MIDOELBURGSCHE C O R A W T. IV°. 114. Dings (!ag 1840. ^- 22 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTÏJl)ïN(iEI^\ WEBERL. UANBEL-MAATSCHAPPIf. JFELDABIGHEID. ülcbevlanben. Be Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van ?/.'#,s \l.>XiJ welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot ^-^K^XiAi*^ regels y 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo hij elke plantiing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De abonnements-prijs dezer Courant is ^_J.75 voor drie maandenen franco per Post f Z. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ureindien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De DIRECTIE maakt bekend dat de INDIGO- en COCHENILLE-YEILING, te ROTTERDAMaan- gekondigd tegen Donderdag den 24 September 1846, wordt uitgesteld tot en alsnu zal gehouden worden op Donderdag den I October 1846. Amsterdam, den 18 September 1846, VAN DER OUDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretarie De COMMISSIE LOON VOOR fVERK, heden weder een hegiu hebbende gemaakt met het doen rondbrengen van Intee- kening-Biljetten tot het verkrijgen van bijdragen voor den aanstaanden Winterheeft de eer daarvan aan hare geachte Inteekenaren en verdere Ingezetenen dezer Stad kennis te geven en daarbij den wensch uit te drukken dat zij nu ook weder die welwillendheid en milddadigheid moge onder vinden die zij dankbaar erkent gedurende acht jaren in rui me mate ondervonden te hebben. Door het verstrekken van mime giften toch is het aan dezelve alléén mogelijk om aan de veelvuldige aanvragen tot het erlangen van Werk bij hare Inrigting te voldoen en dat die aanvragen ook nu niet zullen achterwege blijven hiervan houdt de Commissie zich verzekerd wanneer zij in aanmerking neemt dat reeds thans onderscheidene werklieden zonder werk zijndie met verlan gen het tijdstip te gemoet zien van de opening harer Werk plaats. Voegt men daarbij nu nog de duurte van vele levens middelen in den Winter dan toch vertrouwt de Commissie dat zij in eene ruime mate zal mogen worden ondersteund en dat ook anderen die tot nu toe geene bijdragen deden zich tot ondersteuning eener zoo nuttige Inrigting zullen genoopt vinden terwijl eindelijk de geachte Inteekenaren bij dezen even als ten voorleden jare, vriendelijk worden uitgenoodigd om hunne Inschrijvingen in ééns te willen doen ten einde daardoor de Commissie in staat te stellen hare plannen dade- l!3k zoo ruim mogelijk te maken. Middelburg, den 21 September 1846. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER Voorz. H. REKKER, Secr. FRANKFORT den 15 september. Men spreekt van eene collective nota van Rusland Pruissen en Oostenrijk aan Engeland en Frankrijk aangaande den jongsten Poolschen opstand en de daardoor veroorzaakte bezetting van Krakau. Van den inhoud dezer nota was nog niets naders uitgelekt, dan alteen dat genoemde drie mogendheden daarin het gel dige van het Weener verdrag volkomen erkennen en in die nota trachten aan te foonen dat genoemd verdrag door de, van wege de beschermende mogendheden ten beste van Kra kau genomen maatregelen niet in het minste geschonden is. Het Mannhcimer Journal deelt het volgende schrijven van de Italiaansche grenzen van den 9 dezer mede Volgens brieven uit Rome tracht de partij der Jezuiten, door buiteniandschen invloed ondersteund, de pogingen van den Paus om verbeteringen in het beheer van den Kerkelij- ken Staat daar te stellen op allerlei wijzen te dwarsboo- men. Zij zoekt hem voornamelijk bij de lagere onwetende klasse gehaat te maken, door hem een vrijmetselaar, een carbonarieenen Paus der ongeloovigen te noemen en hem te beschuldigen van de kerk aan de ketters te willen over leveren. "Bovendien heeft men grond om het er voor te hou den dat die partij betrekkingen aangeknoopt heeft met de revolutionnaire propaganda van het jonge Italië en weldra zal men van woelingen vernemen die ten doel hebben om den Paus van hervormingen in Kerk en Staat af te schrik ken. Gelukkig heeft Pius IX een helder hoofd en een scher pen blik, en bevinden zich in zijne omgeving mannen, op- regt genoeg om hem opmerkzaam te maken op de kuipe rijen van de vijanden des lichts en der waarheid. Overi gens neemt de populariteit van den nieuwen Paus steeds toe, en niet alleen in den Kerkelijken Staat maar in geheel Italië brengt men de hulde der bewondering aan den man die het gewaagd heeft om in dit zedelijk staatkundig en stoiFelijk verwaarloosde land het eerst met vaste schreden den weg der hervorming in te slaan. En toch heeft Pius IX tot dus verre niets gedaan wat niet onvermijdelijk noodzakelijk en door regt en billijkheid gevorderd scheen te zijn een nieuw bewijs hoe weinig moeite het eigenlijk kost de liefde en eerbied van een volk te verwerven. De meeste der ove rige Italiaansche regeringen zien met leede oogen de over- helling der Pauselijke tot het invoeren van hervormingen vermits zij vreezen dat dit voorbeeld ongunstig op den geest van hare onderdanen werken zal. En dat die vrees niet geheel ongegrond is bewijst de stemming die zich in Mo- dena, Napels en Sicilië op eene ondubbelzinnige wijze open baart." HAMBURG den 15 september. Uit nadere berigten uit de stad Sieeswijk blijkt, dat de opschudding, welke inden avond van den 10, na de aankomst van den koning van Denemarken aldaar geheerscht heeftvan een allezins op- roerigen aard is geweest. De volksmenigte heeft namelijk, onder gezang de straten doorkruisende, bij eenige beambten en andere Deensch-gezinde personen de glazen ingeslagen en daarentegen voor de woningen van lieden die als ijverige voorstanders der anti-Deensche partij bekend staan eerekree- ten aangeheven. De orde is evenwel hersteld zonder dat de op de been gebragte troepen daartoe middelen van geweld hebben behoeven te gebruiken. Den volgenden dag heeft de woeling zich niet herhaald. In den ochtend van den 12 heeft de koning de stad verlaten, zijne reis naar Pioen voort zettende. Te Rendsburg heef: Z. M. zich slechts een paar uren opgehouden. Hij is daar, even als later bij zijnen doortogt te Neumunster zeer koel door de bevolking ont vangen. De door de bewegings-partij tegen den 14 te Nordtorif be legde volks-vergadering heeftondanks het verbod der rege ring gisteren werkelijk plaats gehad. Dezelve is echter geenszins zoo talrijk geweest als vroeger verwacht werd het aantal der aanwezige burgers en boeren wordt op 3000 begroot. In de nabijheid stond, gelijk aangekondigd was, eene gewapende magt van ongeveer 600 man infanterie en ruiters geschaard ter beschikking vanden overlieidspersoon welke gelast was om het houden der vergadering te beletten. Nadat een deel dier troepen een aotal afzonderlijk geplaatste deelnemers aan de vergadering hadden uiteengejaagd, zijnde leiders van de vergadering in gesprek getreden met den ge- melden overheids-persoon en heeft deze verklaard dat hij op hooger bevel de geheele vergadering des noods met ge weld uiteen zou drijven doch tevens ter vermijding van bloedstorting toegestaan, dat de leiders zelven eene aan spraak zouden houden om haar te ontbinden. Dit is ge schied, en de menigte is daarop uiteengegaan. LONDEN den \6 september. Blijkens de jongste berigten uit Amerika, verkeerde Mexico wederom in een staat van omwenteling, die denkelijk op de herstelling van Santa-Anna uit zal loopen. Nadat hij reeds in mei te Guadalaxara uit geroepen was hebben de militairen te Vera-Cruz en de in gezetenen der stad Mexico dit voorbeeld gevolgd. In den staat der .oorlogsverrigtingen tusschen Noord-Amerika en Mexico waren geene veranderingen voorgevallen. PARIJS den 16 september. De laatste officiële berigten uit Algiers zijn van den 10 dezer. De luitenant-generaal Bedeau \i^d Constantine den 21 augustus verlaten, ten einde den stam te straffen bij welken de kaifd Lak/ialeen der beste dienaren v*an Frankrijk, vermoord was.- De hoofden van den stam der Beni-Ketit waren in hechtenis genomen en eene boete van 55000 frs. was aan dezen stam opgelegd. Eene afdeeliug der Beni-Soughal uit den omtrek van Guelma welke aan de Beni-Ketit eene schuilplaats had verleend en hun vee verborgen had, ten einde dat aan de nasporingen der Franschen te onttrekkenis streng gestraft. Volgens de tijdingendoor den commandant Courby de Cognord aan de regering overgebragtis aan den generaal de Bar, gouverneur-generaal ad-interim van Algeriebevel gezonden terstond aan Abd-el-Kader eene uitwisseling van gevangenen te doen voorslaan en die tot eiken prijs te be werkstelligen. Uit Rome zijn hier berigten van den 8 dezer ontvan gen. De Paus zou dien morgen de voor het huwelijk der koningin van Spanje met haren neef don Francisco d''Assise vereischte dispensatie onderteekenen. Een buitengewaon courier zou deze dispensatie onmiddellijk naar Madrid over brengen, en waarschijnlijk den 17 of 18 in gemelde hoofd stad aankomen. Het Pauselijk bestuur zou met het Zwitsersch bondge nootschap in onderhandeling zijn over de afdanking der Zwit- sersche regementenwelke zich nog in dienst van den ker kdijken staat bevinden. Ten gevolge van eenige ongeregeldhedenwelke te Ancona hebben plaats gehad heeft de regering zich genood zaakt gezien den delegaat Rossi terug te roepen en den heer Grasselini voorloopig met die betrcliking te belasten. BRUSSEL den 17 september. De armoede in de Vlnam- sche provinciën neemt hand overhand toe. Dit, in verband met het voortdurend opslaan van do prijzen der granen, en de zekerheid dat de aardappelen-oogst >vcderoni grootendcels is misluktgeert aanleiding tot grootc bikomnieving voor de toekomst. Volgens het te Brugge uitkomende dagblad zijn thans alleen in de Vlaamsche provinciën 400,000 werklie den zonder arbeid en brood. Hoewel deze opgave door ve len voor eenigermate overdreven wordt gehoudenzoo is men echter algemeen van gevoelen, dat, zonder buitenge wone maatregelen deze treurige stand van zaken wel ver moedelijk tot het uitbreken van bewegingen onderde bevol- king dier provinciën zou kunnen leiden. 'sGRAVENHAGE den 18 september. Gisteren is een kabinets-courier met depêches van Z. M. den Koning al hier aangekomen. Het is thans zeker dat hoogstdezelve niet voor den 25 dezer in de residentie terug zal zijn. Den 21 moet het stoomjagt 1^4? Leeuw, waarmede de Koning de terugreize zal doen zich te Dusseldorp bevinden. Volgens een schrijx-en uit Nieuvv-York, van 28 au gustus, zijn door den secretaris der tresorie aan de ontvan gers der douanen de noodige instructien gegeven ter onmid dellijke toepassing van de bill van 3 augustus, waarbij vrij dom van regten van invoer verleend wordt voor Java-koi'- fij komende uit Nederland in Nederlandsche ofAmerikaan- sche schepen en ter regeling van de bij gezegde bill geau toriseerde terugbetaling van regten. De voorzeide circu laire bevatvoor zooveel betreft de evengemelde terugbe taling, het volgende: namelijk, dat vermits bij de tweede sectie der bill de secretaris der tresorie is gemagtigd en ver- pligt om uit de ter zake bij de tresorie ingekomen gelden aan de daartoe geregtigde personen terug te betalen het be- drag der regten welke zijn geheven geworden van de tus schen den 30 augustus 1842 en 11 september 1845, in Ame- rikaansche schepen uit Nederland ingevoerde koihjiedere ontvanger elke reclame vallende in de termen van voorz. sectiewelke in zijne haven raogt worden ingediendzal moeten onderzoeken mitsgadersbij bevinding dat dezelve in behoorlijke orde en in overeenstemming met dig sectie zijndaarvan aan den reclamant zal afgeven eene verkla ring, om door hem aan de tresorie te worden ingezonden, zullende die verklaring door den ontvanger en den scheeps- bevelhebber moeten worden onderteekend en voorts de bij zonderheden van de zaak en het bedrag der terug te beta len som moeten vermelden. Op deze verklaring, indien de zelve in orde bevonden wordtzal de reclame bij de treso rie worden geverifieerd en het bedrag, na erkend te zijn, bij de tresorie worden beschikbaar gesteld ten behoeve van den reclamant of deszelfs behoorlijk geautoriseerden agent of gemagtigde. Voorts wordt daarbij gezegd, dat, in be trekking tot deze sectie, moet worden opgemerkt, dat ver mits de beschikking uitsluitend betrekking heeft op invoe renwelke in Amerikaansche schepen hebben plaatsgehad, het departement der tresorie zich in de op hetzelve ver strekte magtiging tot terugbetaling, dan ook beperkt ziet tot de genoemde,, schepen. (^Staais-Ct.) AMSTERDAM den 19 september. Met genoegen kan men berigten, dat het getal der van stadswege in'de'bei de gasthuizen, verpleegde zieken gedurende de afgeloopen week niet alleen niet vermeerderd, maar zelfs eenigzins verminderd is, zijnde er van 12 tot 18 september ingeko men 182 en uitgegaan 184; voorts waren gedurende dit tijds verloop 19 overleden den 19 bedroeg het gezamenlijk ge tal der zieken in die huizen 1153. Het getal der sterfge vallen van 14 tot 19 september bij den burgerlijken stand aangege;.venvertoont deze week eene even groote vermin dering als daarin gedurende de vorige week eene vermeer dering had plaats gehad zijnde het weder van 190 tot 165 gezonken. ROTTERDAM den 18 september. De hzzx Kirsch heefc gisteren namiddag ten 5 ure zijne aangekondigde 83ste lucht reis tot algemeen genoegen volbragt. Na zorgvuldig volein digde vulling door hem op eene wijze bewerkstelligd die de omstanders voor de onaangename gazlucht vrijwaart, be klom hij de schuit, steeg, onder het luid gejuich der me nigte, statig omhoog, zweefde langzaam over de buitenstad en raakte aan de overzijde der Maas uit het gezigt. De ballon bereikte eene aanm«rkelijke hoogte, en daalde ten 5-J- ure, op een kwartier afs'ands van Dordrecht, onder Alblas- serdam behouden neder. Men moet den heer Kirsch de getuigenis geven dat hij zijnen vroegereu roem volkomen heeft gehandhaafd en twij felt niet of hij zal, bijaldien hij eerlang andermaal eene lucht reis alhier mogt kunnen ondernemen bij het publiek de noo dige aanmoediging en schadeloosstelling vinden. GOES den 17 september. Door de stemgeregtigdeinge zetenen dezer stad is tot lid van het kies-collegie benoemd de heer Charles Petrus Soutendam in plaats van den heer Gerard de Leeuwoverleden. Men verneemtdat men het delven der winter-aardap- pelen wederom gestaakt heeft, daar men bevond, dat dezel ve gedolven zijnde, zich niet goed hielden en nog geene volkomene rijpheid hadden. De meeste in den grond geble- venen schijnen nog goed teregt te zullen komen. De vrees

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1