i>lIDDELBURG$CHE C O U R A N T. -i^-i. N". 62. Zaturdag i 84Gö&Eï^ 23 Mei. -/c BESTUREN cu AD5ÏINISTR1TIEN. NlEUWSTIfMNGEN. y EDE RL. HAlSBEL-M.^ATSCHAPPIf. ilcbcvlanbcn De abonnenieuts-prijs dezer Courant is f 2,7 b voor drie maandenen franco per Post f'd. De abonnementen -worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta- lin" "eschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien i::e:! dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, n;et uitzondering van Hu welijks-, Geboorte- en Doodbekendniakiugen waarvan de prijs is: vf,n één tot zes regels/ 1 ,50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cts.^ moet worden betaald. De DIRECTIE het voornemen hebbendeom bij hare c-ers'-volgcnde TI?f-YEILIÏ>Ggelegenheid te geven tot het kooDin der gansche partij in één bod, zal die Veiling hou- Je:i'te ROTTERDAMalwaar mitsdien op IVoensdag den 17 Junij 184Ó, zullen geveild worden: 30,000 Blokken Banca TIN, liggende te Rotterdam. 30,000 Dito DITO Amsterdam. En alzoo te zamen 60,000 Blokken De Directie geeft de verzekering, dat, wanneer de geheele aaiveslagene hoeveelheid zal worden verkochtzij alsdan vóór den 15 Juoij 1847 geen ander Tin zal aan de iMarkt brengen en dat tot op dat tijdstip geene Gouvernements- Veilingen van Tin in Nederlandsch-Indie zullen worden ge houden. Aan den Kooper of de Koopers der geheele partij zal een tijd van drie maanden tot de ontvangst worden gege venbij partijen van minstens 5000 Blokken. De Notitien met de V'eil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 19 IMei 1846. VAN DER OüDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. BERLIJN den 16 mei. Volgens berigten uit Petersburg, zou 1. M. de keizer van Rusland in de laatste dagen van spril die hoofdstad weder verlaten ten einde zijne naar Rusland terugkeerende gemalin en dochter tot Salzburg te gemoet te reizen en deze verder huiswaarts te verzeilen. De dag der voltrekking van het huwelijk der grootvorstin Olga met den kroonprins van Wurtemberg is voorloopig bepaald op den 14 julij. Te dier gelegenheid zouden te Petersburg ongemeen prachtige feesten gegeven worden. De commissie uit den akademischen senaatbelast met ce uitgave der werken van Frederik den Groote heeft den 7 dezer in een plegtig gehoor aan Z. Ivl. den koning de thans voltooide drie eerste deelen als vrucht van haren ar beid, overhandigd. Deze voltooide deelen behooren echter tot de groote prachtuitgave we'ke niet voor den openbaren handel bestemd ismaar waarvan slechts 200 exemplaren als een geschenk des konings weg te geven gedrukt zul len worden. Met den druk der voor den handel bestemde intgave in 8vo. zal eerstdaags eveneens een aanvang gemaakt worden. Deze kan echter nog in bijzondere verwikkelingen geraken daar naar men verneemtde Fossische boekhan del het proces gewonnen heeft, hetwelk deze instelde, tot handhaving van deszelfs regt van eigendom op de werken van Frederik den Groote waarvan de eerste uitgave door ge noemden boekhandel ofschoon zeer gebrekkig, geschiedde. Dit regt, in hetwelk gen. boekhandel in eerste instantie be vestigd is is gegrond op een oud verdraghetgeen kort na den dood van Frederik den Groote, over diens letterkun dige nalatenschap met gen. boekhandel gesloten werd. Daar echter de tegenwoordige uitgave bij ministerieel besluit aan (ie hofboekdrukkerij van Decker te Berlijn opgedragen is zoo kan deze welligt in een onaangenamen toestand geraken, naardien de Vossische boekhandel bij het winnen van des zelfs proces in alle instantiente gelijk geregtigd wordt om de uitkomende deelen der nieuwe uitgave als nadruk in beslag re nemen. Volgens berigten uit Koppenhagen van den /dezer, zal eerstdaags de koning van Zweden met den kroonprins van Zweden en den hertog van Upland een bezoek bij de koninklijke Deensche familie afleggen. Dit bezoek geeft aan lie staatkundigen te Koppenhagen aanleiding tot een aantal gissingen. Na dit bezoek, zullen de koning en koningin van Denemarken hunne voorgenomene reis naar de hertog- liommen Sleeswijk en Holstein aanvangen. FRANKFORT den lö mei. Berigten uit Athene van 3 "'^ei melden dat het toen overal in Griekenland rustig was. De zittingen der wetgevende kamers, welke gedurende eeni- se dagen geschorst waren zouden hervat worden en raen verwachtte, dat het ministerie Kolettis door eene nog groo tere meerderheid dan vroeger ondersteund zoude worden. De vooruitzigten op den oogst waren zeer goed. Blijkens brieven van de Turksche grenzen, loopen ook daar, even als in Konstantinopel allerhande verontrus tende geruchten met betrekking tot de aanstaande reis des ïiiitans. Onder anderen verhaalde men, dat die reis in ver- >iand stond met een ontwerp om de in de vorstendommen MoldaviëWallachije en Servië bestaande staatsregelingen af te schaffen. Een aantal Polen die bij het mislukken van den jong- s;eii opstand uit Gallicie naar Hongarije gevlugtdoch later aldaar gevangen genomen waren zijn dezer dagen pnder sterk militair geleide te Weenen aangekomen ten einde aldaar teregtgesteld te worden. Als de reden waarom deze per sonen naar Weenen vervoerd zijn, wordt opgegeven, dat zij in die stad vele jongelieden tot deelneming aan Aiiw opstand verleid hebben en derhalve het geregteüjk onderzoek ten hunnen aanxien het best aldaar kan plaats hebben. De dienst op den ijzeren spoorweg van Weenen naar Praag, vvelke vroeger zeer veel te wenschen overliet, is nu derwijze verbeterd, dat de overtogt vrij geregeld in 16 uren geschiedt. Over dien weg, in verband met de vaart op de Elve wordt thans de reis van Weenen naar Dres den in 36 uren gedaan. In een onlangs te Frankfort ontvangen brief van pa stoor Czerski te Schneidemuhl zegt hijonder anderen het volgende Mijne stelling tegenover Ronge is nog altijd dezelfde. Ik mag en kan den positiven grond van het Chris telijk geloof niet verlaten dit zou tegen mijn geweten strij den. Ik wil noch kan in geen anderen heil en eeuwige gelukzaligheid zoeken dan alleen in Christus den Gekruiste; want ik weet dat den mensch op aarde geen anderen naam gegeven is dan de naam van Jezus Christus, in welken de menschheid haar zielenheil zoeken moet, en in welke zij dit vinden zal. Moge Ronge, moge anderen, al waren het ook millioenen hunnen vrede en de zaligheid hunner zielen in den doolhof van het raenschelijk weten zoeken ik wil mij aan de dwalenden niet aansluiten. De Hervorming in onze streken gaat rustig voorwaarts; de geineenten die aan het stellige Christendom vasthouden zijn groot in den geest en ofschoon wij met vele zwarigheden te kampen hebben zoo hopen wij dat de Heer ons, met zijnen krachtigen arm door alle gevaren en hindernissen des levens heen tot eeuwi ge rust, vreugde en gelukzaligheid voeren zal." Omtrent de aankomst van H. M. de keizerin van Rus land te Venetië behelst een der Duitsche dagbladen het vol gend nader berigtgedagteekend 9 mei Gisteren namid dag ten 2 ure vereenigde zich de gezamenlijke staatsbooten van het arsenaal aan het station van den spoorweg, om de aankomst van H. I\l. de keizerin van Rusland af te wach ten. De onder-koning met zijnen zoon Leopold, de vice- admiraal aartshertog Frederik. de burgerlijke en militaire gouverneurs, maarschalk Radelzky en graaf JVrbnahad den zich derwaarts begeven, om de keizerin te ontvangen. Omstreeks 3 ure steeg deze uit het rijtuig van den spoor weg en bereikte in eene draagbaar over het plein gedra gen de Molo alwaar zij aan den arm des onder-konings en door de overige hooge personaadjen begeieid met de grootvorstin Olga in de staatsboot stapte van wier steng de Russische vlag woei en die door den bevelhebber der marine in persoon bestuurd werd. De grootvorstin werd door den hertog van Wurtemberg, over den met tapijten be legden weg naar den oever geleid. De overige booten na men het gevolg der keizerin op, en ten drie ure zette zich de togt in beweging. De booten roeiden onder de Rialto- brug door, het groote kanaal langs, tot aan de Piazzetta waar de keizerin uitstapte om het uitzigt over het betoo- verend gedeelte van de stad der doges te genieten. Het wachtschipde oorlogskorvet Cesarea, was met al zijne vlaggen getooiden had de gezamenlijke manschappen in het wand verdeeld die met wuiven der hoeden en vreug dekreten de beheerscheres van het noorden begroetten. Voor het paleis der doges gekomen, wendde de booten, en roei den naar de trappen van het paleis des onderkonings waar de keizerin ten 4 ure afsteeg. Des avonds liet zich militair muziek onder hare vensters hooren. Ofschoon zich een groote menigte volks op het plein van St. Marcus heen en weder bewoog in de hoop dat zij op de wandelplaats ver schijnen zou, liet de keizerin zich daar niet zien." Dat de keizer van Rusland zich naar Salzburg begeven zal, om zij ne gemalin aldaar te ontmoeten, vindt te Weenen geen ge loof. PARIJS den 17 mei. In het dagblad Algérie leest men, dat de maarschalk Bugeauddewijl zijn gezondheidstoestand thans veel verbeterd is zijne terugreis naar Frankrijk tot op den tijd der verkiezingen voor de kamer heeft verschoven. Uit Óran zijn nieuwe berigten ontvangen in welke ge meld wordt, dat de aanhangers van Abd-el-Kaderin Ma- rocco, zich in een zeer ellendigen staat bevinden. Een ge deelte der Beni-Amer heeft de dienst van den emir verlaten en is tot die van Abderrhaman overgegaan. Door de ÏMa- roccaansche regering waren nu maatregelen genomen om die aanhangers te dwingen naar Algerie te wijken of hen naar de onbewoonde streek van Hoog Malouïa te drijven, waar zij spoedig gebrek aan levensmiddelen zullen hebben. Een dagblad van Rijssel heeft gemeld dat, bij de inwij ding van den Noordelijken spoorweg ook in deze hoofdstad feestelijkheden zouden worden gevierd; hiervan zal echter niets geschiedenaanvankelijk had men wel gedacht dat de ko ning der Franschen bij die gelegenheid herwaarts zou ko men en alsdan zouden alle steden van België welke die vors: bezocht, hem zekerlijk met groote pracht en vurige geestdrift ontvangen hebben, ,maar d^it plan was vóór den aanleg van den 16 april gemaakt sedert heeft men niet meer aan de volvoering daarvan ge^"t^t. Onder de prijsvragen welke ^klasse van schoone kunsten der koninklijke akademie voor'l^t jaar 1847 heeü uitgeschreven merkt men de volgende o§ Het tijdperk van Albert en Isabella is merkwaardig in de geschiedenis van België. Het land, tot eenheid gebragt, had voor het eerst een nationaal bestuur. Gedurende dat tijdvak bragt het eene menigte beroemde mannen voor en oefende naar buiten grooten invloed uit. De akademie vraagt eene geschiedenis van de regering dier vorsten welk werk zich tot den dood van Isabella zal moeten uitstrekken. De akademie verwacht geen eenvoudig gedenkschrift, maar een boek dat grondigheid aan sierlijkheid paart, en in hetwelk het onderwerp behandeld wordt met betrekking tot debinnen- en buitenlandsche staatkunde, het bestuur, den koophandel den maatschappelijken toestand en de beoefening van we tenschappen letteren en kunsten. Tot regt verstand der zaken zal dit werk, als inleiding, een tafereel moeten be vatten van den toestand onzer provinciën bij de komst aan het bewind van de aartshertogen." De antwoorden op deze prijsvraag zullen voor den i ja- nuarij des volgenden jaars moeten worden ingeleverd zijnde door de regering een buitengewone prijs van 3000 frs. aan het bekroonde stuk toegestaan. De akademie heeft verder nog 8 prijsvragen uitgeschreven de prijs van elk van welke in'eene gouden medaille ter waarde van 600 frs. zal bestaan. In een dagblad van Marseille leest men aangaande den politieken toestand van Italië, welke nog altijd veel onrust Ijaart het volgende Het hof van Rome heeft bij de Toskaansche regering op de uitlevering aangedrongen van verscheiden bewoners van Romagna, die onlangs naar Toskane uitgeweken waren. Daar de groothertog zich de verontwaardiging herinnerde, welke de uitlevering van Renzi eenmaal verwekte verkoos hij liever die staats-misdadigers bevel te doen toekomen om Toskane te verlaten, ten einde niet verpligt te zijn hen aan de Pauselijke overiieden uit te leveren. Verscheiden dezer uit gewekenen zijn nu met de Fransche paketbootwelke de brieven van Malta en Italië aanbrengt, te iMarseille ge komen. De gisting is dezer dagen te Bologna in Romagna en in oeheel Toskaneuit hoofde van uit Piémont ontvangen tijdingen aanmerkelijk toegenomen. De buitengewone militaire maatregelen duren in Lom- bardye steeds voort; de versterkte plaatsen worden van le vensbehoeften voorzien en al de bezettingen vermeerderd." Uit Madrid schrijft men den 11 dezer, dat het brik- schip Nerwion, met hetwelk vele Spaansche uitgewekenen naar Gibraltar waren gevlugt, aan de Spaansche overheden is uitgeleverd de uitgewekenen zijn echter onder bescher ming der Engelschen, te Gibraltar gebleven. Don .Tuan de ^7///z/o;;^«, kapitein-generaal van Gaücie, is tot luitenant- treneraal benoemd. In de Spaansche hoofdstad en de pro vinciën blijft alles thans rustig. 'sGRAVENHAGE den 18 mei. De Staats-Cournnt van heden behelst eene bekendmaking van den minister van fi nanciën bij welke Z. Exc. in aanmerking nemende dat de muntbiljetten uitgegeven volgens art. 2 der wet van den 18 december 1845, alsnu in omloop zullen komen, den vorm der gezegde büji tten zoo als die bij koninklijk be sluit van den 27 december 1845 bepaald is, doet kennen, met bijvoeging 'dat die muntbiljetten gedrukt zijn op papier waarin het watermerk: Rjks-Munt gevonden wordtdat zij zijn van 500 100 20 10 en 5 ieder dat zij voorzien zijn van den naamstempel des mitiisters van finan ciën dat de registratie bij het agentschap van her ministe rie van financiën te Amsterdam en bij de Nederlandsche bank bevestigd is door eene geschreven handteekening bij ieder dier instellingen, en dat elke soort der muntbiljetten met onderscheiden kleur in inkt is gedrukt, te weten: die van f 500 met gele; die van 100 met blaauwe die van 20 met groene; die van f 10 met paarsche en die van 5 met roode; behoudens echter dat sommige woorden en cij- fergetallen in zwarten inkt zijn gedrukten dat elke soort een doorloopend nommer draagt. Naar men verneemt zijn dezer dagen door de raadka mer van de arrondissements-regtbank alhier, achttien perso nen naar den heer procureur-generaal bij het provinciaal ge- regtshof in Zuid-Holland verzonden, ter zake van de ernstige ongeregeldheden die in de maand september van het vorige jaar, zoo wel in deze stad als te Delft hebben piaats gehad. Tot de verzonden personen behooren E. Meeter P. .f. de Haas, van GorkumDumée Qn van klingelen, schrijvers en uitgevers van de Ooijevaar en andere blaadjes. Lnatstl. zaturdag avond is op het Buitenhof aangehou den een zakkenroller juist op het oogenblik dat eene jufr_ vrouw, door middel van insnijding, het geld uit haren zak werd ontvreemd. Hij werd weldra erkend voor denzelfden

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1