MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. 7i°. 85. Donderdajs; 184a. 16 Julij. BESTUREN en ABMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDING Ei^\ IDiutechlaui). BEKEJBMAKING. iJlcbcvlaubcu De ondergeteekendeAgent van 's Rijks Schatkist te SAS- VAN-GENT brengt mits deze ter kennisse van de belang hebbenden dat aan hem, bij resolutie van Zijne Excellentie den Minister van Financien, in dato lo dezer no. 875 ifdeeling 's Rijks Schatkist, is toegestaan om zyne Ambts bezigheden, van den 16 tot en met den 31 dezer, te doen waarnemen door den Heer J. A. van HELMOND te d.er Stede. ,- o Sas-van-Gentden 13 Ju'iJ IH<5. P. VAN HELMOND. FRANKFORT den 10 julijHet dagblad van Weenen van den 5, behelst een keizerlijk besluit, waarbij de aarts hertog Ferdinand v^xy Oostenrijk, opzijn verzoek als gou verneur van Gallicie ontslagen, en de graaf v«« Stadion, tot kei7erlijk commissaris voor Galücie benoemd wordt. De Zwitsersche landdag is den 6 dezer te Zurich ge opend. De daarbij door den voorzitter van het eedgenoot- schappelijk bewind gehoudene aanspraak onderscheidt zich door groote gematigdheid. Den 7 is beraadslaagd over de vraag of dit jaar de gewone vereeniging van een eedgenoot- schappelijk oefenings-leger zoude gehouden worden. De zoogenaamde Katholieke kantons hebben zich daartegen ver klaard uit hoofde van de algemeen in Zwitserland heer- ,chende spanning; doch de meerderheid heeft besloten, dat de troepen, volgens gewoonte zullen .bijeenkomen. Na zijne terugkomst te Konstantinopel heeft de sultan een soort van ministerie van openbaar onderwijs ingesteld en bij zijne eerste weder verschijning in den rijksraad op de grootste zorg voor het volksonderrigt aangedrongen, LONDEN den 11 julij. Het hof is eergisteren weder naar Osbornehouse op het eiland Whigtvertrokken. De ministers ,7. P.uiiell en Palmenton zijn de eerste in deze hoofdstad de tweede te Tiverton zonder eenigen tegenstand op nieuw als leden van liet huis der gemeenten beroemd. Beiden hebben bij die gelegenheid, in hunne toe spraken aan de kiezersverklaard dat zij zich zullen be- üveren om het beginsel van vrijen handel meer en meer te doen toepassen en in onderscheidene zaken verbetermgen tot .tand te brengen, op dat, gelijk lord /i,/^^/zich uitdrukte de vrede de vrijheid en de bloei des handels meer en meer bevestigd en uitgebreid mogen worden. De verkiezingen der overige nieuwe bewindslieden vinden mede geen tegen- Onder het voorzitterschap des hertogs van Manchester heeft zich eene nieuwe vereeniging, onder den naam van de nationale club, gevormd. Haar hoofddoel is de Pro- testantsche beginselen der constitutie in het bewind der open bare aangelegenheden te handhaven een stelsel van nationale opvoeding, op de H. Schriften gegrond, en door de eer aars der godsdienst bestuurd in stand te houden de kerk van Engeland en Ierland in hare zuiverheid te bewaren al les aan te wenden om te zorgen dat het bewind over_ Ier land volgens de grondbeginselen der Engelsche constitutie worde gevoerd door alle haar ter hand staande middelen den maatschappelijken toestand der bevolking te verbeteren en eindelijk, tot' betere bereiking van al deze doeleinden, overal plaatselijke vereenigingen te vormen terwijl de hoold- zetel der club in deze hoofdstad zijn zal. Verscheiden zeer voorname mannen staan aan het hoofd dezer vereeniging. - /3;«.^/;«-pacha blijft voortdurend het voorwerp der onderscheiding in de hoogere kringen. De heer Saraiva alhier heeft aan de redactie van de Jinm een brief medegedeelddoor den secretaris van dom Miguel aan hem uit Rome geschreven om ter wederleg ging van verspreide geruchten de verzekering te geven da. die vorst geenszins besloten heeft zich aan het tegenwoordig gouvernera^ent van Portugal te onderwerpen maar ten volle verzekerd is dat de moed en trouw der Portugezen alles aan zullen wenden om hem op den troon te herstellen waarvoor zij dan ook overtuigd kunnen zijn dat hij eenmaal daarop hersteld al zijne pligten jegens hen gemoedelijk zal vervullen. De heer O'Connell, die te Dublin is terug gekeerd, heeft in eene vergadering van het genootschap tot intrekking der unie op een toon gesproken, als of hij het voor moge lijk houdt, dat het nieuwe ministerie zoodanige wetten tot verbetering van den toestand van Ierland zou kunnen voor stellen, die hem bewogen, om zijne pogingen tot afscheiding van het zuster-eiland te schorsen. In de rede, door hem over dit onderwerp gehouden, kwam eene uitbundige lofrede op de belangeloosheid en vaderlandsliefde van sir Robert Peel voor. Die staatsman ontvangt thans van onderscheidene zijden adressenwaarin men aan de door hem bewezene diensten regt laat wedervaren. In zijn antwoord op een dier adressen verzekert hij ren stelligste dat zijne aftreding voor hem alles behalve eene opoffering is geweest. Het stoomschip Great JVeitern zaturdag morgen te Liverpool gearriveerd, heeft belangrijke tijdingen uit Noord-i Amerika overgebragt. Door den president der Vereenigde Staten is eene boodschap aan den senaat gerigtdie voor slagen inhoudt om middelen tot voortzetting van den oorlog met Mexico te vinden hetwelk voornamelijk geschieden zou door vermindering van inkomende regten op vele artikelen, een grooteren invoer van welke langs dien weg verwacht wordten door de uitgifte van schatkist-biljetten of het sluiten van eene leening voor een korten tijd. In Mexico is de generaal Bravo tot president ad interim benoemd. Pare des trok met een aanzienlijk leger naar Matamoras op ter wijl de Amerikaansche generaal Ta:jlor Monterey bedreigde. Aan boord der Great IVeitern was de generaal Armstrong die het tractaat wegens Oregon ter officiële teekening her waarts beeft overgebragt. Volgens een berigt uit Jamaica van 6 junijwas op de hoogte van kaap San-Antonio een kaper ontmoet, die op Noord-Amerikaansche koopvaarders jagt maakte. In den nacht van den 12 junij heeft andermaal een vreesselijke ramp de stad Quebec getroffen. In een gebouw waar zekere heer Harrison diorama's vertoonde is plotse ling brand ontstaanen heeft zich zoo snel uitgebreiddat de ^meeste aanschouwers zich niet redden konden,, zoodat minstens zes-en-veertig menschen in de vlammen of het ge drang omgekomen zijn. PARIJS den ii julij. De hertog van Aumale is uit Afrika te Marseille aangekomen. Heden is de heer Guizot naar Val-Richerbij Lizieux, vertrokken waar hij eene maand door zal brengen. Tegen den 15 augustus zal hij herwaarts terugkeeren. De dienst langs den noordelijken spoorweg is, uit hoofde van het onheil bij Roeux niet gestaaktvelen ver kiezen nu echter weder met postpaarden te reizen zoodat gisteren geen genoegzaam aantal postpaarden voorhanden was, om aan al de aanzoeken der reizigers te voldoen. I-let officiële dagblad heeft de wet bekend gemaakt ■:trekkende tot het vervaardigen eener electrieke telegraaf van Parijs naar Rijssel en de Belgische grenzen en van Douai naar Valenciennes. BRUSSEL den 12 julij. Ï5ij nader onderzoek is geble ken dat de berigten omtrent het ongeluk den 8 dezer op de noordelijke spoorweglinie nabij Roeux voorgevallen zeor overdreven zijn geweest. Ook heeft men nog verhaald dat vijf-en-veertig lotelingen allen slechts twee uitgezonderd in een wagon zouden zijn omgekomen verder heeft men ne.proken van dertien jongelieden die een reistogtje gingen maken van welke elf het leven zouden hebben verloren deze -eruchten blijken thans allen ongegrond te zijn daar in het'^eheel vijftien Hjken zijn gevonden waarbij zich twee conducteurs van den spoorweg, een officier van gezondheid, twee lotelingen vijf vrouwen en drie kinderen bevonden. Verscheiden gewonden worden nog te Roeux verpleegd. Omtrent de oorzaak van deze ramp is men het met eens: er zijn ketens gebroken en rails verbrijzeld maar men zal nooit met zekerheid kunnen zeggende keten is eerder dan de rail gebroken, of de rail is eerder dan de keten verbrij zeld Ëere juiste opgave van de oorzaak zal dus met wel mogelijk zijn. Een dagblad dezer hoofdstad laat zich hier over dus uit: „De trein was aanzienlijk groot; ongetwijfeld eén weinig al te groot voor een weg, op welken op ver scheidene punten, en vooral te Roeuxvele opgeworpen gronden zijn. Is een trein van acht-en-twintig gevulde rij- tuigen ook-niet te groot, te zwaar geweest voor den keten welke den eersten wagon van den trein aan de twee loco- motieven hechtte Een keten goed gesmeed zijndekan zonder ongemak eene wigt van twee miUioen kilogrammen, welke zij na zich sleept, wederstaanmaar zoo de wigt verdubbeld wordtkan zij dan denzelfden wederstand bieden 'sGRAVENHAGE den 12 julij. Z. M. de Koning is heden morgen wederom van hier vertrokken zich naar Soest- diik begevende. Van daar zou Z. M. zich naar Arnhem begeven om er de wedren bij te wonen welke morgen in die stad zal plaats hebben. Naar men verzekert zal de Koning zich tegen het laatst der maand naar Luxemburg begeven. Bij de resering is ontvangen eene depêche van s Ko- „inas gezant te ^Petersburg van den i dezer, geleidende eene not; van den rijks kanselier graaf van Nesselrode van dien- zelfden dag, houdende, dat vermits de termijn van i5/=7 iulii waarop, volgens eene vroegere schikking de toe- i passi'ng der ukase van 19 junij 1845 op de Nederlandsche vlag aanvang zou nemen, te nabij op handen is dan dat de tu'^schen de'beide gouvernementen aanhangige onderhandelin- i gen nog voor het verstrijken van dien termijn, tot eene eind beslissing zouden kunnen zijn gebragthet aan Z. M. den kei/er bVnaagd heeft, om, naar aanleiding van het daartoe op dien grond door den Nederlandschen gezant, namens zijn gouvernement te kennen gegeven verlangen te bevelen dat den I5'27 i"'ij 1846 aan de Neder- Den verdienstelijken beeldhouwer E. T. Georges te Utrecht is den gouden medaille met eenparige steramen toe- i'ewezen', voor het door hem vervaardigde statuette van Joost'van den Fondel, als treurspeldichterwelk ontwerp door het schilderkundig genootschap te Rotterdam als prijs vraag voor dit loopende jaar was uitgeschreven. De beroemde verzameling schilderijen van wijden den baron Verstolk van Soelen is door een Engelsch partikulier te Londen woonachtig voor eene som van 24,000 p. sr. (ƒ288,000) aangekocht. Onder de personen die bij het ongeluk op den Fransch- Belgischen spoorweg tegenwoordig waren behooren de heer J. E. de Fries, mede-directeur van den Amsterdamschen schouwburg en de heer A. Bia insgelijks van Amsterdam. Zij bevonden zich in een der laatste rijtuigen die van den dijk zijn afgestorten hebben hoe weten zij zelve niet uit den wagon, waarin zij zaten, weten te geraken, nog even voor dat ook het volgend rijtuig op het hunne neder- stortte. MIDDELBURG den 15 julij. Bij besluit van den 9 de- zer heeft Z. M. goedgevonden aan jhr. fF. R. Boddaert en den heer/. PI. van Sanden Prins overeenkomstig de daartoe door hen gedane verzoeken, een eervol ontslag te verleenen als 2de luitenants bij de dienstdoende schutterij alhier; en tot 2de luitenants bij gemelde schutterij te benoemen jhr. mr. J. H. P. van Doornthans 2de luitenant bij het half-batail- lon rustende schutterij no. i in deze provincie, uit welke laatstgemelde betrekking hij tevens eervol ontslagen is, en jhr. mr. L. JF. A. Schunrheque Boeijs, thans schutter. Met genoegen kunnen wij melden dat men een aan vang heeft gemaakt met de veldwerken van den Middelburg- Maastrichtschen spoorweg. Men is bezig met het uitbakenen der voornaamste punten van de lijn in onze provinciegis teren zijn de bakens geplaatst aan den overgang van het Sloe en'wij vernemen dat hetzelfde geschiedt aan de Ooster- Schelde bij Bath. De verwezenlijking van de zoo levendig oewenschte onderneming heeft derhalve een begin genomen. De Staten der provincie Utrecht hebben tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op nieuw ingekozen den heer J. K. baron van Goltstein. Als blijvend aandenken aan het bezoek hetwelk Z. M. aan den Anna-Paulowna-polder gegeven heeft, meldt men van daar dat hoogstdezelve wel heeft willen toestaan dat het eerste in den polder te stichten dorp waarvan de gro:id- slagen reeds gelegd zijn, den koninklijken naam zal dragen. De vereeniging tot bevordering der beeldende kunsten opgerigt door de maatschappij Arti et Amicitiate Am sterdam heeft thans uitgegeven de bewijzen van lidmaatschap op naam dienende tot aandeel in de verloting van kunst voortbrengselen van I januarij tot ultimo december 1846; 'en ook nog naamlooze aandeelentot den prijs van vijf gul den verkrijgbaar gesteld bij de Gebroeders Abrahams cor respondenten' der maatschappij te Middelburg. YEllSLAG van de Gedcputvcrde Stalen van Zeeland, aan de Staten dier provinciegedaan in derzelvev alrjemeene vergadering van den 7 julij 184G. (tweede vervoeg.) Broodzetting en maalloon. De regeling der zetting van de broodprijzen geschiedt met zorg. Op deze aangelegen heid wordt een behoorlijk toezigt gehouden. Op de bereiding van goed en wigtig brood blijft de aan dacht der stedelijke en plaatselijke besturen steeds gevestigd. In het laatst des voorleden jaars werd op her vermoeden dat een bakker zich bij de bereiding van brood van onzui vere gerst, bediend had, die gerst aan e^n scheikundig on derzoek onderworpen met dat gevolg dat dezelve bevonden werd op eene verregaande wijze met blaauwe vitriool be zwangerd te zijn. In het belang der zaak en tot voorko ming, zoo mogelijk, van de noodlottige gevolgen, welke uit het gebruik van brood, met schadelijke bescanddeelen bezet, zouden kunnen voortvloeijenzijn al de stedelijke en plaatselijke besturen in dit gewest, niet alleen van de bo venvermelde ontdekking verwittigd, maar is bovendien aan dezelve, na voorlichting van de gewestelijke geneeskundige commissie opgegeven het middel, om bij het te houden toe zigt goede van verdachte gerst te kunnen onderscheiden. Prij~-en der levensmiddelen. Meest al de levensmiddelen van eerste noodzakelijkheid zijn ten gevolge van het mis- lukken van den aardappelen-oogsthet eene meerder, het andere minder, in prijs gestegen. Meer beduidend was dit het geval met de witte boonenwitte, groene en graauwe erwten De marktprijzen dier voortbrengselen liepen gemid deld van ƒ8 totƒ2D, van ƒ6,2S tot ƒ14,50, van ƒ6,12 tot ƒ15,33 en van ƒ6,25 tot 20,37! de mud. De aardap pelen waarvan slechts weinig ingezameld is kunnen worden terwijl derzelver qnaiitcit meestal zeer veel te wenschen overliet, waren verkrijgbaar gemiddeld, de vroege van de voorloopig tot op den .5' 7 i".^ .846 aan de .eder ƒ2,93 - /6.75 de mud en de late van ƒ2,,6, tot landsche schepen toegestane bevoegdheid om """"l'^'^^^yj^^^^^^^^ broodprijzen was het mede niet gunstig; dezelve handels-artikelen j^-^t:;/^;:-^^^^^^^^^ van X5 tot .8 cent en :::S:te;d Z^^^^^^ ^^45 l^ wo^den^ver- 1 vai: het roggebrood van .2 tot 5 cent het Nedetl. pond. lengd tot aan loopende jaar, het einde van het scheepvaarcisaizoen van het de aantretogen De rijst, waaromtrent in den aanvang 01, de aangetogen 1 omstandigheid, onder de kooplieden en winkeliers een mono-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1