M ID D E L,B a G S C H E W, 72. Dingsda 16 Jttöij. BESTUREN en ADMÏNÏSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JAARLIJKSCME DANKB^G. JAARMARKT TE DOMBURG. AANBESTEBIKG. ©coot-ÏSvittaujc. J"Vanfeirt)l«. fïcbcvlaubcn jrfoanïm tr 1 -..-aV Z)f abonnements-prijs dezer Courant h f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f Z. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu- J^ welijks'. Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot .f4S ■.-./^ regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. —_- Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 c/i.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brensen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat, naar aanleiding van liet Koninklijk Besluit van den i Augustus 1831 no. 72, de Dankdag oi Godsdienstige vie ring der overwinning van Waterloo dit jaar zal plaats heb ben op Zondag den 21 junij aanstaande, en noodigen dezel ve mitsdien uit, om geraelden Dsnkdag overeenkomstig de bepalingen der Wet van den i Maart 1815 (^Staatsblad no. 21), houdende voorschriften ter viering der dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toegewijd, op eene Godsdien stige en zoo veel mogelijk stichtelijke wijze te vieren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 Junij 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De DOMBURGSCHE KERMIS dit jaar invallende op Donderdag den 25 dezer en eindigende Donderdag den 2 Julij aanstaande zal naar de Gaai worden geschoten den 16 en naar den Ring gereden den 27 dezer. Domburg, den 13 Junij 1846. De Burgemeester, A. VAN DER MEULE. REGENTENoverde GODSHUIZEN te Middelburg zullen, op Woensdag den 17 Junij 1846, des voormiddagsten 10 ure, in een der Lokalen van het Gasthuishouden de Aanbeste ding der benoodigde LEVENSMIDDELEN enz., ten behoe ve der Gestichten, voor het tweede halfjaar 1846; waarvan de conditien dagelijks in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. BERLIJN den 8 junij. Z. M. de koning is e.Tgisteren uit de provincie Saksen en 'H. M. de koningin van Pillnisz hier teruggekomen. HH. MM. de keizer en de keizerin van Rusland vergezeld van de grootvorstin Olga en den prins van Pruis- sen zijn in den namiddag van den 2 dezer uit Michalowice te Warschau aangekomen en daar door de hooge burgerlij ke en militaire overheden alsmede door den aartsbisschop van Warschau en de overige geestelijkheid, met ongemeen veel luister ontvangen. Den volgenden dag heeft de keizer met zijnen zwager den prins van Pruissen de citadel be- zigtigd. Zoowel den 3 als den 2 was de stad des avonds geïllumineerd, FRANKFORT den 9 junij. De omstandigheiddat de koning van Pruissen en de keizer van Rusland, ter gele genheid van hunne laatste reizen, te zamen geene bijeen- Komst gehad hebben heeft alhier aanleiding gegeven tot ge ruchten omtrent eene verkoeling tusschen die beide vorsten. Aan den anderen kant wil men weten dat tusschen de ho ven van Petersburg en van Parijs eene toenadering heeft plaats gehad, en men beweert wijders, dat, ten gevolge daarvan ook eindelijk het aanknoopen van diplomatieke be trekkingen tusschen Rusland en België zou te wachten zijn. Naar luid van berigten uit Berlijn zouden de drie Noordsche mogendheden teruggekomen zijn op het onlangs genomen besluit, om Krakau een afzonderlijken Staat te doen blijven. Er zou namelijk nu een plan gemaakt zijn om de stad en het gebied van dien naam in Oostenrijk in te lijven. Of dit gerucht hetwelk gezegd wordt uit eene goede bron afkomstig te zijn, gegrond is, blijkt tot dus ver niet. Evenmin is het bekend, of zoodanig ontwerp de goedkeu ring van Frankrijk en Engeland zou wegdragen. De op heffing namelijk van den afzonderlijken en onafhankelijken vrijstaat Krakau zoude eene afwijking zijn van de bepalin gen van het Weener congres. Deze bedenking op zich zel ve zou echter vermoedelijk geen grond van tegenstand we zen nademaalgelijk bekend is het gebeurde met België reeds het voorbeeld van eene inbreuk op het Weener trak taat heeft opgeleverd. LONDEN den 10 iunij. De viering van Hr. Ms. ge boortedag heeft gisteren in deze hoofdstad behalve tot eene buitengewone levendighied en het houden van luistervolle ministeriele gastmalen tevens tot eene groote wapeuschouw in S;, James's-park aanleiding gegeven welk onder anderen ook door /i/-aA;/;;-pachadie zich sedert eergisteren in i^eze hoofdstad bevindtis bijgewoond^ Gisteren is Z. H. de groucvorst Konstantijn van Rusland met het linieschip de Ingermanland en begeleid door twee andere korvetten te Portsmouth aangekomen en met de aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Het bekende ontwerp v^n wet tot meer krachtige be teugeling van woelingen en misdrijven in Ierland is eergis teren in het huis der gemeenten weder ter tafel gebragt, om voor de tweede maal gelezen te worden. De tegenstand te gen die wet is in de laatste dagen wel verre van te ver minderen, zeer toegenomen, en alles duidt aan, dat de be windslieden ten dezen eene nederlaag zullen lijdendie ver moedelijk spoedig den val van het ministerie Peel ten gevol ge zal hebben. In eene zaturdag jl. ten huize van lord .7. Russell gehoudene bijeenkomst van de hoofden der whig- partij is namelijk besloten dat deze partij zich bepaalde lijk tegen dat ontwerp zal verklaren en alzoo ten deze de hand reiken aan de lersche opposanten, die hetzelve vroe ger met alle hardnekkigheid hebben bestreden. Aan deze vereenigde tegenstanders zullen zich bovendien ettelijke leden der tory-partij aansluitendie het ministerie bij de beraad slaging over de nieuwe graanwet, reeds openlijk zijn afge vallen en nu gretig de gelegenheid willen aangrijpen, om den heer Peel, welken zij uit hoofde van het afschaffen der graanregcen onbewimpeld van verraad jegens zijne voor malige begunstigers beschuldigen, ten val te brengen. Vermits het te voorzien was, dat de behandeling over de voormelde lersche dwang-wet dusdanige wending zou ne men, baart het bij velen verwondering, dat de bewindslie den niet te min die wet weder ter tafel hebben gebragten alzoo aan hunne tegenstanders de gelegenheid aanbieden om eene belangrijke zegepraal te behalen; te meer, omdat de nieuwe graanwet en het nieuwe handels-tarief nog in het huis der lords aanhangig zijn en deze hoogst belangrijke wet ten in geval van verandering van het ministerie, groot ge vaar loopen van niet tot stand te komen. Deze bedenking doet sommigen gissen dat de ministers thans voor den hef- tigen tegenstand der tory-partij tegen deze beide laatste wet ten in/.ouderheid tegen de graanwet, terugdeinzen. Uit den staatdoor de zeven genootschappen opge maakt, welke hier te lande tot uitbreiding van het Protes- tantismus in Frankrijk gevestigd zijn, blijkt dat, gedurende het jaar 1845, niet minder dan 7,439 bijbels, 28,647 nieu we Testamenten en 650,000 godsdienstige tractaten in dat land zijn uitgedeeld geworden terwijl de geldmiddelen dezer genootschappen zeer toegenomen zijn en de opbouw van een gToot aantal Protestantsche kerken daaruit bekostigd is. Omtrent den oorlog tusschen de Noord-Amerikanen en Mexicanen is te Nieuw-Orleans nadere tijding ontvangen. Een 7otal manschappen, door kapitein IValker aangevoerd, was door ongeveer 1500 Mexicanen overvallen en slechts weinigen hunner waren den dood of de krijgsgevangenschap ontkomen. Ook aan de zijde der Mexicanen zouden min stens 30 man gevallen wezen. Men zeide dat het kamp van den Amerikaanschen generaal Taylor insgelijks aangetast was, en duchtte dat hij zich niet zou hebben kunnen redden naardien de magt der Mexicanen uit minstens 8000 man goed gedisciplineerde troepen bestond. De Mexicanen waren ijverig bezig met het fort St.-Juan d'Ulloa te versterken. Sommigen gelooven dat het bestuur der Vereenigde S'aten een uitgebreid plan wil volgen en niet alleen de verovering van Mexico, maar ook die van Cuba en California beoogt. Santa-Anna was, bij de afzending der laatste berigten, nog te Havannah. Een door hem naar Vera-Cruz afgezon den persoon, die den generaal P^r^^/^s vrijgeleide naar Me xico kwam vragen is gevangen genomen en op een kasteel in het binnenland opgesloten, Te Rio liep den 9 april het gerucht dat de troepenvan Buenos Ayres en Monte Video slaags gevs'eest waren en dat de laatste het onderspit hadden gedolven. PARIJS den 11 junij. De beraadslagingen over de voor het loopende jaar ten ïsehoeve van Algerie toe te staiie bui tengewone credieten duren in de kamer van afgevaardigden sedert verscheidene dagen voort. De verschillende redenaars die daarbij het woord hebben gevoerd, zijn het slechts om trent één punt eens geweest, namelijk dat het Afrikaansche wingewest, daar het een bezettingsleger van 100,000 man en eene jaarlijksche uitgave van zooveel millioenen schats vordert, voor Frankrijk een drukkende last is, tot nu toe niet door de verworvene voordeelen opgewogen. Een en kele spreker, de heer Desjobertheeft als redmiddel voor het kwaad het ontruimen dier koloniën aangewezen waarop hij trouwens sedert lang had aangedrongen. Zijne gezegden zijn echter ouder vrij wat gemor aangehoord. Overigens heeft men meestal uitgewijd over het. omtrent de kolonie aan te nemen regerings-stelsel. Terwijl er afgevaardigden waren, die de verrigtingen van den maarschalk Bugeaud allezins goedkeurden meenden anderen dat daar een geheel burger lijk bestuur moest worden gevestigd of ten minste dat de krijgsbevelhebbers burgerlijke bewindslieden aan hunne zijde moesten hebben. Ook over de kolonisatie is veel gesproken. De heer de Lamartine heeft het denkbeeld van den maarschalk Jw^f/»*^/, omtrent het aanleggen van militaire koloniën, als onuitvoerüjk bestreden maar daarentegen de vestiging van burgerlijke volkplantingen, gepaard met eene mindere uitbreiding der veroveringen ijverig voorgestaan. Hij en anderen hebben zich tegen de wreedaardige wijze, waarop de oorlog in Afrika te dikwijls gevoerd werd ver klaard. De heer A. Dubois is daarentegen als de verdediger van de wijze van oorlogvoeren in Afrika opgetreden men kon zich meende hij over de rampen des oorlogs beklagen maar moest niemand deswege beschuldigen, De kamer der pairs heeftmet eene meerderheid van 64 teg;n 57 stemmen het ontwerp van wet wegens den spoorweg van Dijon naar Mulhausen en daarna nog e.enige wetten van plaatselijk belang, aangenomen, De kardinaal-aartsbisschop van Lyon begeeft zich eerst daags naar Rome om bij de verkiezing van een' nieuwen Paus tegenwoordig te zijn. De kardinaal Franconidie men zegt de meeste kans te hebben om tot die waardigheid ver heven te worden is een grijsaard van 70 jaren is lang van gestalte, zeer bleek en geheel kaal. Sedert verscheidene jaren noemde men hem te Rome cardinale papagiantc. Hij bragt bestendig dagelijks zes uren in het gebed door, Het hoofd van Lecomtedat aan eenige beoefenaars der schedelleer ter onderzoeking is gegevenheeft uitwendig den vorm welke volgens het stelsel van Spurzheim en van Gall neiging tot moord aanduidt. Zijn voorhoofd was gedrukt zijn hoofd werd bij den achterhals smaller, zijne ooren wa ren breed en stonden van het hoofd verwijderd. De laatste berigten uit Algerie zijn van den 3 junij. De krijgsverrigtingen waren toen overal geschorst en aan de afgematte Fraiische krijgsbenden werd dus eenige rust ge gund. De hertog van Aumale was den 2 van eenen togt naar de woestijn in de stad Algiers terug gekeerd. Ver scheidene vijandige stammen waren bij hem in onderwerping gekomen, doch niet toegelaten, dan na het opbrengen van zware boeten. Ook de generaal Jussuf, die zoo lang in het binnenland oorlog heeft gevoerd was dienzelfden dag te Algiers verschenen een groot aantal fraaije paarden mede brengende die een inlaudsche stam had moeten afstaan welke aan Abd-el-Kader bescherming had verleend. Die ge zworen vijand der Franschen bevond zich volgens stellige berigten van den 22 mei, weder op Maroccaaosch grond gebied. De hertog van Aumale naauwelijks te Algiers terug ge komen zou den 3 die stad weder verlaten hebben met &'i\\ maarschalk Bugeaud, om een togt in de provincie Oran te doen. De maarschalk werd tegen den 20 junij te Algiers te rug verwacht, en zou alsdan spoedig naar Frankrijk terug keeren. De deira van Ahd-el-Kaderdie tegenwoordig alleen uit den stam der Hachem bestond, was na ien moord der Fran- sche gevangenen een marsch ver zuidwestwaarts van haar jongst verblijf aan de Malouia getrokken. Onder weg was zij door een stam der Kabylen aangevallen, die haar eesiii; vee hadden ontroofd terwijl zij de hulp van andere Kaby len had moeten inroepen om zich tegen de roofzncht der eersten te vrijwaren. Brieven van Valparnïso, van i april, melden, dat er een geweldige opstand in die stad is uitgebarsten, bij gele genheid der verkiezing van afgevaardigden. Twintig of der tig personen hebben hierbij het leven verloren, velen zijn gekwetst, van anderen zijn de huizen en magazijnen d<,)or de oproerige bevolking geplinderd. ZIERIKZEE den 12 junij. Het aangekondigde feest, bij gelegenheid der derde vergadering en tentoonstelling van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft den 8 9 en 10 dezer adiier plaats gevonden; de voorbereidende beschikkingen tot het waardig vieren daarvan, waren aan de zorg van eenige heeren toebetrouwd en be antwoordden geheel aan het in hun gestelde vertrouwen. De zaamgevloeide meiiigte uit Zeeland en andere oorden waaronder vele der eerste staatsmagten en andere bezoekers van onderscheiding, gaf luister aan deze voor ieder ge wen schte vergadering. Maandag of eersre feeststond was toegewijd aan eene alge- meene vergadering der leden van deze vereeniging, gehouden in de Luthersche kerk daartoe welwillend afgestaan de voorzitter opende dezelve mot eene kernvolle redevoering ten betooge van het verval des landbouws in vele gedeelten van Europa der oorzaak daarvan des beteren toestands van 'deze in Engeland, en der middelen om ook dien belangrijken tak van nijverheid onder ons op te heffen voornamelijk door het verbeteren en vermeerderen van den veestapel. Daarna i werd een zeer uitgewerkt rapport en voorstel omtrent ver- beteringen in de meekrap-bereiding door eene commissie uit- gebragt, waaromtrent eene levendige discussie ontstond, en besloten werd om dit uitmuntend stuk aan de leder, gedrukt.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1