1WIDDEL8LRGSCHE C O U II A xlk' T. N". 95. Zalurdag 8 Aliens los. BESTUREN eu ADMINÏSTRATIEN. NIEl'WSTÏJDINGEÏS.- If^Ul KERMIS NA BAG. flcbcclaubcn Jfvautiviiii ....^r De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven noininer wil geplaatst hebben. '•an De AdverteiUien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering '-an Hu welijks-, Geboorte- en Doodbeker.dmakingen waarvan de regels f 1 en voor lederen regel daarboven 22 cents. De-.ei'e behoeven nie eei.er Advertentie prijs is van één tot zes ,t wj t -------■- --o--■■------- iet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo hij elke plaatsing 'e het Regt van Zegel (35 r/j.) moet worden betaald. De fungerende MARKTMEESTER brengt mits deze ter kennis van het Publiek dat de Tenten Loodsen en Kramen welke bij gelegenheid der Jaarmarkt zijn opgerigtmet toe stemming van Heeren Burgemeester en Wethouders Maan dag den i'- Augustus nog geopend zullen blijven. Middelburg, den 7 Augustus 1846. A. DUIK HENDRIKSE. FRANKFORT den 2 augustus. Te Rome is reeds door eenige ingezetenen een plan ontworpen, om daar een kolo saal standbeeld van den regerenden Paus op te rigtentot een altijd durend blijk van de dankbaarheid en de liefde, welke de bevolking dien bewindvoerder toedraagt. Volgens Men schrijft uit Lissabon den 23 julij De koningin van Portugal is heden van een zoon bevallen. Ibrakim-pacha is denzelfden dag aangekomen en heeft het Te Denm bijgewoond, hetwelk in de hoofdkerk, uit hoofde der gelukkige bevaliing van IL RL, werd gezongen." 's GRAVENHAGE den 3 augustus. Z. !\L de Koning wordt over 8 10 dagen hier terug verwacht, en zal dan eene reis naar Silezie doen. Men verzekertdat H. M. de Koningin tegen de helft dezer maand, naar Italië vertrekken, gedurende eenige maan den buiten 's lands blijven en tegen de maand november in de residentie terugkeeren zal. Heden hebben in het naburige Scheveningen op de daartoe voortreffelijk ingerigte renbaan, de van wege de sociëteit ter verbetering van het paarden-ras uitgeschrevene wed-rennen plaats gehad. Eene overgroote menigte toeschou wers zoo uit deze stad als uit meer verwijderde oorden waren daarbij tegenwoordig, deels te voet of in rijtuigen gezetendeels geplaatst op de in grooten getale opgerigte Onda.iks den verbazend grooten toevloed van aanschon- wers, is het feest, hetwelk door fraai weder be^u.istigd werd, in goede orde, voor zoo ver beleend is, zonder eenig ongeluk afgeloopen. Om een denkbeeld te geven van de drukte die te Sche veningen heeft geheerschtkan men aanhalen, dat met de diligences de teekening zou Z. H. daarbij staande voorgesteld wor- j tribunes en stellagies. denden eenen arm ten hemel opgeheven houdende en met den voet de ketenen der dwingelandij vertredende. Volgens het dagblad van Augsburg zouden in de provin ciën van den Pauselijken Staat op sommige plaatsen meer of minder belangrijke rustverstoringen zijn voorgevallen die als bewegingen van de partij des teruggangs worden voorge dragen. Een vreesselijke brand heeft den 16 julij in de Oos- tenrijksche stad Glogow 103 v/oonhuizen 21 schuren, 71 stallen 46 winkels en kramen twee Joodsche Synagogen het hospitaal en het raadhuis in de asch gelegd. Verschei den menschen hebben bij deze ramp het leven verloren en meer dan 1000 zijn daardoor van huisdak en bezittingen be roofd. HAMBURG den i augustus. Volgens berigten uit Hol- stein en Sleeswijk had de policie aldaar last bekomen om iKi opmaken van petitien betreffende de troon-opvolging alsmede het houden van volks vergaderingen te beletten. Door dezen maatregel was de onder de bevolking heerschen- de stemming geenszins verbeterd. Naar men verzekertheeft de groothertog van Oldenburg reeds een protest bij de bondsvergadering ingeleverd tegen de bekende verklaring van den koning van Denemarken be treffende de troon-opvolging in Sleeswijk en Holstein. PARIJS den 3 augustus. De algemeene verkiezingen zijn onder de gunstigste voorteekenen voor het ministerie aange vangen. De'behoudende partij wint veld. Zeifs in Parijs, waar bij de laatste verkiezingen de oppositie twaalf v^an de veertien benoemingen kreeg, is de oppositie ééne stem ach teruitgegaan welke aan de behoudende partij is toegevallen. Desnie-emin levert Parijs een groot overwigt aan de tegen partij doch dit wordt rijkelijk vergoed door den uitslag der verkiezingen in de provinciën. Van de 240 bekende be noemingen waren er 25 meer voor de behoudende partij dan bij de vorige verkiezingen. Het bewind van den heer Guizot, hetwelk zich nu zes jarenlang, staande heeft kunnen houden, bij het naleven van het beginsel vrede van buiten en orde van binnenheeft i sterdam was vertrokken, is hoogstdezeive over 7 ure al alzoo vee! kans van in stand te zullen blijven. Het is en omnibussen van den luer .7. /-'. Koens bijna drie duizend personen vice versa zijn vervoerd terwijl het getal particuliere rijtuigen die laügs de beide wegen zijn geredenop zes honderd worden geschar. Aan den tol op den ouden Scheveningschenweg is voor "rijtuigen ontvangen dr,e iionderd gulden. Op Aen laatsten trein van hier bevond zich een zakken roller die, na reeds in den waggon ge/.eten te zijn tracht te eene jufvrouw, die naast hem zat, van haar zilveren knipbeursje te berooven doch men heeft het hem weder ontnomen, zijnde die persoon, door de z(,'rg van den chef van het station van den spoorweg alhier dadelijk gearresteerd. AMSTERDAM den 4 augustus. In de maand julij zijn over den Rijn-spoorweg vervoerd 57,138 personer.. Deop- brengt van reizigers is geweest 81,653,60 van goederen 10,093 74; fe zamen 71,559. 34- In de maand julij zijn over den Hollandschen ijzeren spoorweg vervoerd 73,762 personen. De opbrengst van rei zigers en goederen is geweest 72,197 09. Sedert i ja nuari) vervoerd 359,267 reizigers, opbrengst ƒ364,51 8 53. ROTTERDAM den 5 julij. Z. IM. de Koning heeft zich de vestiging van een station voor den Rijnspoorweg aan het Oude-Hoofd achter den 1-Iaringvliet alhier laten welgeval. len en het plan van de Rijnspoorweg-maatschappij kan der- halve, behoudens de voorzieningen die in het belang van i 's Rijks werf en van de stad voor voorzeide onderneming zullen moeten worden daargesteld, en waartoe zij zich moet verbinden als goedgekeurd worden beschouwd. ARNHEM den 4 augustus. Nadat Z. M. de Koning gis teren middag ten half 6 ure met eenen e.xtra-trein van Am- waarschijnlijk dat de overtuiging dat Frankrijk nimmer bij meer vrijheid en gelijkheid voor de wet, meer welvaart dan thans heeft genotenmenigen onpartijdige heeft doen besluiten, om zijne stem geenszins te verleenen aan lieden, die, na hetgeen bestond te hebben om verre geworpen, eerst nog onderling in strijd zouden moeten geraken om trent hetgeen daarvoor in plaats zoude moeten worden gesteld. Bij voortduring haalt men levensbijzonderheden om trent den jongsten koningsmoorder Joseph Henry op. Algemeen schildert men hem af als een man van een wrevelig hoog moedig, onrustig karakter, die eerst door het slecht gedrag zijner vrouw en vervolgens ook door den achteruitgang zij ner zaken in eene onaangename stemming werd gehouden. Sommigen gaan verder en beweren, dat hij meermalen blij ken gegeven heeft van niet wel bij het hoofd te zijn. Den 21 julij heeft de Paus de congregatie voor het onderwijs, die uit 15 kardinalen bestaat, en door Leo XII werd ingesteld maar sedert nooit bijeenkwam in zijne te hier aan het stationsgebouw van den Rijn-spoorweg aange komen, aldaar opgewacht wordende door HH. Exc. de hee- 1 ren gouverneurs van Gelderland en Zeeland (welke laatste I zich toevallig hier gelogeerd bevond) den heer provincialen i kommandant en den heer burgemeester dezer stad. Na een kort openthoud heeft Z. M.die vergezeld was van de hee ren Millet van Coehoornvan Heemskerken van Karnebeek adjudanten, en den graaf 5v;« Bjlandtordonnans-officier, de reis per rijtuig voortgezet over Ze\ enaar en Elten naar Lobith, om aldaar o.-er te gaan op Zr. Ms. stoomschip de Leeuw, tot Coblentz, en van daar te land over Trier naar Lu.xemburg. ZIERIKZEE den 4 augustus. Brouwershaven aangekomen schip naar het vaderland medegekomen, C, Montfoortgepensioneerd luitenant-kolonelridder der militaire Willems-ordevoor ongeveer 25 jaren uit deze zij ne vaderstad als onder-ofïïcier derwaarts vertrokken. Als een blijk van hoogachting tevens, en door medew^erking zij ner toenmaals achtergelaten doch thans nog wedergevonden Met het jl. vrijdag voor .leanuetteis van Java de wel-ed. gestr. heer genwoordigheid zamengeroepen hetwelk hoop geeft dat hij vrienden en kennissen, heeft het korps muzijkanten dezer zijne belofte gestand zal doen om het onderwijs naar de be- gt^j zijn edg. gisteren avond eene serenade gebragtin het hoefte der eeuw te hervormen. Den 23 vingen de openlijke i aihjgr door hem betrokken logement. audientien aan die de II. Vader tweemalen in iedere maand gjj [^gj zwaar onweder van dingsdag nacht is onze geven zalin welke ieder zijner onderdanen hem zijne be- j Zuid-havenpoort door den bliksem getroften en eenigzins be langen zal kunnen voordragen en die welligt ook tot de schadigd geworden. vrouwen uitgestrekt zullen worden. Men zeide te Rome dat Z. H. tegen den 27 een consistorie bijeenroepen, alsdan eenige bisschoppen benoemen en eene aanspraak aan het MIDDELBURG den 7 augustus. Uit Utrecht wordt gemeld, dat aan 's Rijks munt aldaar met de oude werk- heilig collegia houden zou. 'be Nederlandschê en Beijersche i tuigen en in de oude localeiivau het begin van julij gezanten hebben hem hunne geloofsbrieven overgereikt. 1845 tot half junij 1846, voor/ 11,700,000 aan nieuw zilvergeld geslagen is, en dat de munt nu op dien voet is gebragt, dat zij 's weeks f 500,000 aan groote zilveren spe- cien kan afleveren. Een ingezeten dezer stad berigtons dat hijtengevolge 1 van het in ons vorig no. aan de hand gegeven middel tot voor- I koming van hondsdolheid een pot drinkwater aan een der boomen voor zijne woning had geplaatst, doch dat kort j daarna die pot was ontvreemd en het water er uit gevvor- I pen welk geval zeker niet uitlokkend isom het voor- I beeld, door dien ingezeten gegeven, navolging te doen vinden hij wenschte daarom, dat zulk een maatregel niet aan de ingezetenen zelve wierd overcelatenmaar als veror dening der plaatselijke besturen uitging, en door de poücie werd gesurveilleerd ook dat men daarmede niet wachte tot het te laat is. Ruim 80 der voornaamste inwoners en kooplieden te Gorinchem hebben een adres aan Z. M. ingediend, houdende verzoek dat de aangevraagde concessie moge worden ver leend voor den aan te leggen spoorweg van Dordrecht over Gorinchem, Tiel en Wageningen in verband met den Riin- spoorweg. Bij gelegenheid der vrijdag 11. plaats gehad hebbende exercitien in het vuur door de artillerie op de Oosterhout- sche heide, nabij Breda, had een kanonnier de onvoorzig- tigheid langs een stuk geschut te passeren op het oogen- biik dat het werd afgestoken, met dat noodlottig gevolg, dat de ongelukkige door de geheele lading getroffen werd zoodat hij oogenblikkelijk op de plaats, en op de deernis waardigste wijs gekwetst dood bleef. Men schrijft uit Voonsucket (Vereenigde Staten van Noord-Amerika)den 16 junij: De bekende van Amburgh is maandag 11. op eene vrees selijke wijze omgekomen. Deze ongeiukkige h;d zich r.iet zijne menagerie in eene prairie nabij het dorp Scituare <>p gehouden, en daar vertoonde hij, voor eene talrijke menigte zijne spelen met de door hem getemde dieren. Toen eene dame van Amburgh vroeg, of hij in het hok der tijgers zon zou durven gaan terwijl zij hun voedsel nuttigden ant woordde hij daarin geen gevaar te zien en beval terstond die dieren een groot stuk van een os toe te wemen. Na elkander langen tijd deze prooi te hebben betwist moesten de tijgers die aan eene zeer schoone tijcerin laten welke zich daarmede naar eenen hoek van het hok begaf, om die daar te verslinden. Driemalen beproefde van Amburgh haar het stuk vlcesch te ontrukken de tijgerin brulde vol woede en sloeg hare zijden met den staart. De omstanders begon nen zich ongerust te maken maar van Amburgh verzeker de dat men niets te vreezen had en zette den strijd met de tijgerin voort. Op hetzelfde oogenbük vloog het dier, dol van woede, op den vermetele aan en wierp hem in zijn bloed badende ter aarde. Binnen weinige oogenbiikken waren al de toeschouwers verdwenen, en men liet de tijgerin op het lijk van van Amburgh geklemd achter." Door een landbouwer en vervenerden heer C. fV. E. Kijnunellburgemeester der gemeente Smilde, is onlangs op het landbuishoudkundig congres te Zwolle medegedeeld een verslag, waarvan wij een uittreksel om deszelfs belangrijk heid hier laren volgen De verzameling, bewaring en vermenging der meststof fen vooral die in de steden vallen is veelal zeer gebrek kig. Veel wordt in de stadsgrachten geworpen de geheime gemakken zhn veelal zoo ingerigt dat de uifv.-erpseien in het water vallen hetgeen onrein is en ongezor;d en den landbüu.;- veel nuttig voedsel onttrekt. De meststoffen moe ten niet in kuilen bewaard worden waardoor ze te veel in het water komen hetgeen de gisting en rotting verhindert en krachteloozeu mest maakt. Alle meststof uit het water genomen is voor dadelijk gebruik ongeschikt, de dampkring moet er eerst zijn weldadigen invloed op uitoefenen daar om is de vermenging der meststoffen met grachtmodderzon der aan de buitenlucht eenigen tijd blootgesteld te zijn ge- \veestzeer af te keuren nogtans geschieat zulks in vele steden ten nadeele der straatvuilnis men vermeerdert daar door de hoeveelheid maar vermindert veelmeer nog de hoe danigheid. De deugdzaamheid der straatvuilnis wordt mede zeer verminderd, wanneer men daaruit niet bij het vaalten en vermengen, alle niet of zeer moeijelijk rotbare voorwerpen, zoo als steenhout en beenderen wegneemt. Deze voor werpen verminderen de straatvuilnis, en, met den mest over het land gebragtmoeten ze weer opgezocht en weggebragt worden. De opslagplaats voor de straatvuilnis moet een vlak en droog terrein zijn buiten de steden, om aldaar ge zet te worden in hoopen of bulten van 50 ellen in 't ier- kant, afwisselend in lagen opgezet ter hoogte van li el, als secreetmest, straatveegsel, gootmest, hooi, stroo af val van vruchten en groenten doch altijd zoo dat de se creetmest boven op den hoop komt; door inmenging van asch wordt dezelve niet verbeterd veel asch is altijd na- deelig. Het is doelmatig eenige bulten of hoopen te gelijk aan te leggen, opdat altijd eene behoorlijke vermenging kun ne plaats hebben. Tot deze vermenging en vaaUing der

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1