MIDDELBÜRGSC C O U A N T. S". 105. Diügsdag 1846. 1 September. J5ESTÜREN en ADMINISTKATIEN. NIEUWSTlJDINGEil. s NO TIFIVi TIE. BEKEWB MAKING. GENOOTSCHAP BORItRECHTSCIIE FLORA. IjyjriSSELING OUDE MUNT. JVaiïliviik GE NEESK UN DE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevaorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg, verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den i October 1846, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te woT- den tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen, of totdat van Oog-of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewij zen vóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Pro fessor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den i September 1846. .ain. n ier- u De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Poslf'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden geno7nenen de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het. eerst uit te geven tiommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van "W-,, :•-■■•'-^vt welijks-. Geboorte- en Doodhekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot iÏT^JbiA---- regels j^ 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van'Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de 'Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat door Zijne Exc. den Opper-Houtvestermet ovevles; van Hun Edel Groot Achtb. de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaar, de groote Jagt zal geopend zijn op Maandag den 7 September aan staande, mitsgijders dat, met betrekking tot Aq lange Jagt, op iiet publieke Jagtveld in liet iste, 3de, 4de en 5de Dis- stiet is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeksalsin het iste District des Woetisdags en Zaturdagsin het 3de District des Maandags en Frijdagsen in het 4de en 5de District des Diiigsdags en Frijdags zal mogen uit geoefend worden. J. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mo gen gevangen worden, f, Dat geene vereenigde Jagt met lange Honden zal mo gen gehouden worden en dat degenen welke die Jagt uitoefenen, steeds 1000 Ellen of ongeveer ééne Ne- derlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moe ten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op Gronden waarop nog Graangewassen of Peulvruchten te velde staan en de oogst nog niet zal zijn afgeloopen wordende de Ei genaren van Privative Jagten grenzende aan de zee of ri vierenaandachtig gemaakt, dat dezelve, mede aan de zijde van die wateren, behooren afgepaald te worden, en wijders de belanghebbenden onderrigtdat degenen die Wild zullen wenschen te vervoeren naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet is geopend zich tot het bekomen van consent-biljet tentot dal einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in bet Provinciaal Blad geplaatst en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie toegezonden worden. Middelburg, den 28 Augustus 184Ó. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. De RECTOR van het Stedelijk Gymnasium maakt bekend, dat de gewone jaarlijksche promotie zal gehouden worden op Woensdag den 2 dezer, des voormiddags te elf uren, in de Engelsche kerk, Eene oratie zal worden gehouden door A. P. Snouck Hurgronje de bello Peloponnesiacoaan welken verdienstelijken jongeling eervol ontslag van het Gymnasium zal worden verleend. Verder zullen prijzen ontvangen de leerlingen D. A. Berdenis van Berlekom L. F. van Panhuys L. H. Slotemaker J. van der Beke CallenfelsC. P. Pons KoolhaasP. J. CallenfelsIV. F. de Jonge J. P. Berdenis van Berlekom JV. F. van Deinse en F. Hoyerwelke daarvoor aan HH. Curatoren hunnen dank zullen betuigen. Tevens noodigt hij allen, die, en als beminnaren der oude 1 letteren en om hunne betrekking tot genoemde leerlingen in deze plegtigheid belang stellen tot h.are bijwoning uit. Middelburg, den i September 184Ö. H. POLMAN KRUSEMAN. TENTOONSTELLING VAN VOORTBRENGSELEN van TUIN en LANDBOUV/, te Dordrecht in het Hof van Holland op den 5, en 7 September 184Ó. Entree 40 centen. De Secretaris J. SCHOUTEN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien hebbende de bekendmaking van Zijne Excellentie den Minister van Financienvan den 16 Augustus dezes jaars, geplaatst in de Staatscourant van den 19 xVugustus daaraanvolgende No. 196 Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen, dat van af Dingsdag den i tot en met Zaturdag den 5 September aan staande alsmede op Mrfandag en Dingsdag den 7 en 8 der- zelve maand, bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist, op de gewone Kantoor-uren, ter In wisseling kunnen worden aangeboden De Daalders of stukken van Een Gulden Vijftig Cents en van Fijf Schellingen welke met den 6 September aanstaande buiten omloop wor den gesteld en dientengevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zullen aangenomen worden, noch door de In gezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. Terwijl, onverminderd de bij de hiervoreu opgegevene ge legenheden, ook bij de Rijks-Ontvangers bij den Stedelij- ken Ontvanger en den Ontvanger der Plaatselijke Belastin gen alhier, tot de Inwisseling in voege voorschreven, voor zoo veel hunne Kassen dit toelaten, gelegenheid zal worden gegeven. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Au gustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M, BECIUS. FRANKFORT den 25 augustus. De deelneming aan de Sleeswijk Ilolsteinsche questie is in Duitscnland zoo alge meen dat er thans bijna geene stad meer is, die niet open lijk tegen de verklaringen des konings van Denemarken des wege opgekomen is. In Pruissen even als in Wurtemberg Baden, Hessen, Hanover, zijn overal adressen aan de Ilol steinsche stendenvergadering ter teekening in omloop waar bij deze vergadering geluk gewenscht wordt met de vader landsliefde en onafhankelijkheid waarvan zij blijken gege ven heeft door tegen de eischen des konings van Denemar ken met vrijwillig uiteen te gaan te protesteren. De Badensche tweede kamer heeft den 21 dezer, met 36 tegen 18 stemmen, gestemd voorde emancipatie of staat kundige gelijkstelling der Joden en de regering uitgenoodigd tot het doen der daartoe noodige stappen. Een schrijven uit Rome van den 15 deelt als stellig mede de benoeming van den marquis Paolucci de Calboli een leek tot prolegaat van Forli. Indien dit berigt zich bevestigtzou dit een eerste stap zijn om de publieke functien wereldlijk te maken en om zoo doende de wen schen van de bewoners der provinciën te vervullen. Ove rigens heeft de marquis voorloopig deze betrekking bereids meermalen ad interim waargenomen ten algemeenen genoegen. Volgens ditzelfde schrijven was te Rome het gerucht in omloop dat onderscheiden kardinalen hun ontslag aangebo den hadden voor de betrekkingen door hen in den staat be kleed en zulks uit hoofde hunne denkwijze met de handelin gen van het nieuwe gouvernement niet strookte. LONDEN den 26 augustus, H. M. de koningin wel ke zich met haar gezin weder op Osborne-house op het door hem voorgestelde wijze meende hij, dat aan Mexico gedurende een tienjarig tijdvak rust en zelfstandigheid kon worden verzekerd. De Times, die onder het ministerie Peel steeds aller hevigst tegen de veroveringzucht der Noord-Amerikanen heeft geijverd, deelt in zijn nommer van den 26 dezer een vertoog mede, waarvan de slotsom is, dat de Engelschen voor hunne bezittingen en schuldvorderingen in Mexico toch eigenlijk meer veiligheid zouden bezitten, wanneer dat land onder de heerschappij der Vereenigde Staten kwam, dan zij immer onder de zoo wankelende regeringen van het Mexi- caansche gemeenebest hebben genoten. De bekende Silesische geestelijke Johannes Czersii heeft gisteren in de Trinity-kapel alhier eene godsdienstige toespraak gehouden, die door eene overgroote menigte werd aangehoord. Hij droeg het priesterlijk gewaad en had tot tekst Joh. 8 VS. 32. Gij zult de waarheid verstaan, en de waarheid zal u vrijmaken. Zijne rede was zeer welspre kend, doch in het hoogduitsch de eer\v. dr. Herschell vertolkte dezelve aan de vergaderde menigte. PARIJS den 26 augustus. De koninklijke familie zal niet naar Eu terugkeeren dan na de stemming over het adres door de kamer der gedeputeerden en de aanbieding daarvan aan Z. M. Dien ten gevolge is het waarschijnlijk, dat het bezoek van de koningin van Engeland op het kasteel te Eu niet voor den 10 september zal plaats hebben. Het hof der pairs heeft gisteren het regtsgeding van .7. Henry aangevangen en in die zitting het verhoor van den beschuldigde en van al de getuigen ten einde gebragt. De antwoorden van Henry zijn zeer verward en zonder zamen- hang; men weet niet, of men dit aan zii!s\-erbiistering dan aan opzet toe moet schrijven. Heden sprak de procureur- generaal Hébert zijn requisitoir uit. De debatten zullen waarschijnlijk spoedig geëindigd zijn, zoodat het vonnis nog dezen avond kan worden uitgesproken. In de kamer der gedeputeerden duren de beraadslagin gen over de verkiezingen steeds voort; tegen het-toelaten van verscheiden leden hebben velen zich wei ernstig gekant maar nog geene verkiezing is voor nietig verklaard ver scheidene zijn echter tot na den uitslag van een aangevan gen regterlijk onderzoek verdaagd. De branden die in den laatsten tijd Bourgondie hebben geteisterd en door kwaadwilligheid worden aangestookt, ter wijl het verbitterde volk ze geheel ten onregte aan de gees telijkheid toeschrijft, hebben zich thans ook tot het departe ment Nievre uitgestrekt. Volgens berigten uit Lissabon van den 15 dezer, heeft men daar twee dagen te voren ontdekt, dat een deel der troepen eene omwenteling ten behoeve \'an de verdreven mi nisters Cabral w^ilde bewerken. Die zamenspanning is ecli- ter door de waakzaamheid der regering verijdeld. Den 14 is een Britsch smaldeel van 8 linieschepcn en 3 stoomsche- pen den Taag ingeloopen. Men houdt het er voor. dat deze aanzienlijke scheepsmagt dienen moet, om aan het te genwoordige Portugeschc ministerie zedelijken of zelfs des noods stcdelijkcn bijstand te verleenen. BRUSSEL den 27 augustus. De koning zal z,ich eerlang naar Zwitserland en Tyrol begeven, deels om de baden te gebruiken en deels om landgoederen te bezoeken welke Z. M. reeds een geruimen tijd geleden in laatstgemeld oord heeft aangekocht. Het oordeel van de menigte over do waarde van het eiland Wight, bevindt, heeft in de laatste dagen, met haar i met Nederland gesloten verdrag ge- de De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js DE MAN Jz. Secretaris. gemaal, Z. K. H. prins Albert bij herhaling zeetogjes maakt en te dier gelegenheid verscheidene punten van naburige kusten bezocht. In de zitting van het lagerhuis van den 24 is eene woordenwisseling over den' oorlog der Vereenigde Staten tegen Mexico ontstaan. Lord Bentinck heeft gevraagd, wanneer Engeland tusschen beide zou komenom aan de veroveringzucht der Vereenigde Staten waardoor de Brit- sche belangen zoo zeer werden gekwetst, paal en perk te stellen, en daarbij de hoogst aanzienlijke verliezen opge somd die de Engelsche onderdanen door eene verovering van Mexico, waardoor hunne schuldvorderingen op dat land zouden verloren gaan zouden lijden. De minister Palmer- ston heeft een zeer vredelievend antwoord gegevenen daar bij gewag gemaakt van een nieuw voorstel tot bemiddeling der geschillen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico hetwelk door het Britsche kabinet was gedaan en waarop men het antwoord inwachtte. De heer d''Israëli heeft zich over dit antwoord niet te vreden getoond en gezegd dat binnen een of twee maanden het staatkundig bestaan van Mexico een einde zou hebben genomen hij opperde het denkbeeld dat de groote Europesche mogendheden Mexico zoo verre dit uit de onder scheidene dagbladen is op te maken, schijnt, naar aanlei ding der plaatselijke belangen zeer uiteen te loopen. Over het algemeen beweert men echter dat de Belgische nijver heid daar zeer weinig mede gebaat is geworden, en dat, in dien men het fabriekv^'czen door het herstel van vroegere betrekkingen met Nederland, in de daad wil bevorderen, er nog veel meer moet gedaan worden. Het regtsgeding van de Ridder ^w Borguet is nog niet afgeloopen. De laatste schijnt geen gevaar te loópen van te zullen worden veroordeeld. De eerste is krachtig verdedigd maar is, vvelke ook de uitslag moge zijn even als nog ver scheiden andere personen, die wel niet beschuldigd, maar in het geding genoemd zijn geworden, niet weinig in de ach ting der menigte gedaald. De gewezen minister Nothomhxs. nogmaals gehoord, maar zijne verklaring heeft weinig bijzon ders opgeleverd. De heeren Rogier en Feydtleden van de kamer der gedeputeerden hebben zich naar West-Vlaanderen begeven om in persoon te onderzoeken wat er is van de toenemen de armoede, waarover men zich zoo zeer beklaagt. Dat dit onheil bestaat, lijdt geen twijfel. De gouverneur van Brugge, de heer dé Meulenaere is naar Brussel ontboden. over de middelen om zoo veel mogelijk evenzoo in hunne bescherming mogren nemen als vroeger om te raadplegen met Griekenland het geval is geweest. Hij ging daarbij uitj daaraan te gemoet te komen. In genoemde provincie wordt van het denkbeeld, dat de Mexicanpu blijkens de onder-1 eene innige tolvereeniging met Frankrijk als het ecnigo mid- vinding, niet in staat waren zichzelvcn te regeren. Op de' del voorgedragen, hetwelk kan baten.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1