^IIDDELEURGSCHE A Douderdag 9 Jiiiii. i Uil BESTUREN cu ABMlNISTilATIEN. NIEUWSTIJDING m 82. •-'■'' -} TWEEDE TERMIJN HERIJK. ^JNKONIilGIJS G. FUBLIEKE Ji^IfBESTEDING. JJNBESTEDING. fTELD^DIGHEID. ©troot-öiritlanjc. fi t-ï- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der S^ad MID DELBURG maken bij deze bekend dat de Heer Arrondis- sements-IJker andermaal zal vaceren voor den Herijk der Nederlandsche Maten en Gewigten te Middelburgin de Benedenkamer van het groote Woonliiiis staande in de voor malige Glasblazerij, Wijk E. No. 130, van Woensdag den 15 tot en met Vrijdag den 31 Julij aanstaande, des voormid- dags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure en dat daarbij de volgende orde zal worden in acht genomen Des Maandags voor de IJzeren Gewigten. Des Dirigsdagsdes voormiddags, voor de Koperen Ge wigten. Des IVoensdags voor allerlei soort van Maten. Des Donderdags voor de Maten en Gewigten der Landlie den en Bewoners der Landelijke Gemeenten. Des Vrijdags voor het Goud- Zilver- en Medecinaal- Gewigt. En willen de belanghebbenden hebben aangemaand van deze voor hen nog bestaande gelegenheid tot herijking hunner Maten en Gewigten gebruik te maken; zullende na den 31 lulijovereenkomstig het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 17 April jl. no. 27 {Provinciaal Blad no. 48) de Herijk gesloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Julij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodauigen die verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 1846, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon oi'met vrachtvrije brieven van henzelven, of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Hoogleeraar Jhr. B. de Jonge, en aar, denzelven zul len behooren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het register van geboorte en een certificaat van goed ge drag afge"geven door den Heer Burgemeester hunner woon plaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzigingen zullen worden gegeven. Ten tweede Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 11 Augus tus 1846, nadat op Maandag den 10 Augustus, des mid dags ten één ure, in het gewoon lokaal der school, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten derde dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taalis vastgesteld dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondiging welke aan de Voorpoort van het lokaal der School zal zijn aan geplakt. Middelburg, den 8 Julij 1846. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. baar aanbesteden 1. De stichting van eene SLUISWACHTERS-WONING en gevolgen aan den Kapitalen Dam niet bijleveriiig van de benoodigde Materialen. 2. De UITDELVING van ongeveer 2550 strekkende El len van het Kanaal de Ligne. Het bestek zal, acht dagen te voren, ter lezing liggen, zoo in het opgemeld Logement als bij den Ontvanger-Griflier D. Bekaarte Ij2;endijke terwijl de aanwijzing op het Lo kaal zal geschieden, voor het eerste Perceel, op Donderdag den 9, en voor het tweede Perceel op Vrijdag den 10 Julij J846, telkens des voormiddags van negen tot twaalf ure. Op Zaturdag den 18 Julij 1846, des middags ten twaalf nrezullen Burgemeester en Wethouders der Stad GOES, ten Stadhuize aldaar publiek en aan den minstaannemenden trachten te besteden Be KRUINS-VERHOOGING van den Noordelijken BUI- TENHAVENDAM benevens het vernieuwen en repa reren van het RIJSBESLAG 7net de leverantie van zeventig Lasten Filvoordsche Steen en eenige Perkoen- Palen aan het SAS van GOES. Waarvan locale aanwijzing zal geschieden Vrijdag den 17 derzelfde maand des namiddags ten drie ure. Zullende het bestek en de conditien dezer aanbesteding, ter dezer Stads- Griffie ter lezing liggen van heden af, iederen werkdag van des morgens tien tot des namiddags ten één ure ter wijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Stads-Ar- chitect, den Heer L. P. de Lannée de Betrancourt. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 29 Junij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. VAN DER MEER MOHR, Ter ordonnantie van denzelven De Scads-Secretaris L. DE FOUW Jz. De CENTRALE DIRECTIE der Watering van den KA PITALEN DAM zal, op Dingsdag den 14 Julij 1846, des namiddags ten 3 urein het Logement het Hof van Koophan del bewoond bij J. Sturmte IJZENDIJKEin het open- Middelburg, 8 Julij 1846. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen maakt bij deze "dankbare melding, van eene in de maand April jl. ontvangene som van ƒ18, zijnde het zuiver provenu van een door den Heer Mr. A. F. Sijjlé uitgegeven Dicht, ge titeld: het Volksfeest te Middelburg; alsmede op den 6de. zer van een Russ. Coupon, No. 101,476, groot 50. De Directie der Vereeniging voornoemd J. C. SCHORER VAN DE SOUBURGEN, Voorz. N. VERHULST Wz., Penningmeester. FRANKFORT den 3 julij. Z. M. de koning is eergis teren naar het eiland Rugen vertrokken vergezeld van Z. M. den koning van Saksen en Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. HH. KK. HH. prins en prinses Karel van Pruissen met hunne dochters de prinsessen Louise en Anna zijn mede derwaarts vertrokken. Naar men verneemt heeft deze reis der vorstelijke personen ten doelom tegenwoor dig te zijn bij de verloving van genoemde prinses Louise met den kroonprins van Zweden. Z. K. H. de prins van Pruissen is naar Petersburg ver trokken. Men verzekert dat prinses Albert van Pruissen en h'oOgstderzelver dochter gedurende haar tegenwoordig ver- blijf op het slot Camenz in Silezie door de scharlaken koorts aangetast en alzoo verhinderd zou zijn hare reis naar de villa Sommariva aan het Meer van Como voort te zetten. Haar lijfarts dr. Beschmeyer is bereids naar Camenz vertrokken. De ziekte zou overigens een' gunsti- gen loop nemen. Omtrent de krooning van den nieuwen Paus, op den 21 jnnij, verneemt men eenige nadere bijzonderheden. Vroeg in den morgen verkondigde het geschut van den Engelen burg en het gelui der klokken den aanvang dier plegtigheid. Ten 8 ure reed de H. Vader, met een talrijk gevolg, van het quirinaal naar het vatikaan. In de groote en prachtige staatsiekoets waren de kardinaal Monicopatriarch van Ve netië, en de kardinaal Pignatelliaartsbisschop van Paler mo, welke beide eerst na den afloop van het conclave te Rome aangekomen zijn, met hem gezeten. Bij zijne aan komst in hot vatikaan werd Z. H. door de aldaar verzamel de kardinalen begroet, door de kardinalen ,5'/tfr3rt en Gaazoli met het pauselijk gewaad bekleed, en de bisschopsmuns hem opgezet. Daarop werd hij, op den pauselijken draagzetel, onder een troonhemel van zilverstof, den zoogenaamden ko ninklijken trap afgedragen waarna de processie aanving. De Paus was omringd door de lijfwacht van edelen de we reldlijke kamerlingenmet mantel en degen en de Zwitser garde. Bij de aankomst in het voorportaal van St, Petrus, waar, tegenover de heilige poort, een troon was opgerigt plaatste de Paus zich op dien troon, de kardinalen omring den hemen de zangers hieven hetTu es Petrus etc, aan welke heerlijke compositie een plegtigen indruk op alle aan wezigen maakte en Z. H. zelven ten sterkste ontroerde. Volgens een bijzonder berigt uit Weenen wilde nien aldaar wetendat van eenen kantvan waar een groote invloed op den Pauselijken Stoel pleeg uitgeoefend te wor den het uitvaardigen van eene algemeene amnestievoor de wegens staatkundige woelingen veroordeelde of vervolg de personen te Rome stellig afgeraden was. Men verwach te echter, dat de nieuwe Paus aan enkele van die personen genade zoude betoonen. Dit zou dan ook volgens brie ven uit Rome, ten aanzien van sommige veroordeelden werkelijk reeds geschied zijn, Volgens een berigt uit Gallicie zou de Oostenrijk- sche regering voornemens zijn om dat uitgebreide gewest in twee deelen elk met een afzonderlijk provinciaal bestuur te splitsen. Bij deze verandering zou de aartshertog Ferdinand overeenkomstig zijn verlangen over het bewind van Galli cie geheel ontslagen worden. Den 18 junij heeft een brand het Boheemsche stadje Miteliii grootendeels vernield; 160 gebouwen en daaronder de kerk liggen in de asch. LONDEN den 4 julij. Het hof is eergisteren van het eiland Wight hier teruggekeerd. Kort na hare aankomst ver leende H. M. eene langdurige audiëntie aan lord J. Rnssell, die de lijst der leden welke het nieuwe kabinet moeten uit maken aan hare goedkeuring onderwierp. Het nieuwe ministerie was aldus zamcnges(^W: Lord John Russell, eerste lord der thesaurie, en/éérste minister; lord Cottcn'iam lord-kanselier; de markus van Lansdowne president van den ministerraad,; graaf Minto Jord geheim-zegelbewaarder lord Campbell, kaïisejjer van het hertogdom Lancaster; de heer C. Wood, kanselier van de schatkist; sir G. Grey, secretaris van Staat voor buiten- landsche zaken; lord Palmerstonvoor binnenlandsche za ken; graaf Crcj voor koloniën granf Aucklandeerste lord der admiraliteit; graaf Clarendonpresident van den raad van koophandel sir ,7. Cam Hobhouse president van den raad voor Indie de heer T. B. Macanley betaalmees ter der troepen; lord Morpeth, eerste commissaris der lan delijke inkomsten, bosschen enz.; de heer Labouchere secretaris voor Ierland, en de markies van Clanricarde postmeester-generaal. Wie secretaris voor oorlog zijn zal is nog onbekend. Vrij algemeen echter noemt men als zooda nig Atw heer Fox Mnulc. Met uitzondering van lord Melbourne en den heer E. J. Stanley komen dus dezelfde mannen weder aan het bewind der zaken die vroeger in 1841, het Whig-ministerie vorm den hetwelk onder den naam van het ministerie Melbourne bekend is. De hertog van Wellington blijft opper bevelhebber der troepen, en wel, naar men verzekert, volgens het uitdruk kelijk verlangen der koningin, die geweigerd heeft het plan van den lord Russell en diens vrienden te volgen, om, na melijk, dat opperbevel aan commissarissen op te dragen, op soortgelijke wijze als dit met de admiraliteitszaken plaats heeft. Lord J. Rnssell heeft een brief aan de kiezers van Londen bekend gemaakt, in welken hij, met veel bezadigdheid ten opzigte van allen die met hem in politieke inzigten verschii- ien de belofte allegt van indien hij herkozen wordt (waar omtrent wel geen tivijfel bestaat}, ook als vertegenwoordi ger de groote belangen des lands te zullen helpen bevorderen. Uit dezen brief laat zich reeds opmaken dat de verbeteringen die hij als eerste minister wenscht in te voeren onderande ren betrekking zullen hebben op het openbaar onderwijs de behandeling van misdadigers de gezondheids maatregelen in steden en dorpen het bestuur der koloniën en den 'toe stand van Ierland. De nieuwe graanwet is reeds den 30 junij in werking gekomen. Eene daling van 4 of 5 schellingen in den prijs van het quarter vreemde tarwe is daarvan het gevolg geweest. In verscheidene Britsche fabriekplaatsen heeft men het tot stand komen der nieuwe wet door illuminatien en andere vreugdebedrij ven gevierd. De Londensche Morning-Adver tiser wil dat men tot een bewijs van de erkentelijkheid der natie voor de tot stand gebragte hervorming in de handels wetgeving een gedenkteeken voor sir Robert Peel oprigte. PARIJS den 4 julij. Nadat de kamer der pairs eergiste ren de begrooting van ontvangsten voor 1847, met 103 te gen 9 stemmen had aangenomen en daarmede hare werk zaamheden had ten einde gebragt, is gisteren de zitting der wetgevende kamers, krachtens een koninklijk bevelschrift, gesloten geworden. Binnen weinige dagen zullen de kies- collegien .worden bijeengeroepen. De verkiezingen zullen den I augustus plaats hebben; tegen den 17 aug. zullen de kamers vergaderenen na het onderzoek der geloofsbrieven bij de afgevaardigden, geprorogeerd worden. De raadkamer van het geregtshof van Péronne heelt een besluit genomen in de zaak van prins Louis Bonaparte doctor Conneau en Charles Tliélin bediende van den prins, welke laatste afwezig is zijn naar de correctionele poli'ie verwezen als verdacht van de ontsnapping van den prins te hebben begunstigd. De bevelhebber Deuiarle en twee c'i- piersknechten zijn beschuldigd van nalatigheid in de uitoefe ning der functien welke hun waren toevertrouwd. De graaf de Montholon die nog altijd gevangene is, moet als ge tuige in deze zaak optreden. De berigtendie men uit onderscheidene oorden van Frankrijk ontvangt nopens den oogst, zijn over het alge meen gunstig. Alleen de rogge en boonen hebben iets ge leden en zullen minder opleveren dan de overige producten. De wijngaarden staan uitmuntend en beloven eenen oogst gelijk staande met die der beste jaren. Een stoomschip, den 22 junij van Djemma Ghazaouac te Oran aangekomen met depêches van den generaal Cavai- gnacheeft zeer belangrijke tijdingen aangebragt. Een aan tal Arabieren welke grootendeels tot de stammen behoorden die onlangs eene groote slagting onder de Franschen hebben aangerigthad van eene kortstondige afwezigheid van den generaal Cw'aignac gebruik willen maken om de detache menten aan te tasten, die werkzaam zijn aan den weg wel ke van Ghazaouat naar de grenzen moet loopenzoodra men de vijanden bemerkte staakten de troepen terstond den arbeid en trokken te zamen terwijl onmiddellijk couriers naar den generaal CavaignacwurAQn afgezonden. Deze mar cheerde daarop zoo dat d'e Arabieren den strijd niet kon den ontwijken, en dan ook, ten getale van 500, in zee ge dreven werden nog bleven zij weigeren zich over te geven zoodat zij allen daar omkv.'amen; sommigen werden door de Franschen van het leven beroofd maar de meesten vonden den dood in de golven. Deze soort van wraakne-ning over het in september des vorigen jaars door Abd-el-K.;der aan- gerigte bloedbad heeft den 10 junij II. plaats gehad.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1