miDDELBüRGSCHE C O R A IV T. N*. T6. Donderdag 25 Juiiij. 18 4i>. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. PROriNCIE Zf^ELANB. AA» BESTED mG. ZEEBADEM. JFELBABIGHEIB. ©voot-iarittanjc. ücbcviiïnbcti £'x-anUvi\k Op Donderdag den p Julij des jaars 1846, des voormid- dags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Gouverneur der Provincie Zeeland of, bij deszelfs absen tie door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, aan het Lokaal van het Gouvernement te ISliddelburg, worden aanbesteed: Hit maken van 1000 el lengte Staket in drie rijen, tn daaronder 6500 vierkante el Steenghoijing op den Zeedijk van de Noordzijde des Eilandi Schouwen al les met de vereischte Materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek, op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben, zal, boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland te Middelburg, ter lezing liggen te 's Gravenhage in de voornaamste Logemen ten"en voorts op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoon lijk'de Bestekken van Waterstaats-Werken in gemelde Pro vincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland te Middelburg. De Secretaris-Generaalwaarnemende ad adterim de betrekking van Minister van Binnenlandsche Zaken, C. VOLLENHOVEN. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend, dat, ingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhier, de opening der ZEEBADEN zal plaats hebben op Maandag den 29 Junij aanstaande terwijl tot het nemen van Binnenbaden in het Bad-Paviljoen reeds dage- lijks gelegenheid is; alsmede dat, even als vorige jaren, ge durende het Bad-Saizoen bij ,7. Hendrihete Middel burgte beginnen met ZATURDAG den 27 dezer, een RITTÜIG zal gereed staan, om, wanneer er Passagiers zijn, naar Domburg te rijden, bij wien plaatsen kunnen be sproken en nadere informatie deswege kan verkregen worden. Brengende de Buri^emeester wijders ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat onderscheidene nieuwe lokalen ter Huisvesting zijn ingerigt, waarvan nog eenige te huur, en waaromtrent informatien bij hem te bekomen zijn. Ver trouwende dat deze Bad-Inrigting wegens hare ligging en boschrijke omstreken en wandelingen, zoo gezond als aan genaam, even als vorige jaren ruim bezocht zal worden. Domburg, 3 junij 1846. De Burgemeester, A. VAN DER MEULE. De COMMISSIE onderde Zinspreuk LOON FOOR IVERK berigt door deze, dat op Donderdag den 25 Junij 1846, des middags ten één uur, in de Concertzaal alhier, zal worden gedaan verslag harer werkzaamheden gedurende den afgeloo- pen winter terwijl de Commissie de vrijheid neemt hare Inteekenaren en Begiftigers tot het bijwonen dier Vergade ring uit te noodigen. Middelburg, den 22 Junij 1846. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secietaris. BERLIJN den 18 junij. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is naar Moscou vertrokken. De inkomsten van het Duitsche tolverbcnd hebben in het eerste vierendeelsjaarsomstreeks 750,000 daalders meer dan in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar op- gebragt. Het heeft Z. M. den koning van Beijeren dezer da gen behaagd, aan het Verein te Meiningen, tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van Luther teMöhra, de vergun ning te verleenenom bij hoogstdeszelfs Protestantsche on derdanen eene inzameling van liefdegaven tot dat einde te doen. Men meldt uit Coburgvan den 13 dezer: Heden zijn op onze graanmarkt de tarwe 2 en ander graan i per Simmern (bijna een mud) gedaald, terwijl meer dan 1000 Simmern onverkocht bleven. Eene verdere daling kan bij het vooruitzigt op een' goeden oogst niet uitblijven, aan gezien de aardappelen door den intusschen gevallen regen nu ook behouden zijn en een rijkelijke hooi-ocgst reeds be gonnen is. Men meldt uit Petersburg, van den 16 dezer: Sedert drie dagen is het hier zóó gevoelig koud dat men weder tot de reeds lang afgelegde winrerkleeding de toevlugt heeft -moeten nemen. FRANKFORT den junij. Het groote zangersfeest te Keulen is den 15 dezer gesloten en heeft algemeen zeer goed voldaan den eersten dag traden al de zangers ten getale van 3000, gezamenlijk op; den tweeden wedijverden de verschillende gezelschappen met elkander. Iti de provinciale synode der Christelijke Katholieken, welke te Breslau wordt gehouden is besloten het oude doopformulier In naam van God den Vader, des Zoons en des Heiligen Geestes," te behouden; ook werd de Bij bel voor de eenige bron van het Christendom erkend. Uit Rustschuk meldt men dat de sultan daar met een gevolg van omtrent 6000 per_-.onen aangekomen is. Uit Gallicie luiden de berigten geruststellende, Aller- wege heerschte in die provincie rust. LONDEN den 20 junij. De beraadslagingen over de nieuwe graanwet hebben den 19 junij in het hoogerhuis een aanmerkelijke stap voorwaarts gedaan. Een amendement van den hertog van. Richmond, strekkende om" de Engelsche pachters, die ten gevolge van de verlaging der regten van invoer op vreemd graan en de daardoor te veroorzaken ver mindering der graanprijzen schade zouden lijden in de ge legenheid te stellen om zich van hunne huurcontracten te ontslaan, is, nadat het ongerijmde van zulk eene bepaling door andere leden was aangecoond, verworpen. Daarna zijn achtereenvolgende de afzonderlijke bepalingen der graanwet goedgekeurd en is dus het onderzoek in comité afgeloopen. Den 22 zou het rapport over de wet worden uitgebragt en de dag van dan 25 is voor de derde lezing bepaald. Er is weinig twijfel aan, dat ook die derde lezing met eene vrij aanzienlijke nu-erderheid door zal gaan, waarmede dan ge heel de belangrijke maatregel zijn beslag zal erlangen. Daarentegen heeft het lagerhuis nog weder twee geheele zittingen, die van den 18 en 19, aan de beraadslaging over de tweede lezing van de wet tot bescherming van personen en goederen in Ierland besteed zonder daarover tot eenig besluit te komen. De hertog van Wellington heeft den 18 dezer, naar jaarlijksche gewoonte, den verjaardag van den slag van Wa terloo, door een groot gastmaal gevierd. Er waren daarbij 6(> hoofd-ofiicieren tegenwoordig, die allen, met uitzonde ring van prins Albert, den beroemden slag, die in zijne gevolgen Europa's onafhankelijkheid voor eene nieuwe aan randing bewaarde hadden bijgewoond. /i;-tf'«'/«-pacha heeft zich tot woensdag avond te Bir mingham opgehuuden en is toen naar Manchester gereisd om al het merkwaardige ook aldaar in oogenschouw te ne men. Vrijdag morgen ten half 9 ure bevond hij zich reeds in eene der fabrieken. Berigten uit West-Indie door het stoomschip Forth aangebragtbehelzen niet veel belangrijks behalve dat de droogte op het eiland Jamaica nog altijd in eene verontrus tende mate voortduurde. Op sommige eilanden was wel eeni- ire regen gevallen, doch in zeer gennge hoeveelheid, en daarbij teekende de thermometer, in de schaduw op Kings town 96 graden. Men heeft berigten uit Nieuw-Zeeland waaruit blijkt dat ten gevolge van daar door de Engelschen op de in boorlingen in januarij jl. behaalde voordeelen, men den oor log op'dat eiland als geëindigd kan beschouwen. De Brit- sche ii-ouverneur had eene amnestie voor al de hoofden, die aan de vijandelijkheden hebben deel genomen, uitgevaardigd. Nog slechts één dier hoofden Heki genaamd bleef zich vijandig toonen en zwierf in boschachtige streken rond. Volgens berigten uit Lissabon van den 13 dezer, kon men de revolutionnaire bewegingdie daar in de laatste twee maanden de gemoederen in onrust heeft gehouden, toen als geëindigd beschouwen. De minister Palmella had maat regelen genomen tot opheffing van het diep gezonken cre- dietwelke maatregelen aanvankelijk gunstig hadden ge werkt. Men wilde door zeer uitgestrekte bezuiniging in 's rijks uitgaven de gaping aanvullen die door de thans af- gedwongene afschaffing van belastingen is ontstaan. den moorAznMï Lecomte, deze in zeker opzigt gelijk te stel len m.et het regtsgeding hetwelk tegen den genoemden door- luchtigen veldheer is gevoerd, en waarbij dezelve aan den invloed der staatszuchtige hartstogten van dien tijd is op geofferd. De voorzitter heefc het gezegde noch ontkend, noch nader toegelicht, maar heeft gemeend dat het gebeur de had plaats gehad in eene vergadering met geslotene deu- ren, tijdens de kamer, in geregtshof vereenigd over de schuld, of onschuld van een aangeklaagde had te beslissen. Hij vermeende, dat al wat in die vergadering was besproken, geheim had behooren te blijven en dat men geenszins in het openbaar daarvan behoorde te gewagen. De prins van de Moskowa heeft willen antwoorden maar daarop is in de ze anders zoo bedaarde vergadering zulk eene beweging ont staan dat hij het geraden heeft geacht het daarbij te laten. Over het algemeen is men van oordeeldat de heer Pas- quier beter had gedaan met in geen geval van het bedoelde ongelukkige regtsgeding te gewagen en dat daar de dag bladen het gebeurde hadden openbaar gemaakt, de prins van de Moskowa kwalijk konde zwijgen. De genoem- l de president wordt door de liberale oppositie hevig doorge- streken en ook geenszins door hec orgaan der dusgenoemde neo-katholieken gespaard. De hertog van Nemours heeft niet lang te Parijs ver toefd: heden morgen is hij met de hertogin en hunne twee zonen den hertog van Atenqon en den graaf van Eu op den spoorweg naar het kasteel van Amboise vertrokken. Morn-en den 19, zullen zij van daar naar het kasteel van Pau voortreizen noch te Bordeaux noch in eenige andere stad op hunnen weg zullen zij verwijlen, maar twee maan den op onderscheidene verblijven in de Pyrenees doorbrengen. Bij tielegenheid der opening van den spoorweg naar Brussel heeft de regering last gegeven om nopens de Bel gische l'akens, aan de grenzen, vrijgeviger uitlegging aan het tarief te geven. T^/le,, heeft opgemerkt, dat het hof der Tuillerien den rouw bij het overlijden van den Paus niet aangenomen heeft ofschoon het daarvan officiële kennisgeving heeft bekomen, £en geleerde, die sedert eene halve eeuw, door zij nen ijverigen en nuttigen arbeid ten behoeve der aardrijks kunde en door zijne vertalingen van de Duitsche werken van Alex, von linmholdt bekend is de heer E-jrieiis te Havre overleden. Hij was lid van het instituut en van vele an dere zoo binnen-en buiteniandsche geleerde genootschappen, en een groot boekenminnaar zoodat hij eene zeer schoone verzameling in deze hoofdstad heeft bijeengebragt. Hij be reikte den ouderdom van 84 jaren. i\]en verzekert dat alle aangewende moeite om den maarschalk Bugeaud over te halen, ten einde aan het hoofd der zaken in Algiers te blijvenvergeefs is geweest. Hij zou in julij herwaarts komen en, naar men algemeen zegt, door den generaal de Lamoricière worden vervangen. De jongste berigten uit Algiers behelzen dat de ko- onel Renard, in de Djebel-Casselniet minder dan 12,000 schapen 400 runderen 70 kanieelen en eene groote me nigte wapenen buit heeft gemaakt, na een zeer levendig ge- vedit waarbij de Arabieren zeer veel volks moeten verlo ren hebben. De kolonne heeft hare beweging naar Arba- Kesar voortgezet, werwaarts de inwoners zeiden, dat Abd- el-Kader met eenige ruiters geweken was. Men meldt uit Falaise dat den 14 aldaar een aller hevigst onweder gewoed heeftwaardoor vele woningen schade geleden en onderscheiden personen gedood of ge kwetst zijn geworden. 's GRAVENHAGE den 21 junij. Men meldt uit Apel doorn dat de valkenjagt den 17 dezer aldaar gehouden, zeer luisterrijk is geweest, en onderanderen met de tegen woordigheid van Z. M. den Koning, HH. KK. HH. den Prins en Prinses van Oranje, prins Alexander en Hunne Exc. den minister van Staat baron Sc'iininteipenninck van der Oye en den gouverneur van Overijssel is vereerd. PARIJS den 20 junij. De benoeming van eenen nieuwen Pïius is veel spoediger tot stand gekomen dan zulks vroe ger gewoonlijk het geval was en dan velen gedacht hadden. De kardinaal Ferrettibisschop vanimola, geboren in 1792, is onder de toejuichingen van het conclave als opvolger van Gregorius XFI uitgeroepen. De nieuwe Paus die den naam van Pius IX za\ aannemen, is dus slechts 54 jaren oud en wordt gehouden voor een man van een gematigden en vre- delievenden aardzijne benoeming wordt in de tegenwoor- 1 dige omstandigheden als gunstig beschouwd. Inmiddels luiden de langs den gewonen weg uit den Ker- kelijken Staat ontvangen berigten voortdurend ongunstig ten aanzien van de onder de bevolking heerschende stemming. De kamer der pairs beeft de wetwaarbij 200,000 fr. worden aangewezen voor de viering van de julij-feesten aan genomen. De prins van de Moskowa heeft deze gelegenheid aangesrepen om terug te komen op het regtsgeding van zij nen v"ader, den maarschalk iV^v welke, in 1815 door de toenmalige kamer ter dood is verwezen. Hij heeft zich be klaagd dat de omwenteling van 1830, in hare gevolgen, zoo zeer van hare beginselen is afgeweken dat de voorzit ter der kamer, de heer Pasquiernog dezer dagen zich heeft veroorloofd, om, by de regtsvordering in de zaak van GOES den 22 junij. Op den 19 dezer zijn de 170 bur- ders schorgrondengelegen in het voormalig vaarwater de Schenge uisschen Zuidbeveland en Wolfaartsdijk met oc trooi van bedijking, verkocht;-voor de som van. 11 3,000 en naar men verneemtaan een vennootschap bestaande uit eenige bewoners van onze stad en ons eiland. Algemeen is men in ons eiland thans reeds druk be zig met zaad snijden hetwelk voor den landbouwer en ar beider van belang is. Hetzelve is volkomen bekwaam en men rekent bij een niet buitengewoon beschotechter op goede qualiteit. Er was veel uitgezaaid hetwelk over het geheel goed is teregt gekomen. Hetzelfde geldt, nagenoeg van de tarwe, van welke men hoopt dat de te verwachten uitmuntende korrel het mindere beschot vergoeden moge. 'De zomervruchten hebben door aanhoudende droogte geleden. Wij vernemen dat de gewone jaarlijksche dank- en bid- dag ditmaal in het naburig Wolfaartsdijk op eene zeer bij zondere wijze is gevierd; te weten, met de plegtige inwij ding van een net orgel dat in de Hervormde kerk aldaar is i aangebragten naar de getuigenis van desbevoegden eere doet aan deszelfs bekwame vervaardigers de heeren Stulting I en van Maarschalkerweertte Utrecht. Het werd bij die I Telegenheid bespeeld door den heer de Kouter van Middelburg en onzen stadgenoot Labrant,

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1