MIDDELBÜRGSCHE COURANT. iX". 55. Donderdag 1S46. 7 lei. BESTUREN eü ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. PUBLICATIE. HERIJK. LA 3 DB 01 rr. 2Duit0cItl<inb> JV.inkvijïf. ficlgte. ülcbcvlanbctt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op de resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten van den 17 April 1846 No. 27, (^Provinciaal Blad no. 48,) betreklvelijk den Herijk der bevorens reeds geijkte en herijkte Lengtematen Inhoudsmaten en Gewigten voor liet jaar i 846 Gezien de missive van den Heer Arrondissements-IJker van den 24 April jl. No. 8 Brengen bij deze ter kennisse der belanghebbenden Dat met de Verificatie en Herijk der Lengte-Inhouds maten en Gewigtenbinnen deze Stad een aanvang zal worden gemaakt op Vrijdag den i Mei aanstaande, in de benedenkamer van het groote woonhuis, staande in de voor malige Glasblazerij, Wijk E. No. 130, en voorts op de dagen hieronder vermelddes voormiddags van negen tot twaalf m des namiddags van drie tot vl/'f me en zulks tot en met den 6 Junij daaraanvolgende als wanneer het Kan toor tot 'het doen der IJktoiirnée zal gesloten worden. Dat, ten einde de werkzaamheden geregeld en met de meeste naauwkeurigheid zouden kunnen geschiedendoor den Heer Arrondissemeuts-IJker stiptelijk de navolgende orde zal worden in acht genomen als Des Maandags voor de IJzeren en groote Koperen Gewig ten van een Nederlandsch Fond en daarboven Des Dingsdags voormiddagsvoor de kleine Koperen Ge wigten en des namiddags tot het justeren en in orde bren gen der te ligt bevondene stukkenwelke aIJdan kunnen worden afgehaald Des IFoemdags voor de Lengte- en Inhoudsmaten voor drooge waren Des Donderdags voor de Maten en Gewigten der Land lieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten Des Vrijdags voormiddagsvoor de Vochtmaten en des namiddags voor de groote IJzeren Gewigten Des Zaturdags alléén des voormiddags voor het Medici naal- het Goud- en Zilver-Gewigt. Dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt en gereinigd moeten worden aangeboden zullende dezelve bij gebreke van dien, als wordende de Verificatie daardoor on mogelijk gemaakt, worden afgewezen, en dat geene Maten en Gewigten na de Herijking zullen afgegeven worden waar van de ijkregten en reparatie-loonen niet zijn voldaan. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer ^tads-Courant geplaatst. Gedaan ter Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 April i8a6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOOR.T VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS VERGADERING der Vereenigde Afdeelings-Bestiiren in IValcherenvan de Maatschappij tot Bevordering van Land bouw en Veeteeltop Maandag den II Mei aanstaande, des voormiddags ten tien urein het gewone Locaal op de Groenmarkt. Middelburg, den 7 Mei 1846, FRANKFORT den i mei. In Gallicie is thans volgens den Oostenrijkschen Beobachter een keizerlijk patent van den 13 april afgekondigd, waarbij eenige beschikkingen ter gun ste van het landvolk in dat gewest gemaakt zijn. Dezelve bestaan in de afschaffing van een gedeelte der tot hiertoe verschuldigde hand- en spandiensten en in de bepaling dat de landlieden, ingeval zij zich door eenige vordering van hunne heeren bezwaard achtenhunne klagten regtstreeks aan het districts-bestuur of aan de door de regering daartoe aangestelde overheid zullen kunnen indienenzonder die gelijk tot nog toe, vooraf aan de (door de bezitters der heerlijkheden benoemde) plaatselijke overheden te moeten doen kennen. H. M. de keizerin van Rusland is den 22 april te Livorno aangekomen, en zou den 23 de reis tot Pisa voort zetten. Naar men meldt, had H. M.bij hare aankomst in eerstgenoemde stad geenszins zulk een lijdend voorko men als de geruchten omtrent hoogstderzelver gezondheid deden vreezen. LONDEN den i mei. In de zitting van het lagerhuis van heden zijn de beraadslagingen over de eerste lezing der wet, tot bescherming van personen en bezittingen in Ierland ten einde geloopen en is met 274 tegen 105 stemmen tot die eerste lezing besloten. Sir Robert Peel heeft aangekon digd dat hij den 25 dezer het voorstel tot de tweede le zing dezer wet zoude doen. De behandeling der koren wetten in comité zou den 4 dezer een aanvang nemen. In hec hoogerhuis is het wets-ontwerp waarbij vele vroegere besluiten worden ingetrokken die Israëiitenen be lijders van andere godsdienstenbuiten de Episcopaalsche en Roomsch-Katholieke aan talrijke nadeelige of vernede rende bepalingen onderwierpen, ten tweedenmale gelezen. In de maand maart alleen zegt een dagblad van Nieuw- Yorkzijn alhier niet minder dan 4,349 landverhuizers aan gekomen, als 3,309 over Groot-Brittanje, 371 over Havre, 329 over Bremen, 129 over Rotterdam, 92 over Hamburg en 119 over andere havens. PARIJS den 2 mei. Gisteren is de naamdag des konings op eene allezins luisterrijke wijze gevierd geworden. Des middags zijn de gezamenlijke jczanten en buitenlandsche diplo matische ambtenaren bij Z. M. toegelaten en daarna de leden der wetgevende kamers der verdere hooge staats-col- legien en de officieren der bezetting. De koning is door den Pauselijken nuntius en de voorzitters der beide kamers plegtig toegesproken geworden en gelijk te verwachten was nogmaals geluk gewenscht met zijne ontkoming aan den laat- sten aanslag. Z. M. heeft op de tot hem gerigte aanspra ken kortelijk in treffende bewoordingen geantwoord, en hoofdzakelijk te kennen gegeven aan de gezamenlijke diplo matie dat het doel van zijn streven wasom den alge- meenen vrede te bewaren. Aan de leden der vertegenwoor diging heeft Z. M. verklaard, dat hij niets vuriger wenscht dan mede te werken tot het behoud van de orde in verband met eene gepaste vrijheid. De Egyptische vorst Ibrakim-hs.sis. heeft mede deze ge legenheid te baatgenomenom koning Lodewijk Filips te begroeten. Naar men wil zal deze prins nog eenigen tijd alhier ter stede verblijven en is hij door den Engelschen gezant, lord Cowley, uitgenoodigd om ook Londen te be zoeken aan welke uitnoodiging hij hoogst waarschijnlijk zal voldoen. In den avond van gisteren heeft de koning zich voorts, omringd door de leden zijner familie aan den volke ver toond. Daarna is een prachtig vuurwerk afgestoken. De orde is geen oogenblik gestoord geworden en men heeft niet onopgemerkt gelaten, dat nimmer te voren de.koning met zoo vele blijken van opregte aanhankelijkheid en geest drift door de menigte is begroet en toegejuicht geworden. De Moniteur de PArmee houdt eene koninklijke or donnantie van den 22 april, waarbij een achttal luitenant generaals op reserve worden gebragt en even zoovele marc- chaux-de-camp tot luitenant-generaals worden bevorderd. Onze dagbladen melden, dat Z. öl. de koning dade lijk na den jongsten aanslag op hoogstdeszelfs levenaan de koningin van Engeland geschreven heeft, en dat H. I\L ko ningin Victoria hoogstdenzelven ook terstond eii>enhandig heeft geantwoord. Het schijnt, dat de koning der Franschen in zijn brief de hoop had uitgedrukt, dat de jonge konin gin hare voorgenomene reis naar de Fransche hoofdstad niet zou opgeven. De koningin moet hebben geantwoord, dat zij de bedoelde reis gaarne zou ondernemen, doch zoude de zaak aan het parlement onderwerpen. 'Alles schijnt aan te duiden, dat het hof der pairs zich binnen weinige dagen in publieke zitting zal vereenigen om Lecomte, te vonnissen. Men meent, dat deze zaak in drie zittingen zal geëindigd zijn, dewijl het onderzoek bijna niets nieuws heeft aan den dag gebragt. Even stilzwijgend als Lecomte tegen zijne bewakers iseven onhandelbaar is hij voor zijnen advokaatden heer Duvergierdie hem ambtshalve is toegevoegd. Hij wil geene enkele verklaring gevenwelke tot zijne verdediging zoude kunnen strekken. De eerste togt over den spoorweg van Parijs naar Rijs- sel is eergisteren in 9! uur gelukkig volbragt. Tegen het einde van mei zal de dienst van Parijs naar de Belgische grenzen bepaaldelijk worden vastgesteld. Men heeft hier berigt dat de generaal Concha volkomen over de opstandelingen in Galicie heeft gezegepraald hij zou 1400 manschappen, waaronder 54 officieren, gevangen heb ben gemaakt, terwijl omtrent 100 der zijnen deels gedood, deels gewond waren. Te Madrid was den 26 april dienaan gaande nog niets officieels bekend gemaakt. Men schrijft verder van genoemden dag De generaal Oribe was tot bevelhebber der provincie Terruel benoemd maar na met zijne vrienden geraadpleegd te hebben heeft hij geweigerd die betrekking te aanvaarden de minister van oorlog heeft hem daarop bevel gezonden om Madrid binnen 24 uren te verlaten en naar de Canarische eilanden te gaanten einde daar depêches van de regering af te wachten." BRUSSEL den 3 mei. Dagelijks beraadslaagt de kamer der representanten over de begrooting voor openbare werken zij is reeds tot het derde hoofdstuk genaderd. Bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld van Simon Stevin zullen te Brugge van den 25 julij tot den 2 aug. groote feestelijkheden plaats hebben het programma dezer feesten wordt reeds door de dagbladen medegedeeld. 'sGRAVENHAGE den 4 mei. In de bijeenkomst der Tweede Kamer van zaturdag zijn zonder beraadslaging en met algemeene stemmen, aangenomen de ontwerpen van wet tot verhooging van zes hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1846 en 1847, ter zake van de pensioenen. Vervolgens is aan de orde van den dag de beraadslaging over het ontwerp van wet tot gelijkstelling van de schepen, varende onder Russische vlag, met die van de meest begun stigde vreerade natie welk ontwerp daarna in eene zitting met gesloten deuren 'is aangenomenmet 44 regen 6 stemmen. Het eenige artikel van dit ontwerp luidt als volgt: „De schepen onder Russische vlag welke de havens van het koningrijk der Nederlanden inkomen of uitvaren, worden, met de dagteekening van afkondiging dezer wetten opzig- te van de goederen welke zij in- of uitvoeren in het ge not gesteld van al de voordeelen, welke aan de meest begun stigde vreemde natiën reeds zijn of nader zullen worden toegekend." Te half 4 ure zijn de deuren weder geopend en zijn de beraadslagingen gehouden over het ontwerp van wet tot re geling van de uitgaven voor de kosten der lands 'drukkerij over de jaren 1841 tot en met 1847. De heeren Faberva.i Riemsdijk en Kniphorst hebben het ontwerp bestreden. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken ad interim heeft hetzelve toegelicht en verdedigd. Bij de stemming is heront werp aangenomen met 37 tegen 11 stemmen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden is de beraadslaging aangevangen over de wets-ontwerpen tot wijziging van het iste boek van het strafwetboek welke beraadslaging morgen ochtend ten elf ure zal worden voortgezet. In dezelfde zitting heeft de centrale afdeeüng haar alge meen verslag uitgebragt over het wets-ontwerp tot uitvoering van werken aan de Dedemsvaartover welk ontwerp de be raadslaging zal plaats hebben na afloop van die over het wets>-ontwerp betrekkelijk de groote visscherij. Bij besluit van den 30 april jl., heeft Z. j\l. aan de heeren dr. C. F. Donnadieu leeraar voor de scheikunde en dr. S. Bleekrodeleeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan de koninklijke akademie te Delft, toege kend den titel van hoogleeraar. AMSTERDAM den 4 mei. Eergisteren, zaturdag avond heeft het koninklijk gezin den Franschen schouwburg met een bezoek vereerd en is er wederom door het publiek met alle blijken van eerbied en genegenheid ontvangen. Des anderen daags heeft het hof de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bijgewoond ten half twee den kruidtuin en vervolgens het locaal van het zoölogisch gezelschap Natu ra Artis Magistra bezochtonder eenen ontzettenden toe vloed van verheugde aanschouwers, welke de zucht om het vorstelijk gezin te zien en het heerlijke lenteweder te ge nieten, naar de Plantïvadje gelokt had. Eindelijk is gisteren avond, ruim 7 ure, Z. M. de Koning, met eenen bijzon deren spoortrein naar 's Hage teruggekeerd na alvorens nog zijn bijzonder genoegen en dank wegens het onthaal alhier te Amsterdam genoten in de hartelijkste uitdrukkingen aan het bestuur der stad te hebben te kennen gegeven. Heden is Z. K. H. Prins Hendrik naar Medemblik ver trokken van waar Z. H. morgen hier weder terug ver wacht wordt. Ten half een uur is heden ook H. M. de Koningin ver- zeld door de overige leden der koninklijke flimilie en den hofstoetnaar den Haag teruggekeerd. MIDDELBURG den 6 mei. Gisteren is alhier aange komen en met de hulde aan zijnen hoogen rang verschuldigd ontvangen mgr. de baron van IVijkersloothbisschop van Curium tot inwijding der alhier nieuw gebouwde St. Pie terskerk voor de R. Kath. gemeente, welke plegtigheid op heden, met het ceremonieel daartoe vereischt wordende, in bijzijn van vele geestelijken en daartoe uitgeiioodigde autoritei ten mitsgaders een grooten <oevloed van de leden der kerk zoo van deze stad als van buiten dezelve en ook van an dere godsdienstige gezindheden heeft plaats gehad; zijntje al les in de beste orde afgeloopen. Door welwillende mededeeling vermeenen wij den be langhebbenden te kunnen berigtendat de opkomst der mili ciens uit de reserve van 1845, om op 15 mei voor drie maanden, zoo als ieder jaar plaats heeft, onder de wapenen te komen om gekleed en geoefend te worden, bepaald is op de volgende dagen op welke zij zich des morgens ten tien ure te Middelburg zullen vereenigen: zondag 10 mei, de manschappen die ingedeeld zijn bij het iste en 3de regement dragonders; dingsdag den 12, een groot aantal der ingelijfde» bij het 6de regement infanterie, iste regement lanciers re gement rijdende artilleriekorps pontonniers en bataillon mineurs; woensdag den 13, die zijn ingelijfd bij de grena diers en jagers en de overigen van het 6de regement infan terie van het 2de regement dragonders en lanciers «n het iste en 3de regement artillerie; eindelijk, donderdag den 14, de miliciens ingedeeld bij het 2de regement artillerie. De Staats-courant behelst een koninklijk besluit inhou dende de zamenstelling der staats-commissie over 1845, ge vorderd tot het onderzoeken der jaarlijksche algemeene re kening, aantoonende de hoegrootheid der koloniale rQiniies in goederen en geld. In de op donderdag 11. te Rotterdam door de NederU Handel-maatschappij gehoudene veiling van 65,728 kranjangs en kanassers en 450 kisten Java-suiker, is alles verkocht van ƒ19 tot /36i.. Gedurende de vorige maand zijn langs den Holland- schen spoorweg vervoerd 43,196 personen; de ontvangst van reizigers en goederen is geweest 48,46401. Over den Rijn-spoorvveg zijn gedurende de vorige maand vervoerd 32,591 personen, en is de ontvangst van reizigers en goederen geweest ƒ47,233 93.

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1