i>IIDDELBURG$CHE C O R A I^' T. Dings dag 19 Mei. X*. 60. 1MQ. BESTUREN CU IDMNISTRATIEN. IJS fris SELiyG. OUDE MUjyr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG A. :m. becius. JMEL^TSTIJDOGEN Siütschl.iub. ©foot-fivittanjc JfranfetrijJi. Relate- BRUSSEL den 14 mei. In beide de kamers worden thans de werkzaamheden met veel ijver en geregeld voortgezet, In den senaat bespeurt men meerdere levendigheid dan te voren en meerdere overhelling tot de oppositie. flcbcvUttbcu De aboiinemer.ts-priji dezer Courant ii f 2,1b voor drie maandenen franco per Pos! 'S. De abonnementen ^forden voor niet minder dan drie maanden genomen en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer vil geplaatst hebben. De Advertentien -xorden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hu- velijks-. Geboorte- en Doodbekendmakiiigen waarvan de prijs is: ren éeu t«t zes regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (3,i r.'j.) v.oet worden betaald. Gezien hebbende de bekendmaking van Zijne Exc. den Minister van Financien van den 27 der vorige maand ge plaatst in de Staats-courant van den 6 iMei daaraanvolgende, Xo. 108 Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen Dat van af Dingsdag den 19 tot en met Donderdag den :8 ISlei aanstaande alsmede op Vrijdag en Zaturdag den ;9 en 30 dezer maand bij de Nederlandjclie Bank en bij da Agenten van 's Rijks Schatkist, op de gewone Kantoor- r.ren ter inwisseling kunnen worden aangeboden De Zeeuwsche Rijksdaalders of stukken van twee Gulden ziitig Centswelke geschonden of ongerand zijn Dat deze Muntspecie in zoodanigen toestand mn dz\i 28 Jlei aanstaande buiten omloop zal worden gesteld, en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de Schatkist zal aangenomen worden noch door de Ingezetenen zal beb.oe- ven te worden aangenomen Dat daartegen de Zeeuwsche Rijksdaalders waarvan het omschrifc ongeschonden is en die gerand zijntijdelijk in omloop zullen blijven doch dat daarop met den 29 Mei aanstaande toepasselijk i» gemaakt het bestaande verbod tegen het aannemen van dezelve in verminkten, besnoeiden of ge schonden toestand Dat de gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders (4- J) in bovengemelde maarregelen niet zijn begrepen Terwijl onverminderd de bij de hiervoren opgegevene ge legenheden ook bij de Rijks-Ontvangers bij de Stedelijke Ontvangers en den Ontvanger der Plaatselijke Belastingen al hiertoe de inwisseling in voege voorschreven, voor zoo veel hunne kassen dit toelaten, gelegenheid zal worden ge- i;even. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den irMei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd, RETHAAN MACARÉ L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, FRANKFORT den 11 mei. De keizer van Rusland heeft verschillende besluiten genomen omtrent de verandering der «raifen volgens de thans bestaande criminele wetten de sla gen met de knoet worden alle door geeselslagen vervangen. Men verwacht dat Weenen in de volgende maandbij celegenheid der plegtige onthulling van het gedenkteeken voor den overleden keizer Frans, door eenige vorsten van Znid-Duitschland zal worden bezocht. H. M. de keizerin en de grootvorstin Olga van Rus- ;snd hebben den 5 dezer, met den kroonprins van Wur- tenibergvan Florence de reis naar Bologna voortgezet. Behalve de aartshertog Johann weike de keizerin te Vene tië zal begroeten, zal ook de aartshertog ///^rffA/zich naar Salzburg begevenom H. M. te ontvangen. Uit laatst genoemde stad zal de keizerin denkelijk hare reis over Linz Praag en Krakau voortzetten. De hertog van Bordeaux isvan zijne laatste ziekte hersteld uit Frohsdorf te Weenen aangekomen en zal la ter te Venetië de zeebaden gaan gebruiken. Het onlangs uit Rome medegedeelde berigt, dat eer- ïang de benoeming van acht bisschoppen voor Polen te ver krachten zou zijnwordt nu in brieven uit die stad van ^7 april als ongegrond tegengesproken met bijvoeging flat de betrekkingen tusschen den Pauselijken Stoel en het Russische gouvernement thans weder nagenoeg van denzelf- tJen aard zijn als voor twee jaren. De tweede kamer der Beijersche stenden heeft den 7 cezermet overgroote meerderheid van stemmeneen voor stel aangenomen strekkende tot intrekking van de uitzonde- rings-wetten waaraan de Israè'liten nog in Beijeren onder worpen zijn. Van Stockholm wordt den 5 dezer geschreven dat de sluiting van een handelsverdrag tusschen Zweden en Noor- ^■egen en het koningrijk der Nederlanden in werking is weshalve de vrijheer von WahrendorfZweedsch gezant voor België en de Nederlanden naar 's Gravenhage is afge reisd. In het kanton Bazel is onlangs een man in psjarigen ouderdom overleden die i 87 nakomelingen heeft gehad van welke bij zijn overlijden nog 118 in leven waren Martin Sehmutzzoo heette hij, heeft namelijk 10 kinderen, 47 kleinkinderen, 107 achterkleinkinderen en 23 kindereo van het vierde geslacht gehad. LONDEN den 12 mei. De beraadslagingen over de derde lezing van de korenwet hebben in de zitting van het lager huis van gisteren eenen aanvang genomen en den volgenden dag voortgeduurd ais wanneer de voortzetting daarvan op den 14J bepaald is. Uit Nieuw-Zeeland heeft men alhier berigten tot 29 december ontvangen volgens welke de vredesonderh*ide- lingen met de inboorlingen afgebroken en de vijandelijkhe den weder begonnen waren. IMen zag eenen langdnrigen en bloedigen strijd te gemoetdaar de vijandige geest der in- landsche bevolking meer en meer toenam. Volgens de be rigten strekte het gezag der Engeischen zich tegenwoordig niet verder uit dan hun geschut reikte. parijs den 13 mei. Gisteren heeft de kamer der pairs, met 108 tegen 7 stemmen, het wets-ontwerp betrekkelijk het verdrag met België aangenomen; de wet, omtrent de heffing der belasting op de Inlandsche suiker, werd in dezelfde zit ting met 95 tegen 12 stemmen goedgekeurd. De heer de Jancigny die door het gouvernement met eene zending naar China en de Nederlandsche Oost-Indische bezittingen belast is geweest, is te Parijs teruggekeerd. Hij had Batavia in december 11. verlaten. De musicale wereld zal met spijt vernemen dat Doni zetti, die voor eenige maanden Psrijs heeft verlaten en zich naar Italië heeft begeven krankzinnig is. Hij verbeeldt zich dat hij overleden is. Hij wandelt in den tuin plukt bloemen, en zegt: Arme bloemen! dood gelijk de arme Donizetti J" Hij gaat voor de piano zitten, speelt eenige noten, zijne vingers verlammen en dwalen over de toetsen; de ongelukkige slaat zich voor het hoofd en roept smartelijk uit: Ziet gij nu, dat ik dood ben!" Een der Jladridsche dagbladen van den 7 dezer ver meldt dat men aldaar berigten van den burgerlijken gezag voerder van Malaga ontvangen lieeftvolgens welke eene poging is gedaan om hem en een groot aantal officieren terwijl zij wandelden te vermoorden. De kolonel van het provinciale regement van Grenada was werkelijk door ge weerschoten afgemaakt, en in verscheidene wijken der stad waren die gelostzoo dat er vrij wat ontsteltenis had ge- heerscht en de ingezetenen zich gehaast hadden hunne wo ningen te sluiten. De minister van financiën heeft een crediet verlangd van 80,000 fr.ter uitbreiding van de munt. Men schijnt als- nu vastelijk besloten te hebben om ook hier te lande gou den munt te laten vervaardigen. Tot dusverre is men ge noodzaakt geweest zich niet Fransene en Nederlandsche gouden munt te behelpen. Het programma voor de godsdienstige feesten welke ter gelegenheid van den sacraments-dag, in de kerk van St. Martinus te Luik zullen worden gehouden in welke de viering van dit feestnu zes eeuwen geleden is ingesteld is thans bekend gemaakt. Men zal te dier zake twee pro- cessien houden en wacht aldaar behalve de Belgische pre laten de aartsbisschoppen van Rheims en Kamerijk de bisschoppen van Curium, Trier, Langres en Tyr alsmede de bekende Fiansche predikers Ravignan en Lacordaire. Een dagblad van Rijssel verzekert dat de opening der spoorweg-sectie van Parijs naar Amiens tot de inwijding der linie van Parijs naar Brussel is uitgesteld, hetwelk wei- ligt in de laatste dagen van mei plaats zal hebben wanneer schitterende feesten zullen gegeven worden voor welke de aanzienlijke som van 100,000 fr. bestemd is. Een banket van 3 a 4000 couvertsin de lanen van de Esplanade ge geven zou door een monsterbal in de zalen van het stad huis te Parijs gevolgd wordeu. 's GRAVENHAGE den li, mei. Het heeft Z. K. H. den Prins van Oranje behaagd de opdragt aan te nemen van een binnen weinige dagen bij den steendrukker C. fV. Mie- ling alhieruit te geven lithographisch prachtwerk ge titeld de Hollandsche Schilderschooldoor de beroemdste schilders van Nederland zelven op steen geteekend. Dit werk zal daarom de bijzondere belangstelling der kunstliefhebbers verdienen omdat door de eigenhandige bewerking op steen de schilders hunne oorspronkelijkheid in de platen behouden hetwelk bij de gewone gravuren en lithographiendie geko pieerd worden niet het geval zijn kanverder worden de platen met de meeste zorg in verschillende tinten ge drukt zoodat de platen geheel het aanzien hebben als of zij op papier geteekend waren. Dezer dagen werd uit Utrecht melding gemaakt van de prachtdoor welke de aanstaande maskerade van heeren studenten aldaar zich onderscheiden zaldie de inhuldiging van Filips II als toekomstigen heer dezer landen, welke den 3 October 1549 binnen die stad plaats had in he: geheugen terug moet roepen. Eerder te weinig dan te veei is in dat berigt omtrent de toebereiJselen tot dien optogt gezegd. De heer Murien te Rotterdam die de levering van -het daartoe benoodigde costumeswapenrustingen harnachemen'en dekkleeden der paarden vaandels en blazoenen in ét-n woord van alles, bij aanneming op zich genomen heeft, houdt da gelijks een groot aantal personen van beide kunne, in een ruim lokaal, bezig, om, uit de fraaiste stoffen, met &f?. meesten smaak en de grootste naauwkeurigheid alles in ge reedheid te brengen wat aldaar, onder zijntoezigt, kan ver vaardigd worden terwijl hij zich tevens beijverd heeft om bij alle bestellingen ook van elders de Inlandsche nijver heid te bevorderen. Den 8 dezer werd het loojarig bestaan der Hernhu:- tersche gemeente te Zeist op eene plegtige en indrukwek kende wijze gevierd. Van alle zijden des lands waren be langstellende vrienden derwaarts zamengevloeid zooca: het ruime godshuis ter naauwernood de menigte kon bevatten. Bij deze gelegenheid was er diner bij den heer burgemeester van Bern, waaraan ook de heer gouverneur, als lid van het coHegie van toevoorzigtdeel nam. Hier te lande is eene vereeniging gevormd van perso nen uit den aanzienlijken en middelstand tot bevordering der verhuizing naar Noord-Amerika, Zij hield de eerste verga dering in het begin van april te Arnhemde tweede i;i meite Arasterdam en heeft een reglement ontworpen. Z;j zal gronden aankoopen in de Vereenigde Staten, en daar al les voor de ontvangst der verhuizenden doen voorbereider. hen met raad en daad bijstaan en in de reiskosten der be- hoeftigen voorzien. De vereeniging kan zich niemand aan trekken dan die van een goed burgerlijk en godsdienstig le ven is en leven wil naar Gods geboden wier naleving de vastheid uitmaakt eiker maatschappij. Die ten koste der ver eeniging worden overgevoerd blijven vrije burgers en zijn niet boven anderen bezwaard. Door de ruime deelneming waardoor er reeds eene vrij aanzienlijke som ingeteekend is, kan de commissie van bestuur de uitvoering van het plan aanvangen. Reeds in deze maand geschiedt de eerste ver huizing; zij zal bestaan uit lieden, die door bekwaamheid in landbouw of andere zaken kunnen vóórgaan en de moei- jelijkheden voor anderen bij hunne aankomst verminderen. Voortaan zal elke drie maanden eene bezending verhuizers afreizen. Velen uit den middelstand hebben zich aan de vereeniging gesloten, omdat hunne zaken achteruitgingen, of omdat zij hun bedrijf door de groote concurrentie enz. niet meer stipt eerlijk konden uitoefenen, of omdat zij voor hunne kinderen geen eerlijk bedrijf vonden. De meesten echter zijn lieden, die hun brood hier niet door arbeid kon den verdienen. Van den Helder wordt, onder dag:eekeni;:g van 9 de zer geschreven Heden is alhier binnengekomen Zr. ;\Is. instructie-vaar tuig Urania onder bevel van den hut. ie kl. ,7. J. van der Moor eaan boord hebbende de 16 adelborsten van het vierde studiejaar; zullende 8 dagen alhier blijven, om eenige manoeuvres te verrigten en de werven, den vuurtoren, de forten enz. te bezigrigen." Uit Hellevoetsluis schrijft men dat Zr. Ms. korvet Nehalf.nnia komraandant A. C. van Braam Houckgeest bestemd naar Oost-Indie, eerstdaags op de reede zal gehaald worden. Aldaar is op de haven gekomen en in Rijks dok gehaald Zr, INIs, stoomschip Hekla men veronderstelt dat gemelde bodem niet opgelegd, maar onmiddellijk gerepareerd zal worden tot het doen eener nader te bepalen reis. Den I april is te Suriname aangekomen Zr, Ms, trans portschip DE Merwede onder bevel vau den luitenant ter zee iste klasse ,7. L. van Hasselt, van Hellevoet«Iuis. AMSTERDAM den 16 mei. Op dea 14 dezer werd hier ter stede gehouden de twintigste algemeene vergadering van het Nederlandsch genootschap: tot zedelijke verbetering der gevangenen onder voorzitting van den heer mr. J.,J. Upwerf Sterling. Nevens de tegenwoordig zijnde leden des hoofdbestuurs vereenigden zich in dezelve de heeren afgevaardigden van wege de afdeeiingen des genootschaps te Alkmaar Amster dam, Arnhem, Delft, Gouda, 's GravenhageGroningen, Haarlem, Heerenveen, Hoorn, Leeuwarden, Rotterdam, Utrecht Zaandam Zutphen en Zwolle, In dezelve werd hulde bewezen aan de nagedachtenis van wijlen de heeren, H. baron Collot d'Escury van Heinenoord en mr, L. Bousquet, in leven buitengewone hoofdbestuurders des genootschaps en van wijlen m\si\xis Elisabeth Frymedelid van verdienste. Het verslag van de werkzaamheden des genootschaps en de staat van hetzelve, op den 31 december 1845, opgemaakt door den heer fV. H. IVarnsiuck eerste secretaris, is in die vergadering voorgedragen, vergezeld van eenige bij zonderheden nopens de geschiedenis van het gevangen swezen in ons land en in andere rijken inaonderheid in verbar.d

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1