MIDDELBURGSCHE C O U R A I\ N". 113. Zaturdag 19 September. BESTUREN ea ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. SC MO OLJFEZEN. HERUJ^LiyGSCHOQL. ^uitschlanb. iJlcbcvlatibcn Deabonnements-prijs dezer Courant is f 2,7 b voor drie maanden, en franco per Post fd. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Hu- welijks-. Geboorte' en Doodbekendmakingen waarvan de prijs isvan één tot zes regels/ l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regc van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland i%\ hare gewone NAJAARS-VERGADERING houden bin nen Middelburg, in de Abdij, op Woensdag den 14 Octo ber 1846., des voormiddags te ure; zullende op Donderdag den 15 dier maanddes morgens te «71;/;/ ureworden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzerwelke met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hun ner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 18 September 1846. ADR. P. VAN DEINSE. Secretaris. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij Tot Nut van V Algemeenbrengt bij deze ter kennis der daarbij belanghebbenden, dat de Her- halingschool weder zal geopend worden op Maandag den 5 October aanstaande, en dat de Lessen, even als ten voorie den jare gedurende de zes Wintermaanden van 7 tot 9 ure des avonds (des Maandags en Donderdags van elke week «an de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meis jes) zullen worden gegeven. Voorts wordt herinnerd dat deze nuttige inrigting niet alleen en uitsluitend bestemd is voor jongeliedenwelke vroeger voor rekening van het Schoolfonds zijn onderwe zen maar dat daarvan ook anderen welke genegen zijn door voortdurende oefening en herhaling van het aangeleer de hunne kundigheden te onderhouden en uit te breiden kunnen gebruik maken. Van heden af tot en met der 30 September aanstaande zal dagelijks, des middags van i 2 tot i ure, de gelegenheid opengesteld zijn ten huize van den ondergeteekende (achter (ie Oostkerk, Wijk O. No. 3.) om zich tot de bijwoning van dit Herhaling-Onderwijs aan te meldenen de voor waarden ter plaatsing te vernemen. Middelburg, den 17 September 1846. Namens de School-Coraniissie voornoemd, P. DE MARET TAK, Secretaris. BERLIJN den 12 september. Hier wordt thans de vijf de groote vergadering gehouden van afgevaardigden der Gus- taaf-Adolf vereeniging. In hare eerste zitting heeft de ver gadering met 39 tegen 31 stemmen, besloten om dr. Rupp welke door de Koningsberger afdeeling was afgevaardigd niet toe te latenom redendat hij aan het hoofd staat van eene gemeente, die zich onder den naam van vrije Evangelische gemeente", van de lands-kerk heeft afgeschei den. Tegen dit besluit hebben verscheiden leden der ver gadering ernstig geprotesteerd, op grond, dat die uitsluiting wegens eene bijzondere geloofsbelijdenis strijdig is met den «ard der vereenigingals welke het verleenen van onder stand aan behoeftige Evangelische gemeenten in het alge meenten doel heeft. Sommigen vreezen zelfs, dat het be sluit eene scheuring zal te weeg brengen, welke op het ver der bestaan der vereeniging zelve den nadeeligsten invloed kan hebben. Het dagblad van Petersburg meldtdat de ijzeren spoorwegwelke van den Don naar de Wolga is aangelegd den 7 augustus voor het algemeene verkeer geopend is. De rijtuigen worden over dien weg door paarden voortgetrokken. De werkplaatsen en andere etablissementenwelke tot de ontginning van de zilvermijnen van Salva gebruikt worden, en twintig mijlen ten zuidwesten van Stokholm lig gen, zijn in den nacht van 26 op 27 aug. door een brand vernield geworden, welke ongelukkigerwijze, dooreen zeer sterken noordenwind werd begunstigd. Het verlies werd op Ij millioen kroonen geschat. Meer dan 2000 werklieden bevinden zich, door deze ramp, van hunne middelen van bestaan beroofd. -De oogstberigten uit Rusland luiden over het algemeen gunstig, hier en daar zelfs buitengewoon voordeelig; alleen in de omstreken van Wossnessensk is de oogst bijna geheel mislukt. FRANKFORT den 13 september. H. K. H. de prinses ♦an Oranje is den 10 dezer hier aangekomen, en heeft gis teren ochtend hare reis naar Stntgartover den Main-Neckar- spoorweg, voortgezet. Eergisteren avond heeft de Neder- landsche bonds-gezant de heer v. Scherfter eere van H. K. H. eene soiree gegeven welke het corps diplomati que heeft bijgewoond. Men beweert thans, dat de bonds-vergadering zich zal verklaren tegen de strekking van den bekenden openbaren brief des konings van Denemarken, ten aanzien van de her togdommen Holstein en Sleeswijk. Volgens de Hamburgsche dagbladen hébben de geza menlijke raadsleden der Sleeswijksch-Holsteinsche regering, met uitzondering van twee, han ontslag ingediend, en is door den koning van Denemarken tot eene veranderde orga nisatie dier regering beslotenvolgens welke zij voortaan uit een president en slechts 4 raden bestaan zal. Tot pre sident is de kamerheer von Scheel benoemd. De vergadering der provinciale staten van het hertogdom Sleeswijk is tegen den 21 October zamengeroepen. Den 14 dezer had te Nor- torf eene groote volksvergadering plaats moeten hebben van welke de verklaring zou zijn uitgegaan dat de ingezetenen der hertogdommen Duitschers zijn en blijven en hunne reg- tenzeden spraak en gewoonten onvervalscht en onver kortbehouden willen; alsmede dat, naar hun oordeel, de gemeenschap tusschen de hertogdommen en Denemarken al leen hierin bestaat, dat de hertog de Deensche kroon draagt, en derhalve slechts zoo lang als de Deensche wet op de erf opvolging geen vreemd vorstengeslacht tot den troon van Denemarken roept. Volgens sommigen was deze vergade ring van hoogerhand verboden volgens anderen zou zij voortgang hebben. De koning is den 10 dezer in de stad Sleeswijk aangekomen en aanvankelijk zeer kalm ontvan genmaar later moet zich de ontevredenheid op eene vrij onstuimige wijze geuit hebben. De kamer der Badensche afgevaardigden heeft den 10 dezer beraadslaagd over een voorstel van een harer leden den heer Busshetwelk strekte om de Katholijke kerk te ont heffen van het toezigt der staats-regering, om alle bestaande wetten omtrent de betrekking der kerk tot den Staat af te schaffen en nieuwe schikkingen dienaangaande tusschen de regering en den aartsbisschop te doen treffen. Nadat eene poging der ministers om het voorstel buiten beraadslai^ing te houden, was mislukt, is hetzelve van den kant der li beralen met veel nadruk bestreden en hoofdzakelijk betoogd dat de voordragt geene andere bedoeling kon hebben, dan de Katholijke bevolking in den waan te brengen dat hare gods dienst in gevaar verkeerde,hierdoor haar op te ruijen en de ultramontaansche partij op het kussen te brengen. Ten slotte is het voorstel met algemeene stemmen op eene na ver worpen. Tot dezen uitslag, welke als eene zeer belang rijke nederlaag van de ultramontaansche partij in Baden be schouwd wordtheeft, naar het schijnt, ook medegewerkt een zoogenaamd parlementair schandaalhetwelk de handel wijze van den voorsteller zelven den heer Buss, bij de be raadslaging opleverde. Door een der bestrijders van het voor stel den afgevaardigde Mathy werd namelijk gewaagd van een in 1834 door ingezetenen van Constanz geopperd plan, om een gedenkteeken op te rigten voor de in der tijd daar ter stede verbrande martelaars Huss en Hieroiiymusen te vens aangemerkt, dat de daartoe betrekkelijke uitnoodiging, in welke die martelaarsals verdedigers en voorvechters der godsdienstige vrijheid en der groote kerkhervorming hoog geroemd werden opgesteld was geworden door denzelfden heer Buss, welke nu als de bevorderaar der ultramontaan sche partij optrad. De heer Buss ontkende daarop, dat hij de bewuste uitnoodiging had opgesteld maar werd oogen- blikkelijk door den heer Mathy gelogenstraftdoor de voor legging van deszelfs eigen handschrift. Een beambte van de Engelsche bank Thomas Power genaamd die zich aan een' diefstal van 25,000 p. st. had schuldig gemaakten gedurende twee maanden vervolgd werd, is den 9 dezer te IMunchen met zijn' medepligtige een koopman uit Angoulême, gevangen genomen. Hij leef de aldaar onder den aangenomen naam van Prish en was hou der van een' HoHandschen pas door een' consul afgegeven waarin dezelfde naam staat. Hij zal aan Engeland uitgele verd worden. Te Praag heeft zekere heer Riedl, op waterschoenen van zijne uitvinding herhaalde malen over een meir gewan deld en daarbij bewezen dat zijne uitvinding in vele op- zigten die van twee Noorwegers overtreft, die thans Europa doorreizen. Deze schoenen zullen in handen van den hof- krijgsraad gesteld wordenten einde te onderzoeken in hoeverre zij bij krijgskundige operatien van nut kunnen zijn. KEULEN den 12 september. Naar aanleiding van een in het regeringsblad van Berlijn geplaatst berigt van drie der Pruissische ministers betreffende het voorgevallene te dezer stede op den 3 en 4 augustus, hebben ettelijke ingezetenen den 10 dezer op het raadhuis eene zamenkonist gehouden, om een protest tegen dat berigt op te maken en de stedelijke regering uit te noodigen, om eene bezending aan den koning af te vaardigen, ten einde aan Z. M. een met de waarheid overeenkomstig verslag te doen. De burgemeester heeft zich hiertoe bereid verklaard en beloofdhet verzoek aan den stedelijken raad te zullen overbrengen. Des avonds heeft een overgroot aantal ingezetenen, tot dankzegging voor de ze bereidwilligheid, den burgemeester op deszelfs buiten verblijf nabij de stad, eene serenade met fakkellicht gegeven. De bevolking dezer stad is in de laatste jaren en bovenal sedert de voltooijing der verschillende derwaarts leidende spoorwegenzoo zeer toegenomen dat verschei dene rijke kapitalisten en bankiers alhier eene maatschappg gevormd hebben tot het bouwen eener nieuwe voorstad welke een aantal groote huizen moet bevattenin kleine vertrekken verdeeld, om de arbeidende klassen van woning te voorzien, PARIJS den 14 september. IMorgen vertrekt de konink lijke familie naar de nieuwe residentie la Ferté Vidame in de nabijheid van Dreu.K, waar zij omtrent 10 dagen zal ver toeven. Men verzekert dat de koning van Pruissen en de hertog van Nemours tusschen den 20 en 25 dezer maand op de Fransche grenzen eene zamenkonist zullen houden. Te Saint-Maur hebben heden onder bevel van den hertog van Nemours, groote militaire manoeuvres plaat.s ge had. Ten 10 ure in den morgen kwam de hertog met een talrijken staf op het terrein; de troepen maakten onderschei den manffiuvres; zij namen en verdedigden onderanderen ver schillende punten. Heden middag ten drie ure was alles af- geloopen. De heer Cousin heeft de lessen uitgegeven waarmede hij het onderwijs in de wijsbegeerte aan de Ecole-Normaie van 1815 tot 1820 heeft aangevangen. Deze lessen, welke tot heden nog niet in druk verschenen waren, zullen den beoefenaren der wijsgeerige studiën voorzeker niet onwelkom zijn. Reeds vier deelen zien het lichthet vijfde zal spoe dig volgen. De komst van den hertog van Montpensierwelke zich thans in Parijs bevindtwerd tegen het eind der maand in Madrid te gemoet gezien. De hertog de Arana werd ge noemd als bestemd om gemelden vorst aan de grenzen te ontvangen. Het regiment Principe aan welks hoofd de in fant D. Francesco de aanstaande echtgenoot der koningin was gesteld zoude in Madrid in bezetting worden gelegd. Sedert het vervangen van lord Aberdeen door lord Pal- merstonen vooral sedert het bekend worden van het voor genomen huwelijk van de Spaansche infante met den Franschen prins, is de goede verstandhouding tusschen de Fransche en Engelsche regeringen niet verbeterd. Sedert de laatste acht dagen zijn menigvuldige nota's betreffende deze aan gelegenheid gewisseld. Men kan zich niet voorstellen dac de Britsche gezant te Madrid geheel uit eigene beweging en zonder eenige instructie zal hebben geprotesteerd doch de zaken waren te ver gekomen dan dat de Fransche rege ringvooral daar de Spaansche zich krachtig genoeg schijnt te gevoelen om de zaak in Spanje door te zetten zonder hare waardigheid te kort te doen konde terugtreden. Het is gebleken dat in de helling van den vermaarden toren van Pisa welke 5 metres uit de loodlijn hangt bij de jongste aardbevinggeene verandering is ontstaan, of schoon ook dit gebouw hevig is geschud. 's GRAVENHAGE den 16 september. Eergisteren avond zijn HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlan den van hoogstderzelver buitenlandsche reisop het huis tf> Paauw teruggekomen. Men wil dat onder de voor te dragen wetten in de aanstaande zitting der Staten-Generaal mede behoort het ta rief voor de notarissen. De Hooge Raad, kamer van strafzaken, heeft, bij arresten van hedenverworpen de beroepen in cassatie van l". A. van der Schoot, C. de Kiiegt en J. H. Ippel, tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland van 30 mei jl. waarbij zij benevens twee andere personen ter zake an diefstal bij nacht, met alle verzwarende omstandigheden zijn veroordeeld tot de straffe des doods, en 2". E. Hul- bertstegen een arrest van het hof in Gelderland, van den 10 julij jl., waarbij zij, ter zake vau kindermoord, ver oordeeld is tot de straffe des doods. Vrijdag jl. heeft te Amsterdam de aanbieding plaats g«- had van de geschenkenwelke voor mgr. Gröo/" vervaardigd waren uit bijdragen door Nederlandsche Katholieken. Deze bestaan in een prachtig diamanten kruis aan een massief gouden ketting, en in een zilver vergulden bisschopsstaf. GRONINGEN den 14 september. Heden opende de heer Hecker zijn coUegic over de paedagogica met eene pu blieke les, en hield, door de sierlijke voordragt zijijer re devoering, door de bevalligheid van haren vorm en door de belangrijkheid en bondigheid van den inhoud de aanzien lijke schaar zijner toehoorders in gespannen aandacht. Ns aangetoond te hebben, hoe de paedagogica de leer is der grondbeginselen van opvoeding en onderwijs, of hoe zij de middelen aanwijst tot de wetenschappelijke vorming, die noodig is, om den geest tot zelfstandigheid, tot zelfkennis en tot de waarheid te brengenbeschreef de redenaar de drie tijdperken van kind, knaap en jongeling, waarin de mensch onder de leiding van anderen tot ontwikkeling komt en hoe daarin de menschelijke geest eerst leert denkenver-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1