MIDDELBÜRGSCHE COURANT x'^m' I M". 84. Dingsdag 1846. 14 Julij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. MIJSISTERIE FAN FINAJfCIEIf. TERKOOPISG, AAJSKOKBIGIJS G. ilcbcvlatiöcn De abonnements-prijs dezer Courant /.ƒ2,75 .oor drie maandenen franco f er Postf-i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaaru De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, mdten men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan dt prijs is: van één tot regels J ,bO en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatwit eener Advertentie het liegt van Zegel (35 cts.^ moet -sorden betaald. Od Maandag den 27 Julij 1846, des namiddags om 2 ure, zal door den Ontvanger der Registratie voor de Geregtelijke Akten belast met het Domeinbeheer te Middelburgal of niet in' tegenwoordigheid van den Arrondisseraents-Directeur der Indirecte Belastingen aldaar, ten overstaan van den No taris D. J. van der Horst Serlé in eene der Zalen van het Raadhuis aldaar worden overgegaan bij opbod eu afslag tot de openbare veiling van r »- Een HUIS en ERF, genaamd FLISSIISGEJS staande en gelegen naast de Zuidelijke Abdi.ipoort te MiddelburgWijk A. No. i 34 bij het Kadas ter bekend in Sectie B. deelmakende van No. 653. De voorwaarden liggen ter lezing ten Raadhuize te Mid delburg ten Kantore van den Ontvanger voornoemdin het Hotel van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg en bij den Notaris over de Veiling staande. Hetzelve Huis en Erve zal op Vrijdag en Zaturdag te voren van des mor- ''ens 10 tot 2 uren, te zien zijn. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodanigen die verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 1846, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven zici in Persoon of met vrachtvrije brieven van henzelven ot van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te me.den bij den Hoogleeraar Jhr. B. de Jonge, en aan denzelven zul len behooren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het register van geboorte en een certificaat van goed ge drag afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woon plaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzigingen zullen worden gegeven. Ten f.veede Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol- jenden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 11 Augus tus 1846, nadat op Maandag den 10 Augusius, des mid dags ten één ure in het gewoon lokaal der school zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. Y.n ten derde dat, onder goedkeuring der Commissie bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taalis vastgesteld dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondiging welke san de Voorpoort van het lokaal der School zal zijn aan geplakt. Middelburg, den 8 Julij 1846. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. FRANKFORT den 7 julij. HH. MM. de koningen van Pruissen en van Saksenen Z. K. H. prins Fredenk der Nederlande'n zijn van het eiland Rügen op Sanssouci terug gekomen. Z. K. H. de prins van Pruissen is den 3 dezer te Koningsbergen aangekomen en heeft van daar de reis naar Petersburg voortgezet. In berigten uit Keur-Hessen wordt gemeld dat bij de regering van dien Staat eenige verandering van beginselen en wel in een liberalen zin wordt bemerkt. Bij de godsdienst-oefening der Duitsch-Katholieken in de Weiszfrauen-Kirche hier ter stede hebben 40 aanhan gers van de eeredienst der Protestantsche Lichtvrienden me de het H. Avondmaal gevierd. De Badensche tweede kamer heeft den 30 junij zich vereenigd met het door een harer leden gedane voorstel be treffende de invoering van een voor al de Staten van het Duitsche tolverbond geldend handels- en wisselregt. In de zitting van genoemde kamer van den 4 heeft de commissie gerapporteerd op de van de Duitsch-Katholieken in Baden bij de kamer ingekomen petitien, en geconcludeerd tot de intrekking van alle wetten of ordonnantien waar door genoemde nieuwe secte minder voorregten dan andere godsdienstige gezindheden erlangt. Uit Mannheim wordt gemelddat den 5 dezer in het Birnheimer-woud een boschbrand is uitgebrokenwelke zeer ernstige gevolgen scheen te zullen hebben, maar, door het tijdig afsnijden der aangetaste gedeelten is gestuit. Men verneemt echter, dat 1300 morgen bosch geheel vernield Van verschillende zijden wordt eene aanmerkelijke da ling der graanprijzen aangekondigd. Uit Rome is lijding dat bevel gegeven is om al de buitengewone commissien van onderzoek in de provinciën te ontbinden, en alle regtsgedingen wegens politieke overtre dingen te staken. BRUSSEL den 10 julij. De kamer der representanten heeft hare zittingen gestaakt tot dat de regering in staat zal zijn bet HoUandsch-Belgisch verdrag aan de kamer voor te leggen. Op den pas geopenden spoorweg van Parijs naar de Belgische grenzen, heeft eergisteren een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Het konvooi hetwelk des morgens ten zeven ure uit Parijs vertrokken was bestond uit twee treinen een voor Rijssel en de andere voor Valenciennes, welke te Douai moesten scheiden en werd door twee locomotieven in be weging gebragt. Toen het konvooi tusschen het station van Vitry en Douaiop eenigen afstand van Arras gekomen gekomen was, raakte de eerste locomotief uit het railspoor de tweede weerhield de eerste maar door den schok brak de ketting die deze locomotief aan den trein verbond, wel ke nuuit de rigting gebragtvan eene hoogte van meer dan dertig voeten naar beneden stortte. De spoorweg vormt op dat punt, nabij het dorp Roeulx, een dijk die door eene moerassige uitgeveende streek henen loopt. De dijkdie hêliend oploopt, verheft zich van twee tot zes of zeven Nederlandsche ellen boven de vlakte. Aan den voet van den dijk loopt een moerasachtig water, dat eene diepte van meer dan twaalf voeten heeft. De locomotieven bleven op den weg staan maar de goederenwagens de fourgons der messageries en de ri.ituigen van de tweede en derde klasse het hoofd van het konvooi uitmakende werden op gezegd punt, van de hoogte, op elkander, in het water nederge- stort. Meer dan honderd reizigers, in de eerste acht rij tuigen gezeten, trof dit ongeluk, terwijl het negende waar van de ketting gebroken was, op de helling van de diepte in evenwigt bleef hangen en de overige rijtuigen ongehin derd op den weg bleven. Men verbeelde zich de ijsselijkheden van het oogenblik de angst en schromelijke verwarring al die ongelukkigen zwaar gekneusd, verbrijzeld, versmoord, of in het water tegen den dood worstelende. Zoo veel het mogelijk was be ijverden zich degenen, die ongedeerd waren gebleven, om hunne ongelukkige togtgenooten te redden, doch door Ae. vreesselijke ontsteltenis en verwarring kon er zoo spoedig, uit den omtrek geen hulp toegebragt worden. Naar het getuigenis van reizigers, die behouden warenen met eenan der konvooi later herwaarts zijn gekomen, waren des avonds 14 lijken uit het water of van onder de rijtuigen opgehaald, en den volgenden morgen nog 12 andere, terwijl het getal der zwaar gekwetsten omtrent 20 bedroeg. De in de diepte gestorte rijtuigen behoorden tot den trein van Rijssel, terwijl die voor Valenciennes het achterste gedeelte van het kon vooi uitmaakten zoodat België weinig slagtoffers bij dit on geluk telt. Onder de dooden noemt men een aide-de-camp van den generaal Oudinotalsmede zwaar gekwetst zekere heer Lagreuéeniet de gezant van dien naam. Op het naar Brussel bestemde gedeelte van het konvooi bevond zich de prinses de Ligne met hare 4 kinderen, de echtgenoote van den Poolschen in Belgische dienst zijnde generaal 5/('0',-;<?6-,(-/ de markies Saldanha met zijn secretaris; al deze personen hebben niet het minste letsel bekomen. De trein voor Brussel bestemd is in plaats van des avonds eerst tusschen 3 en 4 uren den volgenden morgen alhier aan- no. 7 is in den morgen van den 7 dezer bij de Singels met gereefde marszeilen kruisende gezien Zr. Ms. smaldeel onder bevel van prins Hendrik, bestaande uit 7 schepen, hebbende toen de wind W. N. W. De zevende of laatste baringjager is in den vroegen morgen van den 7 dezer met 247 tonnen te Vlaardingen aan gekomen. De jagers hebben te zamen 1181 tonnen haring aangebragthet restant waarvan heden tot den prijs van f-^S per ton is opgeruimd. Alles is bijna geheel vóór den 24. junij gevangen, op welk tijdstip men in vorige jaren eerst begon te visschen zoodat men dit eerste proefjaar als volko men welgelukt kan beschouwen. De berigten omtrent de visscherij zijn bij voortduring tamelijk gunstig zoodat op den 20 dezer de eerste schepen met eigen vangst kunnen ver wacht worden. ;Men verneemt, dat het stoopiwerktuig de Leeghwater donderdag 1!., met alle pompen, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten tot algemeen genoegen heeft gewerkt. De Kaapsche dagbladen tot den 4 mei houden weder treurige berigten aangaande den Kaffer-oorlog in. De ver spreiding der vijandelijke benden binnen het koloniaal grond gebied nam van dag tot dag toe, en hunne stoutmoedigheid gaat alle beschrijving te boven. Het geheele Tand tot aan de Boschjesmansrivier was in handen der Kaffersdie het straffe loos verwoestten. Op ééne plaats roofden zij niet minder dan 2500 stuks vee weg en het was niet gelukt hen te ach terhalen. Alle maarregelen werden genomen om de korpsen vrijwilligers te versterken. De Engelsche dragonders hoe dapper ook werden voor den strijd tegen de Kaffers minder geschikt geacht dan het Kaapsche korps en de burgers. LEEUWARDEN den 8 Na op het jagt te Harlin- gen te hebben vernacht, is Z. M. de Koning heden alhier aangekomen door de overheden opgewacht en ontvangen en door eene talrijke menigte met vreugdegejuich begroet. JMorgen zal Z. M. het noordelijke gedeelie der provincie bezoeken en vrijdag audiëntie verleenen. Dien dag zal het stads bestuur Z. M. een dejeuner aanbieden en vermoede lijk zal hoogstdezelve des namiddags weder vertrekken en zich, over cie Lemmer, naar Kampen begeven. MIDDELBURG den 13 julij. Zaturdag morgen is Z. M. de Koning, van hoogstd. Teis van Vriesland, te 'sGraven- hage geretourneerd. Door de Provinciale Staten der volgende provinciën zijn tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen Noord-Braband herkozen inr. R. P. Romige en jhr. ,7. O. de Jong van Beek en Donk. Gelderlandherkozen .7. A. C. baron v^m Xagell tct Ampsen en mr. F. T. Nedermeijer ridder van Rosenihn!. Ziiid-HoHand herkozen jhr. mr. D. T. Gevers van Eu- degeestmr. G. IV. i'erwe^j Méjan mr. i. C. Luzac E. P. de Monch^imr. H. Anemaet en mr. J. C. Faher van Riemsdijk. Noord-Holland: mr. J. Corver Ho'ftbij herkiezing, en, ter vervanging van mr. C. den Texde heer D. Borski. Overijssel: herkozen mr. .7. A. Dnymaer van Twist. Groningen: herkozen jhr. mr. .7. E. van Panhuyien mr. C. M. Napin plaats van mr. B. IVichers. Limburg: herkozen de heer .7. .7. F. M. H. Cornell. VERSLAG van de Geileputuvnh' Staten van Zeeland, aan de Staten dier provincie (jedaan in derzelver algemeene vergadei-iiig van den 7 juiij 184G. gekomen. Gedurende a! dien tijd hadden velen die hunne betrekkingen wachtende waren, met klimmenden angst aan het station van den spoorweg alhier vertoefd tot zij bij de eindelijke aankomst de schrikkelijke waarheid van hun ver moeden vernamen. 's GRAVENHAGE den 10 Z. Exc. van financiën heeft herinnerd d^t de Zeeun-sche rijksdaalders, die gerand zijn en waarvan het omschrift ongeschonden is volgens Zr. Ms. besluit van den 25 april jl. (^Staatsblad no. 22), tijdelijk in omloop blijvenwordendede ingeze tenen mitsdien wel indachtig gemaakt, dat deze muntstuk ken voor alsnog in alle betalingen moeten worden aangeno- men gelijk daartoe ook aan 's Rijks kantoren de vereischte voorschriften zijn gegeven terwi.jl bij weigering dienaan. gaande, de bepalingen der wet zouden moeten worden nageleefd. Eergisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van den opbouw van een gesticht tot verpleging van krank zinnigen voor de provincie Zuid-Holland; dit werk is aan genomen door den heer Key van Nieuwerkerk op den IJssel voor eene som van ƒ354,000. Naar men verneemt, zal het staats-examen te Arnhem tot toelating op de hoogeschooldit jaar den 3 der volgen aat 130Q mu.g.,. u^..u 6-^^' -^- nemen; 260 jongelingen zouden zich zijn geworden Of de brand toevalligdan wel aangesto- reeds daartoe hebben aangemeld. zijn gttworaen. wr ul ui^mu i.vt Door den schipper van de Hellevoetsluische loodsboot ken was, scheen nog onzeker. (eerste vervolg.) In-wendig beheer en PoUcie. Handhaving van reglementen en plaatselijke keuren. Deze afdeelingen houden kennisge ving van regelmatigen gang en voldoende resultaten. Veranderingen of bestendiging in het lidmaatschap der Staten-Generaal en der Staten. De heer mr. .7. G. Hinlo- de minister pen die in 1845 als lid der Tweede Kamer moest aftreden verzocht voor die betrekking buiten aanmerking te blijven na zeven maal herhaalde verkiezingen na een tijdvak van negentien jaren als lid der Staten-Generaal te zijn werkzaam geweestwerd aan zijn verlangen toegegeven en in zijne plaats benoemd de heer mr. J. F. Bijleveld. De heer Hin- lopen werd door Z. M. den Koning benoemd tot lid der 1 Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Eene andere vacature in I voormeld staatsligchaam werd veroorzaakt door het overlijden j van den heer mr. J. Snouck Hurgronje. Aan 's mans nage- i dachtenis wordt eene billijke hulde toeg-ebragt. In zijne plaats is als lid der Tweede Kamer benoemd de heer mr. A. J. F. Egter van IVissekerkc. Het personeel van gedeputeer- i de Staten bleef voltallig. In de provinciale Staten werden verkozen in plaats van mr. ,7. F. Bijleveld, de heer .7. 77' [van Sonsbeeck in plaats van het overleden lid, den heer G. de Leeuw de heer L. de Fouw Jz. en plaats van I den heer A. van Geelkerken de heer/.C. O. Benteyn. Aan I den heer A. J. Paulus werd later, op daartoe door hem p- daan verzoek eervol ontslag verkend.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1