iHIDDELBüRGSCHE C o R'^'IW T. 4^l>« Ti". 56. Zaturdag 9 Mei. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDING m -r\. PVBLICJlTIE. RATIONALE 31 IL IT IE. OPROEPING TAIV TERLOFGl^iGERS. BEPARTEMEJyT lAJY FIISAISCIEJS. SPIJS- UITDEEL ING. SDuitdchlanb. ülcberlAttben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen overeenkomstig de circulaire van den lieer Staatsraad Gouverneur, van 5 dezer maand (^Provin ciaal Blad no. 56) hij deze op de Miliciens Verlofgan- gers van de ligting van 1845, welke, krachtens speciale beschikkingen in het genot van onbepaald verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn om op de hiernavolgende da gen naar gelang van het Korps waartoe zij respectivelijk behooren des voormiddags ten elf uren te verschijnen op het Raadhuis dezer Stad, ten einde op de bepaalde tijdstip pen aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden overgegeven, om gedurende den tijd van drie maan den in werkelijke dienst te worden gesteld als Op Zondag den 10 Mei aanstaande, de Manschappen be- hoorende tot het iste Regement Dragonders. Op Dingsdag den 12 Mei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Bataillon Mineurs en Sappeurs. Op IVoensdag den 13 Mei aanstaande, de RTanschappen behoorende tot het Regement Grenadiers en Jagers, 6de Re gement Infanterie en iste Regement Artillerie; en Op Bonderdag den 14 i\ïei aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 2de Regement Artillerie. En worden mitsdien gemelde Verlofgangerster vermijding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dagen uren en plaats aangemaand. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Mei 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd RETHAAN MACARÉ L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. vorst dezen prelaat toedraagtdoet de beste uitkomst van deze echt christelijke handelwijze verwachten. FRANKFORT den 3 mei. Van de grenzen vanGallicie, 25 april, wordt gemeld, dat het onlangs afgekondigde be sluit des keizers, betrekkelijk de verligting van de vroon diensten alomme in die provincie een zeer gnnstigen indruk bij de volksmenigte gemaakt heeft. Ook ten aanzien van de behandeling van hare door Pruissen uit te leveren onder danen verwacht men dat de Oostenrijksche regering met slaging niet kon worden voortgegaan, en d5e wers-ontwer- pen als teruggenomen moesten worden beschouwd; waarna de zitting is opgeheven. Gisteren heeft de Hooge Raadkamer van strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van A'. van Ilulsi teKiimpen, uitgever van de Kritiek der Troonrede enz. tegen een in cidenteel arrest van het hof in Overijssel. De Raad het bedoelde arrest beschouwende als een gewijsde van instructie, waartegen geen hooger beroep noch voorziening in cassatie gematigdheid en toegevenheid zal te werk gaan. Naar men I ontvankelijk is, dan te gelijk met het eindvonnis, heeft re- verzekert heeft zij daaromtrent de meest geruststellende I quirant in cassatie niet-ontvankelijk verklaard en hem ver verklaringen aan het Pruissisck kabinet gedaan. Naar men uit Posen meldt, worden thans n Roomsch- Katholieke geestelijken in regten vervolgd wegens deelne ming aan de jongste revolutionaire woelingen in dat gewest en in West-Pruissen en is het door sommigen verspreide oordeeld in de kosten. De werkzaamheden aan de spoorweg-baan tusschen 's Hage en Rotterdam gaan geregeld voort. Eergisteren is men met het gedeelte tusschen Rijswijk en 's Hage begon nen welk vak tot nu toeuit hoofde van den stand van gerucht, als of bij het plaats hebbende geregtelijke onder- j het water, voor de bearbeiding ongeschikt was. zoek de oogen gesloten zouden worden voor de misdadige ARNHEM den 4 '''ei. Voor eenigen tijd werd door eenige Geldersche landbouwers het plan ontworpen om ter bevordering van den bloei en vooruitgang van den ak- 7- sc/ie maatschappij van landbouw op te rigten. Thans kan worden medegedeeld dat die maatschappij zich niet alleen handelingen der geestelijkheid van allen grond ontbloot. LONDEN den 4 mei. Uit Bombay zijn hier berigten i kerbouw vee-en houtteelt in deze provincie, ztntGelde ontvangen van den i april. Dezelve behelzen verscheiden aankondigingen en besluiten van den gouverneur-generaal van Britsch-Indiebetreffende het eindigen van den veld PROVINCIE ZEELAND. OPENBARE VERPACHTING. Qp Dingsdag den 19 Mei 1846, des voormiddags om 10 ure, zal, door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gent, daartoe behoorlijk gemagtigd, ten overstaan van den Notaris C. E. Fermandelresiderende aldaar, in het Logement Het gulden Flies, te AXEL, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting, voor den tijd van twee jaren, van: Ruim 107 Bunders, tot Bouwland aan te leggen SCHOR- GROND, gelegen in den nieuwbedijkten of Catha- rina-polderonder de Gemeenten yJxelStoppeldijk en Boschcapelle. Breeder omschreven bij de voorwaarden van Verpachting welke te lezen liggen: te Middelburgten Kantore van den Heer Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen te Axel, Stoppeldijk en Boschcapelleten Raadhuize dier Gemeenten en te Sas-van-Gent ten Kantore van den No taris Fermandelen van den Ontvanger der Domeinen, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Aanwijs op het locaal Zaturdag den 16 Mei, des namid- om twee ure, te verzamelen aan de Sluis bij Reigersbosch. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. VAN ZUYLEN van NIEVELT. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zal, op Donderdag den 14 dezer, des middags ten twaalf ure, in haar gewoon Lokaal, reke ning doen harer administratie over het afgeloopen jaar; wor dende de Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hun ne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 7 Mei 1846. Namens de Commissie voornoemd H. DU BüISSON BECIUS, Secretaris, BERLIJN den 3 mei. Volgens berigten uit Posen van 7 april was men den vorigen dag er in geslaagd de schuil plaats van zes in de jongste zamenzwering betrokken per sonen die zich langen tijd verborgen gehouden hadden en op wier inhechtenisneming veel prijs gesteld werd, in een naburig bosch op te sporenalwaar zij door het tot dat einde afgezonden krijgsvolk gevat en vervolgens gevankelijk te Posen binnengebragt waren. Onder hen bevond zich de edelman von fVotpol, die voor een der gevaarlijkste zende lingen van de emigratie gehouden wordt. Den 25 april heeft de aartsbisschop van Gnesen en Po sen een afzonderlijk gehoor bij den koning op Potsdam ge- nad Hij kwam met het doel om de koninklijke lankmoe- igheid af te smeeken voor de staatkundige gevangenen uit tie provincie Posen afkomstig. De groote achting, die de togt tegen Lahore en de regeling van de aangelegeolicden van dat rijk. De Indische dagbladen betoonen zich verbolgen over de aanstaande expeditie der Nederlanders tegen het eiland Bali. Te Sincapore beweren de kooplieden dat de vermeestering van dit vruchtbare eiland in strijd zou zijn met het traktaat van 1824. PARIJS den 3 april. De pairs beraadslaagden heden over het wets-ont\\'erp betrekkelijk de binnenlandsche scheepvaart. In de wet aangaande de westelijke spoorwegen werden door de gedeputeerden in hunne zitting van heden nog eenige wij zigingen gemaaktmen dachtdat het nog heden tot stem ming over deze wet zou komen. Den 30 april is te Tulle in het paleis van justitie, op den oogenblik dat er geregtszaken behandeld werden een vreesselijke moord gepleegd. Zekere heer Ckanfotir had met zijne familie bij de regtbank eene klagt ingediend wegens laster van hunnen buurman Fourche. Op het oogenblik dat de heer Chaufour de audiëntiezaal wil binnengaan, haalt Fourche een pistool te voorschijn en lost het vlak tegen den rug van eerstgenoemden af, zoodat deze terstond dood ne- derviel in tegenwoordigheid zijner wanhopende gade. De ontsteltenis onder de verzamelde menigte was in den eersten oogenblik zoo groot dat niemand er aan dacht den moorde- te vatten, hetgeen echter later plaats had. Te Puyin het departement van de Opper-Loire, is een droevig ongeluk door eene ontploffing van gaz veroor zaakt. De heer Lemore advokaatmaar die de balie ver laten had en zijne liefhebberij thans vond in het doen van chemische waarnemingen was in zijn laboratorium bezig met het maken van gaz, toen er eene ontploffing plaats greep waardoor het gansche laboratorium in een oogenblik in vol le vlam werd gezet. De heer Lemore en een zijner arbei ders zijn geheel verbrand van hunne lijken zijn niet anders dan eenige misvormde klompen wedergevonden. Een ander werkman is door het venster ontvlugtmaar is zwaargewond. Volgens berigten uit Algiers van 26 april zou de maarschalk Bugeaud den 3 mei uit die stad vertrekken om zich aan het hoofd eener kolonne te stellen, die tegen het ''oorgestane gevaren en moeite met elkander. werkelijk heeft gevestigd, maar dat men zich zelfs over eene ruime medewerking en ondersteuning mag verheugen. Op dezen oogenblik reeds telt de maatschappij niet minder dan 485 leden. ROTTERDAM den 6 mei. In de veiling van 331 heele, 2872 halve en kwart-kisten Java-indigo en 128 kisten Java- cochenille, maandag door de Ned. Handel-maatschappij al hier gehoudenis alles verkochten zijn de prijzen ge- loopen als volgt: de indigo van 115 tot 465 cents en de cochenille van 100 tot 425 cents. Gisteren namiddag is de eerste steen in de fondering van het nieuwe stationsgebouw van den Hollandschen ijze ren spoorweg, buiten de Delftschepoort alhierdoor de hee ren P. van Nugteren en P. S. Boel/iouwer ge]Qgd geworden. ZIERIKZEE den 5 mei. Zaturdag jongstl. is alhier, op de werf de Goede Intentie toebehoorende aan den heer .7. Strickaertmet het beste gevolg te water gelaten een kof schip, genaamd Marinus en Gertruidagebouwd voor reke ning eener reederijonder directie van de heeren M. C. de Crane Gf Zoon alhier, zullende gevoerd worden door kapt. A. Spijkmonen bestemd voor de vaart van deze stad; zijnde te gelijker tijd aldaar de kiel gelegd voor een schoe- nerschip. Dingsdag laatstl. is in de gemeente Stavenisse, eiland Tholeii een dier beklagenswaardige ongelukken voorgeval len \\-elke in deze provincie zoo dikwijls plaats hebben, en waarvan men kortelings geleden nog een voorbeeld ver nomen had. Op dien dag hadden zich 11 personen bege ven naar de schorren, ten einde aldaar de door de visschers gevangen wordende bot te helpen uitzoeken en alzoo hec uitschot voor zich te behouden doch hetzij dat men zich daarmede te laat bezig gehouden heeft, of dat men door het opkomende water en den invallenden nacht verrast werd, bij het terug keeren naar den dijk zagen zij zich rondom door het water ingesloten; sommigen, en vooral de kinderen, verloren al spoedig hunne tegenwoordigheid van geestzoodat de meer bejaarden onder hen niet enkel op lijfsbehoud voor zichzelven, maar ook voor deze minderjarigen dienden be dacht te wezen; althans door zich in het water te begeven. zijn er negen behouden, doch afgemat, aan den dijk geko men; terwijl de overige twee, zijnde .Incob ran Oeveren oud 47 jaren, en JMaotje IFestdorpoud 16 jaren, beide te Stavenisse woonachtig aldaar op eene zoo treurige wijze hun leven hebben moeten laten de geredden hebben dezen volstrekt geene hulp kunnen toebrengen, daar men hun spoor al spoedig verloren was, en zij op een misleidend punt wa ren aangeloopen. Het lijk van het meisje is den volgenden dag gevonden doch dat van den man wordt nog vermist. MIDDELBURG den 8 mei. Bij besluit vsn den 3 de zer, heeft Z. M. aan den heer S. Hemerijk Tak, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein bij het batail lon rustende schutterij no. 3 in de provincie Zeeland en ztilks wegens verandering van woonplaats. Gisteren namiddag zijn van hier liaar Vlissingeii vertrok ken de staf en twee compaguien van het 2de bat. 3de reg. infanterie en is des avonds per stoomboot over Gorinchem van Amsterdam aangekomen en alhier verbleven het 3de bat. van gezegd regement. Heden arriveren alhier van Breskeos twee comp. van het ■2de bat. 8ste reg. infanterie ten einde op morgen nüar Amsterdam te vertrekken. Uit Groningen schrijft men van den 4 dezer: Wij verueniendat in de itiaand october aanstaandebJj de verwKseling .van hiït rectora-at onzer hoogeschooldoor ontwerpen, houdende vaststelling van den aden titel: van de heeren studenten $en€ masqnarade zal gehouden worden, straffen en derzelver soorten. Bij de stemming over dat ont- i die voorstellen zalden intogt van de kruisvaarders hinntn werp hebben zich aó vóór en 30-tegen hetzelve verklaard, KonstantbiopeJbegeleid door keizer Alexius Comnenus met zoodat hetzelve niet is aangenomen. fijnen hofstoetnadat zij dezengehuldigd hadden." Na deze afstemming heeft Zijne Exc. de minister van t -^ Volgens de Lcydsche courant is den -heer 'Hofman te justitie verklaard, dat, vermits de verdere aan de orde Leyden door tüss'chen1;omst van den heer von 'Sieboid,'it gestelde wets-ontwerpendie de overige titels van boek Ijvertaling van den Chiiiescheti brief des kelKrs van Jayi'an van het strafwetboek inhielden, in het'naauwste verband 1 opgedragen,, die oplangs bijous gouvernement ontvangenis, stonden met den thans afgestemden titel, met deze beraad-^ Het monum^if, ter eetè van den hiirenant-ad'öiiraal landschap Ouarenseris moest oprukken. Den 25 had zich te Algiers het gerucht verspreid, dat de generaal .Jussuf, die steeds voortgaat met Abd-el-Kader te vervolgen in het landschap Djebel Amour eene nederlaag geleden had en zelfs in handen van den vijand gevallen was. Het Spaansche regeringsblad van den 28 april maakt, behalve het bulletin van den generaal Concha omtrent zijne overwinning op de opstandelingen bij Santiago, ook het be- rigt van den kapitein-generaal Villalonga bekend houdende dat hij tegen Lugo zou oprukken welke plaats hij blij kens het vroeger medegedeelde sedert werkelijk vermees. terd heeft. 's GRAVENHAGE den 6 mei. In de avond-zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren heeft na langdurige beraadslagingen eene stemming plaats gehad over het eerste der wets-ontwerpen tot wijziging van het boek I van het strafwetboek houdende vaststelling van den I sten titel handelende Van misdrijven en derzelver onder scheidingen. Bij die stemming hebben zich 32 leden vóór en 24 tegen dat ontwerp verklaard, zoodat hetzelve Is aan genomen geworden. In de zitting der Kamer van heden hebben de beraadsla gingen plaats gehad over het tweede der bovengemelde wets-

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1