MIDDELBÜRGSCHE COURANT. W. 7T. Zaturda: ^S 27 Juüij. BESTUREIX eg ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDING EjN. SCHUREN r^N STRATESr E.rz. AJNBESTEDIJSG. BJJBELGEN OUT SCHAP. sfajlhbajsk. JV.tnfivijfe isclgte. ilcbcvlatibcu Ë5555H5SH* .'s,! neabonnemenU-prip dezer Courant 2,75 voor drie maanden en franco per Post f-i. De abonnementen morden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- line geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, tndien men dezelve in het eerst uit te geven nommer vil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering y^n Hu welijks-. Geboorte- en Doodbekendmakingen waar^'an de prijs ts van Htt tot its rebels f ,Ö0 en voor lederen regel daarboven 22 cents. "-^-^ - Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cts.^ moet v/orden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURGA In aanmerking nemende de daartoe bestaande redenen Hebben goedgevondenen verstaan, het, bij Publicatie van den 10 dezer maand, uitgevaardigd verbod tegen het schuren van Straten Stoepen en Huizen en het wasschen van Gla zen in te treklven gelijk geschiedt bij deze. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 lunü 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ede! Achtbare B. BOMME L. S. Lid van den Raad. De CENTRALE DIRECTIE der Watering van den KA PITALEN DAM zal, op Dingsdag den uJulij 1846, des namiddags ten 3 ure, in het Logement het Hof van Koophan del bewoond bij Sturmte IJZENDIJKEin het open- baar aanbesteden: De stichting van eene SLUISWACHTERS-WONING en gevolgen aan den Kapitalen Dam mee bijleveruig van de benoodigde Materialen. 2. De UITDELVING van ongeveer 12550 strekkende El len van het Kanaal de Ligne. Het bestek zal, acht dagen te voren, ter lezing liggen, zoo in het opgemeUi Logement als bij den Ontvan-er-Griffier D Bekaarte IJzendijke terwijl de aanwijzing op het Lo kaal zal geschiedenvoor het eerste Perceelop Donderdag den 9, en voor het tweede Perceel op Vrijdag den 10 Juüj J846 telkens des voormiddags van negen tot twaalf ure. De Leden en Begunstigers der Afdeeling Middelburg van het Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAP worden bij deze uitgenoodigd tot de Algemeene Vergadering, die gehouden zal worden op Donderdag den 2 Julij aanstaande des mid dags om één uur, in het Museum alhier, ten einde de jaar- lijksche Rekening aan te hooren en de plaatsen der aftredende Directeuren te vervullen. Middelburg, den 25 Junij 1846. A. M. CRAMER, Secretaris. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg maakt bekend dat door hetzelve, gedurende de maand Julij aanstaande, op de gewone plaats en uur en zulks tegen aanteekeumg op de Inlegboekjes zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1846; met herinnering wijders aan de Deelhebbers, dat deze uithaling Tan Intrest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde Renten eerst na verloop dier maand als Kapitaal worden bij- geboekt. Middelburg, den 26 Junij 1846. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. WEENEN den 16 junij. Heden heeft alhier de onthul ling van het standbeeld van wijlen keizer Frans I met groo- te plegtigheid en luister plaats gehad. Op het zeer ruime plein van het keizerlijke paleis, waar het beeld is opgerigt, was eene uiterst prachtige tribune vervaardigd voor het hof, het corps diplomatique en de hooge staats-beambten. Ook voor eene gedeelte van het publiek 't welk ten getale van eenige duizenden personen tegen vertoon van een toegang- kaartje tot de plegtigheid is toegelaten waren zitplaatsen ge maakt. Nadat het hof eene plegtige godsdienst-oefening bij gewoond en op de voor hetzelve bestemde tribune plaats genomen had heeft de staats-kanselierprins Metternich eene tot den regerenden keizer gerigte rede uitgesproken in welke onder andere de volgende zinsneden voorkwamen Twee-en-twintig jaren heeft de vereeuwigde monarch den zwaren kampstrijd voor geregtigheid en orde gestreden raet de stormen van eenen tijd, die de maatschappij op hare grondvesten heeft geschoktzoo als nooit een vorige tijd dit heeft gedaan. Godvruchtig en geloovigniet terneergesla gen in ongeluk en zich zelf beheerschend in geluk heeft de ontslapen keizer door zijne heldhaftige volharding geze- jevierd. Nadat het hemTerbondea met alle voor bare onafhan kelijkheid gewapende mogendhedendoor de dapperheid der legers en door de trouw der volkeren, onder den bijstand j des Hemels, gelukt was, de standplaats, welke aan Oosten rijk in de wereld-geschiedenis toekomt, weder te veroveren en te bevestigen, trok keizer Frans, heden voor 32 jaren, roemrijk in den burg zijner vaderen binnen. In dezen burg vereenigden zich weldra om hem de vorsten en vertegen woordigers van geheel Europa, om dien vrede te grondves ten dien de wereld daarna onafgebroken heeft mogen ge nieten. De goddelijke Voorzienigheid had hem vergund nog eene lange reeks van jaren de zegeningen des vredes te be vorderen en getuige te zijn van het geluk en de welvaart, die zijne landsvaderlijke zorg over alle klassen zijner onder danen wist te verspreiden. In dezen burg heeft hij, voor ieder toegankelijk tot aan het laatste oogenblik zijns levens voor zijn volk gewaakt en gezorgd en voor zijne liefde geen ander loon gekend noch begeerd dan de liefde zijns volks." Z. M. de keizer heeft op deze toespraak het volgende ge antwoord De regering van mijnen in God ontslapenen va der is in de geschiedenis der wereld te diep ingedrukt om niet ten allen tijde als hoogst belangrijk beschouwd te worden. Wat hij voor het welzijn van alle onder zijnen schepter vereenigde volken voor de handhaving der godsdienst en des regts voor de bevordering van wetenschap en kunst en voor de uitbreiding van handel en nijverheid verrigt heeft, was waardig, om in metaal vereeuwigd te worden. Het was daarom eene behoefte van mijn hart om de plegtigheid van dezen dag te doen plaats hebben. Ik ben overtuigd dat ik daardoor aan de wenschen en gevoelens van mijne getrouwe onderdanen ben te gemoet gekomen." Hierna is het standbeeld ontbloot onder het geschal van trompetten het losbranden van het geschut het gelui van alle kerk-klokken en het daverend gejnich van de talrijke volksmenigte. De in de hoofdstad vereenigde troepen ten getale van omstreeks 16,000 man, en de gewapende burger- magt, hebben vervolgens voor HH. MM. gedefileerd. FRAN::F0RT den 21 junij. Den 17 dezer werd de zitting van de Saksische stenden-vergadering door Z. ?.l. den koning gesloten met eene rede welke met de tevens aan de stenden kenbaar gemaakte antwoorden op voorstellen uit den boezem der kamers uitgaande en de strekking van voor uitgang hebbende, getuigen dat de regering niet ongenegen is om, ofschoon met voorzigtigheidden weg van vooruit gang in te slaan en te blijven bewandelen. In de tweede kamer der Hanoversche stenden is dezer dagen bij de behandeling der begrooting van uitgaven, door eene zeer groote meerderheid zonder beraadslaging een voor stel aangenomen strekkende om den koning bij een adres te verzoeken, dat hij door zijnen invloed bij den Duitschen bondsdag eene algemeene vermindering der staande legers in de Duitsche bondsstaten zou trachten te bewerken. In den nacht van den. 17 op den 18 dezer ontstond er, in een talrijk bewoond huis te Breslaubrand, welke] zoo spoedig toenam, dat slechts weinigen der bewoners tijd hadden .om zich met have en goed te reddende meesten bragten er niets dan het leven af, 7 werden er vermist. Den volgenden dag, bij het weghalen van bet puin, waren be reids de lijken van 3 personen, deerlijk verminkt, van on- der hetzelve gehaald. PARIJS den 22 junij. De kamer van afgevaardigden heeft eergisteren de begrooting van ontvangsten voor 1847 met 239 tegen 13 stemmen aangenomen. De pairs beraadslagen thans over het ontwerpwaar bij 93 millioen worden aangewezen om in zeven jaren tot verbetering van 's Rijks zeemagt te worden besteed. Thans wordt het vroeger medegedeelde gerucht, dat de hertogin-weduwe van Orleans zich eerlang naar Engeland zou begeven om bij den doop van de jonggeborene Engel- sche prinses tegenwoordig te zijn tegengesproken. De hertogin, zegt men, zou om geene reden hoegenaamd hare kinderen willen verlaten. Ook het gerucht van eene reis van koning Lodewijk Philips naar Engeland schijnt zich niet te bevestigen. Alleen de prinsen, zijne zonen, zullen zich daarheen begeven. Het Fransche leger in Algerie heeft in de provincie Constantine een nieuwen ramp getroffen: eene bezending van 25 gekwetsten waaronder 3 officieren door den generaal Randon den 31 mei naar Guelmer opgezonden, is door een drom Kabylen overvallen die de geleiders hebben ver dreven en al de gekwetsten vermoord. Bloedig is echter de wraak geweest welke hierover is genomen. De berigten uit Madrid van den 17 dezer melden, dat de pogingen in Catalonie door eenige uitgewekenen aan- gewendoin aldaar den opstand weder te doen uitbarsten geheel zijn mislukt. De oproerige bende, door de troepen achtervolgd heeft weder een goed heenkomen moeten zoe ken op Fransch grondgebied. Twee hunner zijn in handen gevallen en onmiddellijk gefusilleerd. In den nacht tusschen den 29 en 30 mei is te Smirna een vreetlijke brand uitgebarsten. Ten 3} ure des morgeni brak het vuur uit in een hoop brandhout, liggende in de nabij heid van den bazar van Arasta. De verliezen door dezen brand veroorzaakt zijn aanzienlijk behalve 40 omvergehaalde winkels, om den voortgang der vlammen te stuiten zijn 320 andere \vinkels eene moskee en eene khan in de asch ge- le"d. Men is het vuur aan den Bit-Bazar meester geworden. Tijdingen uit Bombay van den 12 mei houden in, dat overal in BrVsch-Indie eene volkomene rust heerschtdoch dat in de stad Lahore een volksoploop heeft plaats gehad, die echter spoedig was gestild. BRUSSEL den 23 'junij. De gedeputeerden vorderen zeer langzaam met de beraadslagingen over de suiker-wet en brengen naauwelijks meer dan een artikel in eene ea dezelfde zitting, tot stand. Men verzekert thans van goederhanddat er eigenlijk met Nederland nog geen ontwerp van overeenkomst is be raamd. IMen vleit zich echter, en inzonderheid hier te lan de dat daar eerlang in voorzien zal worden. - Zoo het schijntmoet de wijze waarop men in Vlaanderen eene tol- vereeniging met Frankrijk heeft verlangd en zelfs gevorderd de onderhandelingen niet in de hand hebben gewerkt. Indien het bevestigd wordt, dat de benoeming vanden nieuwen Paus het ministerie Guizot voldoet, mag men aan nemen dat hij de vrijheden der Gallicannsche kerk in zeker opzigt zal willen eerbiedigen, en zal zijne verkiezing uit dien^'hoofde den Belgischen prelaten minder aangenaam zijn. De kerkelijke feesten in Luik zijn afgeloopen. De groote processie op den 21 heeft, niettegenstaande de vermoeijen- de hitte, drie uren geduurd. Zestien aartsbisschoppen en bisschoppen zijn daarbij tegenwoordig geweestallen met mijter en staf, en in kerkgewaden schitterende van zil ver, goud en edelgesteenten. Het zilver vergulde stand beeld "van den H. Lnmbevtus is daarbij omgedragen, en de kerkelijke bladen deelen eene breede beschrijving mede vae de pracht welke daarbij is ten toon gespreid. 's GPvAVENHAGE den 23 junij. Men meldt, dat heer .7. P. Koens het voornemen heeft opgevat tot het leg- o-en van eenen spoorweg regtstreeks van Rotterdam naar Am sterdam en dat hij tot den aanleg en exploitatie daarvan de- ver dagen aan Z. M. een verzoek om concessie heeft inge diend." Die spoorweg zou, zoo wij verder vernemen, uit gaan van de Oostpoort in de nabijheid van de rivier en van 's Rijks werf aldaar, en verder in eene regte lijn langs Al phen loopen tot buiten de Utrechtsche poort bij de zooge naamde Berebiit, te Amsterdam. Deze spoorweg zou bij zonder dienen tot het vervoeren van koopman::goedereu waartoe ook nachttreinen zouden worden gebezigd. Men berigt uit Petersburg van den 12 dezer: „Gelijk steeds gezegd wordt, zal het regt op de koffij tot op de helft verlaagd worden. Tevens spreekt men van eene tol vermindering op alle uitvoer-goederen en verwacht eene uka se daaromtrent in de aanstaande week." De met den landpost ontvangen nommers van de Sin gapore Free Pressloopende tot den 30 april jl.beyat- I ten de bevesti-ing van hetgeen reeds vroeger in andere dag- I bladen is opgenomen wegens het vermoorden op last van j den sultan van - Borneo Proper, van eenige prinsen tot d« zoo>^enaamde Engelsche partij behoorende. In verband tot het voorgevallene had de sultan van Bor- nco Proper op de rivier vestingwerken doen aanleggen teti i einde bestand te zijn tegen de ïianvallen waarop 'hij zich van de zijde der Engelschen verwachtte. Gisteren is te Maassluis de 2de jager aangekomen met 89» tonnen, en heden te Vlaardingen de 3de jager met 149- tonnen nieuwen haring. De eerstgenoemde was den D« 15, de'tweede den 17 uit de vloot naar huis gezeild, prij's van den haring is ƒ350 per ton. De girafi'e, welke met den rher.oceros, alhier gedu rende de kermis te bezigtigen is geweest, is II. zaturdag te Delft gestorven. Zijne overblijfselen zijn naar Leyden ver zonden, om te worden opgezet voor rekening van de eige naars welke indien men verlangde dit voorwerp der natuur lijke historie voor eene der museums aan te koopen daat- toe niet ongenegen zijn. Bij den zwaren brand welke den 18 te Heerenberg, in Gelderland, heeft plaats gehad, zijn 16 meest kapitale huizen en 9 schuren verbrand. Dezelve is begonnen m het achterhuis van zekeren Cohen, wiens huis en meubilair voor eene betrekkelijk groote som was geassureerd en die bijna alles heeft gered. AMSTERDAM den 22 junij. De werken tot indijKmg van den Anna-Paulowna-polder worden met den besten uit sla? voortgezet. Het westelijk gedeelte, reeds geheel omge- dijkt en grootendeels verkaveld, zal spoedig ter bebouwing worden voorbereid. Den 3 dezer zijn aan de aandeelhouder van de iste negotiatie groot 500,00c de door hen ge-. Ikoch'e 1000 bunders land bij loting toegewezen. Onder begunstiging van de drooge weersgesteldheid gedurende het verloopene voorjaaris ook het oostelijk gedeelte thans r-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1