MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r. 53. Zaturdag 1846. 2 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDING^ MI..YT. PUBLICATIE. PO LIC IE. DEPARTEMEMT f AN FINAACIEJff, 13cl0tc. flcbevlanbctt BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den ^eer Staats raad Gouverneur dezer Provincievan den 11 dezer maand (^Provinciaal Blad no. 45.) Brengen bij deze ter Icennis der Ingezetenen de navolgende BeliendmaliLing van Z. Exc. den Minister van Financien De Minister van Financien lierinnert, ter geiegenlieid van de uitgifte van nieuwe Nederlandsche Munten aan de navol gende bepalingen voorkomende in de Art. 10 en 11 der Wet van den 18 December 1845 (^Staatsblad no. 90.) 1. Geene der Nederlandsche Muntspecien naar de wet van"28 September i8ió (Staatsblad no. 50) en volgende "wetten geslagen, worden in 's Rijks Schatkist aangeno men wanneer dezelve eenigzins gealtereerd en alzoo ver- valsc'ht, verminkt, besnoeid of uiterlijk geschonden mog- ten zijn en zal niemand gehouden wezen dusdanige ge altereerde, vervalschte, verminkte, besnoeide of geschon- dene Munten te ontvangen. 2. De nieuwe Muntspecien in gealtereerdenvervalsch- ten verminkten besnoeiden of geschonden toestand aan de Lands Kantoren wordende aangeboden kunnen aldaar aangehouden, en, na het afgeven van bewijs der aanhou- 'l ding aan Raden en Generaalmeesteren van de Munt wor den opgezonden om na onderzoek of, en uitspraak dat dezelve zich werkelijk in zoodanigen toestand bevin- dente worden doorgesneden en alzoo aan de aanbie- ders te worden terug gegeven." Zijnde aan alle Comptabelenwelke eenige ontvangst voor 's Rijks Schatkist doen zeer uitdrukkelijk voorgeschreven om deze bepalingen met alle naauwkeurigheid en zonder eenige toegevendheid na te leventen aanzien van alle Munt specien naar de wet van den 28 September i8iö (Staatsblad -,io. 50) eu volgende wetten geslagen welke hun worden aan geboden weshalve elk en een iegelijk gewaarschuwd wordt, om, ter voorkoming van hunne schade, ook de hiervoren gemelde wettelijke bepalingen in acht te nemen, 's Gravenhage den 14 Maart 1846. De Minister van Financien (get.) VAN HALL. En willen Burgemeester en Wethouders tevens bij deze de aandacht zoo der Plaatselijke Ontvangers als van die der Kerk- en Armbesturen en van Publieke Gestichten van Wel dadigheid op dit punt bepaaldelijk gevestigd hebben ten einde door dezelve naauwkeurig gehandeld worde overeen komstig de bedoeling der wet van 18 December 1845 (Staats blad no. 90) met uitnoodiging om in geen geval eenige verminkte besnoeide of uiterlijk geschonden nieuwe Munt specien in ontvang te nemen, maar dezelve steeds af te wij zen of, gecollecteerd wordende niet verder in omloop te brengen. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads- Courant geplaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 April 1S46. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. aldien zij bevonden mogten worden onvernnogend te zijn om de hun opgelegde boete te voldoen. En wordt een iegelijk aangemaand zich naar den inhoud dezer bepalingen te gedragen, zullende, opdat niemand hier van onkundig zij, deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 April 1846. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk wien zulks zoude aangaan dat de Raad dezer Stad uit aanmerking der noodzakelijkheid tot het herzien en aanvul len van eenige bepalingen in het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policiegepubliceerd den 24 April 1820, bij Resolutie van den 3 Februarij jl.heeft goedgevonden 1. Art. 33 te vermeerderen als volgt: II. Met alle Rij- en Voertuigen, welke van geene helder brandende lantarens zijn voorzien zalbij donkere maan na poortklokluiden des avonds tot poortklokluiden des morgensbinnen de Stad stapvoets moeten worden gereden. 2. Art. 36, I te wijzigen als volgt: Wanneer des nachtsbij hooge watervloeden brand of andere omstandigheden de trom geroerd of de klok geklept of door de Nachtwakers de klep geroerd wordt, is een ie der verpligt om dadelijk het huis waarin hij woontaan de straatzijde te verlichten en verlicht te houden door het plaat sen van een licht tegen een der vensters van het Beneden- huis of door het uithangen van eene helder brandende lan taren zijnde voor de nakoming hiervan verantwoordelijk de gebruiker of huurder van ieder woonhuis, en, voor zooveel de huizen betreft door onderscheidene huisgezinnen bewoond wordendede bewoners van het benedenhuis aan de straat- zijde. 3- Te bepalen, dat de overtredingen van het bovenstaan- de zullen worden gestraft met eene boete van één tot drie guldenen bij herhaling van dezelfde overtredingbinnen den tijd van twaalf maanden na de eerste bekeuringmet eene boete van zes gulden of één dag gevangenisterwijl de overtreders in beide voorschrevene gevallen tevens zullen verwezen worden in eeoe gevangenisstraf van één dag, bij- PROVINCIE ZEELAND. OPENBARE VERPACHTING. Qp Dingsdag den 19 Mei 1846, des voormiddags om 10 ure, zal, door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gent, daartoe behoorlijk gemagtigd, ten overstaan van den Notaris C. E. Fermandel, residerende aldaar, in het Logement Het gulden Flies, te AXEL, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting voor den tijd van twee jaren van Ruim 107 Bunders, tot Bouwland aan te leggen SCHOR- GROND gelegen in den nieuwbedijkten of Catha- rifia-polderonder de Gemeenten Axel, Stoppeldijk en Boschcapelle. Breeder omschreven bij de voorwaarden van Verpachting welke te lezen liggen: te Middelburg, ten Kantore van dgn Heer Arrondissements-Directeur der Indirecte Belastingen i& AxelStoppeldijk en Boschcapelle, ten Raadhuize dier Gemeenten en te Sas-van-Gent ten Kantore van den No taris Fermandel, en van den Ontvanger der Domeinen, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Ontvanger der Domeinen voornoemd T. W. VAM ZUYLEN van NIEVELT. FRANKFORT den 26 april. De aartsbisschop van Posen de heer von Przyltiski, is den 20 dezer naar Berlijn, gereisd, om naar gezegd werd des konings genade voor de in hech tenis genomen Polen in te roepenen Z. M. te smeeken de Staatsregeling der provincie niet te veranderen opdat niet alle inwoners om de vergrijpen van enkelen lijden mogen. Vier der wegens den jongsten Poolschen opstand in de stad Posen op het fort Winiari, gevangenzittende Polen, te'gen welke groote bezwaren bestaan zijn dezer dagen ont snapt. Men vermoedt dat zij daarin geholpen zijn door eenige der wachthebbende soldaten. Een der ontvlugten is later weder gearresteerd. De werkzaamheden aan den spoorweg tusschen Breslau en Krakau die door de onlusten in het Krakausche afgebro ken warenzijn met vernieuwden ijver hervat. De stedelijke regering van Leipzig heeft eene som van jooo thalers beschikbaar gesteld, om een gedenkteeken te vervaardigen voor den grooten Leibnitz, wiens 20ojarige geboortedag den 3 julij aanstaande, aldaar in zijne geboorte stad plegtig zal gevierd worden. De er'fprinses van Hohenzollern-Sigmaringengeboren prinses van Baden, is tot de R. Karh. godsdienst overgegaan. De Duitsch-Katholieke gemeente te Frankfort aan den Oder vierde den 22 dezer haar éénjarig bestaan, in het haar dien dag afgestaan kerkgebouw. Zij telt reeds meer dan 500 leden. Volgens een door het dagblad van Breslau medegedeeld berigt uit Weenen zou de Oostenrijksche regering haar voor j eenigen tijd genomen besluitwaarbij het viseren van de passen der Duitsch-Katholieken, die zich naar de Oostenrijk sche Staten wenschen te begeven, verboden wordt, hebben ingetrokken en wel ten gevolge van de tegen dat besluit door de Saksische regering ingeleverde vertogen. Bij een besluit van het Badensche ministerie van 20 april, is thans ook in het groothertogdom Baden de toestand van de Duitsch-Katholieken voorloopig geregeld. De kamer der Beijersche afgevaardigden heeftna eene langdurige en zeer levendige beraadslaginghare goed keuring gehecht aan de onlangs door de eerste kamerop voorstel van vorst von Wrede genomene besluitenstrek kende om te verklaren: dat in Beijeren reeds genoeg kloos ters opgérigt zijn; dat men vertrouwt, dat de regering gee ne geestelijke genootschappen zal dulden, die gevaarlijk zijn voor den vrede in het godsdienstige, en dat de onderwijzers en onderwijzeressen in de geestelijke opvoedings-gestichten ten aanzien van hunne bevoegdheid tot het geven van onder wijs aan dezelfde bepalingen onderworpen zullen zijn als de leeraars in de burgerlijke scholen. De meerderheid waarmede deze besluiten zijn aangenomen bestond uit ■j<) ^84 tegen 44 stemmen. PARIJS den 27 april. De aartsbisschop van Parijs heeft niet alleen de gewone kerkdienst bij 's konings naamfeest hetwelk den i mei invalt, voorgeschreven, maar ook de bijvoeging van het Te Deum met het geheel Pro gratiis agendisten eind? Gode plegtiglijk te danken voor de zoo zigtbare bescherming waarmede Hij den koning in een zoo dreigend levensgevaar behoed heeft. De verhooren die Lecomte voor de commissie van het hof der pairs ondergaat, volgen elkander op. Natuurlijk is desaangaande niets uitgelekt, doch in weerwil van het ver haal van den reiziger in de diligence van Brest, meent men toch het er voor te mogen houden dat de misdaad op zich- zelve staat, zoodat vermoedelijk de instructie vrij spoedig en het geheele regtsgeding wel binnen eene maand tijds zal afgeloopen zijn. Men verneemt dat Lecomte reeds verschei dene malen beproefd heeft zich van het leven te berooven doch hij wordt naauwkeurig bewaakt. /z5r(jA/w-pacha die zich sedert een paar dagen hier be vindt, is eergisteren door den koning in plegtig gehoor ont vangen en heeft des avonds bij Z. M. gedineerd. Gisteren morgen heeft de geheele Egyptische school zich naar het Elysée-Bourbon begeven, om hare hulde aan Ibrahim- pacha te brengen. Het was een sotal jongelieden, allen in hunne nationale kleederdragt. De spoorweg van Parijs naar de Belgische grenzen ir thans bijna geheel voltooid; alleen tusschen Amiens en Arras is nog een gedeelte nfet gereed, maar men denkt toch dat de geheele weg in den loop der volgende_ maand voor bet publiek zal kunnen opengesteld worden. La Presse vermeldt, dat zij van den heer Lamartinc een enkel boekdeel van 30 vellen druks, voor de som van 40,000 fr. heeft gekocht. Dit werkles Confidences ge noemd zou later in de kolommen van liet dagblad worden opgenomen. Eergisteren heeft tusschen de timmerlieden, die aan het fort van Bicêtre nabij deze stad werkzaam zijn, een hevig gevecht plaats gehad de gewapende magt heeft de strijders doen uit een gaan, 15 hunner zijn in verzekerde bewaring genomen, terwijl men er twee gevaarlijk gewond op het slag veld heeft vinden leggen. De grootvorst Konstantijn van Rusland is te Algiers aann-ekomen en heeft daar onderanderen een bezoek afge legd bij den maarschalk Bugeaud; den 20 dezer is de groot vorst de omliggende dorpen gaan bezoeken; men meende dat hij op dien togt den hertog van Aumale zou ontmoeten. Volgens berigren uit Spanje is de opstand in Galicie nog verre van uitgedoofd integendeel verbreidt die zich nug meer en meer. BRUSSEL den 28 april. De kamer van koophandel te Gent heeft eene vergadering van katoenfabriekanten uitge lokt, ten einde een verzoekschrift aan de kamer te rigten om op eene spoedige regeling van de handels-geschillen met Nederland aan te dringen. Uit Vlaanderen meldt men, dat de aardappelen goed opkomen, en men tot dusverre geen den minsten zweem van ziekte bespeurt, hetzij de poters van binnen of buiten's lands zijn of dat men gelijk bij wege van proefneming is ge schied zieke aardappelen hebbe gepoot. Hetzelfde wordt uit Frankrijk berigt. 's GRAVENHAGE den 29 april. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is het wets ontwerp tot het toekennen van voordeelen aan den Franschen handel, met algemeene stemmen aangenomen. De leden van de Eerste Kamer zijn aangeschreven om te vergaderen op woensdag den 6 mei. Op goede gronden meent men te kunnen verzekeren dat door den Koning concessie is verleend tot indijking van de in het afgeloopen jaar door het domein verkochte gronden en slikken in den Dollard in de provincie Groningen. NEUZEN den 28 april. Heden zag men met spijt van hier vertrekken de 7de compagnie van het 3de regement ar tillerie, sinds 4 jaren alhier in garnizoen terwijl het vriend schappelijk verkeer der ingezetenen met de heeren officieren onder-officieren en manschappen steeds eene aangename herinnering zal te weeg brengen den waardigen kapitein den heer M. Brouerius van Nidekdie sinds 17 jaren tot vóór 14 dagen gezegde compagnie kommandeerde hebben wij intusschen het genoegen alhier te behouden en wel als majoor, plaatselijk kommandant dezer vesting, tot welke eervolle betrekking zijn-ed.-gestr. onlangs werd bevorderd, en over welke onderscheiding des Konings zich elk ingeze ten mag verblijden. Het afscheid dat zijn-ed.-gestr. heden van de vertrekkende compagnie nam, was waarlijk indrukwekkend, terwijl de teekenen van aandoening zoo wel op het gelaat van zijn-ed- gestr. als op dat van al de manschappen der compagnie blijkbaar warenvoorts overhandigde zijn-ed-gestr. aan den sergeant-majoor der compagnie H.Janssen, die mede 17 jaren in dien rang bij dezelfde compagnie met zijn-ed-gestr. het Vaderland diende, tot blijk van achting en genegenheid, een aandenken en waarna de compagnie onder een dave rend geroep van leve de majoor van Nidek onze voor- malige compagnie's-kommandant I per stoomboot naar Viis- singen vertrok om eerstdaags een deel vau het garnizoen te Delft uit te maken. Ter vervanging van de vertrekkende compagniearri veerde alhier van Vlissingende lode compagnie van het zelfde regementonder het kommando x-an den heer kapi tein Baehr,

Middelburgsche Courant | 1846 | | pagina 1