MIDDELBÜRGSCHE C O RA N T 7i°. 97. Donderdag IM6.^^^^' 13 Augnsias. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEJN. iDuttschltiub. RIJKS-BETALÏNGEN. UIT FOOJtZORG, iTlcbeclaubcn JVrttiferijfc (Bcoot-fivittanje. Di aboH„emeHts-pHjs dezer Courant /s 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- line seschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, tndten men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzonderiltg^^d^i^Jfi welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot its regels f l 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatii.ig eener Advertentie het Regt van Zegel (3ö ets.') moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers op de Woonplaatsen der belangheb benden zullen worden uitbetaald de Ridder-soldij en over de tweede drie maanden 1846. Middelburg, den 13 Augustus 1846. De Administrateur voornoemd, P. POUS. BEGRAFENIS-FOJiDS, ONDER DE ZINSPREUK ONDER DIRECTIE VAN D. DE OUDE. COMMISSARISSEN van toezigt over het gemeld Fonds, de door den Directeur overgelegde Rekening en Verantwoor ding, over het, op den 30 April 11. geëindigde, vijfde Dienst jaar 'hebbende goedgekeurd en geteekend alsmede gezien eenen daarbij gevoegden Staatwaaruit hun is gebleken, dat de gedane bijdrage door de Leden met inbegrip der Admi nistratie-kosten over het genoemde tijdvak van vijf jaren uiterst gering is geweesten dieieder jaar dooréén geno menslechts jaarlijks hebben bedragen Voor de Deelgenooten der Eerste Klasse van den ouJer- dom van 15 tot 25 jaren, 1,3?=en van 55 tot 60 jareu, 225. Voor die der Tweede Klasse, van 15 tot 25 jaren %i^ ets. en van 55 tot 60 jaren 1,35. Rn voor die der Derde Klasse van i 5 tot 25 jaren 55 ets. en van 55 tot 60 jaren 90. ets. De ouderdom van 25 tot 55 jaren van elke der IClassen naar evenredigheid. Commissarissen bevelen dierhalve deze nuttige en minkost- bare inrigting den Ingezetenen van alle standen en jaren de zer Staden Ambachten met vertrouwen aan, allen aanspo rende daarvan in derzelver belang deel te nemen terwijl zij in de gelegenheid zullen gesteld worden om, des verkiezen de de reeds geringe bijdrage in vier kwartalen aan den Di recteur te voldoen, bij wien men tevens inzage van het Reglement en de noodige inlichtingen wegens de voorwaar den van deelneming kan bekomen. Middelburg, den 30 Junij 1846. Namens Commissarissen voornoemd D. DE OUDE, Direpceur. den toegelaten omdat België destijds met Nederland veree- nigd was. Zonder zich daarover nader aiit te laten, heeft Nederland zich bepaald bij de verklaring, dat eene derge lijke toelating op dit oogenblik niet mogelijk was. Voor het overige wordt T3elgie in Oost-Indie met de meest: be voordeelde natie gelijk gesteld, en bekomt daarenboven bet regt, om eene hoeveelheid van 8000 tonnen Oost-Indische producten tegen verminderde regten van Java te mogen uitvoeren; een voorregtwaardoor men rekent 15^1 30 zee schepen te zullen-kunnen bevrachten. De vaart op de Maas is verbeterd. De regten op verscheidene Belgische voort brengselen als katoen, linnen, vensterglas, papier, spij kers ijzerwerk zijn verminderd. Ook voor de wollen geweven stoiFen is eene vermindering van 33 pet. bedongen. Voorts heeft de minister doen opmerken dat de overeen komst altijd eenige duurzaamheid aan de nu bepaalde han dels-betrekkingen verzekerten dat het in elk geval een groot voordeel voor België kan worden geachtdat ook stellig is bepaalddat Belgiëin Nederlandbij het al daar gevestigde liberale stelsel van regten steeds a!s de meest bevoorregte natie zal worden beschouwd. Een gedeelte van de hoeveelheid van 12 millioen kilo's bevoorregt graan van Limburg zal ook langs de Maas kun nen worden ingevoerd. Over het algemeen is de overeenkomst gunstig ontvangen. Men betreurt, wel is waar, de opoffering, welke men ge- noodzaakt is geweestom ten aanzien der visscherijen te doen, waarover die van Ostende en andere plaatsen zich dan ook reeds hoogelijk beklagen, en requesten zullen in dienen, doch men schijnt dit nadeel op eene of andere wij ze te willen vergoeden. De rapporteurs zijn reeds benoemd. Men wacht zeer spoedig verslag en beraadslaging. UTRECHT den 10 augustus. In den namiddag van vrij dag den 7, omstreeks 4 ure, is boven deze streken een hevig onweder losgebarsten hetwelk vooral te Rhenen vreesselijk gewoed en groote schade, zoo aan gebouwen als aan de te veld staande gewassen vooral den tabak heeft veroorzaakt, door den ongemeen zvvaren hagel. De schade wordt op ongeveer 80,000 begroot. In de genoemde stad hebben eenige aanzienlijke personen zich tot eene commissie vereenigd om gelden te verzamelen ter ondersteuning van degenen welke door deze ramp tijdelijk hun middel van bestaan verloren hebben. Omtrent de aanleiding tot eene dezer dagen plaats ge had hebbende arrestatie van den R. K. kapellaan van Gróen- loworden de volgende bijzonderheden medegedeeld Den 26 julij jl. des middags omstreeks 3^ ure, ont moette men op de hoogte van de nabij de stad Groenlo ge legene zoogenaamde Epsweide de ten huize vanden timmer man IVolters aldaar woonachtige dienstbode, Maria IViege- rinkdie er zeer bebloed uitzag en wier kleederen in eenen zeer wanordelijken toestand waren. Natuurlijk wekte dit de algemeene aandacht, en werd zij van alle zijden met vragen bestormd omtrent de oorzaak van hare verwonding. Zij zei- de toen alleen dat een van de Groenlosche jongelingen het gedaan had, maar dat zij zijn naam niet kon noemen. De kapellaan C. Gepkens, die in den tusschentijd dat men haar naar hare woning vervoerde ook uit gemelde Epsweide was gekomen, verhaalde, dat hij onderweg, toen hij langs her bosch kwameen dof gekerm had vernomen dat hij toen naar de plaats was gegaan waar hij het gelind had gehoord, en er een' man had gevonden met een meisje dat hij met een mes trachtte te verwonden hij had dien man onmiddel lijk aangegrepen en, terwijl zij te zamen worstelden, was het meisje ontvlugtde man had zich daarna los gewron gen en was hem ontsnapt. Nadat de verwonde M. IFiegerink op haar bed was ge bragt en men haar eenige hulp had verstrekt, verzocht zij dat men den kapellaan Gepkens bij haar zou brengen. Met dezen had zij een vrij langdurig onderhouden toen hij doch dat men zien airas genoouzaaK.L ucciu j was vertrokken verklaarde het meisjezonder dat men er bevonden, om daar van af te zien, vermits men aan de j bij haar op aandrong, dat de persoon die haar gewond had zijde van 'Nederland vastelijk had besloten om ook op hét een koopman in slaapmutsen .Jan Berends genaamden te voorgaande terug te komen en wel in de eerste plaats op' Winterswijk woonachtig was met wien zij vroeger in be- de regten bij den invoer van de Java koflüj en den tabak, trekking had gestaan. de visch en het slagtvee dat men echter, aan de zijde van j De toestand van het meisje was intusschen zeer verer- Belgie geenszins aan de vorderingen van Nederland heeft gerdzij scheen dit zelve te gevoelen en vroeg in den kunnen toegeven zonder ook eenige voordeelen te bedin- j avond van dienzelfden dag om een' biechtvader. Hoewel gen en alzoo na eene zeer moeijelijke, dikwerf afgebro- zij altijd gewoon was bij den kapellaan Gepkens te biechten, ------I verlangde zij ditmaal uitdrukkelijk met den pastoor te sp'-e- ken. Deze verscheen weldra en bleef tot laat in den nacht bij haar. Toen nog liet zij den kantonregter roepenen leg de in handen van dezen de volgende verklaring af: Na dat zij reeds sedert eenen geruimen tijd ongeoorloofden omgang had gehad met den kapellaan Gepkens, was zij thans tol het tot boven het 1 vermoeden gekomen dat zij zwanger was. Zij had dit des I morgens van dien dag aan den kapellaan gezegd in debiecht- hevig gewoed. Op eerstgenoemde plaats trof de bliksem de torenklok en deed haar van een splijtenook werd daar een brievenbesteller op de straat nedergeworpen maar ge lukkig zonder nadeelige gevolgen. De mast van het schip Neptunus dat op de rivier voor anker lag is door den bliksem van een gespleten en verbrijzeld, zoodat de stuk ken overal heen vlogen. In den laten avond van den 4 dezer is een groot ge deelte van den linkervleugel der koninklijke beurs te Dublin door een brand vernield die aan de onvoorzigtigheid van loodgieters toegeschreven wordt. De schade wordt op tus- schen de 1500 en 2000 ponden begroot. Het hoofdgebouw is gelukkig gespaard gebleven. De beroemde Rachel is genoegzaam hersteld en heeft reeds weder tweemalen het tooneel betreden. Het Britsche gouvernement heeft besloten tot het ves tigen van een maritiem station op Poelo Laboanaan den mond der Borneo rivieren heeft instructien uitgevaardigd om van dat eiland bezit te nemen en zoodanige toebereidse- len te maken als noodig zouden zijn om dit voornemen ten uitvoer te leggen. Er schijnt geen plan te bestaan om er een etablissement op te rigten. Het eenige doel wat men beoogt is bescherming voor de vaart op Chinaen een steenkolen-depot te vestigen voor de stoomschepenvaren de op China en Australië langs straat Torres, alsmede om den handel in den Indischen archipel uit te breiden. Volgens berigten uit Nieuw-Zeeland, hebben de meest wederspannige opperhoofden, Heki en Kawitizich vrij willig aan den gouverneur Grey onderworpen, die hen met verschooning zou behandelen. Het stoomschip Clyde heeft berigten uit Mexico en West-Indie aangebragtmaar geen enkelen dollar, tot beta ling der dividenden van eerstgenoemd land in welks finan ciën groote verwarring bleef heerschen. Het Me.'iicaansch congres was den junij geopend Paredes tot president en Bravo tot vice-president benoemd. Eerstgenoemde is gemag- tigd om eene schikking tot regeling der openbare schuld daar te stellen en gelden bijeen te brengen ter voorziening in de dringendste behoeften maar men wist niet hoe hij die be komen zou. De beide Californias hebben zich onafhankelijk van Me xico verklaard. PARIJS den 8 augustus. Het hof der pairs is gisteren bijeengekomen en heeft in den gewonen vorm een vonnis op gemaakt, waarbij Joseph Henry in staat van beschuldiging wordt gesteld wegens een aanslag op het leven des konings; daarna heeft de commissie van instructie zich naar de con- ciergerie begeven, ten einde Henry te ondervragen. De kardinaal Gizzi is den 28 julij als secretaris van Staat in functie getreden na eene conferentie van verschei den uren met den Paus te hebben gehad, BRUSSEL den 8 augustus. In de bijeenkomst van de gedeputeerden van den 6 is ingebragi de op den 29 julij met Nederland geslotene overeenkomst, benevens eene wet ter goedkeuring van dezelve en eene memorie ter opheldering j van den minister Dechamps. De hoofdinhoud van het verdrag komt overeen met het- geen reeds deswegens is bekend gemaakt. Het is aangegaan voor den tijd van 8 jaren. Het kan echter tegen 1852 wor den opgezegd, en blijft, niet opgezegd, van jaar tot jaar j voortduren. De minister heeft opgemerktdat de tractaten van 1839 en 1834, in zeker opzigt met medewerking der I verdere mogendheden zijn gesloten maar dat de onderwer- j pelijke overeenkomst alleen door beide de landen, ter ver- I zekering van hunne onderlinge belangen en hun onderling j verkeer is tot stand gebragt. Hij heeft verzekerd dat men 1 van de zijde van België heeft getrachtop den voet van hetgeen in het laatst van 1845 bestond, te onderhandelen, ten einde weinig te behoeven te vragen en gevolgelijk ook weinig te geven doch dat men zich alras genoodzaakt heeft bevonden om FRANKFORT den 7 augustus. Z. M. de koning van Prnissen heeftgelijk verwacht werdop zijne laatste reis te Köningswarth een bezoek bij prins Metternich afgelegd maar zich slechts kort aldaar opgehouden. Z. M. de koning van Saksen is naar Italië vertrok- Ifen met oogmerk om aldaar eenige weken te verblijven. Bij de algemeene stemming der bevolking van het Zwit- sersche kanton Bern over de nieuwe staats-regelingis de ze, gelijk verwacht werd, met eene overgroote meerderheid aangenomen. Er hebben zich namelijk 34,065 stemgereg- tigde burgers voor de nieuwe constitutie, en slechts 1280 tesen dezelve verklaard. Slechts in zeven kleine plaatsjes hebben de verwerpers de overhand gehad. Zelfs in de stad Bern en in Bnrgdorfwelke plaatsen steeds beschouwd wor den als de voorname zetels der aristocratie is de tegenstand zeer gering geweest. Berigten uit Konstantinopel van den 7 dezer melden de weder optreding van den bij zoo velen gehaten A/z^-pacha a!s minister van koophandel in Turkye, ter vervanging van .Wiro-efTendi. Men schreef deze benoeming aan den in vloed van Mehemed-Ali toe die den sultan verzocht zou hebben den voormaligen gunsteling weder te herstellen. Ook vreesde men dat de ingevoerde hervormingen en verbeterin gen door deze verandering vruchteloos blijven zouden. De grijze Mehemed-Ali ontving van de bevolking der Turksche hoofdstad vele eerbewijzingen. Te Smirna zijn den 15 ju'ij '^ee ligte aardschuddin gen waargenomen. Te Nenemin 4 uren van Smirna gele gen heeft een zware brand, den 14 dier maandal de ba- iars en verscheiden huizen vernield. LONDEN den 7 augustus. De suiker-wet is in het huis der gemeenten voor de tweedemaal gelezen. De schorsing van de parlements-zitting wordt steeds voor het einde dezer van vijf maanden kene en weder hervatte onderhandeling tot een vergelijk is geraakt. De minister oordeelt, dat het verminderen van de regten op de visch en het slagtvee ook in België als nuttig kan voorkomen, omdat de visscherijen, sedert 1843, in weer wil der krachtige bescherming niet in verhouding waren toegenomen, en de prijzen gaande weg zelt bereik van de middenklasse waren gestegen zorgen; hij zou voorts ovor

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1