jetten na te maken. De officiële Madridsche courant van den 16 behelst het adres, door den senaat in antwoord op de boodschap van de beide huwelijken, aan de koningin overgebragt. De senaat wenscht de vorstin daarbij geluk wegens haar huwe lijk met een' waardigen Spaanschen prins van hare eigene familie, en met de vereeniging harer zuster met een ande ren spruit eener doorluchtige familie, bondgenoote van Spanje, kind eener groote natie, welke, na langen tegen spoed thans een' verwonderlijken voorspoed genietde be stendige vrucht van instellingen waar de vrijheid en orde vereenigd bestaan onder bescherming, der trouw nageleefde wetten. De senaat wenscht verder dat de Voorzienigheid die de vorstin van der jeugd af zoo zigtbaar beschermd had het dubbel huwelijk moge zegenen, en Spanje, in het nieu we tijdvak van rust en bevrediging dat men was ingetreden aan de wereld het schouwspel van eene rijke en voorspoedi ge natie moge geven. De koningin gaf bij hare dankzegging op dit adres ander maal te kennen dat zij, ten aanzien dier beide vereenigin- gen niet alleen het huisselijk geluk maar ook het welzijn en den voorspoed der natie had geraadpleegd. Bij de gedeputeerden is het ontwerp-adres der commissie voorgelezen en met eenparigheid van stemmen op i na (159 tegen i stem) aangenomen. Daarin wordt hoofdzake- i lijk gezegd, dat de kamer met diepen eerbied de koninklij- ke mededeeling heeft vernomen zij wenscht H. M. geluk i dat zij haar eigen welzijn aldus heeft weten te vereenigen met I dat der natie, en dat de kamer zich evenzeer over het hu- weiijk harer zuster verheugt. Het congres wordt ver der gezegd dat bij alle gelegenheden de ondubholzinnig- I ste blijken van zijne liefde voor den troon en van zijne gc- hechtheid aan de constitutionncle instellingen gegeven heeft, i juicht met U. M, fiet wijs overleg toe van een dubbel hu welijk, 't welk de wenschen voldoet van het Spaansche volk dat zooveel belang stelt in het huisselijk geluk Uwer M. en harer doorluchtige zuster en dat te gelijk de constitution- nele monarchij bevestigt." Het congres vereenigt zich met de vertroostende hoop der vorstinen vertrouwtdat met de hulp van den Alvermogende met den vasten wil van H. M. met de pogingen van het gouvernement en de medewerking der cortes het aangekondigde nieuwe tijdvak van vrede en geluk te duurzamer zal zijn naar mate de wetten meer on bepaald gehoorzaamd worden, de twisten meer vergeten, en de eendragt van alle Spanjaarden opregter zal zijn. Door den infant don Enrique is als lid van de Spaan sche koninklijke flimilie en belanghebbende in het vraagstuk der erf-opvolging op den troon, die de constitutie aan zijn geslacht toekentbij gebrek aan regtstreeltsche erfgenamen van de dochters van Ferdinand VU, een protest gesteld tegen de regten waarop de afstammelingen van het huis van Orleans, ten gevolge van het huwelijk van den hertog van Mont- pensier met de infante dona Luisn ten, prejudicie van den infant don Francisco zoude kunnen aanspraak maken. D:- protestatie van den infant, gedagteekend uit Gentis gegrond op de fondementele wet van Philips F, die de prinsen van Orleans van den troon uitsluit en op art, 47 der constitu tie. Dit protest is aan de cortes gerigt en bevindt zich in handen van de leden der beide wetgevende collegien die zich zullen belasten met hetzelve aan te bieden. De heer Salamanca aan wien het laatste manifest van den infant don Enrique is toegezonden, wenschre, dat dit aan de cortes zou worden voorgelezen; doch de president, de heer Castro y Orozco heeft echter gemeend dat dit niet parlemen tair zou zijn en aan dit document te veel gewigt ztiu bijzetten. 's GRAVENHAGE den 23 september. Heden is voor den Hoogen Raad kamer van strafzaken behandeld de zaak van A. TV. van Bieren uitgeefster der Flissingsche Courant die bij vonnis der arrondissements-regtbank te IWiddelburg van 5 maart jl., schuldig verklaard is aan beleediging van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldoor een in die cou rant, no. 138, van 1845, geplaatst artikel, ten opschrift voerende Een woord aan allen die hun Vaderland lief heb ben en re dier zake veroordeeld is tot betaling eener geld boete van 150. Dat vonnis werd bevestigd bij arrest van het hof in Zeeland van 29 mei jl. De veroordeelde is te gen dat vonnis gekomen in cassatie. Uit het rapportdoor den raadsheer van der Velden in deze zaak uitgebragtis gebleken dat er door den verde diger der requirante in eersten aanleg en in hooger beroep den heer mr. D. van Eek, eene memorie is ingediend waarin vijf middelen tot cassatie worden voorgedragen, als: I. Schen ding van art. i strafvordering op grond dat de requirante ten onregte veroordeeld is ter zake van het drukken van het geïncrimineerde artikel dat haar niet is ten laste gelegd. II. Schending van art. 427 juuctoart. 428, art. 436, 439 en 440 strafvordering, omdat zij veroordeeld zou zijn op onvolledig bewijs hier zou slechts eene bloore bekente nis bestaan en ten gevolge daarvan zou zij veroordeeld zijn. III. Schending van art. 206, 227, 247 strafvordering, om i dat het hof de veroordeeling niet alleen heeft uitgesproken op grond van hetgene ter teregtzitting is gebleken maar deze ook heeft doen steunen op stukken die buiten hef ge ding waren als hebbende men gebruik gemaakt van Vlis- \singsche Couranten, die niet ter teregtzitting waren over gelegd om aan te toonen dat die courant bij haar werd uitgegeven. IV. Verkeerde toepassing van art. 375 straf- regtin verband met art. 2 der wet van 16 mei 1829: i. omdat in het beklaagde art. geen ligchaam of persoon be paald wordt aangeduid op welk of op wien de geïncrimi neerde woorden konden worden toegepast; 2. omdat daarbij geene vice determine ten laste gelegd wordt, en 3. omdat het in het arrest niet uitgemaakt is of de beleediging boos aardig geschied is. En V. schending van art. 4 der wet van 16 mei 1829, waarbij wordt vastgesteld, dat de bepa lingen van art. 2 en 3 dier wet het regt, om over de han delingen der openbare magten zijne gedachten te kunnen uiten en die te beoordeelen geenszins zullen kunnen kren ken. Vv^anneer het vrijstaat te onderzoeken of eene der gelijke beoordeeling beleedigend isdan is dat art. 4 geheel I overbodig te achten. De heer mr. P. L. F. Bliissé alsnu tot ontwikkeling van de middelen van cassatie ten deze optredenderefereerde zich aan derzelver inhoud doch heeft alleen, in eene uitvoerige pleitrede, het vierde middel tot onderwerp genomen waar van de inleiding nagenoeg was als volgt Wij beieven dagen van tweespalt en strijd in den lande. Aan de ééne zijde den kamp staan de tegenwoordige bewindslieden, gehandhaafd en geruggestennd door de wetti ge vertegenwoordiging des volks; aan de andere zijde bevindt zich de natie die steunende op de rede en h-iar vermeend goed regt, bij gebrek aan bescherming bij ligcha- men zich aan personen vastklemt. Hier poogt men der de leus van handhaving der bestaande grondwettige voor schriften de vrijgevigsten van deze als niet geschreven te

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1