I»I1DDELBÜRGSCHE COURANT.. N". 112. Donderdag IS4ti. 17 September. iMt^^ NIEUWSTIJDÏNGE]N. y ib 'f W^'"^ 2DMit0chUttb. JVaukvijk ijclgie. ficbcvl.mbcn. ~^bonne,nenH.prip dezer Courant n ƒ2,75 voor drie malden en franco per Post f i. DeabonnenJJn worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De Lending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, ,nd,en mendezehe in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Ad^'ertenticn worden berekend tegen 22 cents de regel met u,tzonder,ngvan Tlfr- welijks-, Geboorte- en Doodhekendmakingen waarvan de pnjs ,s van één tot .r.< re4ls 1 5U en voor ieder en regel daarboven 22 cents. Bezeh'e behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn,alzoo by elke plaatnng eener Advertentie het Regr van Zegel (35 cts.^) moet worden betaald. BERLIJN den september. Ons regeringsblad deelt het antwoord des konings mede op een door den burgemeester stedeliiken raad van Keulen aan Z. M. ingediend adres betrekkelijk de op den 3 en 4 aug. in die stad voorgevallen ongeregeldheden waarin hoofdzakelijk wordt gezegd Dat Z M. met diep leedwezen hei te Keulen voorgevallene heeft vernomen dat de tegenstand tegen het openbaar ge- zag overal een zwaar misdrijf is, waarvan de gevolgen met te berekenen zijn, maar dat dit vooral het geval is in eene stad die teregt voor een bolwerk van Duitschland geldt; dat de reden der tiisschenkomst van de troepen geenszins, zoo als de stedelijke regering de zaak voorstelt eene me- tise reden kan genoemd worden dat Z. M. ofschoon het betreurende dat het herstel der orde een menschenleven en zware verwondingen gekost heefthet daarbij door de troe pen gehouden gedrag hetwelk over het algemeen rustig en «matigd is geweest, moet prijzen; dat evenwel, indien het nader blijken mogt dat onschuldigen ver van de plaats des oproers, mishandeld zijn, de schuldigen met alle gestreng heid zuilen gestraft worden; dat Z. M. gaarne de met goed oevolg bekroonde medewerking der burgers tot herstel der orde erkent, maar dat hij de organisatie eener burgerwacht zonder de uitdrukkelijke toestemming der bevoegde overhe den te meer moet afkeuren omdat daardoor de meening kan'ontstaan, alsof de militaireen burgerlijke autorueiten, „a eenmaal met geweld tusschenbeide te zijn gekomen de handhaving der rust en orde aan de burgers hadden overge laten dat het Zr. IVIs. wil isdat zelfs de schun van zoo danige zwakheid vermeden worde. Na voorts te hebben aangemerkt, dat de tusschenkomst van slechts ruim 200 mili tairen niet een overdreven maatregel kan genoemd worden, verklaart Z. M. ten slotte, dat voortaan, ingeval weder buitengewone veiligheids-maatrcgelen mogten noodig zijn, aan de stedelijke overheid hiervan kennis zal gegeven wor den indien de tijd dit toelaatten einde de burgerij in tijds te waarschuwen. FRANKFORT den 12 september. De strijd over de Slees- wijksch-Holsteinsche questie schijnt van het terrein der dag bladen op dat der diplomatie te zullen overgaan. Men zegt dat de koning van Denemarken den eersten stap daartoe ge daan en bereids de bemiddeling van eenige Duitsche hoven inireroepen heeft. t, 1 u Den 3 dezer is te Tranen na Plauen en Reichenbach de meest bevolkte stad van Saksen brand ontstaan waar door het raadhuis en 28 partikuliere huizen in de asch ge legd en-45 grootendefls behoeftige familien van huisvesting beroofd zijn. j j ,0 De grootvorst Michael van Rusland is dezer dagen te Weenen aangekomen. Den 7 is daar ter zijner eere groote wapenoefening gehouden. Uit Krakau wordt gemeld dat daar sedert een paar weken weder buitengewone maatregelen tot handhaving van de rust genomen worden zoowel ten platten lande als in de stad In deze laatste hadden de 's nachts rondgaande patrouil les zelfs kanonnen bij zich. Uit Gallicie kwamen dagelijks vhigrelingen in Krakau aan, die derwaarts de wijk namen.uit vrees voor de geweldenarijen der boeren onder welke ge lijk bekend isin sommige streken op nieuw ernstige woe lingen zijn uitgebroken. LONDEN den 12 september. Woensdag morgen zijn H M Fictoria en prins Albert van derzelver jongste zee- togje naar Jersey en het graafschap Cornwallis op Osborne- house het koninkliik buitengoed op het eiland Wight, terug gekeerd ook lord l'almerston, onze minister van buitenland- sche zaken welke H. M. op dit togtje vergezeld heeft, be vindt zich op nieuw in deze hoofdstad. De aanvoer van vee uit Holland hier te lande neemt meer en meer roe. Gedurende de laatste 5 dagen alleen zijn, van Rotterdam en Harlingen met verschillende stoombooten niet minder dan 487 ossen en koeijen 109 kalveren, 1429 schapen en 134 lammeren in de haven van Londen aangebragt. De uitgestrekte suiker-rafinaderij van de heeren Macfie g? Zonen te Liverpool, welk gebouw, behalve de kelder, zeven verdiepingen hoog is benevens de aanmerkelijke voor raad van suiker in dezelve, zijn gisteren avond een geheele prooi der vlammen geworden en bevinden zich dien ten -evolge thans een ioctal werklieden buiten bestaan. De aan- "eriste schade door dezen brand wordt op ruim 60,000 p. st. begrootgelukkig zijn echter de rallinadenj machinerie en voorraad tegen brandschade verzekerd. Terwijl andere gezanten en vreemde ministers bij het hof van St. James zich met staatkundige en handels-aange- legenheden bezig honden en de uitwerkselen der groote fi nanciële en andere hervormingen van sir Robert Pffen lord hhn RKssell van nabij gadeslaan, houdt de Pruissische ge zant de ridder von Bunsen, zich uitsluitend bezig met de godsdienstige propaganda in den zin van het pietis- mus. Hij poogt eene verbinding daar te stellen tusschen de Protestanten van alle landen en ten voordeele van den koning van Pruissen waarvan hij een der vertrouwste raadslieden is dientengevolge heeft hij met hulp van verscheidene Duit sche geestelijken die zich te Londen bevinden twee Evan gelische genootschappen voor jongelingen opgerigt. Jl. don derdag heeft hij het voorzitterschap bekleed in eene groote vergadering, die ten doel had het leggen der grondslagen van een Evangelisch genootschap voor vreemdelingen. Wij laten hier eene zinsnede volgen uit de redevoering, bij die gele genheid door Z. Exc. uitgesproken Er bevinden zich te Londen nagenoeg 40,000 Duit- scliers die behoefte hebben aan godsdienstigen troost, we gens hunne ellende of aan bescherming wegens de gevaren waaraan zij allerwege bloot staan. Wij moeten hen vooral beschermen tegen het gif der socialistische denkbeelden die men stelselmatig onder de werklieden tracht te verspreiden. Zij nemen die gretig aan verbreiden dezelve en beoefenen openlijk het atheïsmus. Indien wij deze lieden nog lang zoo handelen laten dan zal eene sociale omwenteling in Euro pa plaats grijpen, zoodanige als er nog nooit eene is losge barsten. Het eenige middel, om de wereld voor gevaar te behoeden is de vereeniging van alle goede Christenen tegen die verderfelijke strekkingen en om Christen-genootschappen op te rigten in de plaats der clubs van socialisten." I3e commissie belast met de ontvangst der inschrijvingen voor den heer Cobden heeft te Manchester eene bijeenkomst gehouden. De inschrijvingen beliepen reeds 72000 p. st. en men twijfelde niet of het cijfer van 100,000 p. st. zou be reikt worden. Ui't Bombay zijn berigten ontvangen van 5 augustus. Dezelve luiden ongunstiger dan de vroegere, omtrent den stand van zaken in Lahore. Aldaar nam namelijk de span ning en regeringloosheid weder toe, zoodat men vreesde, dat de tusschenkomst der Britsche wapens weder gevorderd zou worden om de orde te herstellen. In Seinde rigtte de cholera nog altijd veel verwoesting aan. De Britsche bezetting van Aden aan den ingang van de Roode-zee, werd den 19 augustus door de Arabieren ernstig bedreigd. Deze laatsten ten getale van ettelijke duizenden hadden de stad omsingeld. PARIJS den i 2 september. Het vertrek van den hertog van Montpensier, die heden naar Madrid zou afreizen, is eenigen tijd uitgesteld men zegt ten gevolge eener onver wachte verwikkeling in de huwelijks-qnestie. De hertog van Nemours begeeft zich niet naar Madrid zoo als men vermoed had Z. K. H. zal eerst te Lunev.lle bevel voeren over de militaire-manoeuvreswelke daar plaats moeten hebben en vervolgens Straatsburg bezoeken. De prins van Joinville is den 29 aug. te Rome aangeko men en den 3 dezer weder van daar vertrokken hij heelt eene audiëntie bij den Paus gehad en rijke geschenken van Z. H. ontvangen zoo wel voor zichzelven als voor de overige leden der koninklijke familie. De scheeps-kapitein Lavaiid is benoemd tot gouver neur der Fransche etablissementen in Oceanie en tot commis saris des konings op de Societeits-eiianden ter vervanging van den contre-admiraal Bruat die verzocht heeft herwaarts te mogen wederkeeren. Nog altijd blijven verscheiden departementen ter prooi aan groote verwoestingen door brand zoo is het dorp Rilly- Saint-Syre nu weder grootendeels vernield. Zes-en-zeventig huizen werd in weinige uren in den asch gelegd, en 130 huisgezinnen daardoor van huisdak beroofd. Slechts 35 hui zen zijn nog staande gebleven. Verscheiden personen zijn in hechtenis genomen. Paus Pius /Ji'blijft aanhoudend ijverig werkzaam, om allerlei veranderingen in zijne Staten in te voeren, ten einde ziine regering op gelijken voet te brengen met die der groo te" natiën van Europa. Z. H. heeft niet alleen gearbeid aan de verbetering van het binnenlandsch bestuur,, de financiën en de openbare werken, maar hij heeft ook pc^ingen aan gewend tot uitbreiding zijner buitenlandsche betrekkingen en thans heeft de H. Vader inzonderheid zijne aandacht ge vestigd op de daarstelling van geregelde diplomatieke relatien tusschen den H. Stoel en de üttomannische Porte. Deze betrekkingen, welke door eene wederzijdsche erkentenis moe- ten worden voorafgegaan zouden het sluiten van een han dels-verdrag ten doel hebben hetwelk van het hoogste ge- wigt zou zijn voor de scheepvaart en den handel der Itali- aan^che Staten met den levant. De Paus rekent om hierin te slagen op de hulp van Frankrijk. Men noemt den graal d'Escalon, consul van het Pauselijk bestuur te Marseille, als den diplomatieken agent, die naar Konstantinopel zou worden gezonden. In den ochtend van den ii dezer is .losep t Henry, te gelijk met eenige andere tot dwangarbeid veroordeelden, in een cellulair rijtuig uit de Parijsche gevangenis waarin hij laatstelijk was opgesloten, vertrokken, om naar het bagno van Toulon te worden vervoerd waar hij zijne straf zal doorstaan. Hoeveel minachting deze misdadiger ook m-.et inboezemen heeft men toch niet zonder gevoel van mede lijden de blijken van wanhoop kunnen aanzien waaraan hi| zich overgaf, toen hij gedwongen werd om het kleed der schande, dat de galeiboeven dragen, aan te trekken, en toen een ketting aan zijn been werd vastgesmeed. De ge kwetste hoogmoed zegt een der berigten sprak nooit le vendiger uit iemands gelaat en houding dan bij dezen ver oordeelde toen hij zijn laatste hoop op verzachting van straf zag vervliegen en zich met het ergste schuim der maat schappij zag gelijk stellen. De sporadische cholera heerscht thans in vrij sterke mate in het departement der Neder-Seine en eenige naburige departementen, voornamelijk onderde kinderen. Te Rou- aan onder anderen zijn van de plaats hebbende sterfgevallen wel de helft kinderen beneden het jaar. _- De Moniteur Algérien van den 4 zegt, dat de keizer van Marocco zich eindelijk ten gevolge van de woelingen van Ahd-el-Kadergenoopt zou hebben gevoeld eenige maat regelen te nemen en zijn broeder JSIulerMohamed bevolen zou hebben troepen te verzamelen om die woelingen tegen te gaan en de in onrust gebragte stammen weder tot orde te brengen. BRUSSEL den 13 september. De Moniteur van heden bevat het programma van de september- of revolutie-feesten. Over het geheel zullen zij minder luisterrijk zijn dan vroe gere jaren. De berigten van den oogst zijn over het algemeen gnn- stig Desniettegenstaande blijft de leeftogt hoog in prijs en wordt het brood duurder verkocht dan in Parijs terwijl de bakkers zich nog beklagen. 'sGRAVENHAGE den 14 september. Heden is vonr den Hoogen Raadkamer van strafzaken onder anderen behandeld het beroep in cassatie van A. van Bevervoorde schrijver en uitgever van het weekblad Asmodée tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland van 23 mei jl., waarbij in hooger beroep is bevestigd een vonnis der arrondisse- ments-regtbank van 's Gravenhageregt doende in zake van correctionele policie, op den 19 februarij jongstl. ge wezen en bij welk vonnis de requirant, ter zake van een door hem vervaardigd en uitgegeven geschrift, getiteld: Un chapitred'un livre a faire, qui serait intitule: Ie Di^ec- teur du .hunial de la Ilaye cité a la barre du tribunal ae Popinion puhlique;- is schuldig verklaard aan la>terd,.or middel van een gedrukt en verspreid geschrift, begaan je- cen<; den heer mr. Box, directeur van dat Journal, en de requirant deswege is veroordeeld tot 2 maanden gevan- genis-trafboeten kosten enz. Na dat de raadsheer, de heer Noiret de Bruynverslag in deze zaak had uitgebragtis voorlezing gedaan van de memorie, door den heer mr. Blussé, als verdediger van rien [requirant, aan den Raad ingediend, tot adstructie van het 1 ingestelde beroep. i 'liet openbaar ministerie heeft, bij monde van den advo caat-generaal mr. Arntzenius, conclusie in deze zaak ge- nomen die hij uit een regtskundig oogpunt beschouwd voor zeer eenvoudig hield. I De uitsuraak is bepaald op den 30 dezer. Men wil dat de Regering reeds een nieuw strafwetboek gereed heeft om in den aanvang van de aanstaande zitting van de Scaten-Generaal in zijn geheel aan te bieden. De straf naast de doodstraf zoude naar men verneemt, die van levenslange tuchthuisstraf zijn. Verder zou alle gevangenis straf in eenzame opsluiting bestaan waarvan het maximum 15 jaren Geene lijfstraffen, geene tepronkstellingen geene deportatie zijn daarin opgenomen. De onderscheiding tus schen criminele en correctionele stralYen wordt behouden. Heden overleed alhier, na sedert geruimen tijd aan de gevolgen eener allersmartelijkste kwaal geleden te hebben, de heer .7. Noedt in leven directeur van den konink lijken Ziiid-Hollandschen schouwburg. Hij was den 28 sept. 1779 te Rotterdam geboren werd voor de geneeskundige dienst bij de zeemagt opgeleid, en in de betrekking van aide- chirurgijn in den zeeslag bij Kamperduin mede krijgsgevan gen gemaakt. Na anderhalfjaar te Londen doorgebragt te hebben werd hij v^tgcwisseld en keerde naar het vaderland terug 'waar hij zich 'aan het tooneel wijdde eerst bij 's Gra- ves'inde daarna onder de leiding van IVard Bingley en l^Fat- tier Ziesenis. Hij muntte uit door diep gevoel en beset van zijn spel door ongedwongen natuurlijkheid en door ver- 1 scheidenheid van rollen. De laatste maal trad hij den 9 april 1B45 te Rotterdam op, sedert welken tijd zijne kwaal hem belette verder het tooneel te betreden welks belangen i hij echter, tot zijnen dood toe. als directeur bleef beharn- gen in welke betrekking hij gedurende ruim 28 jaren eerst i met zijnen zwager den heer fVillem Bingley nu laatsteliik ■j met den heer Peters, werkzaam was, zonder ooit kos-en moeite of opofferingen te ontzienom het Ncderduitsch too-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1