MIDDELBÜRGSCHE c O u R A i^ t:'^^ W. 88. Donderdag; 184G. 23 Julij. BESTUREIV en AïïMINISTRATIEN. NIEl'WSTIJDINGEI^. ARTILLERIE-QEFENIISGEK. TEEKEN-AKABEMIE. KERMIS OF J.IJRMARKT. jrELBADIGHEID. SMttschlaub. JVaukcijk ficïicvlaubcu De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie 7EELAND brengt ter Icennis der Ingezetenen van het iste District der Provincie dat de in de streklcing van liet Strand langs den zoogenaaraden Vijgeteronder Flissiuge;!plaats gehad hebbende ernstige Artillerie-oefeningen, thans zijn ge ëindigd. Middelburg, den 21 Julij 1846. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen de Stad Middelburg adverterendat de Uitdeeling der PRIJ ZEN zal plaats hebben op Woensdag den 29 Julij 1846, des\Tiiddags ten 12 ure, in het Gebouw der Akaderaie. De gewone Jaariijksche KERiNUS der Gemeente Hoek zal dit Jaar invallen op Woensdag den 5 Augustus, en eindigen Zaturdag den 8 derzelve maand. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg maken bij deze dankbare melding, eener op heden bij den Broeder ,7, Dhont bezorgde gift, groot ƒ25, onder de letter Z. V. Middelburg, den 21 Julij 1846. Namens Diakenen voornoemd P. CORNAEY, PrEBses. N. G. BOS Scriba. zijn den FRANKFORT den 17 'j-.Vj. Over Petersburg berigten uit den Kankasus tr;:vangen loopende rot 22 junij. Volgens dezelve zou de bekende Schamp in het begin dezer maand herhaaldelijk de Russische troepen op verschillende plaatsen aangevallen hebben doch te'...ens met groot verlies afgeslagen zijn. Verder gewagen deze berig ten van nieuwe onderwerpingen vau Circassische vclksstam- men aan de Russische opperheerschappij. Volgens berigten uit Rome van den 7 was daar se dert den vorigen dag het gerucht verspreid van de benoe ming des kardinaals Gizzi tot secretaris van staat voor de buitenlandsche en des kardinaals Amat tot secretaris van staat voor de binnenlandsche zaken. Nog melden die berigten, dat de Paus het voornemen zou hebben kenbaar iremaakt om na de regeling van de hoogst- noodige zaken te Rome de legatien te gaan bezoekenten einde de bezwaren zijner onderdanen in eigen persoon te gaan onderzoeken en uit den weg te ruimen. Verder deelen deze berigten een aantal proeven mede van de zucht des Pausen, om met kracht te hervormen en te bezuinigen, waar zulks pas geeft, zoodat de geestdrift des volks voor deszelfs nieuwen meester dagelijks toeneemt, Volgens berigten uit Athene van den 30 junijbedraagt de door de aardbeving te Messenie aangerigte schade aan eigendommen in deszelfs geheel 4 millioen fr. Ongeveer 30 menschen kwamen daarbij om en ongeveer 2500 htMzen wer den vernield, De constituerende vergadering in het kanton Bern heett haren arbeid ter vervaardiging van eene nieuwe staatsregeling volbragt. Nadat in de laatste dagen verscheidene bepalingen, die vroeger veel tegenstand hadden ontmoet, in den zin der gematigde partij gewijzigd waren geworden, heeft den 13 dezer eene laatste algemeene stemming over het geheel der ontworpen nieuwe staatsregeling plaats gehad, en is dit ont werp aangenomen met 88 tegen 9 stemmen, Den 31 julij zal de bevolking, in de onderscheiden gemeenten des lands, over het ontwerp stemmen. Aan de goedkeuring van het zelve wordt niet getwijfeld. LONDEN den 18 julij. Lord John Russell hseft eergis teren zijn plan van bestuur ontwikkeld; hij wil, bij het afweren van eene eigenlijke oppositie op het oogenblik be proeven om zonder leiding of steun van eene partij het be wind te voeren nopens het kiesregt in Ierland zegt hij ver beteringen toe omtrent de suikerregten zal hij over eene week zijn ontwerp ontwikkelenen iutusschen de verlenging van het bestaande voor eene maand vragen. Eerst gisteren morgen heeft Ibrahim-pacha de haven Tan Portsmouth verlaten, na zijn vroeger plan, om Cher bourg aan te doen opgegeven te hebben zoodat hij zich nu terstond naar Lissabon begeeft. Te Liverpool hebben eergisteren avond en in den nacht tusschen dien dagen vrijdag, weder twee hevige bran den gewoed; de eene inde ijzergieterij van den heer Ogden waar de schade op 4000 ponden begroot wordtde andere en zwaarste in het gebouw der apothekers, waar ditmaal de bergplaatsen het meest geleden hebbenterwijl het labora torium hetwelk voor eenige maanden insgelijks door brand geteisterd wasthans grootendeels gespaard is gebleven. PARIJS den 18 julij. De hertog van Aumaleuit Afri ka terugkeerendeis gisteren alhier aangekomen en heeft zich onmiddellijk naar zijne familie op Neuilly begeven. De minister van openbare werken heeft de plaats van de noordelijke spoorweg-linie bezocht, waar den 8 dezer eenige wagens van het spoor zijn geraakten het noodig gekeurd dat het daar aanwezige moeras wordt droog ge maakt. No" steeds zijn de dagbladen opgevuld met verscheidene bijzonderheden nopens het vr'^esselijk voorval, dat den 8 op ge- melden spoorweg heeft plaats gehad. Zoo bevond zich on der anderen de heer Delacheretkoopman te Armentières met zijne vrouw, twee kinderen en schoonmoeder in een rijtuig der tweede klasse. Terwijl het rijtuig naar het moe ras rolde, klemden de reizigers zich aan elkander, en toen de heer Delacheret zijne tegenwoordigheid van geest her kreeg bood zich een verschrikkelijk schouwspel voor hem aan. Hij stond tot aan den middel in het water houdende zijne beide kinderen in de armen gekneld; digt bij hem lag zijne schoonmoeder, wier hersenpan verbrijzeld waste ster ven en eenige schreden van hem af worstelde zijne vrouw tegen den dood. De indruk van dit vreesselijk schouwspel was zoo groot op den heer Delacheretdat zijne haren in eenige uren geheel wit werden. De marquizin d'Audifret is door een moedig Engelschman uit het moeras geredmen kent zijn naam nietwant hij verwijderde zich snelna die edelmoedige daad. Indien men de Echo de la Fronttere mag gelooven dan hebben de onlusten der arbeiders te Anzin een einde ge nomen en is de arbeid in de mijnen hervat. De maarschalk Bugeand wordt den 25 te Marseille verwachtvan waar hij zich naar Encideuil zal begeven. Men zegt dat er tusschen den maarschalk en den minister van oorlog groot misverstand nopens het interim bestaat. De minister zou het aan den generaal de Barde maarschalk aan den generaal Bedeau opgedragen willen hebben. De berinnen uit Algiers luiden gunstig. Er heerschte eene gewenschte rust. Van Abd-el-Kader vernam men niets. Xer reede van Brest is een vreemdsoortig schip, hoe wel onder Fransche vlag, aangekomen. Weldra bleek het een door de Fransche statie op de Afrikaansche kust genomen slavenhaalder te zijn. Het schip was met 2 kanonnen en 12 geweren gewapend, en lieette Notre Dame de Grace, een wel zonderlinge naam voor een slavenhaalder. De ka pitein de officieren en de Sardinische matrozen, die gedu rende den overtogt geboeid waren bewaakt geworden zou den te Brest in de marine-gevangenis opgesloten worden en zou met hun proces spoedig een aanvang worden gemaakt. Dit is de eerste door de scheepsdivisie van den admiraal Moiitagnies de la Roque gedane vangst. De tijdingen uit Lissabon, tot den 5 dezer, melden, dat de pogingen der Miguelijten op alle punten mislukt zijn doch dat de september-mannen in de provinciën vrij leven- digen tegenstand tegen het ministerie Pahnella bleven voeren. BRUSSEL den 19 julij. De senaat heeft in de zittingen van donderdag en vrijdag jl. nagenoeg uitsluitend zich be zig gehouden met de beraadslaging over de wet op de sui ker en, nadat alle vi.orgedragene wijzigingen van de hand waren gewezen dezelve ten slotte aangenomen met 23 te gen 12 stemmen. Reeds den volgenden dag is die wet op. genomen geworden in het regeringsblad. De zitting van den senaat is daarop onbepaald verdaagd geworden. Sommigen hadden gedacht, dat de senaat gesloten zoude worden. °Dit is echter niet geschied, en men vermoedt als- nu, dat het bewind de leden van dat ligchaam zoodra mo gelijk weder zal bijeenroepen om aan dezelve mededeeling te doen van het traktaat met Nederland hetivelk dagelijks uit 's Gravenhage wordt te gemoet gezien. De oppositie- bladen behelzen meermalen scherpe artikelen over de voor barigheid van sommige leden van het kabinet, die reeds voor eenigen tijd hebben aangekondigd dat de bestaande geschillen met dat rijk zijn bijgelegd. Ook de heer Mercier wordt door de dagbladen in geene decle gespaard. MIDDELBURG den 12 julij. Ook de gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben, bij circulaire van den 17 dezer, onder anderen ter kennis van de besturen der steden en ge- meenten in dat gewest gebragtdatten gevolge van de in- i voering der Nederlandsche wetgevingde beslissing op over- i tredingen op het stuk der groote wegen niet meer aan ge deputeerde Staten toekomt, maar uitsluitend aan de regter- lijke magt is verbleven en dat diensvolgens alle processen- verbaal wegens overtredingen der verordeningen op het stuk der wegen voortaan naar de onderscheidingen bij art. 44 en 56 der wet op de regterlijke organisatie gemaakt aan den bevoegden ambtenaar van het publiek ministerie bij het kantongeregt of de arrondissements-regtbank zullen moeten worden gezonden. Het verslag nopens den staat van het armwezen over 1844, den 27 april 11. bij de Tweede Kamer ingezonden, en he'twelk met bijvoeging van uitgebreide Staten in de Staats-courant van' 11. zaturdag voorkomt, verdeelt de in stellingen van weldadigheid in drie soorten: i. die welke onderstand verleenen2. die strekken om het getal der ar men te verminderen 3. die teu doel hebben om de armoe de voor te komen. Voorts blijkt hoofdzakelijk dat van de geheele bevolking van ruim 3 millioen bij de verschillende instellingen van de eerste soort, ten getale van 3679, ruim 383,000 armen bedeeüng hebben ontvangen, ten bedrage van ruim 6 millioen gulden. Z. M. de Koning is in don namiddag vanden 19 de zer per extra-spoortrein uit 's Haga vertrokken om over Leeuwarden naar Groningen te reizen. Men verneemt, dat Z. M. daarna de tentoonstelling te Kampen zal gaan bezigtigen en dat Z. M. vervolgens in de residentie wedergekeerd naden wedren te Scheveningen te hebben bijgewoond de reis naar Luxemburg zal aannemen. Z. M. de keizer van Rusland heeft door Z. Exc. den ambassadeur baron von Maltitz, residerende te's Gravenhage aandenisten luit. van het reg. grenadiers en jagers, Smits, met een voor dien verdienstelijken officier vleijenden brief, de groote gouden medaille met het opschrift premia digno en 's keizers beeldtenis prijkende doen toekomen ten blijke van hoogstdeszelfs goedkeuring over het door den heer luit. 6'«i/i'.! onlangs geschreven en (in de Fransche taal) aan den kei zer aller Russen, met hooge toestemming, opgedragen werk: Traite de gymuastique militaire et civile waarvan de oor- spronkeüjk'e Nederduitsche tekst bij de heeren boekhandela ren de erven Doorman te 's Gravenhagehet licht heeft gezien en verkrijgbaar is gesteld. Bij een onweder, hetwelk zich in den namiddag van den 14 dezer over de provincie Overijssel en naburige streken heeft uitgebreid is te Gorssel een man door den bliksem ge doodte Borne is eene herberg door het onweder getroffen. In de nabuurschap Stepel is een huis afgebrand gelijk ook in Vorden terwijl tusschen Logchem en Laren alles ver- hageld is. Het onweder hield van 3 ure des namiddags tot middernacht aan. In onze courant van den 9 dezer vermeldden wij dat de heer /F. van der Os geoctrooijeerd brandspuit-fabriè- kant te Vlissingen van zijne reis naar Rusland was - terug gekeerd en dat het gerucht als of hij zich in dat rijk zou gaan vestigen ongegrond scheen te dezer zake ontvangen wij uit fiissiiigen nog nader de onderstaande mededeeling: Strekt het den werktuigkundige tot aanmoedigingwan neer hij zijne pogingen om zijne vindingrijkheid, zoo voor den wetenschappelljken roem van zijn vaderland als tot nut zijner tijdgenootenmeer en meer te ontwikkelen, door het hooge bestuur erkend en gewaardeerd ziet; niet minder moet het bij elk weldenkend Nederlander een aangenaam gevoel opwekken, zoodra hij verneemt, dat de verdiensten van een' kundigen en nuttigen landgenoot ook bij den vreerade wor den gehuldigd. De heer /F. van der Os, die reeds zoo vele schitterende blijken heeft mogen ontvangen van hooge belang stelling in zijn voortreffelijk fabrikaat van geoctrooijeerde brandspuiten, zoo wel, van Z.M. onzen geeerbiedigden Ko ning als van de Koninklijke Prinsei: en verschillende hoofden van" algemeen bestuur, in Nederi.uid en in Oost- en West- Indie, is dezer dagen van Petersburg, werwaarts hij op ia.^t van Z.M. den Keizer van Rusland ontboden was, in Vlis singen, de plaats zijner w^oning, teruggekeerd, en het strekt ons tot een waar genoegen te kunnen vermelden dat die fabriekant door de hooge Russische autoriteiten niet alleen met de meeste onderscheiding is ontvangen maar tevens dat de man wiens ondernemende geest en volhardende ijver in Vlissingen onder een gedeelte van de arbeidende klasse zoo veel geluk verspreidt, de streelende zelfvoldoening heeft mogen smaken om de meerdere voortreffelijkheid en buiten gewone blusschingskracht boven alles wat tot heden van dien aard vervaardigd is, zoo wei als de sierlijkheid en stevig heid zijner brandspuiten vroeger op last van het Russische gouvernement door hem aldaar geleverd in een voor hem vereerend verslag eener staats-coniuiissie openlijk erkend re mogen zien. De verordeningen op het brandwezen te Petersburg zoo wegens de plaatselijke gesteldheid als om de verbazende snelheid waarmede de bluschmiddelen aldaar moeten worden aangebragt, hebben het Russische gouvernement bedacht doen zijn" dien fabriekant eene brandspuit te bestellen waarmede tevens twintig manschappen naar de plaats van een' brand kunnen vervoerd worden en waarvan de paarden gedurend;i de w-erking der spuit nimmer behoeven te worden afgespan- nen; terwijl hij tevens is uitgenoodigd de middelen te wil- i len opgeven tot het vestigen eener keizerlijke ftbriek zijner brandspuiten in meergemelde hoofdstad van het Russische keizerrijk. De bloeijende inrigting te Vlissingen, door hem daarge- steld en aanvankelijk door zoo veel schoone uitkomsten be kroond zalniettegenstaande de bovenvermelde vereerende uitnoodiging in hare volle werking blijven en de daarbij geëmploijeerde werklieden zullen er alzoo met hunnen arbeid hun brood blijven verdienen; terwijl aan den voor zijne tijd genooten zoo nuttigen burger ten prikkel moge verstrekken tot volharding in zijne edele taak het bewustzijn van de hoogere belangen des vaderlands te bevorderen in het ver schaffen van arbeid aan de hoofden van vele huisgezinnen en het verbreiden van werkzaamheid en bedrijvigheid teven» met het zien toenemen van een eigen eerlijk verkregen ver mogen ondat van hem in latere dagen door zijne erkente lijke medeburgers aan wier stoffelijke belangen hij bevor derlijk was in de volheid des harten zal kunnen gezet;d worden hij verdiende te leven."

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1