MIDDELBÜRGSCHE COURANT. ""nieuwstijding EIS. N". 109. Donderda 10 Seplember. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. 9 lH4il Q3coot-i3iritlanjc ücbct'lftubcn ar iiti :-JÖC De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,7 a voor drie maandenen franco per Post f S. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Iti— welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels f 1 50 e« voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. NEDERL. HjLNBEL-M^ATSCHjIPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-IJf- DIGO- EN COCHE]>'ILLE-TEILINGE?f der Maatschappij van 1846, zullen gehouden worden op de dagen en plaat sen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAM, op Donderdag 24 September 1846, 318 Heele 1 y^^^^^^ j^^^ INDIGO, ligg. aldaar. 725 Halve en Kwart J Onder voorbehoud van deze kwantiteit te vermeerderen met ongeveer 1278 halve en kwart Kisten Java INDIGO, en 7 Kisten Java COCHENILLE; wanneer de Schepen, waarmede deze aanvoeren verwacht worden tijdig genoeg mogten binnenkomen. Te AMSTERDAM, op Maandag 28 September 1846, 343 Heele i Kisten Java INDIGO ligg. aldaar. 2632 Halve en KwartJ 9 Kisten Java COCHENILLE, ligg. aldaar. Mede onder voorbehoud van deze kwantiteit te vermeer deren met ongeveer 367 heele Kisten Java INDIGO en 140 Kisten Java COCHENILLE; wanneer de Schepen waarmede deze aanvoeren verwacht worden tijdig genoeg mogten binnenkomen. De Directie geeft de verzekering dat zij vóór hare ge wone Voorjaars-Veilingen van 1847, geene andere Indigo en Cochenille dan de voormelde partijen aan de iNIarkt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Arasterdam den 6 Augustus 1846. VAN DER OÜDERMEULEN /';V37W^«?. F. SCHUURMANDirect, fung. Secretaris. De patentbrieven, eenigen tijd geleden, door den ko-2otal Arabieren, die, na hem met geweerschoten te hebben ZEEByiDEW. De COMMISSIE der BAD INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekend dat het Buitenbad voor dit Saizoen na Zondag den 13 dezer, zal gesloten zijn en dat het Rij tuig bij H. J. Hendrikse naar Domburg afrijdende ook na dien dag zal ophouden te vertrekken; blijvende evenwel het Bad-Paviljoen, even als vorige jaren, den geheelen Winter geopend. ning van Denemarken wegens de geheele inlijving der her togdommen Sleeswijk, Holstein en Lauenburg, en de troon opvolging in die hertogdommen uitgevaardigd en het ver zet dat zich van verschillende zijdendaartegen vertoont blijven de Duitsche dagbladen voortdurend bezig houden. Sommiger hunner en ook een dagblad van Petersburg, be weren, dat deze besluiten ofschoon zij in Holstein en Lauen burg grooten wederstand ontmoeten in Sleeswijk daarente gen algemeen worden toegejuicht, maar zulks wordt van elders wedersproken. Te Kiel is de heer Olshausenredac teur van een dagblad en mede-directeur van den spoorweg tusschen Altona en Kiel, gevankelijk naar Rendsburg ge voerd uit hoofde zijner weigering om rekenschap wegens deelneming aan eene voorgenomene volks-vergadering af te leggen. Zulks heeft eenige gisting onder de bevolking ver oorzaakt, terwijl een aantal voorname burgers ook een adres aan den stedelijken magistraat gerigt heeftmet ernstig verzoek dat deze pogingen tot bevrijding van den gevangene aanwende. Volgens berigt uit Rome van 25 aug.had het Pau selijk bewind in de laatste dagen, bij eene aan alle bisschop pen gerigte circulaire eene opgaaf verlangd van den toe stand der scholen in hunne bisdommen en tevens van de verbeteringen die ten aanzien van het onderwijs noodig ge acht werden. Uit verschillende oorden des lands kwamen nog altijd be- zendingen te Rome aan, om den Paus voor de verleende am nestie dank te betuigen. De dagbladen van Warschau van 28 aug. verkondigen een zeer belangrijk besluit des keizers, gedagteekend 7 junij betreffende de betrekking van de boeren in het koningrijk Polen tot de groote grondbezitters. Hoofdzakelijk strekt het zelve, om de boeren onafhankelijker te maken van hunne heeren, zoo ten aanzien van het bebouwen en het bezit van gronden als ten aanzien van de dusgenaamde heeren-dien- sten. Ook is aan de Rijks-beambten eene beslissende magt gegeven ingeval van geschillen tusschen de landheeren en de iDoèren en hun de zorg opgedragen om bij het opmaken van overeenkomsten wegens landhuur enz., voor de belangen der boeren te zorgen. Berigten uit Konstantinopel van 19 aug. melden, dat Mehemed-AU den 17, aan boord eener Turksche stoomboot die hoofdstad verlaten heeft, om zich naar Cavalla, zijne geboorteplaats, in Macedonië, te begeven en van daar de terugreis naar Egypte voort te zetten. ^tttltC. LONDEN den 5 september. Uit Bombay zijn hier berig- PISA den 24 augustus. De vulkanische natuurverschijn- ten van 18 julij ontvangen. Dezelve behelzen geen ander selen schijnen opgehouden te hebben; men heeft geene ver- nieuws van eenig belang dan dat het landschap Seinde vrees- dere aardbevingen waargenomen. In de groote steden zoo selijk door de cholera geteisterd was geworden. Bepaalde- als te Florence, Livorno Pisa en Lucca zijn plegtige lijk had die ziekte tusschen den 13 en 25 junij aldaar aller dankgebeden verordend voor de afwending van het gevaar hevigst gewoed. Het aantal der dooden wordt op 8000 be en voor den thans, na eene droogte van drie maanden, zoo groot, waaronder 885 Europeanen, meest soldaten. In den rijkelijk gevallen regen. Er zijn wonderdoende Mana-beel- laatsten tijd was de ziekte verminderd. den en reliquien van heiligen tentoon gesteld. Te Pisa Over het geheel was het in Britsch-Indieook in Lahore, trokken gedurende verscheidene dagen geheele scharen van volkomen rustig, mannen, als boetelingen gekleed, de straten door. Het be- Met de Great IVestren zijn tijdingen uit Nieuw-\ork roemde wonderdoende Mariabeeld di sotto gli organidat in van 19 aug. ontvangen. Destijds heerschte er in de Ver- de hoofdkerk bewaard wordt, werd gisteren in eene pleg- eenigde-Staten sedert de schorsing der zitting van het con- tige processie, waaraan de aartsbisschop, alle plaatselijke gres, eene zekere stilte m het staatkundige, en was de al- overheden, de ordesridders en de edellieden, in middeleeuw- geraeene aandacht meer uitsluitend op de handels-aangelegen- sche kleederdragtdeel namen rondgedragen iets hetwelk heden gevestigd. sedert 1799 niet gebeurd was, toen men op die wijze de De graan-oogst is in de Vereenigde-Sraten ongemeen bevrijding van de'heerschappij der Franschen heeft gevierd, gunstig uitgevallen; ook de tijdingen uit de West-Indische De stad en de binnenzijde van'den koepel der hoofdkerk zijn koloniën luiden gunstig omtrent de vooruitzigten op den twee avonden achtereen verlicht geweest. Heden geeft het oogst. volk zich weder aan wereldsche vermaken over. De menigte ^Vaulivljk stedelingen en landlieden die gisteren de processie langs de p^Rijs den 5 september. Gisteren is in de beide wetge- Arno gevolgd had stroomt heden te voet, te paard of in kamers een bevelschrift des konings voorgelezen waar- rijtuigen naar bet kermisfeest van de nabijgelegene baden .^^^^^^^^--^ ,,^1- van San Giuliano. De luchtsgesteldheid is merkelijk koeler ^eschorst. De pairs en afgevaardigden geworden, en met onweder vergezelde regenbuijen verfnsch- ^.,,,,.,y._, ten in de laatste week de lucht in geheel Italië van de vlak- ijreenffeaaan ten der Po af tot in Calabrie. Te Napels werd het uit de 1.^,,;,,^ j^ groote de- wolken nedervallende water door de verheugde bevolking afgevaardigden het adres in ant- met uitgelaten geschreeuw^n gejuich begroet." troonrede aangeboden, 't welk door Z. M. ÜDtttt0CltlAnb. op de minzaamste wijze is beantwoord. FRANKFORT den 4 september. Ter zake van den jong- De Moniteur Algérien van den 30 augus'us houdt het ten hevigen brand in Leipzig en de droevige gevolgen welke volgende: De jongste post uit het westen heeft tiidingen uit dezelve gehad heeft, zal het constitutie-feest ditmaal op den TIemcen to' den 18 augustus aangebrngt. Op dat tijdstip 4 dezer aldaar zonder vréugde-bedrijven slechts met eene was de deïra van Abd-el-Kader gelegerd te Aïi-Zohra bij p:egtige godsdienst-oefening, gevierd worden. de Mtalsa op 18 uren afstands van Thozaop den weg Den 2 dezer zijn de lijken van 8 personen die bij naar Fez. di^^ brand omgekomen zijn. gelijktijdig en met veel staatsie Met den pos^ uit de oostelijke provinciën heeft het dag- begraven. De stedelijke overheden, al de geestelijken, de blad rz/H»/?»- het volgende berigt uit Philippeville ontvangen: hoogleeraren en de kweekelingen der. hoogeschoolde onder- Een niouwe moord is begaan en we! op dn'.^ Kaïl van scheidene corpora'ien en gilden, be■•,e^'ens een overgroot aan- de Ikni-Hamed op eenige uren atstands van zijnen stam, ta! andore ingezetenen, namen deel aan deze treurige pleg- 00 weg zijnde om het bedrag der ontvangen belastingen tio-!52iJ. Constantine te gaan storten. Z;jn ontvangen eskorte bestond gedood, hem in stukken zouden hebben gehakt en de vlugt genomende kas medevoerendedie omtrent 60,000 fr. inhield." De vloot van den prins van Joinville blijft tot den 10 dezer voor Napels. De prins zelf heeft een uitstapje gedaan naar Rome, om den Paus, in persoon, namens zij nen vader, geluk te wenschen met zijne verheffing. Het eskader van prins Hendrik der Nederlanden lag laatstelijk te Maltha. Het fregat des prinsen is den 17 aug. van daar naar Genua gestevend. De verdere schepen zou den 19. volgen. Het eskader werd ook in Toulon te ge- moet gezien. Te Parijs ziet thans het eerste deel van een werk het licht, getiteld: Studiën over de vroegere geschiedenis en de toekomst der artillerie, door prins Napoleon Lodewijk Bonaparte." Uit nadere INIadridsche berigten blijkt, dat in den avond van den 26 augustus de plegtige verloving tusschen don Francisco d'Assisi en de koningin Isabella heeft plaats ge had. Over het geheel heeft het huwelijk der koningin meteenen Spaanschen prins eenen gunstigen indruk te weeg gebragt. De legitimisten hadden liever gewenscht dat de keuze geval len was op een zoon van don Carlos en de progressisten op don Henricuseenen jongeren broeder van den uitverkoren pretendent. De tolken dier partij schilderen den infant d'As- sisi af als een onbeduidend persoon. Het huwelijk van de zuster der koningin met eenen Fran schen prinswordt door de liberalen sterk afgekeurd en in strijd geacht met de bepalingen van den vrede van Utrecht waarbij de Fransche koning afstand gedaan heeft van alle aanspraak op den Spaanschen troon. Indien het huwelijk der koningin kinderloos bleef, zou daardoor hare zuster niet haren gemaal op den troon kunnen komen en zonden aldus de bepalingen van den Utrechtschen vrede geschonden kunnen worden. Aan den anderen kant is bij art. 47 van de grondwet van 1845 bepaald, dat noch de koning noch desz'elfs onmiddellijke'opvolger een huwelijk kunnen aangaan met eenen persoon die tot de erfopvolging van ècn troon bij de wet is uitgesloten. Zij meenen dat uit dien hoofde de Cortes de bekrachtiging van het huwelijk derzuster van de koningin zullen weigeren. MIDDELBURG den 9 september. H. M. de Koningin is den 30 augustus te Bazel aangekomen en heeft nog den zelfden dag de reis voortgezet. Blijkens berigt uit Genua van den 29 aug. is Prins Hendrik der Nederlanden aldaar aangekomen aan boord van het oorlogs-fregat Prins van Oranje. Naar men verneemt, is de staatsraad Lipkens, gewe zen directeur der koninklijke akademie te Delft, door M. bevorderd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw. Z. M. heeft, bij besluit van den 18 aug. 11., kwijt-- schelding verleend van de doodstraf, waartoe de 17jarige Daniel Kiepke vroeger kolonist in de Omnierschans thans gedetineerd te Assen, bij arrest van het hof aldaar, van den 23 maart 11. wegens moedwillige brandstichting is veroor deeld zijnde die straf verwisseld in eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijftien jaren. Uit Rotterdam den 7 dezer wordt gemeld Nadat het gisteren bij uitmuntend schoon en helder weder, op nieuw, het gevorderd zomer-jaargetijde in aan- merking genomen bijzonder warm was geweest daar de thermometer van Fahrenheit des namiddags tot ruim 78 gr. in de schaduw steeg zag men hier des avonds tegen 6\ ure zware onweersbuijen vooral in het wesien en zuiden zauien- pakken en in de verte sterke regenvlagen vallen. Het van lieverlede naderend onweder ontlastte zich, omstreeks 8 ure ook boven deze stad was zwaar en aanhoudend en van I hevige stortregens vergezeld. Volgens berigt, is des avonds ten "10 ure de bliksem geslagen in een hooiberg op eene 1 boerenhofstede nabij Delft, en is een kalf, hetwelk zich in I de nabijheid bevond gedood." I Volgens den Stoompost zou er thans door eene zeer 1 solide Nederlandsche associatie die over aanzienlijke buiten- landsclie kapitalen beschikken kan, ernstig aan gedacht worden om van de vele in ons Vaderland aanwezige woes te gronden de ontginning op eene zeer uitgebreide schaal te ondernemen en door magt van geld krachtdadig voort te zetten. Men kan niet anders dan deze zaak hoogst belangrijk noemen en den wensch hierbij voegen dat zij met den meest mogelijken spoed tot uitvoering moge worden gebragt ,^daar hierdoor aan de overbevolking van sommige streken in dus vsderiand eene gewenschte afleiding zal worden bezorgd die het geluk en de welvaart van het algemeen krachtdadig te i bevorderen en aan de voor de belangen van den Staat niet UK een muider dan voor diegenen die zich hiertoe laten verleiden

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1