MIDDELBURGSCHE C O R A JV T. N". 100. Donderdag i 84(). 20 Augastns. BESTUREN en ADMNISTRATIEN. IMElWSTÏJDlNGEiV. ^JlNBESTEBiyG. IfEDERL. HAJSBEL-MAATSCHAPPIJ. yJTIOJSALE MILITIE. OPROEPI?fG TA^ yERLOFGA>GERS. MAATSCHAPPIJ Z3tt it dïl a ub. @K-O0t-üvtttaujc iiclgie. ülcberlanbett Op Vrijdag den 28 Augustus 1846, des voormiddags ten 10 ure, zal, ten Raadkamer der Stad Middelburg worden aanbesteed liet bouwen van eenen STEENEN DUIKER en het daarstellen van verdere Suatie-middelen ten behoeve van den bedijkten Polder in IVelzinge waarvan aanwijzing op het terrein zal geschieden op Dingsdag den 25 te voren des namiddags ten 5 ure, en inmiddels informatien te be- De Directie maakt bekend dat door haar zullen geveild worden Te ROTTERDAMop f Woensdag den 2 September 1S46. 46,825 I\anass. en Kranj. Java SUIKER, ligg. aldaar. 35,ooó Dito 8,087 Dito De Notitien met Dito DITO Dito DITO de Veil-conditien te Amsterdam. Dordrecht. zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam den 27 Julij 1846. VAN DER OUDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretarie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad iNlID- DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Verlof- gangers binnen deze Stad aanwezig, dat het Zijne Majesteit, bij besluit van den 28 Junij jl. no. 87, behaagd heeft te komen zijn bij den Heer S. Roe he te Middelburg bepalen dat de Najaars-bijeeiikomst van een gedeelte der Verlofgangers van de Nationale Militie der Ligting van 1844, welke zich in hunne Haardsteden bevinden, op het tijdstip van den 1 September aanstaandeweder even ais in het vorige jaar zal plaats hebbenten einde tot den 30 dier maand in den Wapenhandel te worden geoefend. Dat bij Heeren Burgemeester en Wethouders is ontvangen de Naamlijst van die Verlofgangers tot deze Gemeente be- hoorende welke de bedoelde exercitien zullen moeten bij wonen terwijl elk Verlofganger omtrent de. dagen waarop hij in de Hoofdplaats der Provincie zich moet bevinden de noodige renseignementen ter Stedelijke Griffie kan bekomen op Vrijdag en Zaturdag den 21 en 22 dezer, van des mor gens ten 9 tot 12 ure. Dat de Miliciens van de bovengenoemde ligting bij de regementen Kavallerie en Artillerie mitsgaders bij het ba- taillon Mineurs en Sappeurs ingedeeldbuiten oproeping zullen worden gelaten. Dat bij het regement Grenadiers en Jagersmitsgaders bij de ac'it overige regen:cnten Infanterie, alléén de iMan- schappen der opgegevene ligting die niet langer dan drie maanden, (den gewonen termijn voor de instructie bepaaldj in werkelijke dienst zijn geweest, tot het bijwonen der Na- jaars-oefeningen zullen worden opgeroepen terwijl de ove rige Manschappen, bij het wapen der Infanterie ingedeeld, insgelijks buiten oproeping zullen worden gelaten. Wordende mitsdien alle Verlofgangersbehoorende tot de ligting van 1844, en niet vallende in de termen van vrij stelling hierboven gemeldten ernstigste aangemaand, om zich op gemelde dagen en uren ten Raadhuize te vervoe gen ten einde nopens hunne verpligtingen nader onderrigt te bekomen. En worden ten slotte de Verlofgangers gewaarschuwd a. Dat zij zullen moeten zijn voorzien van al de voor werpen van Kleeding, welke door hen, bij het vertrek met verlofzijn mede genomen, en dat degenen, van wie het bij de opkomst onder de wapenen zal blijkendat zij hunne Kleeding geheel of gedeeltelijk verwaarloosd of van de hand gedaan hebben, aan zich zelven dt straf zullen hebben te wijten welke aan hen voor die handelwijze zal worden opgelegd. b. Dat de zoodanigen die tot het bijwonen der exercitien opgeroepen zijnde, zich daaraan zouden mogen onttrekken, ingevolge art. 168 der Wet van 8 Januarij 1817, ter dispo sitie van het Departement van Oorlog zullen worden gesteld cm in de militaire diensthetzij hier te lande hetzij in de Koloniën te worden geëmploijeerd terwijl de zoodanigen welke in gebreke mogten blijven op den bepaalden dag on der de wapenen op te komenniet te mingedurende den tijd van ééne maand, in den wapenhandel zullen worden ge oefend en dus zoo vele dagen langer bij hunne Korpsen zul len verblijven als zij zich later bij dezelve hebben vervoegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Jliddelburg, den 17 Au gustus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. De AFDEELINGS-BESTUREN in WALCHEREN van Yoornoemde Maatschappijop derzelver laatstgehoudene Ver gadering in overweging genomen hebbende het groot belang Toor den Landbouw in eene goede en gereede beploeging der Landerijen gelegen hebben besloten en ten dien einde «an eene uit derzelver midden benoemde Commissie opge dragen om gedurende en na den afloop des Ploegtijdseven als ten voorgaanden jare te onderzoeken welke Ploegers door derzelver kennis en ervaring tot erlanging der door de Maatschappij, ingevolge 38 der Statuten, te verleenen Premien als het meest aanbevelingswaardig zullen kunnen worden aangemerkt. Het is dan ook dientengevolge dat de Maatschappij daar van aan alle Boerenzoons en Boerenknechts welke verlan gen mogten naar bovengemelde belooningen te dingen mede- deeling doet en hen daartoe bij deze de gelegenheid aan biedtmits vóór den 15 der maand September aanstaande, van derzelver voornemen opgave doende bij den Heer Bur gemeester der Gemeente Grijpskerke en Abm. Francke onder MeliskerkeLeden der door gezegde Afdeelings-Besturen benoemde Commissie. Middelburg, den 15 Augustus 1846. Namens de Afdeelings-Besturen van boven genoemde Maatschappij MALJAARS Pz. Secretaris. FRANKFORT den 14 augustus. Den 11 dezer heeft in de kamer der Badensche afgevaardigden eene belangrijke be raadslaging plaats gehad over de bekende verklaring van den koning van Denemarkeji omcrent de troonopvolging in de aan dat rijk verbondene hertogdommen. De afgevaardigde Hecker heeft daaromtrent een vooorstel gedaan en ontwik keld. Hij eindigde zijne redevoering, welke tot aan het einde toe met grocte aandacht werd aangehoord, met het voorstel van een adres aan den groothertog, inhoudende het verzoek dat de Badensche regering alles mogt aanwenden tot handhaving van de onafhankelijkheid der hertogdommen Sieeswijk Holstein en Lauenburgals Duitsche gewesten. Dit voorstelmet hetwelk het Badensche ministerie zich ver klaarde te vereenigen, werd eenparig aangenomen. De mi nister van justitie heeft bij die gelegenheid verklaard, dat de open brieven van den koning van Denemarken niet zon der antwoord van den kant der Duitsche regeringen blijven zouden. Volgens berigten uit Rome van den 3 heeft de kar dinaal Fannicellide legaat van Bologna, voldoende aan het hem deswege door den Paus gegeven beveleene tweede proclamatie doen uitvaardigen om den nadeeiigen indruk weg re nemen van de vroeger te gelijk met de bekendmaking van de amnestie uitgevaardigde. Voorts blijkt uit deze berigten, dat, zoo er al onder de hooge ambtenaren van staat te Ro me velen zijn welken de plannen van hervorming en ver betering van den Paus met onwil vervullener toch nog anderen zijn welke anders denken. Zoo heeft de bis schop van Gubbio monsignor Feed, aan de leken van zijn bisdom een herderlijken brief uitgevaardigdwaarbij deze vermaand worden om de Voorzienigheid te danken voor het bewijs van genade door den Paus aan zijne onderdanen ge schonken en om, door hun gedrag, tot de vaderlijke bedoe lingen van Z. H. mede te werken. Zij, die niet alzoo hande len, zeg die prelaat, zondigen tegen God en zijn geboden. LONDEN den 15 augustus. In het hoogerhnis ging de tweede lezing der suikerwet eergisteren met 28 tegen 10 stemmen door nadat de bisschoppen van Oxford en Lon den zich daartegen nog ernstig verzet hadden, uit hoofde der vrees dat zij den onmenschelijken slavenhandel aan zou moedigen. Gisteren werd in dat huis een ontwerp wegens de verdeeling van woeste gronden in Australië insgelijks ten tweedenmale gelezen. Woensdag waren de verrigtingen in het lagerhuis meestal van weinig algemeen belang. Na hevige debatten is de tariefwet van den 27 julij in den Noord-Amerikaanschen senaat aangenomen ofschoon slechts met de meerderheid van ééne stem naardien 28 le den zich vóóren 27 tegen verklaard hebben. De wet komt den i december in werking. Het vrij algemeen ge voelen hier ter beurs isdat zij de inkomsten van de schat kist der Staten aanmerkelijk verminderen zal, zonder den handel eene groote uitbreiding te verschaiFen en men is be nieuwd te weten hoe het bestuur dier Staten bij verminde ring van inkomstenden oorlog tegen Mexico vol zal hou den welke het nogtans krachtdadig schijnt te willen voort zettenen die meer en meer een veroverings-oorlog blijkt te zijn met het doel om Californie en de noordelijke pro vinciën van Mexico met Noord-Amerika te vereenigen. De berigten van de Kaap de Goede Hooploopende totden I junij, luiden steeds zeer ongunstig ten aanzien van de verwoestingen die de KalT^rs aanrigten. PARIJS den 15 augustus. Z. M. de koning is gisteren avond van het kasteel van Eu op de Tuilerien aangekomen ten einde een ministerraad bij te wonen waarin de aan spraak des konings zou vastgesteld worden. He: Journal des Débaü, de tolk der regering, be helst een artikel waarbij leden der kamer den behoorende tot de beaoudende partij aa den om hunne stemmen bij de verkiezing van eenen presi dent op den heer Sauzet te vereenigen, niet omdat deze de eenige geschikte is maar om door een krachtig bewijs van eenstemmigheid steun te geven aan de regering en de zwak heid der tegenpartij in het daglicht te stellen. Z. M. de Koning heeft, bij gelegenheid van den zes tienden verjaardag zijner troonsbeklimmingdie den 9 augustus is ingevallen, aan 502 veroordeelde misdadigers, die daarop door berouw en goed gedrag aanspraak hadden verworven geheele kwijtschelding of afslag van straf ver leend. Dit gunstbewijs heeft zich ook tot de drie bagno's, die zich nog in Frankrijk bevinden, uitgestrekt. Die straf- plaatsen welke te Brestte Toulon en te Rochefort ge vestigd zijnwaren tijdens het nemen van dezen maatregel bevolkt met 2010 galeiboeven, die voor hun leven tot de galeistraf veroordeeld zijn en met 5783 veroordeelden daartoe voor een bepaald aantal jaren. De persoon van Joseph Her.rydie zich aan denjong- sten aanslag tegen 's konings leven heeft schuldig gemaakt, en in den avond van den 14 naar de gevangenis van het i hof der pairs is overgebragtbewoont daar hetzelfde ver trek waarin Lecomte voor eenige maanden opgesloten is geweest en heeft dezelfde wachters bij zich. Naar men ver neemt, verzekert hij als nu de pistolen te hebben geladen met stukken van eene ijzeren roede, die met het kaliber van dezelve overeenkwamen. De Paus heeft aan eene Engelsch-Italiaansche maatschap pij de toestemming verleend tot het aanleggen van onderschei dene spoorwegen in de Romeinsche Staten onder voorwaar de van een waarborg-fonds van ƒ140,000,000 aan te wijzen. De deelgenooten zijn thans weder naar Engeland vertrokken om de noodig^ gelden bijeen te brengen. Een brief uit Rome verzekertdat de Paus eene groote hervorm.ing in het kloosterwezen in den zin heeften zulks bereids aan het collegie van kardinalen heeft medegedeeld maar aldaar bij velen grooten tegenstand ondervonden. Ten opzigte der kloosters, de prebenden, en andere bestaande gebruiken en inrigtingen zou Z. H. de tot hiertoe te Rome ongehoorde uitdrukking gebezigd hebben, dat wie voor het openbaar welzijn niet arbeidt, ook geene aanspraak heeft om op openbare kosten gevoed te worden. Nog verzekert een dagblad, dat de Paus aan de orde der Jezuiten het uitsluitend oppergezag over het openbaar onder wijs in den kerkdijken Staat zoude hebben ontnomen. BRUSSEL den 16 augustus. HH. 'SIM. zijn donderdag avond uit Engeland teruggekomen. Het buitengewoon krediet van bijna 4 millioen ten behoeve der ijzerbanen is door de gedeputeerden verleend maar niet zonder tegenstand. Het bewind is minder geluli- kig geweest, ten aanzien van de gevraagde 600,000 fr. ter dekking van den achterstand op de dienst van deze we gen. Men heeft alleen het noodige verleend voor de ver nieuwing der stutten van de spoorregelsdoch het overige- tot de volgende zitting uitgesteld. Gisteren heeft de senaat het met Nederland gesloten handelsverdrag, met 20 tegen 3 stemmen, aangenomen; 2 leden hadden zich van de stemming onthouden. Gedurende de beraadslagingen hebb^n verscheidene redenaars het punt der nationale visscherij behandeld, waarvan zij de opoffering betreurden. Na de behandeling van nog eenige zaken vaa geen algemeen aanbelang, eindigde de minister van financiën de zitting met de lezing van het koninklijk besluit, waarbij de wetgevende zitting van 18451846 gesloten wordt. ANTWERPEN den 16 augustus. Sedert eenigen tijd be vindt zich hier een Engelsch ingenieur, om onderzoek te doen naar de mogelijkheid van het grootsche plan, om eene deels hangende deels vaste brug, over de Schelde te leggen waardoor deze stad met het Viaamsche hoofd zou verbonden worden. Hij heeft zich gunstig voor de onderneming ver klaard welke 2,000,000 fr. zou kosten. Sedert eenige dagen loopt alhier het gerucht, dat de groote stoommolenin het groote bassin gelegen verkocht zou zijn of op het punt is van verkocht te worden aan eene Nederlandsche vereeniging welke daar eene suiker raffinaderij zou vestigen. 'sGRAVENHAGE den 16 augustus. Z. M. de Koning is gisteren namiddag omtreeks 3 uren in deze residentie te ruggekomen. Morgen avond worden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander van Soestdijk alhier terug verwacht. Reed» vroeger is gemeld, dat H. M. en Z. K. H.tegen het eia- de der maand, naar Italië zullen afreizen, terwijl Z. M. de Koning zich naar Silezië begeeft. H. K. H. Prinses Albert van Pruissen is gisteren avond omstreeks half 11 ure, met hoogstderzelver oudste dochter, alhier aangekomen, naar men verzekert om de baden te ge bruiken. Z. M. de Koning, en de overige leden van her koninklijk gezin, die alhier aanwezig zijn, hebben de Prin ses bezocht. Berigten uit Maagdenburg, van den 10 dezer, melden, dat Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden dien dag al daar uit Berlijn wat aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1