MIDDELBURGS CHE C O U R A K°. 94. Donderdag 6 Augnstns. BESTUREN ea ADMÏNISTRATIEN. NlËUWSTIJDINGEil. S)utt0c!ï!.tub. BEWOEWIjYG buurtmeester. ©coot-örittauifi. Jfrankviilt Sclgtc- £tcbcvï.twbcn ^,i?^'*JE>.->, De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, eu franco per Post f De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof hij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels J 1 50 voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cts.^ moet '.norden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der S^ad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den, dat, ter araivulling der bestaande vacature iu het Col- legie van Wijkmeester dezer Stadten gevolge van het ver leend eervol ontslag aan den Heer Cornells Marsiedoor Hun Ed. Achtb. tot Buurtmeester voor de Wijk S. is be noemd, de Heer David la Bruijere, wonende in gemelde Wijk. op den Veerschen weg, en willen een iegelijk bij de ze hebben uitgenoodigd, om gemelden Buurtmeester in des- zelfs betrekking te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 3 Augus tus 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. FRANKFORT den 31 julij. Berigten uit Rome tot den 20 dezer des avonds houden in dat de openbare vreugde- bedrijven over de door den Paus verleende amnestie drie vol le dagen achtereen hebben voortgeduurd, zoo zelfs, dat de Heilige Vader zelf gemeend heeft daaraan paal en perk te moeten stellen en bij eene openbaar gemaakte aankondiging den wensch heeft geuit dat die vreugdebedrijven mogten ophouden. De uitgelatene vreugde der bevolking en hare geestdrift om aan den nieuwen beheerscher door vreugde kreten muzijk fakkeloptogten en verlichting der wonin gen bewijzen van erkentelijkheid te geven, moeten ook wer kelijk een toppunt hebben bereikt, waarvan men zich el ders naauwelijks een denkbeeld kan vormen. Nog in den loop van den 20 heeft de Paus den kardi naal Gizzidie de vereering, welke de Romeinsche bevol king voor Pius IX aan den dag legt deelttot secretaris van staat voor de buitenlandsche zaken benoemd. Ook de binnenlandsche aangelegenheden zouden aan de leiding van dien 'kardinaal worden toevertrouwd die eenigennate de betrekking van presiderend minister zou bekleeden. Ver scheidene aanzienlijke ambtsbetrekkingen zouden door leken worden bezet. Ook was de Paus voornemens om aan den Romeinschen senaateenen meer uitgebreiden werkkring toe te kennen en onder dien senaat een stedelijken raad te doen optreden. De aardbeving, welke in don avond van den 29 julij hier gevoeld is werd op onderscheiden plaatsen in eene meer dere of mindere mate waargenomen. Zoo ver men weet be speurde men dezelve te gelijkertijd in Mannheim Neu- stad a.d.H., Landau, in Framersheim (Rijnhessen)Bin gen, Geisenheim NiederwallufSchwalbach Hanau etc. Het sterkst moeten de schokken in Wiesbaden ondervonden zijn. Daar waren dezelve van een dof gedruisch vergezeld, niet ongelijk aan het rollen van een wagen op straatsteenen. Te Mentz viel een schoorsteen naar beneden, terwijl de bron op de veemarkt sedert opgehouden heeft water te geven. Reeds meermalen en in den laatsten tijd herhaalde keeren is er, bij name in de Rijnsche bladen gesproken over de laaghartige en alle beter menschelijk gevoel honende wijze waarop de arme landverhuizers in de Belgische ha vens worden mishandeld door de ondernemers van het trans port. Deze laatsten beschouwen hetzelve slechts als eene soort van speculatie, waarbij het hun om het grootst moge lijke voordeel te doen is, en behandelen de onbemiddelde landverhuizers slechter dan zij hunne koopwaren zouden doen. Nog voortdurend vinden dergelijke landverhuizingen ook uit de omstreken van Trier plaats en de belangheb benden laten zich bedriegen door de agenten van dergelijke ondernemingen. Men kan er niet genoeg tegen waarschu wen en temeer nog, omdat uit zekere berigten blijkt, dat de landverhuizers in geenen deele zekerheid hebben op de bepaalde plaats gebragt te zullen worden hoewel zij bij de inscheping de geheele overvaart moeten betalen. Nog in de vorige week is vermeld hoe het met een aantal landver huizers in Duinkerken is gegaan voor dat zij nog het vas teland hadden verlaten. Volgens een berigt uit Krakau van den 24 dezer, be droeg het aantal der aldaar gearresteerde of aangebragte op standelingen 1250; van deze waren, 200 dadelijk aan Rus land en Oostenrijk uitgeleverd; de overige 1050 waren te Krakau verhoord en vervolgens 830 hunner in vrijheid ge steld en 220 in verzekerde bewaring gehouden. Het ge- regtelijk onderzoek dezer laatsten werd met ijver voortgezet, maar zoude denkelijk wel een jaar duren omdat het perso- nee! van de daarmede belaste commissie uit slechts 6 leden (2 Pniissische 2 Oostenrijksche en 2 Russische benevens «M Oosteurijkschen voorzitter} bestond. LONDEN den i augustus. De beraadslagingen der par- lements-huizen hebben in de laatste dagen weinig belangrijks opgeleverd. De minister Landsdowne heeft gisteren in het hoogerhuis eene geruststellende verklaring gegeven omtrent de loopende geruchten dat de zoo zeer gevreesde cholera zich weder in deze hoofdstad zou geopenbaard hebben. Hij heeft namelijk, op grond van de daaromtrent bij de regering ingekomene berigtenverzekerddat de bedoelde ziekte niet de eigenlijke Aziatische cholera is, maar eene daaraan ver wante ongesteldheid die hier en elders meermalen voorkomt. Aan deze ongesteldheid zijn hier in de laatste week 52 per sonen overleden. In het geheel was het aantal dooden in de laatste week hier ruim 1000 grooter dan gewoonlijk. In het lersche genootschap tot intrekking der unie is eene openlijke tweespalt uitgebroken tusschen de meer en de minder gematigden. Deze laatsten bekend onder de partij van het jeugdige Ierland, beweren, dat de Ieren tot mid delen van geweld mogen overgaan, indien hunne regten ver der raiskencl worden; de anderen, aan wier hoofd de O'Cö;.'- neWs staan ontkennen dit. PARIJS den i augustus. Het hof der pairs is tegen vrij dag den 7 dezer bijeengeroepenom de zaak van Joseph Henrij te onderzoeken en het vonnis uit te spreken. Volgens schrijven uit :\ladrid schijnt het thans zeker, dat op de grenzen van Portugal eene observatie-linie is ge vormd bestaande uit vier divisien de eene op de gren zen van Andalusie van 8000 man; de tweede op die van Estramadura van 4000 inan de derde op die van Casriiie, van 9000 man en de vierde op die van Galicie mede van 9000 man. Blijkens berigfsn uit Livorno van den 25 juüj is de prins Louis Bonaparte (de graaf Saint-Leu) gewezen koning van Holland, dien dag aldaar overleden. Den vo- rii'en dag was hij plotseling door eenen hevigen aanval van beroerte aangetast, vervolgens in eene slaperige dufheid ver vallen en heeft daarop den volgenden morgen zacht den jongsten snik gegeven. De prins was 68 jaren oud; sedert verscheidene jaren door verlamming getroffen, leidde hij een zeer stil afgezonderd leven hij hield zich buiten alle staat kundige bemoeijenissen en verdroeg met zeldzame waardig heid de wisselingen der fortuin. BRUSSEL Atw 2 augustus. De kamer der gedeputeerden is den 6 bijeengeroepen, om kennis te nemen van het ver drag hetwelk met Nederland is gesloten. In Antwerpen sclihntmen allezins tevreden, en wordt verzekerd, dat de Nederlandsche onderhandelaars er steeds prijs op hebben ge steld dat het verdrag, om duurzaam te kunnen blijven, ook voor België aannemelijk moest zijn. Naar hetgeen van j den inhoud, bij gerucht, wordt verbreid, is de overeen- 1 komst voor acht jaren aangegaan, en blijft zij, niet wor dende opgezegd, daarna, van jaar tot jaar, voortduren. Nederland behoudt een voorregt van den invoer in België van/millioen kilo's Java-koffij en eene zekere hoeveelheid ta bak. Limburg behoudt het voorregt van den invoer van eene ze kere hoeveelheid granen. Het regt op de visch wordt aanzien lijk verlaagd en, onder anderen, van de zoute visch, op 10 fr. de ton gebragt. Het regt op het vette vee wordt 25 dat op het magere 50 pet. verlaagd. De Nederl. schepen beko men een zeker voorregt voor het vervoer van Noordsche koopsvaren. Voor de Belgische schepen is daarentegen een voorregt bedongen voor den uitvoer van bepaalde koloniale producten en tot bepaalde hoeveelhedenuit de Nederland. sche koloniën zijn verscheidene regten op Belgische voort brengselen welke bij het tarief van 1845 waren verhoogd, w.eder verlaagd, zonder dat andere aan eenige verhooging zijn onderworpen, en moeten ook eenige gunstige bepalin gen zijn gemaakt, ten aanzien van wollen en katoenen fabrikaten. De feesten te Brugge, ter gelegenheid van de inwij ding van het standbeeld van Simon Stevin, zijn den 30 julij met eene algemeene illuminatie besloten. 's GIIAVENHAGE den 3 augustus. De berigten uit Schie dam deelen een breedvoerig verslag mede van het bezoek hetwelk de Koning den 31 julij in die stad heeft afgelegd. Z. M. heeft aldaar onderscheidene merkwaardigheden bezig- tigd, eene der branderijen en eene scheepstimmerwerf mot een bezoek vereerd en overal de ondubbelzinnigste blijken van gehechtheid der bevolking en vi-eugde over Zr. Ms. komst ontvangen. Bij het verlaten der stad is door den Koning aan het 1 spoorweg-station de eerste steen gelegd van de te bouwen brug over de Schie. j Heden namiddag is Z. M. de Koning m3t een extra spoortrein naar Arnhem vertrokken om verder zijne reis naar Limburg enz. voort te zetten. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning aan den heer R. H. van Someren, te Rotterdam, burgemeester van Kralingen en fabrikant van verwwaren een octrooi van 5 jaren verleend wegens de uitvinding van een verbeterd en afdoend middel om de muren te beveiligen tegen vochtigen doorslag, zoowel binnen ais buitenshuis. Dit middel be staat in eene natte verwwelke met eene gewone verw- kwast op de muren wordt aangewend en derhalve geen den minsten omslag in de bewerking vereischt. De minister van marine heeft bekend gemaakt dat eene naauwkeurige hydrographische opneming van de ge heele Zuiderzee bewerkstelligd wordende het noordelijk ge deelte daarvan thans in kaart gebragt in twee bladen a 2 benevens eene beschrijving a 20 centuitgegeven en ver krijgbaar is bij het departement en bij de verschillende di rection der marine; dat deze kaart, zich aansluitende aan de vroeger reeds uitgegevene hydrographische kaarten van de noordelijke zeegaten zich uitstrekt van 56 gr. 6 min. tot 52 gr. 20 min. noorderbreedte, of van het eiland Texel tot bezuiden Enkhuizen voorts over de geiieele wijdte der Zuiderzee aan de Vriesche kust van benoorden Makkum -tot bezuiden Vollenhove wijders da: zoodra de thans voort gezet wordende opnemingen over hJt zuidelijk gedeelte der Zuiderzee en het IJ zullen zijn ten einde gebragt ook dit '-'edeelte zal worden uitgegeven, benevens eene beschrijving daarbij behoorende. Vrijdag is te Amsterdam gehouden de 32ste jaarlijksci'e algemeene vergadering van het Nederland>chs bijbeigenoot- schapbijgewoond door oen groot aantal bestuurderen en afgevaardigden. Aan'de tegenwoordig zijnde werden exem plaren van het, voor rekening van het bijbelgenootschap ge drukte nieuwe testament, zoo in 12" als in 18", aange boden. Belangrijke rapporten over nieuwe ontwerpen tot bijbelvertaling werden ter vergadering uitgebragtterwiil ook de medegedeelde verslagen getuigden van den workza- men ijver, die algemeen bij bestuurderen dier instelling is heerschende, om zoo veel het hun gegeven is, aan het ge- wigtig doel hunner werkzaamheden te beantwoorden. GOES den 3 augustus. Het behoort onder de ze!dzaa:r.- heden, dat in de maand julij de graanoogst hier te lande is ingezameld. Nagenoeg alle halmgewassen zijn in ons ei land van de velden zelfs de paardeboonen die anders tot in het najaar te velde staan, worden reeds gesneden; wel dra zullen de akkers alleenlijk nog de wortelvruchten be vatten. Wegens het schoone weder werd het werk in den laatsten tijd onafgebroken doorgezet. Hierdoor ontstaat me de het zeldzame verschijnsel, dat er in de maand augustus, tot dat men aan het delven van meede en aardappelen be- ''intgebrek aan veldarbeid kan zijn, tzn zij de landbou wers, hetgeen nuttig en noodig en waarvoor thans de gele genheid uitmuntend is, veel laten slooten greppen enz. iNlen heeft alhier in eenen tuin reeds gave en rijpe winter- aardappelen gedolven, die van zeer goeden smaak waren. Dezelve waren gepoot in februarij. Men had gave pooters van duingrouden uit Noord-Holland gezet, waarin ten voor leden jare geen bederf was geweest. Dit kan alzoo ten be wijs strekken, dat verandering van zetgoed ook hier is aan te bevolen en de zorg om het gaaf te hebben niet te ver geefs is. Overigens hoort men thans niets dan gunstigs van de te veld staande aardappelen. Kerkvoogden der Hervormde gemeente te Assen heb ben bekend gemaakt, dat, behoudens eenige wijziging in het bestek de uitgeloofde som voor het bouwplan eener kerk aldaar, is toegewezen aan den heer C. ,7. Spaan, ar chitect te Heinkenszand, bij Goes. Het plan moet den jeugdigen bouwmeester eere aandoen vooral ais men in aan merking neemt de betrekkelijk geringe som voor een gebouw van dien omvang, waarom het ook mede den voorrang ver wierf boven de vele andere ingezonden plannen. Eenvou digheid doelmatigheid en soliditeit moeten hetzelve ken schetsen. Hij is kweekeling van wijlen den he^r de Koninck te 's Gravenhage. Zijne verder alhier, onder de leidingvan onzen bekwamen stads-architect, den heer de Lannée de Betrancourt verkregeneen laatst te Hamburg na den brand uitgebreidde en geoefende kennisdraagt alzoo zoo wel in dit plan als in andere, goede vruchten. MIDDELBURG den 5 augustus. Men leest in het En- gelsche dagblad the Railvay Times van den i dezer: „Aan* den heer George Reunie, ingenieur en chef van den Namen- Luikschen spoorweg, is onlangs te Goud een toeval over komen hetwelk ernstige gevolgen had kunnen na zich sle pen. Wij hebben echter met genoegen de tijding ontvangen van zijne behoudene terugkomst te Londen, en tevens dar hij aan de betere hand is." Een berigt uit Londen meldt, dat, zoodra de heer Reu nie hersteld is, hij zich naar de Nederlanden zal begeven, om betrekkelijk den Zeeuwsch-Duitschen spoorweg met ons gouvernement zich te verstaan en met den heer Themmev ingenieur en chef van dezen weg, verdere schikkin'en 'e maken. De hooge verdiensten van den heer Rennie, wiens naam

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1