MIDDELBÜRGSCHE C o R A 1\ T. N". 111. Dingsdag J8^ 15 September. BESTUREN ea ADMINÏSTRATIEN. NIEUWSTIJI)Ï.NGE.^\ BEKEJBM^KIJyG. JFELDylDIGHEID. J'rauïifijb iicbcvlanbcn De abonnementi-priji dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels f l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eeuer Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De BURGEMEESTER van de Gemeente YERSEKE verwittigt de belanghebbenden, dat de KERMIS aldaar dit ;aar invalt op Dingsdag den 29 September aanstaande en eindigt met Zaturdag den 3 October daaraanvolgende zul lende er hoegenaamd geene nadagen zelfs niet de daarop volgende Maandag, in aanmerking komen. Yerseke, den 14 September 1846. De Burgemeester voornoemd J. WILLEMSEN. De COMMISSIE LOON VOOR fVERK, weder een be gin hebbende gemaakt met het doen rondbrengen van Intee- kening-Biljetten tot het verkrijgen van bijdragen voor den aanstaanden Winterheeft de eer daarvan aan hare geachte Inteekenaren en verdere Ingezetenen dezer Stad kennis te geven en daarbij den wensch uit te drukken dat zij nu ook weder die wehvillendiieid en milddadigheid moge onder vinden die zij dankbaar erkent gedurende acht jaren in rui me mate ondervonden te hebben. Door het verstrekken van ruime giften toch is het aan dezelve alléén mogelijk om aan de veelvuldige aanvragen tot het erlangen van Werk bij hare Inrigting te voldoen en dat die aanvragen ook nu niet zullen achterwege blijven hiervan houdt de Commissie zich verzekerd wanneer zij in aanmerking neemt dat reeds thans onderscheidene werklieden zonder werk zijn, die met verlan gen het tijdstip te gemoet zien van de opening barer Werk plaats. Voegt men daarbij nu nog de duurte van vele levens middelen in den Winter dan toch vertrouwt de Commissie dat zij in eene ruime mate zal mogen worden ondersteund en dat ook anderen die tot nu toe geene bijdragen deden zich tot ondersteuning eener zoó nuttige Inrigting zullen genoopt vinden terwijl eindelijk de geachte Inteekenaren bij dezen even als ten voorleden jare, vriendelijk worden uitgenoodigd om hunne Inschrijvingen in ééns te willen doen ten einde daardoor de Commissie in staat te stellen hare plannen dade lijk zoo ruim mogelijk te maken. Middelburg, den 14 September 1846. De Commissie voornoemd Namens de/.eive A. M. CRAiMER Voorz. H. REKKER, Secr. BERLIJN den 8 september. Onze staats-conrant behelst thans een door de ministers van binnenlandsche zaken van oorlogen van justitie onderteekend zeer breedvoerig verslag, aangaande de op den 3 en 4 augustus jl. te Keulen plaats gehad hebbende onlusten waarvan de openbaarmaking klaar blijkelijk geschiedt met het doel om de handelingen der open bare magt te regtvaardigen en de inmenging der burgerlijke commissie als onwettig voor te stellen. Onder dagteekening van den 3 dezer heeft de groot hertog van Hessen een besluit uitgevaardigd, waarbij, ten einde de onredelijke verhooging der noodwendigste levens middelen met nadruk tegen te gaan, al, degenen, die door kunstgrepen, van welken aard, het stijgen der prijzen van graan voederkoorn meelaardappelen en brood trachten te bewerkenmet eene geldboete van 50 tot 6000 flor.en met gevangenisstraf tot 3 maanden bedreigd worden. Ver der is nog bekend gemaakt, dat het den 16 februarij jl. uitgevaardigde verbod, tot aankoop van aardappelen voor brandewijn-stokerijen van kracht blijft. De Petersburgsche dagbladen deelen berigten uit den Kaukasus van 17 augustus mede hoofdzakelijk inhoudende, dat de vijandelijke bergbewoners in den laatsten tijd geene aanvallen van belang ondernomen hadden. In de eerste da gen van augustus heeft een troep van 300 ruiters getracht de sterkte Troizk' te overrompelen maar dezelve is met groot verlies afgeslagen. Een gelijk lot heeft eene talrijke afdee- üng gehad die in het laatst van julij eene sterkte aan de Sulak, welke door het inslaan van den bliksem en het daar door te weeg gebragte springen van het kruidmagazijn aan merkelijk beschadigd was trachtte te vermeesteren. Door het smelten van groote massa's sneeuw op het hooggebergte en door de aanhoudende zware regens waren in den Kau kasus belangrijke verwoestingen aangerigt. FRANKFORT den 9 september. Volgens een der Duit- scl'.e dagbladen is door een voornaam Pruissisch staatsbe- smbte een adres aan het Sleeswijksch-Holsteinsche volk in Sereedheid gebragten zal door al de magistraatspersonen 'e Berlijn alsmede door een aantal ambtenaren van hooge- t-n en minderen rang, mede geteekend worden. Ook de l'rnissische regering zou zich volgens dat bladmet de zienswijze vereenigen welke ten opzigte der questie met Denemarken de algemeene in Duitschiand is. Voor eenige dagen is in dea grooten schouwburg te Hamburg, terwijl men bezig was de prachtige bronzen gaz- kroon op te hijschen welke 'de directie uit Londen had doen komen en die 1920 kilogr. w.Qpghet touw gebroken "aan hetwelk deze ontzaggelijke lichtkroon hangende was, ten gevolge waarvan deze is naar beneden gevallen en ver pletterd terwijl zij in haren val twee Engelsche arbeidslie den die haar van Londen hadden overgevoerd, vermorzel de. Men zegt, dat deze kroon aanvankelijk voor een' En- gelschen schouwburg was vervaardigd maar dat zij door de directie wegens hare groote zwaarte was geweigerd ge worden. In de zitting van den Zwitserschen landdag is een voorstel van Zurich aangenomenom het afzonderlijk bond genootschap der zeven Roomscb-Katholieke kantons, als strij dig met het bondsverdrag van 1815 ontbonden te verklaren en tevens dat de landdag zich voorbehoudt, ingeval die kanton- in strijd met dit besluit handelen mogren de noo- dige maatregelen te nemen. Een schrijven uit Livorno van den 27 augustus, door het Augsb. dagblad medegedeeld, meldt dat, behalve de ste den Livorno, Pisa en Volterra nog zeven-en-twintig vlekken en dorpen door de jongste aardbevingen aanzienlijke schade geleden hebben. Twee daarvan Orciano en Lorenzana ziin geheel vernield. Het aantal der omgekomenen bedraagt 70, dat der gekwetsten 521, terwijl tusschen de drie en vierduizend menschen van huisvesting beroofd zijn. Van alle kanten worden ruime giften ten behoeve der slagtof- fers bijgedragen. HA^iBüRG den 8 september. Brieven uit Kiel van eer gisteren maken geene melding van verdere onlusten. Den 5 was in de genoemde stad eene groote openbare volks-ver- gadering gehouden waarin een adres aan het geregtshof, ter zake van de arrestatie van den heer Olshausen was op gesteld maar de orde was daarbij niet verstoord ge^.vorden. LONDEN den 9 september. De bezoeken dezer dagen door H. iM. op de eilanden in het kanaal onderanderen op Jersey en Guernsey, afgelegd, welke men zich niet herin nert dat sedert Karel II door een der Engelsche souverei- nen bezocht zijn houden de aandacht van het publiek meer bijzonder op het belangrijke dezer eilanden gevestigd wier gezamenlijke bevolking meer dan 70,000 zielen bedraagt, en op de noodzakelijkheid om aldaar andere wetten en gebrui ken in te voeren, dan die welke er in zwang zijn, en groo tendeels nog van de 12de en 13de eeuw dagteekenen. Men heeft berekend dat de mislukking van den aard appeloogst aan het vereenigd koningrijk eene schade van 23 millioen en aan Ierland alleen een verlies van 10 millioen p. St. zal toebrengen. j In 1845 gebruikte Engeland 56 schepen, met 886 stukken en 9,289 man tot onderdrukking van den slaven- I handel waarvan 27 schepen, met 282 stukken en 3,334 man, op het station aan de westkust van Afrika. De kos ten van onderhoud dezer vaartuigen waren 706,454 p. st., en de sterfte van officieren en manschappen was 259 ter- wijl 271 man tot de dienst ongeschikt geworden zijn. De sterfte op de westkust van Afrika alleen heeft 166 man weg- 'gerukt. Deze schrikbarende uitkomst, gepaard aan de zeker- heid, die men bekomen heeft van het schier onmogelijke der onderdrukking van den slavenhandel en de thans voorge- dragen suikerwetwaarbij de invoer van suiker door raid- i del van slavenarbeid grootelijks aangemoedigd wordt doet i velen hier te lande verwachten dat Groot-Brittanje zijn be ginsel waaraan het zoo veel te koste gelegd heeft vaar wel zal moeten zeggen. Lord Metcalfe bekend door de gewigtige betrekkin gen die hij vele jaren in Oost-Indie en laatstelijk in Ca nada en West-Indie bekleed heeft, is dezer dagen hier over leden in den ouderdom van 61 jaren. Volgens de Lissabonsche brieven die tot 30 aug. loopen was een decreet uitgevaardigd hetwelk de nieuwe financiële plannen der regering inhoudtwelke strekken moe ten om de uitgaven en inkomsten meer met elkander in even redigheid te brengen zonder de belastingen hooger op te drijven en zelfs met afschaffing van sommige der meest drukkende daarvan. Om dit doel te bereiken worden bij de verschillende ministeriele departementen meerder of minder aanzienlijke bezuinigingen ingevoerd de reeds bestaande korting van 10 pet., op alle salarissenen pensioenen, wordt op 20 pet. gebragt, en ook de renten der binnen- en bui- tenlandsche schuld zullen, gedurende het loopend financieel jaaraan eene korting van 20 pet. onderworpen worden. Met het einde van dec. aanslaande zal de conversie der laatst genoemde schuld, ingevolge de bepalingen der wet van 19 april 1845, worden voltooid. Eene van Oporto aangekomen stoomboot had zeer ongun stige berigten uit dat gedeelte des lands aangebragt. De gis ting onder de Miguelisten nam toe zoodat de nieuwe mili- taire-gouverneur van Oporto, graaf (f^ys Antashet noodig geacht had naar alle zijden troepen af te zenden en zelf, meteen gedeelte daarvan, naar Braga den hoofdzetel dier bewegingen, te trekken. Het gerucht wilde dat een batail- jon infanterie door de Miguelisten omsingeld en ontwapend was. Dr. Kalleyde Protestantsche zendeling op Madeira was genoodzaakt geweest zijn leven aan boord van een En- gelsch vaartuig te bergen, nadat het volk zijne woning had in brand gestoken. PARIJS den 9 september. Het schijnt dat het Fransche ministerie hetwelk het niet eens is omtrent de questie van het vrije verkeer, niet zonder vele overweginijen aan de voor standers van het vrije verkeer toestemming heeft gegeven om zich alhier tot eene maatschappij te vormen. Dit verlof heeft vooral hevigen tegenstand gevonden bij den minister van land bouw en koophandel die een voorstander der beschermende regten is. De minister der zeemagt heeft, op grond van de toe nemende behoeften van de dienst van dat wapen voorge steld, om het vaste korps zee-officieren te vermeerderen en het aantal der scheeps-kapiteinen (kolonellen) te bepalen op 100 a 120; dat der fregats-kapiteinen op 200 230; dat der scheeps-luitenantsop 600 a 650; dat der luite nants op 500 a 550. De koning heef: daarop in dien zin een ordonnantie uitgevaardigd. In den nacht van den 7 op den 8 dezer, tusschen 12 en één ure, is een hevige storm boven Parijs losgebarsten. De regen stortte zoo geweldig neder, dat mende zwaredon- derslagen naauwelijks hoorde. Geheele straten werden in ri vieren herschapen, alles liep onder, en den volgenden mor gen heeft men het water moeten uitpompen waardoor de nieuw gelegde fondamenten van het tooneelgebouw Montpen- sier waren overstroomd. BRUSSEL den 11 september. De koning wordt op den 17 dezer teruggewachten alsdan zullen ook de meeste mi nisters hunne werkzaamheden hervatten. De kardinaal aartsbisschop van Mechelen is eergisteren van zijne reis naar Rome teruggekeerd. Lieden welke dien aangaande goed onderrigt kunnen zijn geven te verstaan dat de genoemde prelaat, namens den Paus, met gewigtige mededeelingen voor de verdere Belgische hooge geestelijkheid belast zoude zijn en dat uit dien hoofde kort na de vie ring der september-feesten eene buitengewone bijeenkomst van bisschoppen zal plaats hebben. Gisteren, ten 2 ure in den namiddag, is een vreesse- lijke brand, welke, men aan de onvoorzigtigheid van eenige kinderen toeschrijft, in de burg Chemy, nabij Seclin op de Noorder grenzen van Frankrijk uitgebarsten: 18 pacht hoeven zijn reeds verbrand en heden op den middag duurt de brand nog voort. 's GRAVENHAGE den 11 september. Heden is een courier met depêches voor Z. iM. den Koning vertrokken. Hoogstdezelve wordt te Weimar den 16 dezer terug ver wacht en zal den 20 in de residentie wederkeeren. Eenige dagen later begeeft Z. i\lzich naar Limburg. Mgr. Innocentius Ferrierizaakgelastigde van Rome bij ons hof, is tot cameriere secreto van paus Plus IX be noemd. Bestuurders van het Haagsche genootschap tot verde diging van de Christelijke godsdienst, hebben, in hunne vergadering van den 9 dezer, den gouden eereprijs toege wezen aan elk der schrijvers van twee verhandelingen over de echtheid van den brief van Paulus aan de Efeziers; bij de opening der naambriefjes bleek te zijn, de eene: A. Niermeijerpredikant te 's Heer Arendskerke, nabij Goes; de andere: D. Harting, predikant der Doopsgezinden te Enkhuizenterwijl aan eene derde Latijnsche verhandeling de zilveren eerepenning is toegewezen, indien de schrijver zijnen naam gelieft te openbaren. Uit Scheveningen meldt men van den 9 dezer Z. D. H. de Prins van Hohenlohe-Langenburgdie eenigen tijd met het gewenscht gevolg de zeebaden alhier gebruikte heeft heden bij hoogstdeszelfs dankbaar gevoel aan God voor eene goede herstelling door de zeebaden eene milde gift doen ter hand stellen aan ds. Meulemans om naar vrije beschikking aan sommige armen uit te deelen." AMSTERDAM den 10 september. Heden heeft de door koninklijke Nederlandsche Yacht-club uitgeschreven wedstrijd van vaartuigenop het IJ voor deze stadplaats gehad welke door het schoonste weder begunstigd en in de beste orde afgeloopen is. Onder diegenen die prijzen hebben behaald i zijn ook de zesriems gieken Topaas van Z. K. H. den Prins i van Oranje en de Eersteling van Z. K. H, Prins llendrik. i De eerste behaalde den prijs van ƒ240, de tweede van /"60. Het gezigt uit de stad op de tribune leverde een ver-' rukkend schoonen aanblik inzonderheid van df jagthave»

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1