MIDDELBURGS CHE COURANT. I mi- N". 110. Zaturdaa; 12 September. BESTÜREIV eu ADMÏNÏSTHATIEN. NIEUWSTIJDING EjN. BEKE MD MAKING. ülcbcvlAubcn 744 2094 2109 2223 2076 .1 iiiljin; ''i 4:?'^ Z). ^^«;;;;««.««-^rys dezer Courant 275 v««r drie maandenen franco per Post^i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nonimer wtl geplaatst hebben. De Advertentien v/orden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van I}){ifr--^^q welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één /o?-. A^'"--^-j re!S,els1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. ^-•^■i.^'jt* Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing cener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEU ZEN adverteren bij deze, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS zal invallen op Maandag den 2i September aanstaande en zal eindigen den 25 derzelve maand. PARIJS den 7 september. In den loop dezer maand zal de hertog van Nemours door de bezetting van Parijs groote manoeuvres doen volvoeren in de vlakte St.-Maiirnabij Canonville reeds worden hiertoe vele toebereidselen gemaakt. Binnen weinige dagen wordt de hertog van Montpensier alhier terug verwacht. Z. K. H. zal vervolgens den ^18 dezer vergezeld van den hertog van Nemours naar Ma drid vertrekken. Het verzoek van Joseph Henry om verzachting van straf is van de hand gewezen. De heer Thiers heeft op nieuw twee deelen van zijne geschiedenis van het consulaat en het keizerrijk aan de uit gevers toegezonden. Het zesde deel zal tegen den i nov. het licht zien Het huwelijk van den Pranschen prins met de zuster der Spaansche koningin is eene onuitputtelijke stof voor de dagbladen van verschillende kleur die dit onderwerp naar hunne wijze behandelen. Het schijnt intusschen te blijken en dit isde hoofdzaakdat deze verbindtenis tusschen het Fransche en Spaansche hof geenen den minsten invloed zal uitoefenen op de betrekkingen met de overige mogendheden, maar deze dit huwelijk zonder ergernis zullen aanzien. Volgens een der dagbladen van Madridzouden de Miguellisten welke zich in het noorden van Portugal had- deii^ vereen igd, geene hoop kunnende voeden, om het be wind van D. Miguel t& doen erkennen, tot het besluit zijn gekomen om koningin iMaria als bekleed met het alleenheer- schend gezag uit te roepen. Het dagblad voegt daarbij dat eenige troepen uit Braga tegen deze lieden zijn opge trokken dezelve in den beginne hebben verstrooid doch dat de opstandelingen zich hebben hereenigd en op hunne beurt de troepen hebben genoodzaakt naar de vesting Cha ves te wijken. Zucht tot werkeloosheid en vadzighcid en de daaruit voortvloeijende zedeloosheid is steeds als het hoofdgebrek aangemerkt van het meerendeel der bevolking van den Ker kdijken Staat. Om daaraan met den tijd, op eene afdoen de wijze te gemoet te komen, heeft de nieuwe staats-secre- taris,'de kardinaal Gizzihet ontwerp gevormd, om in Ro me een kern te vormen van leerscholen waarin jonge lie den altijd met inachtneming van de voorschriften der gods diensttot een werkzaam en nuttig leven, hetzij in den bur ger-hetzij in den soldatenstand zullen worden opgeleid. Aannemende, dat men dergelijke scholen zal kunnen inrigten en op eene doekreiFende wijze bevolkt houden zal het een zeer geruimen tijd duren alvorens men eene dadelijke wer king daarvan zal kunnen ondervinden. De bekendmaking schijnt echter ook een ander doel te hebben en te strek ken om denkelijk op de zoo herhaalde en dringende ver- toogen van de verdere Italiaansche regeringen de menigte te doen gevoelen dat zij vooreerst geene belangrijke ver anderingen in het staatkundig bestuur moet verwachten. Im mers de uitgevaardigde brief, betreffende de stolTelijke wel vaart die op deze wijze zoude kunnen worden bevorderd bevat'de navolgende zinsnede: Het is, noch door het aannnemen van zekere theorienwelkeuit haren aard niet toepasselijk zijn op den toestand en de zeden van den Kerkelijken Staat, noch door de aansluiting van zekere be doelingen aan welke de H. Vader geheel vreemd isdat hü zijn volk gelukkig wil maken. Deze theorien en bedoe lingen worden door vele verstandige mannen afgekeurd, en zouden zeer zeker de binnenlandsche en buitenlandsche rust in de waagschaal stellen welke elk bewind voor de wel vaart der onderdanen zoo zeer behoeft." MIDDELBURG den 11 september. Z. M. de Koning is den 3 dezer te Breslau aangekomen, en heeft den volgen den dag de reis naar Heinrichau voortgezet. H. K. H. Mevroiiw de Prinses van Oranje, vergezeld van haren jongsten zoon, is den 8 dezer uit de residentie naar Stuttgart vertrokken. H, K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen is mede den 8 uit de residentie over Amsterdam naar het Loo vertrokken, om van daar langs den Rijn de reis naar Italië te vervolgen. Laatstgemelde Prinses heeftin den morgen van dingsdag 11., eenigen tijd binnen Haarlem vertoefd, ten einde het orgel in de groote kerk te hooren ea de overblijfselen der eerste drukken van L. .7. Koster welke bij de heeren Joh. Enschedé en Zonen bewaard worden te bezigtigen. Sedert eenige dagen wordt alhier op den ouden haven- dijk even buiten deze stad eene ontgraving gedaan welke zoo wij wel onderrigt zijn ten doel heeft het opsporen van eenige voorwerpen van waarde, die, volgens eene oude overlevering daar ter plaatse in der tijd zouden zijn bedol ven doch waaromtrent echter geene zoodanige zekerheid bestaat, dat men zich het vinden dezer voorwerpen als eene uitgemaakte zaak durft voorstellen. Wij hopen bij nadere gelegenheid hierop terug te kunnen komen en bepalen ons voor het tegenwoordige slechts bij dit oppervlakkig berigt ten einde daardoor eenigermate te beperken de rondloopende belagchelijke vertellingen, waartoe, gelijk in dergelijke ge- vallen gewoonlijk plaatsheeft, de bovenvermelde ontgraving aanleiding heeft gegeven. Uit Vlissingen van den 10 dezer schrijft men: Met genoegen kunnen wij melden, dat uit de geoctrooi- jeerde brandspuit-fabriek van den heervan der Os alhier, zijn ingescheept modellen groote brandspuiten, volgens door gemelden fabriekant geheel nieuw uitgedachte constructie, welke tot heden niet bestaat dezelve zijn vervaardigd op last van het Russisch gouvernement en bestemd naar Peters burg. Van deskundigen vernemen wijdat deze spuiten zeer doelmatig voor het gebruik aldaar zijn ingerigt, zoodat zij alle andere spuiten ver overtreffen. Het is ons aangenaam te kunnen berigten dat wij die fabriek wekelijks met werk lieden zien vermeerderen hetwelk voor velen tegen den aanstaanden wintereen gunstig vooruitzigt oplevert." Van den Helder meldt men den 4 dezer Heden is Zr. Ms. schoener Banda, onder beve! van den luit. ie kl. G. Fogelpootuit het Nieuwe Diep naarde reede van Texel vertrokken. Genoemd vaartuig zal den 10 dezer naar Oost-Indie stevenen." De zalen der tentoonstelling van schilder-, teeken-en andere kunstwerken te Amsterdam zijn den 7 dezer geopend. Aldaar wordenonder vele anderenuitmuntende stukken van onze beroemdste Nederlandsche en van verscheiden voor name buitenlandsche meesters gevonden terwijl vele onzer jeugdige kunstenaars blijken van aanmerkelijke vorderingen gegeven hebben. Ook buiten Delft is de bliksem zondag avond ingeslagen en wel in het achtergedeelte van het buitenverblijf genaamd Fij- verhof, even buiten de gewezen Schoolpoort aldaar bewoond door mevr. de wed. Diodati. De dakgoot werd het eerst getrof pico wilden aandoen, maar door het Amerikaansch eskader algewezen wierden zich naar Cuba zouden begeven. Jn dat vooruitzigt hebben de consuls der Europesche mogend heden alhier bij het koloniaal bewind stappen gedaanten einde er maatregelen zouden genomen worden om de aan zienlijke schade" te voorkomen welke voor deze vaartuigen uit het groote verschil tusschen de in Mexico en op Cuba bestaande tarieven en tolwetten zoude kunnen voortspruiten en met genoegen kan men thans meldendat dien ten ge volge niet alleen het entrepot in de Havannah voor de koop waren door de bedoelde vaartuigen aangebragt op gunsti ger voorwaarden dan in gewone tijden zal openstaan maar dat ook ten aanzien der schepen, die door de blokkade ge noodzaakt worden het eiland Cuba aan te doen, het gestrenge stelsel van boeten en andere strafbepalingen zal worden ge schorst." Bij de op den 8 dezer ingevolge koninklijk besluit van 24 augustus, plaats gehad h:'obcnde uitloting van 30 reek sen schuldbekentenissen rentende 3! pet., van het voorma lig amortisatie-syndicaat, zijn uitgetrokken de volgende reeksen Reeks. 500 N° 897 252 77 1612 2389 1198 942 1881 732 30S. bevattende 6133 a 6145 10875 a 10885 i 3289 a il il a 2S0 995 19631 29562 14Ö79 9058 2517' 25362 il 27321 il 24951 il 11396 il 1 004 19642 29573 14688 9070 25182 25373 27333 249Ó0 I 1408 Reeks. bevattende 986 NO. 120Ó4 il 12087 22744 il 22753 8916 il 8928 295 241 1287 396 1408 2310 1870 2343 1184 1203 19S7 11 I I 420 350 37Ó2 il 3773 2982 a 2992 15796 i 15S05 4921 4931 17225 a 17234 28500 a 28513 22614 22624 28998 il 29007 14527 il 14732 23951 il 13Ö33 a 5186 il 4407 il 14536 14742 2396a 13642 5'97 4416 10- y - - -v-; .j^' De alzoo aangewezene schuldbekentenissen zullen den October aanstaande allosbaar zijn, en kunnen daartee, met overlegging van al de onverschei.en coupons, op dien dag en vervolgens aangeboden worden ten kantore van den staatsraad agent van het ministerie van financiën te Amsterdam. Voor het volgende stuk zijn wij eene plaats in ons dag blad verzocht fen, vervolgens ging de bliksem langs het ijzerdraad van eene bel maakte een gat in het plafond en geraakte langs een ketting welke tot sluiting diende en aan het einde los sloeg, zoodat als toen het vuur zijnen loop regtstandig naar beneden nam tot in het secreethet grootendecis verbrijzelde en eindelijk in den put smoorde. Men schrijft uit Sneek van den 4 dezer Hoewel de verontrustende geruchten omtrent de bekende aardappelen-ziekte langzamerhand afnemen of minder alge meen gehoord worden zoo maakt men daarvan nu en dan nog wel eens gewag met veel ophef, niet enkel buitenslands maar ook hier te lande. Wij voor ons, die oordeelen naar de aardappelen, welke hier wekelijks, en nog al menigvul dig, worden aangevoerd, zouden zeggen, dat er schier geene zieke aardappelen zijn want men vindt onder dezelve zoo uiterst zelden aangetastedat misschien niemand daarop eenige acht zou slaan, zoo de ziekte van verleden jaar on bekend was. Valt er op de bij ons aangevoerde aardappe len iets aan te merken, dan is het, en dat nog wel met be langrijke uitzondering, dat zij minder droog of melig zijn dan in vroegere jaren hetgeen men toeschrijft aan onrijp heid. Daarbij zijn ze, ten minste alhier, veel te hoog in prijs, hetgeen niet aan geringen voorraad is te wijten, want deskundigen verzekeren, dat er overvloed is, maar eenig en alleen aan de thans heerschende laakbare praktijk, welke wij te bekend achtenom daarover thans opzettelijk uit te weiden. Hoogst wenschelijk is hetdat dezelve eerlang moge bezwijken in den strijd, dien zij voert tegen de zoo heerlijkeen vruchtbare weersgesteldheid van het jaar 184Ó, en tegen al wat waarlijk braaf en edel denkt." Uit Duinkerken den i dezer wordt gemeld dat de ziekte zich op nieuw aan de aardappelen vertoonde en snelle vorderingen maakte. Zeker sterrekundige Mlidlerte Dorpatheeft een werkje uitgegeven onder den titel de Centraal-Zon waarin hij de Ak-jone beschouwt als de centraal-zon aller bekende sterren, en welker ligchaamsgrootte onze zon 117 millioenen malen zou overtreffen. Volgens schrijven uit Rome, zou Z. H. de Paus voor het eerst een' Hollander, den heer mr. E. Muller, uit Leeuwarden in bijzonder gehoor ontvangen hebben. Men schrijft uit de Havannah van den 24 julij jl. Zoodra de Mexicaansche havens door de Vereenigde Staten in staat van blokkade verklaard werden was het te Het heeft vermoedelijk veler aandacht opgewekt, d;it het bestuur der Tielsche brandwaarborg-maatschappij zich ^tejds onledig houdt met het doen drukken en verspreiden van be kendmakingen waarin dezelve blijkbaar met het d.jci cm Je mededinging der buitenlandsche brandwaarborg-maatschap pijen te weren, onder anderen beweert, dat thans nog hi-er te lande van kracht is en wordt gehandhaafd het konink lijk besluit van den 8 januarij 1821, 110. 46, waarbij de sluiting wordt bevolen van alle kantoren e:i etablissenientcn van vreemde anonyme brandsocieteitenwaarvan het bestaan of de oprigting niet door Zijne Majesteit is geautoriseerd. Het voornoemd bestuur schijnt niet te weten of welligt vergeten te hebben dat het gemeld koninklijk besluit sleches alleen genomen is geworden bij wijze van wederwraak (r«- presaillc) tegen het Fransche gouvernement, om dat hetzel ve aan Nederlandsche maatschappijen de vergunning hsd geweigerd om in Frankrijk agenten aan te stellen en dat besluit mitsdien niet moest werken tegen dergelijke maat schappijen van andere naburige rijken welke wederkcerlg het bestaan van agentschappen van buitenlandsche inrig- tingen toelieten. Om deze stelling te bevestigen en den onpartijdigen be oordeelaar te overtuigendat onze Hooge Regering geen bezwaar heeft gevonden in het bestaan van eenige vreemde verzekerings-agentschappen binnen dit rijk behoeft men voorzeker geen ander bewijs aan te halen, dan dat dezelve aldaar wettiglijk tot het nemen van patent worden toegela tenals behoorende volgens kabinets-missive vanden 13 ja- nuarij jl. (^Journal de la Haye van 18 februarij) tot de elfde klasse van de beroepen bij de wet op het regt van patent vermeld; en hieruit volgt dus, dat agenten van vreem de maatschappijen even zeer bevoegd zijn hun beroep hier te lande uit te oefenen als elk ander Nederlander die van een behoorlijk patent is voorzien. Met geen minder grond tracht de Tielsche brandwaarborg maatschappij daarbij wijders den lezer te willen betoogen dat de autorisatie door Zijne Majesteit den Koning der Ne derlanden vóór het jaar 1830, aan eenige destijds in Bel gië reeds bestaande verzekerings-maatschappijen verleeid alle kracht zoude hebben verloren. Onnoodig is het om deze hare redenering te wederleggen en het is juist die hooge goedkeuring die aan het publiek Staten in staat van blokkade veriuaaru w;.-ru<.-u wu» uc. een onbetwistbaar bewijs levert dat dezelve teregt het ver- voorzien dat de meeste onzijdige koopvaardijschepen welke trouwen verdienen hetwelk hun sedert hunne oprigting is van dien maatregel nog niet onderrigt, Vera-Cruz of Tam-* mogen te beurt vallen; terwijl dat vertrouwen steeds wordt

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1