9IIDDELBURGSCHE COURANT, N". 67. Dooderdag 1846. 4 Junij. BESTUREN en ABMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ZEEBJ^DEIS. (Bcoot-Cvittatijc. jfcattkviïïi. ileocclaivecn ^^:ri:t^i::::^i. T.r,s<:..,....n,...^é, ::::^n:^;;;;^ëldr"i^^no^vau-i^;;;;.//;,-president v;nden schen over te gaan tot het v»ste kader, teven, zullen k.n- De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maandenen franco per Post f'i. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen '22 cents de regel, met uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels/ 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.') moet worden betaald. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend dacingevolge overleg met de Commissie der Bad- Iiirigting alhier, de opening der ZEEBADEN zal plaats hebben op Maandag den 29 Junij aanstaande, terwijl tot het nemen van Binnenbaden in het Bad-Paviljoen, reeds dage lijks gelegenheid is; alsmede dat, even als vorige jaren, ge durende het Bad-Saizoen bij H. J. Hendriksete Middel burgeen rijtuig zal gereed staan, om, wanneer er Pas- sao-iers zijn naar Domburg te rijden bij wien plaatsen be sproken en nadere informatie deswege kunnen verkregen worden. Brengende de Burgemeester wijders ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat onderscheidene nieuwe lokalen ter Huisvesting zijn ingerigt, waarvan nog eenige te huur, en waaromtrent informatien bij hem te bekomen zijn. Ver trouwende dat deze B.id-Inrigtingwegens hare ligging en boschrijke omstreken en wandelingen, zoo gezond als aan genaam, even als vorige jaren ruim bezocht zal worden. Domburg, 3 Junij 184Ó. De Burgemeester, A. VAN DER MEULE. FRANKFORT den 29 mei. H. M. de keizerin van Rus land heeft zich slechts kort te Salzburg opgehouden. Reeds in den ochtend van 24 mei heeft H. M.met de grootvor- s'in Olga, de reis naar Praag, over Linz voortgezet. In laatstgenoemde stad heeft H. M. eene zamenkomst gehad met de keizerin van Oostenrijk, die zich met den aartshertog Frans Karelvan Weenen derwaarts had begeven, om hoogstdezelve te begroeten. Z. M. de keizer van Rusland bevond zich den 24 nog te Warschau. Den 22 en 23 heeft Z. M. in de vlakte van Blonie weder wapenschouwingen gehouden over de bezetting i:n vervolgens met den vorst-stedehouder over den spoor weg een uitstip gedaan naar Skiernievvicevan waar Z. M. des avonds in de hoofdstad is teruggekomen. Men ver moedt nu, dat de keizer zijne gemalin te Praag zal ontmoe ten werwaarts dezer dagen ook verscheidene leden van het koninklijk gezin van Pruissen zich begeven hebben. De koning en de koningin als ook de kroonprins van Wurtemberg, hebben den 24 mede Salzburg verlaten en zijn reeds in hunne Staten teruggekomen. In de tweede helft van junij zal de kroonprins zich, met een groot ge volg, naar Petersburg begeven, alwaar, in het begin van julijzijn huwelijk met de grootvorstin Olga voltrokken zal worden. Den 25 dezer is de orde te Mannheim op eene ern stige wijze verstoord geworden door bloedige gevechten tus- sehen de manschappen der militaire bezetting en de burgers. Als de aanleiding daarvan wordt opgegeven dat de eerst- genoemden wraak hebben willen nemen wegens den dood van een hunner kameraden die voor eenige dagen in eene tapperij doodelijk gewond was. Het is den overheden niet dan met de grootste moeite en nadat ettelijke personen zoo aan den kant der inwoners als aan de zijde der militairen meer of minder zwaar gewond waren, gelukt, om aan den bloedigen strijd een einde te maken door de manschappen der bezetting binnen de kazerne vereenigd te houden. Den raad en minister van buitenlandsche zaken graaf Lavridrio voor binnenlandsche zakengraaf Tojal voor financiën de heer Laureio voor oorlog de heer Souza Azevedo voor justitie en de heer .lervis Athongia voor marine en kolo niën. Andere berigten zeggen echter dat deze schikkinj;ei> schipbreuk geleden hebben op voorwaarden welke de ko ningin den nieuwen president stellen wilde en waaraan deze zich niet heeft willen onderwerpen. Het zuiden van Portugal en de hoofdstad bleven nog rus tigmaar alle maatregelen van voorzorg waren genomen. De regerende hertog en hertogin van Salzburg-Gotha wa ren den 12 dezer, laatst van Gibraltar, te Lissabon gear riveerd. Het stoomschip Cambria heeft de tijding aangebragt dat de oorlog tusschen de Vereenigde-Staten en Mexico is dat alom waar de sultan op zijne reis verwacht wordt groote toebereidselen v oor zijne komst gemaakt zijn, en dat de overheden zich voornamelijk beijverd hebben om de wegen en straten welke in een allerongunstigsten staat ver- keeren en in de eerste plaats "van den ellendigen en meer en meer verachterden toestand des lands getuigen een eenig- zins dragelijk aanzien te geven. LONDEN den 31 mei. Prins Louis Bonaparte is alhier gearriveerd, en heeft reedj vele bezoeken van zijne vroeger daar gemaakte bekenden ontvangen. Zijn voornemen was naar Florence verder te reizen, om zijnen kranken vader te bezoeken, terwijl hij zich, voor het tegenwoordige althans van alle politieke bemoeijingen onthouden wilde. Het door sir R. Peel en zijne ambtgenooten aangeno- uitgebrokenen de vijandelijkheden begonnen zijn. De men stelsel wegens vermindering van regten heeft ook in het naaste aanleiding daartoe ligt hierin dat de voorposten der hoogerhuis de zegepraal behaald: De tweede lezing van het Mexicanen een detachement Amerikaansche soldaten, die op verkenning van hun kamp waren uitgezonden aangevatlen 13 man gedood, 6 man gewond en ongeveer 50 man gevan gen genomen hebben. Op het vernemen hiervan heeft de president Polk eene oorlogsverklaring uitgevaardigd, en eene daartoe betrekkelijke boodschap aan het congres gezonden door hetwelk onmiddellijk wetten zijn uitgevaardigd tenein de bet leger met 7000 man reguliere troepen te vermeerde ren en vrijwilligers uiterlijk ten getale van 50,000 man aan te werven. Ook is eene som van 10 millioen dollars voor oorlogskosten toegestaan. Dit alles is in den senaat nagenoeg eenstemmig, en in het huis, der representanten insgelijks met eene groote meerderheid doorgegaan. De stelling in welke de Noord-Amerikaansche generaal Taylor zich met zijne troepen, bij den aanvang der vijan delijkheden, bevond, werd te Nieuvv-York als zeer gevaar lijk beschouwd. PARIJS den 30 mei. De bevelhebber van het kasteel van Ham is alhier aangekomen en heeft een langdurig onder houd met de ministers van oorlog en van binnenlandsche za ken gehad. Op de uitvoerige rede, welke de heer Thiers in de zitting van de kamer der gedeputeerden van 11. woensdag uitsprak, en in welke hij de sedert het jaar 1837 door de regering gevolgde politiek hevig laakte antwoordde de heer G«/30? den volgenden dag zeer breedvoerig. De woorden wisselingen liepen verder over een door den heer Odilon- Barrot voorgesteld amendement, strekkende om de onder den titel van geheime fondsen op het budget gebragte som van 932,000 francs met 10,000 francs te verminderen. Na vele woordenwisselingen werd dit amendementop het ein- de der zitting van gisteren, met 220 tegen 147 stemmen verworpen, zoodat de aanhangers van den minister Guizot weder ver de overhand hadden op de oppositie. In de zit ting van heden werden de overwegingen van het budget van binnenlandsche zaken voortgezet. De heer Duvergierdeken van de orde der advoka- ten bij het koninklijk hof van Parijszal Lecnmte voor het hof der pairs verdedigen. Lecomte was door den kanselier uitgenoodigd voor zich een verdediger re ver kiezen, waarop hij antwoordde, dat hij dit geheel aan de zorg van den kanselier overliet. De heer Duvergier heeft daarop de hem toevertrouwde verdediging op zich genomen. Annstaanden donderdag den 4 junij zullen de openbare debatten een aanvang nemen, i Tijdingen van den gouverneur-generaal van Algerie van den 18 dezer, maken melding van een gevecht, hetwelk den II dezer in de Ouarensenis tegen Bou-Maza heeft plaats ge- I had genoemde aanvoerder had weder tweeduizend strijders j bijeen weten te krijgen maar is met groot verlies moeten i wijken aan de zijde der Franschen waren slechts twee man f gedood en weinigen gewond Den 16 dezer zijn de kabaïlen op nieuw terug gedreven; veel vee en vele goede- j ren zijn hun ontnomen en aan de stammen welke zich heb ben onderworpen is eene schatting in geld en geweren op gelegd. w 'sGRAVENHAGE den 31 mei. Z. M. de Koning- Groothertog heeft aan den gouverneur van Luxemburg vol- om de standen van dat groot-hertogdom in wets-ontwerp wegens de granen is den 28 aldaar, met 211 tegen 164 stemmen alzoo met eene meerderheid van 47 stem men doorgegaan. Te vergeefs had lord Ashburton nog in eene lange redevoering, betoogd dat deze maatregel of schoon schijnbaar uitsluitend berekend om den graanhandel te regelen, in staat was het geheele koloniale, handel- en muntstelsel des rijks op losse schroeven te stellen, en dat de sterke vermindering der graanprijzen tot groot nadeel der landeigenaars en pachters zou uitloopen en tot beduidende vermindering strekken van de inkomsten der geestelijken die uit de tien den leven moeten. Alvorens men tot stemming overging gaf de hertog van Wellington zijn leedwezen te kennen dat hij, ten behoeve dezer wettegen een aantal lords luoest strijden met weike hij sedert zoo lang op vriendschappelijken voet had verkeerd maar hij was in gemoede overtuigd niet an ders te mogen handelen en betreurde het slechts dat anderen zijne zienswijze niet deelden omtrent den raad welken hij gemeend had aan de kroon te moeten geven. De bladen van de partij der bescherming des landbouws over dezen uitslag misnoegdlaten niet na te doen opmer ken dat onder de meerderheid, die de tweede lezing heeft doen doorgaan, 73 lords behooren welke bij procuratie hebben doen stemmen, terwijl slechts 38 zoodanige procu- ratÏL-n tegen de wet gegeven waren. Zij schijnen te vermoe den dat eerbied voor den hertog van Wellington velen ge noopt heeft hem in dit geval niet te wederspreken maar achten dit daarom te verkeerder dewijl hij volgens die bla den wel een groot veldheer maar geenszins een groot staats man is. Voorts noemen zij den uitslag der stemming een ze- delijken zelfmoord door het eerste der wetgevende huizen begaan. Nog zien de bedoelde bladen niet dat de hertog eenigen anderen grond voor den door hem aan den maatregel geschon ken bijval heeft aangevoerd dan dat die door de koningin werd verlangd, en door het lagerhuis is bekrachtigd. Eergisteren bragt de kanselier van den exchequer zijne financiële staten voor het volgend jaar in het lagerhuis ter tafel. Ten vorigen jare waren de inkomsten over het tegenwoordig financieel jaar op 49,760,000 p. st. geraamd en nu bleek het dat zij, de Chinesche oorlogschatting niet eens medege- rekend 52,250,000 p. st. bedragen hadden, hetwelk de mi nister als een doorslaand bewijs voor het weldadige der ver mindering van beschermende regten aanvoerde. Hij meende de inkomsten voor het volgend jaar op 52,090,000, de uit gaven op 49,400,000 p. st. te mogen schatten hetwelk een aanzienlijk overschot zou opleveren vooral naardien de uit China verwachte gelden hier weder niet bijgeteld waren. De volgenden dag vreesde men voor nieuwe onlusten, doch is kanselier besloot zijne rede met loftuitingen op het_ tegen- de orde bewaard gebleven. Er is een gestreng onderzoek woordig ministerie welke maatregelen zulke gunstige uit- omtrent het gebeurde bevolen. Daarbij zal het blijken of, komsten opgeleverd hadden zonder dat een der groote be- /.oo als sommigen beweren, ook de in Baden heerschende langen des lands daarbij zelfs in het minste had geleden, staatkundige verbittering ten deze in het spel is geweest. De beide huizen hebben nu, uit hoofde van het Pinkster- - Berigten uit Konstantinopel van 13 mei melden, dat de feest, hunne werkzaamheden voor eenige dagen geschorst, sultan den 9, overland, de reis naar de noordelijke pro- Sir R. Peel h met zijne familie naar buiten vertrokken, en vincien van zijn rijk heeft aangenomen. Den 13 zou hij 1 keert woensdag herwaarts terug Een der dagbladen zegt op stelligen toon dat de ko ning en koningin der Franschen koningin Victoria, tegen het laatst van junij of in het begin van julij een bezoek zuilen komen brengen. Uit Lissabon zijn allerbelangrijkste tijdingen ontvangen. De opstand in het noorden van Portugal heeft een zoo groo- j magt gegeven ten en algemeenen voortgang gemaakt, waarbij het verraad 1846 te openen van den gouverneur-generaal Filhaes gekomen is, die een wapenstilstand met de insurgenten heeft gesloten, dat de mi nister Costa Cabral en zijne ambtgenooten zich eindelijk genoodzaakt gezien hebben hun ontslag in te dienen. Dit geschiedde den 17 mei, en de koningin ontbood terstond Zijne te Adrianopel aankomen in welke stad hij 4 a 5 dagen dacht te vertoeven. In alle plaatsen waar hij zich ophield heeft Z. H. de Turksche overheden en ook de primaten der Raja's, doen bijeenkomen, en hen vermaand tot broe derlijke eendragt, daarbij verklarende, dat zijne reis geen ander doel had, dan om met den toestand zijner onder- danen beter bekend te worden en dat allen zonder onder scheid van natie en geloofs-belijdenis, van zijne landsvader- lijke toegenegenheid verzekerd konden zijn. Als een bewijs van de zorg des sultans voor het welzijn van zijne onderda nen wordt de bijzonderheid bijgebragt, dat de vorst gelast heeftdat de hem op zijne reis vergezellende geneeskundigen eene groote hoeveelheid pok-stof zouden medenemen en op verscheidene rustplaatsen de Turksche en Christelijke kinde ren daarmede, in zijne tegenwoordigheid, heeft doen inen ten waarbij hij dan aan de behoeftigen steeds een geschenk in geld deed. AUeen in Bujuk-Tschekmedsche zijn op deze Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden n uit Vlis- singen in deze residentie terug gekeerd. Men wil weten, dat Z. M. dezer dagen zou hebben vastgesteld dat aan alle geëmploijeefden beneden den rang van adjunct-commies, de boden enz., bij de departementen van ala:emeen bestuur en bij dt; provinciale gouvernementen a-raaf Villarealom een nieuw kabinet te vormen. -.,..- ^- - j podngen mislukten, en nu werd de hertog van Palmella óe keus zal worden gegeven ommet inachtneming der voor van zijn landgoed ontboden. Na vele moeijelijkheden uit de waarden bij de nu aangenomen wet op de burgerh,ke pen- wederkeerige aanspraken van de hoofden der septembristen en sioenen voorgeschreven al dan met in het vaste kader van chirtisten geboren zou deze staatsman er den 20 in ge- ambtenaren te worden opgenomen, ponder dat daarniede ech- slaa-d zijn een ministerie te vormen, uit de volgend perso- ter nog zal uitgemaakt zijn «f dezu'ken d.e zouden wen.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1