MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N". 89. Zalurdas; 184^. 25 Julij. i|;. -;; BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Sïuitechlrtub. JVattfevijfe ilcbcvlaubcn MINISTERIE FAN- FINANCIEN. YERKOOriNG. Od Maandag den 27 Julij 1846, des namiddags om 1 ure, 7»! door den Ontvanger der Registratie voor de Geregtelijke ^l^ten belast met het Domeinbeheer te Middelburgal of niet in' tegenwoordigheid van den Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen aldaarten overstaan van den No taris B. J. van der Horst Serlé in eene der Zalen van het Raadhuis aldaar worden overgegaan bij opbod en afslag tot de openbare veiling van r r^ r,ify w/i Een HUIS en ERF, genaamd TLISSIISGEIS staande en gelegen naast de Zuidelijke Abdijpoort te Middelburg, Wijk A. No. 134, bij het Kadas ter bekend in Sectie B. deelmakende van No. 653. De voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize te Mid delburg ten Kantore van den Ontvanger voornoemd in het Hotel van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg en bij den Notaris over de Veiling staande. Hetzelve Huis en Erve zal op Vrijdag en Zaturdag te voren van des mor gens 10 tot 2 uren, te zien zijn. SCROOLTFEZEN. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE te Middelburg verwittigt den belanghebbenden dat de Jongelingen welke mogten verlangen met den aanstaanden cursus tot de Latijn- sche Scholen te worden toegelaten, daarvan vóór op of Vrij- dac^ den 7 Augustus 1846, in persoon zullen moeten ken nis" geven aan den Heer D. Borking, Voorzitter der Com missie wanneer hun de dag van het examen zal worden opgegeven. Middelburg den 24 Julij 1846. ADR. P. VAN DEINSE, waarnemende Secretaris. FRANKFORT den 19 i«//y. HH. MM. de koning en koningin van Zweden zijn met hunne beide oudste zonen den 13 dezer te Koppenhagen aangekomen en daar door de koninklijke Deensche familie even als door het volk met ve le vreugde- en eerbewijzen ontvangen. De verloving der grootvorstin Olga van Rusland met den kroonprins van Wiïrtemberg heeft den 7 dezer met <-roote plegtigheid te Peterhof plaats gehad. Van eene be genadiging van veroordeelde Polen bij die gelegenheid, zoo als sommige dagbladen voorspelden heeft men nog niets ver nomen. Den 15 dezer heeft de plegtige opening plaats gehad van het thans geheel voltooide io^sii-Z/'/r-kanaal ter verbin ding van den Main met den Donau alsmede de onthulling van het kanaal-monument te Erlangen. Het HoUandsche vrachtschip Amsterdam en Weenen het welk het eerste is, hetwelk zich met eene rijke lading koop waren over den binnenlandschen waterweguit Nederland naar Weenen begeeft, heeft van hier de reis naar den Donau voortgezet. Men zegt, dat hetzelve te Aschaffenburg de eer zal genieten van door den koning van Beijeren bezigtigd te worden. PARIJS den 20 jtillf. De aanstaande verkiezingen geven aan de dagbladen en volksmenners ruime stof tot redenering en handeling. De linkerzijde der kamer,' waarvan de heer O'Barrot het hoofd is, sluit zich aan de uiterste regterzijde of legitimisten aanom de kandidaten der regering tegen te werken. Mevr. Lafarge die uit hoofde harer zwakke gezond heid hare cel slechts zelden kon verlaten, heeft eenige da gen geleden de mis in de kapel der gevangenis bijgewoond en ook hare diensten tot verpleging der kranken aangeboden waarin men bewilligd heeft. DORDRECHT den 12 julij. Door onderscheidene dag- j bladen zijn dezer dagen weder berigten gegeven omtrent den toestand der te veld staande aardappelen. Deze berigten zijn uiteenloopend, doch zijn desniettemin reeds van invloed ge weest op den prijs der levensmiddelen ten nadeele van den ambachtsman. Het is moeijelijk die berigten te beoordeelen en wij gelooven wel dat dezelve niet van allen grond ont bloot zijn doch dat daarbij veel overdrijving heerscht en verkeerde bedoelingen werkzaam zijn, bewijst onder anderen een berigt van de Sneeksche courantdie op goede gronden verhaalt, dat de onlangs te Leeuwarden vertoonde zieke aar dappelen zijn aangebragt door een geldgierigen landman die het er op scheen toe te leggen om het gerucht daarvan te verspreiden deze aardappelen echter waren afkomstig van een stuk land, waarop onpartijdige deskundigen beweren, dat, zoo de grond thans is, nimmer goede aardappelen kun nen groeijen. De bedoeling zijner daad wordt nog minder twijfelachtig, wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat deze boer zeer vele aardappeleu en andere vruchten heeft te wachten van zijn overig goed landwaar alles uiterst voordeelig staat. Ook uit dit eilandwaar gewoonlijk vele en zeer goede aardappelen verbouwd worden, zijn ongunstige berigten in de dagbladen medegedeeld, doch wanneer men de velden langs gaat, ziet men deze vrucht overal welig groeijen en nergens sporen van dat bederf, hetwelk in het vorige jaar den oogst in korten tijd vernietigde. De aardappelen aan de markt gebragt, zijn over het geheel van goede qualiteit, doch duur ten gevolge van den schrikwelke nog levendig gehouden wordt. MIDDELBURG den 24 julij. De Staats-courant no. 171 en volgende, bevatten het verslag nopens den staat der hooge, middelbare en lagere scholen in het koningrijk der Nederlanden, over 1844, ingekomen in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 27 april 1846. Daaruit blijkt, dat het getal der aan de hoogescholen bij de verschillende faculteiten ingeschrevene studenten op 31 de cember 1844 bedroeg: te Leyden 601, te Utrecht 370, te Groningen 279, te zamen 1250; zijnde in de godgeleerd heid 275, regtsgeleerdheid 537, geneeskunde 345, wis- en natuurkunde 22, en in de bespiegel, wijsbegeerte en lett. 71. Men schrijft uit Leeuwarden van den 20 dezer Heden voormiddag ten 10 ure is Z. M. de Koning met gevolg andermaal van Harlingen alhier aangekomen en afge stapt aan het paleis, waar hoogstdezelve door de provinciale, stedelijke en militaire autoriteiten werd ontvangen en ver welkomd waarna Z. M. zich bij herhaling aan het publiek vertoonde en met toejuichingen begroet werd." Uit Rotterdam den 22 julij wordt gemeld Heden avond zijn alhier per stoomboot van Antwerpen gearriveerd ^yoZ/w^w-pacha en de heer Horace Fernet. Na eenige oogenblikken in het Grand Hotel des Pays-Bas ver toefd te hebben, zijn beide naar 'sGravenhage vertrokken." Men verneemt, dat Z. M. de keizer van Rusland wel willend heeft aangenomen een exemplaar van het geleerd en belangrijk werk over de droogmaking van het Haarlemmer meer, dat door den heer D. T. Gevers van Endegeest aan hoogstdenzelven was aangeboden en het Z. M. behaagd heeft dien heer met de St.-Anna-orde 2e. kl.in diaman ten te begiftigen. Den 21 dezer is de vergadering der algemeene Her vormde synode op de gewone wijze gesloten. De heer Groof, bisschop van Canea in partihus is 11. zaturdag in een bijzonder gehoor bij Z. M, den Koning toegelaten. Men meldt dat door de departementen van binnen- landsche zaken en financiën gunstig is geadviseerd op de concessie van eenen spoorweg van Amsterdam naarden Hel der, met een zijtak naar Haarlem van af Castricum en dat die-zaak thans bij het departement van oorlog wordt behan deld, van waar het spoedig terug verwacht wordt, ten ein de nog voor Zr. Ms. vertrek naar Luxemburg en Duitsch- land afgedaan te kunnen worden. Vanden Helder schrijft men van den 18 dezer: Den I aug. wordt in dienst gesteld Zr. Ms. brik de Ar^nd, en met den 15 dier maand Zr. Ms. brik Mercuur. Op laatstgenoemden dag zal het binnengekomen transportschip Merwede onder bevel van den luit. der ie. kl. van Has selt worden geïnspecteerd of het weder naar Suriname kan stevenen. Den 16 dezer zijn van de Schelde overgeplaatst op het wachtschip Castor alhier de adj.-administrateur J.C.Ruig- hartvan de Castor in de rol op de Schelde M. J. Gail- lard, adj.-administrateur, om later met de administratie van de stoomboot Batavia te worden belasten op de Schelde geplaatst de adj.-administrateur A. A. Gijsberti Hodenpijl van non-activiteit." Uit Leeuwarden meldt men ons (zegt het Handels blad') dat den heer S. Saniethini (kweekeling der koninkl. muziekschool te 's Hage) de eer is te beurt gevallen om aan Z. M. den Koning, gedurende hoogstd. vorig verblijf aldaar, eenige muzijkstukken op de piano-forte voor te dra gen dat Z. M. na het aanhooren van de aan hoogstd. op gedragen Elegie de vleijendste voldoening te kennen gege ven ''en om de voordragt van nog een muziekstuk verzocht heeften dat de heer Samethini alstoen eene Fantaisie van Allard met evenveel succes heeft gespeeld. Ook de pianino (uit de fabriek van den heer Schultze aldaar)waarop de voordragt geschiedde, heeft de bijzondere goedkeuring van Z. M. weggedragen. i De stedelijke raad van Brugge had eenigen tijd gele- I den een prijs van 700 frs. uitgeloofd voor het beste gedenk- schrift aangaande het leven en de werken van Simon Stevin; deze prijs is den t8 dezer aan den heer Frangois Retsin hoogleeraar in de wiskunde aan het atheneum te Brugge toegewezen. De oogst van de rogge en het vlas in Vlaanderen is zeer matig uitgevallen. De tarwe daarentegen staat voor- treiFelijk. Aan'de aardappelen is niets kwaads te bespeuren, ïlet Antwerpsch Handelsblad geeft een vergelijkend overzigt nopens den uitvoer naar Holland, gedurende de vijf eerste''maanden van dit jaar, en gedurende 1845. Daaruit blijkt, dat het gewigt der vervoerde artikelen in 1845 heeft bedragen 10,334,265 kilos, in 1846 slechts 5>457.335 hetgeen alzoo eene vermindering van 4,876,930 kilos op- levert. VERSLAG van de Gedeputeerde Staten van ZeelanS,' aan de Staten dier provinciegedaan in derzeker algemeene vergadering van den T julij 1846. (zesde vervolg.) Kunsten en wetenschappen. Geene nieuwe genootschap pen en inrigtingen ter beoefening van kunsten en weten schappen zijn, sedert het vorig verslag, in dit gewest tot stand gekomen. Het Zeeuwsch genootschap der kunsten en wetenschappen de afdeeling der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, de teeken-akademie met de daaraan verbon dene industrie-school in de hoofdplaatsen de teeken-scho len te Zierikzee Goes en Vlissingen blijven aan derzelver nuttig doel beantwoorden. Het getal leerlingen bij de akademie en teeken-scholen be droeg, gedurende den laatsten leertijd, 263, waarvan 153 om niet onderrigt genoten gevende bij vergelijking met het jaar 1844-1845 eene vermindering van 22. De vordering der leerlingen bij die instellingen, blijkt daaruit, dat thans wederom 7 zilveren medailles, ter be krooning der meest geoefenden zijn toegewezen te weten: eene groote en twee gewone voor de teeken-akademie te Middelburg, en. twee gewone voor elk der teeken-scholen te Zierikzee en Goes. De provinciale geneeskundige school gaat in hare zaak rusti»- voort. Leeraren en kweekelingen geven steeds stof tot tevredenheid. Het aantal der laatsten bedroeg, op den I junij jl. 23, zijnde 3 meer dan in het jaar te voren, waarvan 15 voor de heel- en verloskunde en 8 voor de artsenijmengkunde. Sedert de laatste gewone bijeenkomst der Sta-ien is doo Z. M. aan C. van Nieu^yenhuizen timmerman te Tholen octrooi van uitvinding verleend op de invoering in dit Rijk van een verbeterd werktuig, dienende tot het stampen van meekrap. Gevangenissen. Het beheer der gevangenissen geschiedt met zorg; in het gewone onderhoud der gebouwen en van het mobilair wordt steeds voorzien. De provincie heeft voor die behoeften in het vorige jaar eene som van 980 53! te koste gelegd. De veranderingen in het personeel der gevangenis-bestu ren bepalen zich tot de volgende de heeren mr. A. Moèns en Bommeuit hoofde van hrnne klimmende ja ren aan Z. M. eervol ontslag, uit hunne betrekking van lid 'der commissie van administratie, over het burgerlijke en militaire huis van verzekering te Middelburg, verzocht heb bende, is hetzelve hun, door hoogstdenzelven verleend met dankbetuiging voor de diensten door hen in die hoedanig heidgedurende vele jaren bewezen. In derzelver plaats zijn benoemd de heeren: mr. Marinus Ferbruggeadvocaat- ireneraal bij het provinciaal-geregtshof in Zeeland en mr. FranciscusBonifacius Fockregter-plaatsvervanger bij de ar- rondissements-regtbank te Middelburg. Rcthuizen. De lokalen der arrondissementsregtbank te Zierikzee zijn onvoldoende om op eene voegzame wij ze in de behoeften van het regtswezen aldaar te voorzien. Er is een plan en beraming van kosten opgemaakt tot voor ziening te dezer zake, dat later zal behandeld worden. Arm'Vezen en instellingen van weldadigheid. (Deze rubriek nemen wij letterlijk over.) Indien wij elders in dit verslag gewag hebben gemaakt i van eene hoogst belangrijke zaakwelke bekommering en zorg verwekte dan zal het hier voorzeker de plaats zijn om "op dezelve nader terug te komen. Het misgewas der aardappelen toch, is eene omstandigheid, die, .onzes in ziens, met het armwezen in eene zeer naauwe betrekking staat.' U Ed. Gr. Achtb. zullen, althans onder deze afdee ling, den invloed welken zij op de, werking van de onder scheidene instellingen van liefdadigheid heoft uitgeoefend meer dan elders kunnen opmerken. Zij heeft veroorzaakt dat, om in de behoeften der armen en minvermogenden te kun'nen voorzien zoo door de plaatselijke als armbesturen buitengewone middelen zijn moeten worden beraamd en maatregelen zijn moeten worden genomen; terwijl ook, hier en daar, de meer gegoede ingezetenen tot het brengen van aanzienlijke offers zijn genoopt geweest. Gaarne zouden wij bij deze, aan U Ed. Gr. Achtb. een' juist overzigt willen aanbieden van al hetgeen in deze omstandigheid is verrigt, om in het lot der behoeftigen te gemoet te komen; wij bevinden ons echter voor alsnog bui ten staat aan dien wensch te voldóen aangezien de daarvoor benoodigde bouwstoffen nog niet genoegzaam voorhanden zijn. Wij vleijen ons echter dit bij een volgend verslag te zullen kunnen volbrengen, en vertrouwen dat U Ed. Gr. Achtb. gereedelijk van ons de verzekering zullen vvillen aan nemen dat, ofschoon de nood hoog geklommen was, er nogtans, gedurende den afgeloopenen winter, op eene niet onvoldoende wijze, in de behoeften der armen is kunnen voorzien worden, ja zelfs, dat op vele plaatsen de daartoe, genomene maatregelen de meest gewenschte uitkomsten heb ben opgeleverd. Al hetgeen nogtans aangewend is geworden ter voorzie- nin'g in den^nood der armen, heeft echter niet kunnen voor- i komen dat hier en daar behoeftigen gevonden werden, wel. iken, tot het uiterste gedre/en, zich vrijwillig ter opze«-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1